• W minionym tygodniu dzieci z grupy niebieskiej odkrywały tajemnice książek. Dowiedziały się jak powstaje papier i skąd się biorą książki, czym różni się księgarnia od biblioteki. Poznały różne rodzaje książek: mapy, atlasy, książki naukowe i historyczne. Utrwaliły poznany wcześniej Regulamin Małego Czytelnika. Wykonały przepiękne zakładki do swoich ulubionych książeczek. Podczas zabaw z książkami porównywały ich wielkość, segregując je od najmniejszej do największej i odwrotnie. Pokonywały tor przeszkód z książką na głowie. Wśród dzieci, znaleźli się także autorzy własnych książeczek, czego dowodem są poniższe zdjęcia. Przedszkolaki miały również okazję poznać recykling w praktyce, oglądając film jak robi się papier czerpany z niepotrzebnych kartek, czyli makulatury.
    19.05.2020 14:56 | więcej »
  • W ostatnim tygodniu kwietnia, przedszkolaki z grupy niebieskiej podczas tygodniowych zajęć „Polska to mój kraj”, uczyły się jak być małym patriotą. Na początek poznały legendę o smoku wawelskim oraz podstawowe wiadomości o obecnej i poprzedniej stolicy Polski. Wykonały smoka różnymi technikami plastycznymi oraz zbudowały smoczą jamę. Następnie utrwaliły znajomość polskich symboli narodowych układając puzzle oraz rozwiązując zadania. Dzieci wykazały się też dużą kreatywnością podczas wykonywania prac plastycznych przedstawiających godło i flagę. Wspólnie wyruszyły na wirtualną wycieczkę po Polsce, w trakcie której poznały polskie góry oraz morze. Kresliły góry i fale podczas ćwiczeń grafomotorycznych. Używając klocków rozbudowywały największe miasta Polski. Nie zabrakło również dnia poświęconego naszemu rodzinnemu miastu. Przedszkolaki „zwiedzały” Świdnik, oglądając zdjęcia najbardziej charakterystycznych miejsc i obiektów w naszym mieście.
    11.05.2020 18:20 | więcej »
  • Przez miniony tydzień dzieci z grupy niebieskiej uczyły się jak dbać o naszą planetę. Przedszkolaki zastanawiały się, kim jest przyjaciel przyrody, czy one same dbają o rośliny i zwierzęta, robiły znaczki „Jestem przyjacielem przyrody” czy „Strażnik wody”. Poznawaliśmy nazwy owadów takie jak biedronka, chrząszcz – jelonek rogacz, pająk, pszczoła, osa, nartnik, mrówka. Niektórzy pokazali nam własną hodowlę biedronek, inni przy pomocy rodziców skonstruowali poidła dla pszczół. Takie działania kształtują świadomość ekologiczną u dziecka i na pewno będzie to miało długotrwały i pozytywny wpływ na jego postawę. Zastanawialiśmy się, jak można dbać o środowisko (oszczędzając wodę i prąd, sadząc i pielęgnując rośliny, troszcząc się o zwierzęta, segregując odpady). Temat wody został poruszony głębiej, bowiem przedszkolaki miały okazję do zabaw badawczych ukazujących jej właściwości (rozpuszczalność i 3 stany skupienia) i sposoby filtrowania. Dzieci dowiedziały się również, czym jest prąd i do czego służy, jakie urządzenia potrzebują go do działania i poznały możliwości oszczędzania. W tym temacie również nie zabrakło zaangażowania rodziców, którzy pokazali prosty eksperyment ukazujący przewodzenie prądu. Dzieci zainspirowane filmem o butelce Petulce stworzyły wiele ciekawych i oryginalnych prac recyklingowych. Zapraszamy do podziwiania pracy dzieci w galerii zdjęć.
    04.05.2020 14:32 | więcej »
  • W minionym tygodniu dzieci z grupy niebieskiej poznawały czynności  związane z rolnictwem, a także jakie maszyny rolnicze towarzyszą rolnikowi w codziennych pracach. Przedszkolaki miały okazję do wykonania urządzeń gospodarczych z figur geometrycznych lub klocków dostępnych w domu. Wszyscy już wiedzą, że rolnik zajmuje się m.in. uprawą ziemniaków i takich działań nie zabrakło w domach: niektórzy zasadzili bulwy w doniczkach, inni oddawali się smakom własnoręcznie przygotowanych frytek, ale największą frajdą okazały się jeżyki i kukiełki z ziemniaków oraz obrazki z pieczątek. Ciekawostką dla najmłodszych były opowieści „Od ziarenka do bochenka” czyli etapy powstawania chleba, jak również „Od buraka do lizaka” – czyli z czego robi się cukier. Zaproponowane działania wywołały wiele emocji podczas formowania różnego rodzaju pieczywa z masy solnej, a także wypieku prawdziwego chleba co widać na załączonych zdjęciach. Cukier natomiast, choć niezdrowy warto poznać jego smak aby umieć go rozróżnić spośród innych takich jak: słony, kwaśny czy neutralny. Mamy nadzieję, że próby nazywania smaków podczas degustacji zakończyły się sukcesem. Tydzień zakończyliśmy wykonaniem wyglądających bardzo apetycznie „niesłodkich” plastelinowych i papierowych lizaków. 

    20.04.2020 17:54 | więcej »
  • Święta, święta i po świętach… Przez ostatnie trzy dni projektu „Sensoryczna wiosna i Wielkanoc” przedszkolaki z grupy niebieskiej poznawały produkty jakie powinny znaleźć się w koszyczku wielkanocnym, a wraz z nimi smaki kojarzące się z wiosennymi świętami, pokazały dekoracje i stroiki jakie zrobiły wspólnie z rodzicami oraz podejmowały pierwsze próby umiejętności kulinarnych. Wszystkie działania miały na celu dostarczanie różnorodnych bodźców do rozwoju zmysłów malucha i poszerzanie świata jego doznań, a do realizacji pomysłów nie potrzeba skomplikowanych zabawek, kiedy można wykorzystać przedmioty codziennego użytku i produkty spożywcze dostępne w każdym domu. 

    14.04.2020 15:58 | więcej »
  • Dzień szesnasty
    08.04.2020 19:46 | więcej »
  • Nasze przedszkolaki świetnie odnalazły się w świecie kolorowych jaj. Na początek, z krótkiej prezentacji, dowiedziały się, jakie są rodzaje pisanek oraz sposoby ich ozdabiania. Poznały przepis jak przygotować jadalne pisanki, do malowania których, należy użyć naturalnych barwników np.: marchewki, liści szpinaku czy soku z buraka. Następnie przystąpiły do działania. Dzieci, jak zwykle, miały mnóstwo pomysłów, aby dostępne w domu materiały, wykorzystać do ozdabiania wielkanocnych pisanek.  
    08.04.2020 19:42 | więcej »
  • Dzień piętnasty
    07.04.2020 13:55 | więcej »
  • Jak one to znoszą, co wykluje się z jajka i fascynujące doświadczenia z jajkami to temat kolejnego dnia zdalnej nauki w grupie niebieskiej. Co było pierwsze jajko czy kura tego nie wiedzą przedszkolaki, ale znają już cykl rozwojowy kurczaka. Było też sporo zabaw badawczych sprawdzających które jajo jest ugotowane, a które surowe, co się stanie, gdy umieścimy jajo w wodzie z octem i wiele innych. Ponadto dzieci pokazały swoje sprawności manualne podczas rysowania pisklątka wg słów wiersza „Kurczatko” i jak zamieniają proste rysowanki w sensoryczne obrazki. Sensoryczne dlatego, że do ich tworzenia używały materiałów dostępnych w każdym domu: makarony, patyczki, ziarenka pieprzu czy ziela angielskiego. Wiele emocji było również podczas zabaw zręcznościowych z jajem lub piłeczką na łyżce. 

    07.04.2020 13:30 | więcej »
  • Dzień czternasty
    06.04.2020 13:07 | więcej »
  • Wielkanoc nie byłaby Wielkanocą bez pięknych jak marzenie dekoracyjnych  palm. Przygotowane z bibułkowych kwiatów, przyozdobione bukszpanem, gałązkami wierzbowymi, zielonymi tujami zachwycają zarówno prostotą jak i bogactwem kolorów. Dzięki piątkowym propozycjom dzieci poznały symbolikę palmy i związane z nią  ludowe zwyczaje oraz pokazały własne wytwory rękodzielnicze. Zgodnie z hasłem „Mama i tata to nie są roboty…” przedszkolaki pokazały jak potrafią pomagać rodzicom w sprzątaniu mieszkań. Dzięki takim działaniom uczą się porządku, wykonywania czynności w ustalonej kolejności i odpowiedzialności za wspólną przestrzeń.

    07.04.2020 13:48 | więcej »
  • Dzień trzynasty
    06.04.2020 11:34 | więcej »
  • 06.04.2020 11:27 | więcej »
  • Święta Wielkiej Nocy to wyjątkowy czas dla wszystkich. Dzieciom, święta te, kojarzą się głównie z kolorowymi pisankami, kurczaczkami oraz śmigusem – dyngusem. Malowanie jajek   i   lany   poniedziałek   to   nie   jedyne   zwyczaje   jakie   obchodzimy  w  Wielkanoc.  O tradycjach, które przetrwały do dnia dzisiejszego, opowiedział przedszkolakom Zajączek Wielkanocny. Następnie zaprosił dzieci do zabawy w przeliczanie, która nie tylko doskonaliła  umiejętności matematyczne, lecz także przez użycie szczypiec, ćwiczyła chwyt pęsetkowy – istotny podczas nauki pisania. Nie zabrakło również zadania plastycznego, którego głównym bohaterem był ów Zajączek Wielkanocny. Dzieci wykazały się dużą pomysłowością podczas wykonywania własnych prac.
    06.04.2020 11:27 | więcej »
  • Dzień dwunasty
    05.04.2020 10:46 | więcej »
  • Przygotowania do Wielkanocy rozpoczęliśmy od ilustrowanego opowiadania o kurczaku, który nie rozumiał istoty świąt. Dzieci miały również okazję do rozwijania logicznego myślenia poprzez rozwiązywanie zagadek słowno – obrazkowych i w taki sposób poznały wszystko co kojarzy się z wiosennymi świętami. Również i w tym dniu nie zabrakło zabaw zmysłowych, jakże ważnych dla rozwoju  sensomotorycznego  dzieci. Wyławianie z wody pisanek lub innych przedmiotów i przekładanie do innego pojemnika to ćwiczenie wymagające koncentracji konsekwentnie prowadzi do coraz precyzyjniejszych ruchów dłoni. Atrakcyjną aktywnością była zabawa w Kopciuszka angażująca zmysł dotyku, podczas której dzieci oddzielały nasiona owsa, pszenicy od innych ćwicząc chwyt pęsetowy. Oddzielały po to, aby zgodnie z tradycją zasiać go już teraz w ziemi dla ozdoby, bo przy takiej dekoracji śniadanie wielkanocne będzie smaczniejsze. Pozostaje nam tylko wypatrywać pierwszych kiełków i cierpliwie czekać na zieloną łąkę na parapecie😊
    03.04.2020 20:37 | więcej »
  • Dzień jedenasty
    03.04.2020 16:39 | więcej »
  • „Trzy małe świnki” to jedna z ulubionych bajek nie tylko wśród dzieci. Nasze przedszkolaki, zabawy z głównymi bohaterkami, rozpoczęły od poszukiwania w swoich domach przedmiotów wykonanych ze słomy, drewna i cegieł. Zadanie to miało na celu pomóc dzieciom wywnioskować, dlaczego wilkowi nie udało się zdmuchnąć ostatniego domku świnek. Znaleźli się też śmiałkowie, którzy pod nadzorem rodziców, wykonali prosty eksperyment z zapałkami, pokazujący, że drewno jest łatwopalne. Kolejne zadanie – „budowanie domków” dla świnek, wyzwoliło w dzieciach wiele kreatywności. Pomysłów na zastąpienie „słomy”, „drewna” i „cegieł” przedszkolaki maiły mnóstwo, czego przykładem są załączone poniżej zdjęcia. Manipulując różnorodnymi materiałami plastycznymi, nie tylko  rozwijały ekspresję twórczą, a także zmysł dotyku oraz małą motorykę. Natomiast zabawy z figurami geometrycznymi i ich wielkościami oraz układanie rytmów, to świetny sposób na rozwijanie u dzieci kompetencji matematycznych.
    03.04.2020 16:33 | więcej »
  • Dzień dziesiąty
    31.03.2020 17:44 | więcej »
  • Nauka rymowanki i próby przedstawienia tekstu na kartonie to wstęp do kolejnego dnia „sensorycznego projektu z koroną”. Jesteśmy przekonane, że w wielu przypadkach nauka zakończyła się sukcesem, a najmłodsi czekają na kolejne rysowane wierszyki. Nowy dzień, to nowe pomysły, tym razem zabawy, które uwrażliwiają zmysł dotyku. Dzieci miały okazję od rozpoznawania przedmiotów ukrytych w woreczku, nazywania ich, a najbardziej istotne w tym dniu było to, co jest miękkie i puchate jak baranek, który… czasami chodzi do fryzjera ߘꮠI stąd w naszych garderobach obecne są wełniane swetry czy szaliki. Wełnę można wykorzystać na różne sposoby, a jednym z wielu jest zrobienie pajęczyny pomiędzy krzesłami do ćwiczeń sprawnościowych. Można także urządzić konkurs prania skarpetek lub zwijania kłębuszka. Najbardziej angażującym zajęciem była praca plastyczna, podczas której dzieci wykorzystały materiały dostępne w domu. Pomysłów na radosną twórczość nie brakowało, a wszystkie prezentowane baranki są oryginalne i niepowtarzalne.
    31.03.2020 17:00 | więcej »
  • Dzień dziewiąty
    30.03.2020 13:20 | więcej »
  • Nasze przedszkolaki po raz kolejny, wspaniale spisały się podczas wykonywania zadań. Tym razem wcieliły się w małych kucharzy i naukowców. Nie zabrakło również gospodarzy i gospodyń "dojących krowy". Wesołe wiosenne kanapki, przygotowane przez dzieci, z lekką pomocą rodziców, wyglądały i zapewne smakowały przepysznie :) :) Natomiast przeprowadzone przez małych naukowców, doświadczenia z mlekiem, w naturalny sposób pobudziły je do wnioskowania - dlaczego pewne zjawiska mają miejsce? Eksperymentowanie z dziećmi to doskonały sposób, aby wprowadzić maluchy w świat nauki.    
    30.03.2020 14:11 | więcej »
  • Dzień ósmy
    30.03.2020 13:12 | więcej »
  • Masy sensoplastyczne uwielbiane przez wszystkie dzieci, są pachnące, kolorowe, o różnej strukturze i konsystencji. Pobudzają zmysły i dają szansę na rozwinięcie małej i dużej motoryki. Największą atrakcją dzisiejszego zadania okazało się błotko, w którym przedszkolaki kąpały figurki świnek. Możemy sobie tylko wyobrażać unoszącą się woń aromatów wanilii, sosny, czekolady – bo i taką ucztę miały zwierzęta. Wiemy też, że nie wszystkie świnki skorzystały z ulubionej kąpieli z powodu alergii – dostały wysypki wokół szyi. Bywa i tak, ale na szczęście to alergia, a nie wirus😊 #zostanwdomu

     
    27.03.2020 15:54 | więcej »
  • Dzień siódmy
    26.03.2020 17:23 | więcej »
  • Podczas wykonywania codziennych zadań nasze przedszkolaki nie zwalniają tempa. Aby zbudować domy dla całych wiejskich zwierzęcych rodzin, dzieci wykorzystały zarówno deficytowe w tym czasie produkty spożywcze, jak i klocki. Takie zabawy rozwijają nie tylko zmysł dotyku i małą motorykę, lecz również kreatywność. Użycie zwierząt zachęca dzieci do zabawy, swobodnego manipulowania oraz przyczynia się do rozwoju mowy dziecka. Naśladowanie odgłosów dochodzących z wiejskiego podwórka, to także świetne ćwiczenie logopedyczne. To wspaniałe, że podczas beztroskiej zabawy, dzieci rozwijają zmysły, umiejętności i poznają otaczający ich świat. 
    26.03.2020 17:26 | więcej »
  • Z każdym dniem obserwujemy coraz większe zaangażowanie naszych przedszkolaków. Praktyczne życie, czyli to co dzieciom służy najbardziej w nabywaniu samodzielności i rozwijaniu motoryki małej. „Nakarmić zwierzęta” – to zadanie na kolejny dzień naszego wyzwania wzbudziło wiele emocji podczas pracy. Wiemy, że niektórzy oszczędzają zapasy na czas kwarantanny, inni karmią czym mogą. Mamy nadzieję, że codziennie dbacie o swoje zwierzęta dostarczając im odpowiednią rację żywieniową.

    25.03.2020 18:28 | więcej »
  • Dzień szósty
    25.03.2020 14:45 | więcej »
  • Dzień piąty
    25.03.2020 16:30 | więcej »
  • Kiedy tylko zaczyna pojawiać się pierwsze wiosenne słońce, nogi zwykle same niosą na łono natury, a później z każdym słonecznym dniem zbliżającym nas do lata przyroda jest coraz bujniejsza, pachnąca i trudno się oprzeć spacerom i wycieczkom. W tym roku również świętowaliśmy pierwszy dzień wiosny, ale każdy w swoim domowym zaciszu. Nasze Przedszkolaki pokazały aktywności związane z kolorem zielonym. Królowały zielone żabki, zielone roślinki, zielone przedmioty, zielone smoothie, a nawet zielone kreacje.  To wspaniałe, że dzielicie się naszymi pomysłami z innymi. Wspólnie przebrniemy przez ten trudny czas #zostanwdomu
    25.03.2020 16:43 | więcej »
  • Dzień czwarty
    23.03.2020 15:52 | więcej »
  • Dzieciom z grupy niebieskiej dzień trzeci upłynął pod hasłem „Barwy tęczy”. Nie zabrakło twórczej ekspresji plastycznej, doświadczania zmysłowego z użyciem mas sensorycznych, eksperymentów badawczych czy dogłębnego przeglądu garderoby w celu poszukiwania siedmiu kolorów. Takie kreatywne zajęcia pełne niespodzianek to nie tylko sposób na nudę, ale również czas aktywnej nauki o wyjątkowym zjawisku w przyrodzie.
    23.03.2020 11:26 | więcej »
  • Aktywności przedszkolaków przedstawiające budzącą się do życia przyrodę. Tylko żal, iż nie możemy wspólnie doświadczać piękna pierwszych wiosennych kwiatów, śpiewu ptaków i wielu innych często niedostrzeganych oznak zielonej pory roku. A  zabawy makaronem zapewne wzbudzały wiele pozytywnych emocji i twórczości nie było końca. Dziękujemy rodzicom za to, że chętnie pokazują jak korzystają z naszych propozycji. 
    20.03.2020 16:41 | więcej »
  • Dzień trzeci
    20.03.2020 09:02 | więcej »
  • 19.03.2020 15:11 | więcej »
  • Dzięki zaangażowaniu rodziców realizacja zadań dnia pierwszego mile nas zaskoczyła. Świadczą o tym poniższe zdjęcia, na których dzieci prezentują własne prace ogrodnicze. Wielkie brawa dla wszystkich, którzy wspierają rozwój dziecka poprzez aktywne działanie.
    20.03.2020 09:03 | więcej »
  • Dzień drugi
    20.03.2020 09:04 | więcej »
  • Dzień pierwszy

    20.03.2020 09:05 | więcej »
  • Urodziny w grupie Niebieskiej
    Urodziny Weroniki
    20.03.2020 09:08 | więcej »
  • Urodziny w grupie Niebieskiej
    Urodziny Filipa
    20.03.2020 09:09 | więcej »
  • Język angielski z Panią Magdą
    20.03.2020 09:24 | więcej »
  • Urodziny w grupie Niebieskiej
    Urodziny Stasia
    20.03.2020 09:23 | więcej »
  • Urodziny w grupie NIebieskiej
    Urodziny Mai S.
    20.03.2020 09:22 | więcej »
  • Urodziny w grupie Niebieskiej
    Urodziny Teodora
    20.03.2020 09:21 | więcej »
  • Język angielski z Panią Magdą
    20.03.2020 09:20 | więcej »
  • Gimnastyka z Panią Asią
    20.03.2020 09:06 | więcej »
  • Urodziny w grupie Niebieskiej
    Urodziny Wojtka Dz.
    20.03.2020 09:11 | więcej »
  • Urodziny w grupie Niebieskiej
    Urodziny Krola
    20.03.2020 09:10 | więcej »
  • Urodziny w grupie Niebieskiej
    Urodziny Alicji
    20.03.2020 09:09 | więcej »
  • Gimnastyka z Panią Asią
    03.03.2020 20:01 | więcej »