Sensoryczna wiosna i Wielkanoc

Dzień dziewiąty

W nieprzezroczystym woreczku, może być worek na buty, gromadzimy przedmioty o różnych fakturach, miękkie i twarde. Podpowiemy: łyżeczka, kredka, piłeczka, gąbka, waciki, klocek, włóczka, pomponik, piórko, kamień. Zadanie polega na rozpoznawaniu po dotyku ukrytych przedmiotów, nazywaniu czy coś jest miękkie czy twarde, nazywaniu przedmiotów. Taka zabawa uwrażliwia zmysł dotyku i rozwija wyobraźnię. Pamiętajcie – nie używamy wzroku.
Przeczytajcie kilka razy rymowankę, taki wierszyk do rysowania. To jest naprawdę łatwe zadanie. Jeśli nauczycie się na pamięć to bez pomocy rodziców narysujecie owieczkę:
Płynie mały obłoczek (rysujemy chmurkę)
ma ogonek jak loczek (rysujemy ogonek)
Kopytka i łebek mały… (rysujemy nogi i głowę)
I oto rysunek cały.
Z obłoczka wyszła owieczka,
puszysta jak poduszeczka.
Taką owieczkę narysujecie nie tylko na kartce, ale też na tacy wysypanej kaszą manną, kukurydzianą, jaglaną. Zachęcamy do kreślenia różnych wzorów, linii prostych, falistych czy figur geometrycznych.
Poznałyście wygląd owcy, ale czy wiecie, że te zwierzęta czasami chodzą do fryzjera? Zapewne zdziwi was taka informacja, ale tak się dzieje kiedy tym zwierzakom rosną bujne włosy. Poprawnie na owcze włosy mówimy – runo. Jak wygląda strzyżenie owiec dowiecie się oglądając krótki film.
O całym procesie powstawania wełny, jakie etapy musi przejść aby zrobić z niej ubranie dowiecie się z prezentacji „Wełniany baranek”.
Poproście rodziców, aby pokazali to, co jest wykonane z wełny. A może sami poszukacie w swoich garderobach innych wełnianych ubrań, albo przedmiotów (kłębek wełny, szydełkowe rękodzieło, czapka, szalik, rękawiczki).

1. zadanie: pierzemy wełniane skarpetki – ściskanie i wykręcanie rozwija sprawność manualną.
2. zadanie: jeśli jest w domu kłębek wełny albo sznurek zróbcie plątaninkę – pajęczynkę między dwoma krzesłami – dzieci mogą przechodzić pod nią, nad nią czy pomiędzy nitkami. Ćwiczenie rozwija sprawność fizyczną.
3. zadanie: nauczycie się zwijać wełenkę na małe kłębuszki. Z rodzeństwem możecie urządzić wyścigi.
4. zadanie: Możecie malować kawałkami wełny dziwne obrazy tzw. abstrakcyjne – bo trudno określić co przedstawiają. Fajna zabawa plastyczna z wełną: karton składamy na pół; długi odcinek wełny zamaczamy w farbce, (końcówka musi zostać czysta), zamoczony odcinek układamy na połówce kartonu, czysty odcinek zwisa poza kartką, zamykamy jak książkę, ręką przygniatamy i wyciągamy chwytając za czysty kawałek. Otwieramy kartkę i mamy abstrakcję. Można doklejać elementy wg własnych pomysłów.
5. zadanie: baranek – praca plastyczna. Z materiałów które są dostępne w domu zróbcie baranka. Można użyć wełny, sznurka, popcornu, makaronu, krepiny, waty, kawy, wacików.
Na sylwecie owcy rysujcie futerko – takie śmieszne zakręcone ślimaczki. Własne pomysły również mile widziane.
6. zadanie dla posiadających drukarkę: Czy wiecie, gdzie najczęściej można spotkać owce? Na górskiej hali jest ich najwięcej, pilnuje ich baca – górski gospodarz. Ciekawe, czy ktoś zdoła policzyć wszystkie zwierzęta? Zdjęcie można wydrukować i pociąć na puzzle.

Pomysłów na dzień z barankiem jest dużo i mamy nadzieję, że każdy znajdzie dla swojego dzieciątka odpowiednie działanie.