Sensoryczna wiosna i Wielkanoc

Dzień ósmy

Codziennie gotując i pijąc mleko, zapominamy skąd się ono bierze? Nie z butelki czy kartonu, jak wiele z Was odpowie, lecz od prawdziwej krowy. Dlatego, abyście dowiedziały się w jaki sposób trafia ono do sklepu i jak wygląda jego proces produkcyjny, zachęcamy do obejrzenia filmu "Skąd się bierze mleko?".
A czy wiecie, jakie produkty spożywcze powstają z mleka? Sprawdźcie w lodówkach, czy są w nich różnego rodzaju przetwory mleczne. Zapewne znajdą się wśród nich Wasze ulubione.
Mleko to bardzo ważne źródło wapnia, białka oraz witaminy D. Wobec tego warto zadbać, aby ono samo jak i jego przetwory, znalazły się w codziennym jadłospisie całej rodziny. Proponujemy przygotowanie na śniadanie czy kolację, wspólnie z rodzeństwem i rodzicami, pysznych wiosennych kanapek np.: z twarożkiem. Zrobienie wesołych kanapek dostarczy dzieciom wiele uśmiechu, a rodzice znajdą sposób na niejednego niejadka :)
Wiemy, że lubicie przeróżne eksperymenty i doświadczenia, dlatego proponujemy abyście stworzyli "Tęczowe mleczne wiry", do wykonania których potrzebne będą: mleko, barwniki spożywcze, farbki rozpuszczone w wodzie lub woda zabarwiona bibułą, płyn do mycia naczyń, patyczki kosmetyczne, duży talerz, zakraplacz lub łyżeczki. Do talerza wlewamy mleko, a następnie dodajemy stopniowo, używając zakraplacza lub łyżeczek, kolorową wodę. Gdy na mleku zbierze się tęczowa tafla kolorów, moczymy patyczek w płynie do mycia naczyń i delikatnie dotykamy powierzchni mleka. Barwniki pod wpływem płynu i zmiany napięcia powierzchniowego, zaczną samoistnie wirować i mieszać się, tworząc barwne widowisko.
Zostawiamy też propozycję zabawy w odrysowywanie cieni zwierzęcych figurek lub innych przedmiotów. Rodzice pomogą Wam ustawić kąt padania światła, które jest tutaj konieczne. W plikach znajdziecie również kartę do wskazywania - taki sprawdzian, czy na pewno znane są wszystkie zwierzęta. Rodzic mówi np. świnka, a dziecko wskazuje wszystkie elementy na zdjęciu. Z rodzeństwem to dopiero będzie rywalizacja.
Jeżeli wciąż czujecie niedosyt aktywności w dniu dzisiejszym, mamy propozycję, aby każdy wcielił się w rolę gospodarza lub gospodyni i samodzielnie spróbował "wydoić krowę" do miski. Do wykonania "krowiego wymiona" potrzebna będzie gumowa rękawiczka, gumka i mała igła. Do rękawiczki nalewamy mleko lub wodę, związujemy gumką, a następnie przebijamy "wymiona". Do pracy mali farmerzy!!!