U rolnika na wsi

W minionym tygodniu dzieci z grupy niebieskiej poznawały czynności  związane z rolnictwem, a także jakie maszyny rolnicze towarzyszą rolnikowi w codziennych pracach. Przedszkolaki miały okazję do wykonania urządzeń gospodarczych z figur geometrycznych lub klocków dostępnych w domu. Wszyscy już wiedzą, że rolnik zajmuje się m.in. uprawą ziemniaków i takich działań nie zabrakło w domach: niektórzy zasadzili bulwy w doniczkach, inni oddawali się smakom własnoręcznie przygotowanych frytek, ale największą frajdą okazały się jeżyki i kukiełki z ziemniaków oraz obrazki z pieczątek. Ciekawostką dla najmłodszych były opowieści „Od ziarenka do bochenka” czyli etapy powstawania chleba, jak również „Od buraka do lizaka” – czyli z czego robi się cukier. Zaproponowane działania wywołały wiele emocji podczas formowania różnego rodzaju pieczywa z masy solnej, a także wypieku prawdziwego chleba co widać na załączonych zdjęciach. Cukier natomiast, choć niezdrowy warto poznać jego smak aby umieć go rozróżnić spośród innych takich jak: słony, kwaśny czy neutralny. Mamy nadzieję, że próby nazywania smaków podczas degustacji zakończyły się sukcesem. Tydzień zakończyliśmy wykonaniem wyglądających bardzo apetycznie „niesłodkich” plastelinowych i papierowych lizaków.