W dniu 26 października 2018 r. odbył się już VI Międzyszkolny Konkurs Wiedzy i Świdniku. Organizatorami konkursu były panie Mariola Piętal, Marzena Herda i Jolanta Czerwonogrodzka. Udział w konkursie wzięli przedstawiciele klas trzecich świdnickich szkół podstawowych. Wszyscy uczestnicy wykazali się bardzo duża wiedzą o naszym mieście. Zdaniem uczestników pytania nie należały do najłatwiejszych. Zwyciężył uczeń Szkoły Podstawowej nr 5, miejsce drugie i trzecie zajęły uczennice Szkoły Podstawowej nr 7. Dziękujemy wychowawcom za przygotowanie uczniów.
Gratulujemy zwycięzcom konkursu, a także wszystkim uczestnikom.
Uczniowie klasy 3C zakończyli cykl spotkań z dogoterapii. Na ostatnich zajęciach poznali elementy „psiego języka”. Teraz już widzą, co pies daje nam do zrozumienia np. oblizując się czy stawiając do góry uszy. Dowiedzieli się również, w jaki sposób bezpiecznie bawić się z czworonogiem. Chętni uczniowie mogli uczestniczyć w tresurze i z Fridą wykonać kilka sztuczek. Na zakończenie, każdy uczestnik warsztatów otrzymał pamiątkowy dyplom. Bardzo dziękujemy Pani Marcie, a także Jej czworonogom Fuli i Fridzie, za spotkania pełne wrażeń oraz przekazaną uczniom wiedzę.
mp
Dzięki wielkiemu zaangażowaniu całej społeczności szkolnej znowu się udało!!! Wsparliśmy finansowo rodziców Krystianka, zbierając dla niego 1794, 63 zł!!! A oto podziękowania od rodziców:
W imieniu naszym oraz Krystiana chcielibyśmy bardzo serdecznie podziękować Dyrekcji szkoły oraz nauczycielom zaangażowanym w akcję za organizację i zgodę na przeprowadzenie kiermaszu ciast w naszej szkole - rodzicom za upieczenie pysznych ciast i ciasteczek, a uczniom za poświęcony czas i pomoc w sprzedaży. Dzięki takim ludziom jak Państwo mamy siłę do walki z ciężką chorobą oraz nadzieję na lepsze jutro dla naszego syna. Za zebrane pieniądze będziemy mogli opłacić rehabilitacje, które są codziennością Krystiana i opóźniają postęp choroby oraz zakupić sprzęt medyczny, który jest niezbędny do funkcjonowania oraz życia syna w domu. Jeszcze raz dziękujemy z całego serca. Życie oraz codzienność Krystianka można śledzić na jego fanpagu Dzielny Tygrysek Krystianek. Walka o życie.
msk
O tym, że warto zaprzyjaźnić się z biblioteką przekonali się uczniowie klasy 1d, którzy skorzystali z zaproszenia i odwiedzili Miejsko Powiatową Bibliotekę Publiczną im. Anny Kamieńskiej w Świdniku. To było wyjątkowe spotkanie, podczas którego odkryli jak bardzo różnorodne, fascynujące i niezwykłe mogą być książki. Dzięki nim można wyruszyć w najdalsze i najbardziej niezwykle miejsca…. wyciągając jedynie rękę do półki, na której stoją. Pierwszaki dowiedziały się, że wiele książek dopóki nie nauczą się czytać mogą wypożyczyć w postaci audio buka, a nawet obejrzeć ich filmową adaptacją wypożyczając płytę! A jeżeli już bardzo zmęczą się czytaniem, to zawsze dla odprężenia mogą przez godzinkę (i nie dłużej!) skorzystać z gier komputerowych, które czekają na nich w bibliotecznej czytelni. Warto zaprzyjaźnić się z biblioteką i taką przyjaźń systematycznie pielęgnować – stwierdzili uczniowie 1d i po południu, tym razem z już rodzicami ruszyli do biblioteki, aby wypożyczyć swoje pierwsze książki.
Wych. kl.1d D.Pastuszak
„Kartka dla przyjaciela”
SZKOLNY KONKURS LITERACKO-PLASTYCZNY
Konkurs przeznaczony dla uczniów szkoły podstawowej i klas gimnazjalnych.
Cele konkursu:
- promowanie wśród społeczności uczniowskiej wartości takich jak: dobro, życzliwość, wrażliwość na potrzeby innych, bezinteresowność;
- odkrywanie i rozwijanie zdolności plastycznych i literackich.
Niebawem będziemy świętować MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI I POZDROWIEŃ. Z tej okazji zachęcamy wszystkich uczniów naszej szkoły do wzięcia udziału w szkolnym konkursie plastyczno-literackim „KARTKA DO PRZYJACIELA”.
W RAMACH KONKURSU NALEŻY:
- wykonać kartkę pocztową w formacie A5 lub A4 techniką dowolną (wydzieranka, wyklejanka itp.);
- wypisać oryginalne, życzliwe życzenia/ pozdrowienia dla OSOBY bądź INSTYTUCJI zajmującej się pomaganiem innym ( wpisujemy jej dane w miejsce adresata).
Podpisane ołówkiem prace należy składać na zapleczu sal 212 lub 302 do 16.XI.2018r.
Najciekawsze kartki zostaną nagrodzone w trzech kategoriach wiekowych (klasy 1-3, klasy 4-6 i klasy 7- 3gimnajum) oraz przesłane do adresatów.
SERDECZNIE ZAPRASZAMY
Zespół ds. Integracji
W piękny piątkowy poranek 19.10.2018 uczniowie klasy VII a wraz z wychowawcą udali się do Miejskiego Centrum Profilaktyki na zajęcia integracyjne. Tam pod okiem trenerów świetnie się bawili poznając siebie nawzajem. Podczas warsztatów mieli okazję współpracować ze sobą wykonując różnego rodzaju zadania. Wspólnie spędzony czas niewątpliwie scalił grupę, która w znakomitych nastrojach rozpoczęła weekend. Pracownikom Miejskiego Centrum Profilaktyki serdecznie dziękujemy za zaproszenie.
ARW
Seminarium pedagogiki Marii Montessori
W dniach 11-14.10.2018 nauczyciele naszej szkoły poświęcając swój wolny czas, obchodząc jednocześnie Święto Komisji Edukacji Narodowej uczestniczyli w seminarium poświęconym pedagogice Marii Montessori w odniesieniu do uczniów w wieku 12-15 lat. Zajęcia prowadzili trenerzy ww. metody pochodzący z Holandii: San van Donselaar i Michael Rubinstein. Podczas warsztatów pedagodzy poznali główne filary pracy dydaktycznej i wychowawczej M. Montessori, które opierają się na: niezależności, kreatywności i umiejętnościach społecznych uczniów.
ARW
SZKOŁA PODSTAWOWA NR 5 W ŚWIDNIKU
Zaprasza do udziału w konkursie plastycznym
,,Anioły pór roku”
(Jedna wybrana pora roku)
Konkurs adresowany jest do uczniów klas szkół podstawowych i klas gimnazjalnych z terenu miasta Świdnik.
Cele konkursu:
-pobudzanie i rozwijanie aktywności artystycznej dzieci i młodzieży,
-wymiana doświadczeń z zakresu przestrzennych technik plastycznych,
-pobudzanie wrażliwości, wyobraźni i aktywności twórczej w dziedzinie plastyki.
Prace będą oceniane w następujących kategoriach wiekowych:
klasy 0-3 Szkoła podstawowa
klasy 4-8 Szkoła podstawowa
klasy 3 Gimnazjum
Technika wykonania prac: z papieru, tekstyliów, tkanin, firan, bandaży, drutów, różnego rodzaju mas, folii, bibuł, sznurków, włóczek itp.
Tematyka pracy: „Anioły pór roku”- jedna wybrana pora roku.
Format prac: dowolny.
Forma prac : przestrzenna.
Na konkurs przyjmowane są prace wykonane indywidualnie.
Ocenie podlegać będzie:
- ciekawy dobór materiałów;
- poziom artystyczny wykonania;
- oryginalność ujęcia tematu;
- stopień trudności oraz samodzielność wykonania pracy.
Praca powinna być zaopatrzona w metryczkę identyfikacyjną (starannie przymocowaną do pracy), zawierającą:
-imię i nazwisko autora;
-wiek, klasa, szkoła;
- imię i nazwisko opiekuna, pod którego kierunkiem została wykonana praca.
Prosimy opiekunów o listę zbiorczą uczestników konkursu !
Prace konkursowe należy dostarczyć do 26 .10 2018r do sali 104 i 105 Szkoły Podstawowej nr 5 w Świdniku lub do sekretariatu szkoły w godzinach 7.00- 15.00.
Informacje o pracach nagrodzonych, terminie wręczenia nagród oraz wyróżnień zostaną przekazane opiekunom.
Wszelkich informacji udziela Pani Ewelina Żółw.
W dniach 15-19 października 2018 odbyło się szkolenie w Brukseli, w którym wzięła udział nasza nauczycielka Aneta Seremak. Prowadzący kurs zwracali uwagę na potrzebę rozwijania krytycznego, analitycznego myślenia, a także rolę feedback’u i ewaluacji odnośnie postawionych celów i metod pracy. Omówiono rolę technologii w nauczaniu, wykorzystania laptopów i tabletów oraz innych osiągnięć współczesnych czasów w procesie nauczania, a także umiejętność i potrzebę kształcenia pracy w grupach. Uczestnicy zwrócili uwagę na potrzebę rearanżacji sal, gdzie odbywają się lekcje, ponieważ w szkołach istnieje wiele barier dla tego typu pracy. W ramach szkolenia odwiedzono siedzibę Microsoftu i rozmawiano na temat roli gier i różnych aplikacji w procesie nauczania. Uczestnicy warsztatów składali i programowali roboty, aby te wykonywały konkretne zadania. Uczestnicy wzięli również udział w wydarzeniu Code Week 2018, podczas którego mieli okazję wziąć udział w zadaniach opartych na programowaniu w grupach międzynarodowych z uczniami ze szkoły z Grecji.
Już wiele razy pokazaliśmy, że mamy wielkie serca, jeśli ktoś potrzebuje naszej pomocy. Taką osobą jest 11-miesięczny Krystianek, cierpiący na bardzo poważną chorobę. To brat jednego z naszych uczniów, a o pomoc poprosiła nas i dyrekcję szkoły mama chłopca. Rodzice zbierają pieniądze na leczenie, sprzęt medyczny, niezbędny do życia w domu oraz sprzęt rehabilitacyjny. Zachęcamy więc wszystkich do wsparcia akcji na rzecz dziecka. Charytatywny kiermasz ciast dla Krystianka odbędzie w najbliższą środę 24.10.2018r., w godz. 8.00 - 12.00 na II piętrze (patio) naszej szkoły. Ciasta możemy upiec lub zakupić. Osoby chętne do przygotowania wypieków zostaną dziś zapisane przez Samorząd Uczniowski, który wraz z wolontariuszami będzie prowadzić kiermasz. Pozostali uczniowie uczestniczą w tym dniu w lekcjach. Zapraszamy do akcji i dziękujemy za wsparcie oraz zaangażowanie w imieniu chłopca i jego rodziców.
14 października to dzień urodzin Książkowego Misia. Tradycyjnie, z tej okazji w bibliotece szkolnej odbyło się spotkanie, na które w tym roku zostały zaproszone dzieci z zerówek. Dzieci obejrzały wystawę książeczek o misiach oraz uczestniczyły w różnych konkursach i zabawach. Po wysłuchaniu opowiadania o Kubusiu Puchatku przyszedł czas na zabawę. Wszystkie chętnie brały udział w konkursach np. układanie misiowych puzzli, strzał piłką do dzbana misia Puchatka, prezent dla misia czy przypnij misiowi muszkę. Były też ciekawe zagadki sprawdzające wiedzę dotyczącą książkowych misiów. Ostatnim zadaniem zerówkowiczów było dokończenie i pokolorowanie rysunku misia. Na zakończenie wspólnej zabawy dzieci otrzymały dyplomy potwierdzające ich udział na urodzinach Książkowego Misia. Wszyscy dobrze się bawili! Imprezę przygotowali nauczyciele bibliotekarze p. Justyna Kuśmierczyk , p. Beata Pinkos i p. Izabela Koczkodaj
Święto Książkowego Misia zostało zorganizowane w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych.
W dn. 16.10.2018 r. uczniowie klasy 3 „d” gimnazjum uczestniczyli w ćwiczeniach survivalowych w Nasutowie. Zajęcia poprowadzili doświadczeni żołnierze i instruktorzy survivalu: Robert „Borsuk” Polak, Paweł Szlendak, Piotr „Piorun” Woźniak.
Uczniowie dowiedzieli się, jak przetrwać w warunkach środowiska naturalnego. Zapoznali się z właściwymi zachowaniami w sytuacjach niebezpiecznych i kryzysowych, z elementami topografii, a także z budową, przeznaczeniem i właściwościami bojowymi broni strzeleckiej.
Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem ze strony młodzieży. Uczestnicy zgodnie podkreślili, że to świetna zabawa i doskonała szkoła przetrwania.
W dn. 27.09.2018 r. odbyły się warsztaty edukacyjne „Matematyczne natchnienie dla artysty” (na przykładzie M. C. Eschera) dla grupy uczniów z klas siódmych i trzecich gimnazjum. Zajęcia poprowadził Tomasz Gąsienica – Józkowy – stylista, wykładowca jednej z wyższych szkół artystycznych; współpracujący z magazynami mody, agencjami modelek i projektantami w Polsce i za granicą.
Celem zajęć było przełożenie twórczości holenderskiego artysty na współczesne dziedziny edukacji, kultury, mody i designu oraz budowanie pozytywnego wizerunku indywidualnych młodych talentów projektowania w nawiązaniu do rozwiązań inspirowanych twórczością M. C. Eschera.
Warsztaty stanowiły innowacyjną metodę w edukacji geometrycznej. Na zajęciach uczniowie mieli możliwość zrozumienia pojęć geometrycznych wraz z opanowaniem odpowiednich umiejętności oraz rozwijania wrażliwości geometrycznej do posługiwania się zdobytymi umiejętnościami w życiu codziennym. Zajęcia pozwoliły wydobyć kreatywny potencjał z uczestników, inspirowany sztuką M. Eschera we współczesnych dziedzinach projektowania oraz nawiązać dialog prowadzący do stworzenia kreatywnych projektów z matematyki i sztuki użytkowej.
W dn. 18.10.2018 r. uczniowie klasy III „d” gimnazjum i VII „a” uczestniczyli w warsztacie edukacyjnym „Ojcowie niepodległości z wątkiem lokalnym”, zorganizowanym przez Miejsko – Powiatową Bibliotekę Publiczną w Świdniku. Zajęcia przygotował i poprowadził p. Mirosław Król – Dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Świdniku.
Spotkanie było cenną lekcją historii i wychowania patriotycznego.
Projekt edukacyjny Lepsza szkoła
W bieżącym roku szkolnym nasza szkoła dołączyła do ogólnopolskiego projektu edukacyjnego Lepsza szkoła (Nowy wielki egzamin, Próbny egzamin ósmoklasisty). Rozwiązywane cyklicznie testy kompetencji mają służyć lepszemu przygotowaniu do egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego, ale także pomóc w bieżącym monitorowaniu wiadomości i umiejętności uczniów klas: 4G, 7E i 8C pod opieką p. Magdaleny Stelmach-Kopeć.
W czwartek, tj. 18 października, gościliśmy w naszej szkole aktorów ze świdnickiego Teatru Drogi – p. Andrzeja Wiśniocha, p. Katarzynę Szajewską - Gałę i p. Janusza Adamczyka, których do współpracy zaprosiła polonistka, p. Magdalena Witczak. Artyści przeprowadzili dla młodzieży warsztaty teatralne w ramach projektu "A z teatrem nam po drodze". Uczestnicy warsztatów poznali historię lokalnej grupy teatralnej i obejrzeli fragment sztuki w ich wykonaniu. Nasi uczniowie mogli spróbować swoich sił i zmierzyć się z niełatwym zadaniem aktorskim. Podzieleni na grupy odegrali improwizowane scenki, wykorzystując przy tym profesjonalne rekwizyty. Wszyscy poradzili sobie świetnie i zasłużyli na słowa uznania od prowadzących. Na zakończenie odczytywali w parach poezję, zgodnie ze wskazówkami ich autora, p. J. Adamczyka. Artyści pokazali młodzieży, że praca w teatrze, czy szkolnym kółku teatralnym, uwalnia drzemiące w nas myśli i emocje, to również moment wytchnienia - wyłączenia się ze stresującej rzeczywistości. Celem tych zajęć było rozbudzenie w młodzieży pasji aktorskiej, być może uśpionego talentu, otworzenia się na innych. Czy to się udało? Czas pokaże.
mw
Dnia 17 września 2018r. uczniowie kl. 2C i 3C uczestniczyli w warsztatach prowadzonych przez instruktora teatralnego p. Adriana Krać. Tematem spotkania była praca nad koncentracją uwagi. Trzeba przyznać, że nie było to proste, aby w pełni skupić się na zadaniach wykonywanych w trakcie zaproponowanych ćwiczeń i zabaw. Najwięcej radości sprawiła uczniom zabawa „Pif-paf” oraz „Przeciwieństwa”. Bardzo dziękujemy za spotkanie pełne cennych wskazówek i radości. Miejmy nadzieje, że dzisiejsze ćwiczenia pomogą w codziennej nauce.
mp
Dnia 10 października uczniowie klasy I b wraz z wychowawczynią Marzeną Sekutowską oraz uczniowie klasy I f wraz z wychowawczynią Małgorzatą Kozień byli gośćmi pani Marty w gospodarstwie agroturystycznym WRÓBLÓWKA w Kozicach Dolnych. Dzieci miały okazję zobaczyć nie tylko zwierzęta jakie hoduje się na wsi: kury, gęsi, kaczki, owce, kozy, konie itp., ale zobaczyły też rzadkie okazy zwierząt jak: osiołka, lisa srebrnego, surykatkę, szynszyla i małego kangurka. Odważni ćwiczyli się w dojeniu kozy i pili kozie mleko. Wszyscy zaś ze smakiem jedli pieczone ziemniaki i kiełbaski. Atrakcją były zabawy integracyjne i konkursy wiedzy o poznanych zwierzętach. Wycieczkę zorganizowali rodzice i przy ich współudziale dzieci z radością bawiły się w gospodarstwie, huśtały na huśtawkach, grały w piłkę, a na koniec z wypiekami, pełni pozytywnych emocji wróciły do swoich domów.
mk
Na warsztatach integrujących w MCP
W poniedziałek 15.10.2018r. Miejskie Centrum Profilaktyki po raz kolejny gościło nas w swoich progach. Tym razem na zajęcia do pani Elżbiety Kuny i pani Magdaleny Łubkowskiej wybrała się klasa 7e pod opieką wychowawczyni, p. M. Stelmach-Kopeć. Podczas trzygodzinnych warsztatów uczniowie mogli się lepiej poznać, ale też nauczyć trudnej sztuki autoprezentacji albo pracy w grupie. Sympatycznym akcentem były Miłe słówka oraz wspólne zdjęcie klasowe.
msk
4 października o godzinie 12.00 w holu głównym naszej szkoły odbyło się uroczyste otwarcie wystawy oraz wręczenie nagród i wyróżnień w międzyszkolnym konkursie plastycznym ,,Rady na Odpady”.
Tegoroczna XIX już edycja konkursu przebiegła pod hasłem ,,Kwiaty dla Niepodległej”. Na konkurs wpłynęło 160 bardzo pomysłowych prac z przeróżnych materiałów recyklingowych.
Przyznano po 3 nagrody i od 5do7 wyróżnień w trzech kategoriach wiekowych.
Nagrody wręczył dyrektor szkoły Pan Tomasz Szydło przy asyście organizatorek konkursu pań: Bożeny Zabiegły, Elżbiety Kulczyńskiej i Eweliny Żółw .
Zapraszamy do oglądania wystawy.