Sensoryczna wiosna i Wielkanoc

Dzień dziesiąty

Każde dziecko ma swoją ulubioną bajkę, którą czytają rodzice podczas poobiedniego odpoczynku lub na dobranoc przed snem. My, choć jesteśmy już dorosłe, bardzo lubimy opowieść o trzech świnkach i wilku. Wśród Was zapewne także znajdą się fani tej bajki. Dla przypomnienia, co przydarzyło się głównym bohaterkom, zachęcamy do obejrzenia filmu "Trzy małe świnki".
A teraz zapraszamy Was do zabawy z bajką. Czy zapamiętałyście ile świnek zbudowało sobie domy? Ile było tych domków? Z czego były one wykonane? Tak, to: słoma, drewno i cegły. Czy potraficie odnaleźć w Waszych domach przedmioty zrobione ze słomy, drewna i cegły? Weźcie je do ręki, jeśli to możliwe, lub dotykając sprawdźcie, który z tych przedmiotów jest najtrwalszy. Porównując je, wywnioskujecie szybko, dlaczego wilkowi nie udało się zdmuchnąć ostatniego domu. A czy wiecie, że drewno jest łatwopalne? Odważni (oczywiście pod nadzorem rodziców) mogą to sprawdzić używając do tego zapałek.
Teraz chciałybyśmy, abyście sami "zbudowali domki" dla trzech świnek. Poproście rodziców o wycięcie z kartonu konturów trzech różnej wielkości domów. Przygotujcie potrzebne materiały: "słomę", "drewno" i "cegły" oraz klej.
Jako słoma dobrze sprawdzi się np.: sizal czy rafia naturalna. Drewno możecie zastąpić np.: patykami (jeśli macie możliwość pozbierania ich w swoim ogrodzie), wykałaczkami lub patyczkami do lodów. Cegłami natomiast mogą być wycięte z czerwonego papieru lub filcu prostokąty. A może macie inne pomysły. Następnie weźcie klej i kolejno wyklejajcie sylwety domów przygotowanymi materiałami.
Kiedy już domki dla świnek będą gotowe przyjrzyjcie im się uważnie. Czy ich kształt coś Wam przypomina? Czy potraficie wskazać i nazwać figury geometryczne jakie ukryły się w tych domkach? Na pewno świetnie znacie odpowiedź. Zanim przejdziemy do kolejnego zadania, poproście rodziców o narysowanie na kolorowych kartonach po kilka sztuk różnej wielkości: trójkątów, kwadratów i prostokątów. Tym razem sami spróbujcie je wyciąć. Gdy już uda Wam się to zrobić proponujemy abyście z tych właśnie figur ułożyli różnej wielkości domki. Następnie podzielcie je np.: na te z czerwonymi i z niebieskimi dachami (lub kolory których użyliście). Teraz posegregujcie domy według wielkości i wskazując kolejno nazywajcie: mały, większy, największy; duży, mniejszy, najmniejszy.
Potem ułóżcie je zgodnie z rytmem np.: - mały domek, duży domek, mały domek, duży domek itd.; - dwa większe domki, jeden mały, dwa większe, jeden mały itd.; - duży domek, dwa mniejsze, duży domek, dwa mniejsze itd. Możliwości jest wiele.                                             
Życzymy udanej zabawy!!!