• Nie ma śmieci, są surowce!

      W środę 10 października został rozstrzygnięty konkurs ekologiczny „Nie ma śmieci, są surowce!” zorganizowany przez szkolną świetlicę. Uczniowie SP5 po raz kolejny udowodnili, że nie ma dla nich rzeczy niemożliwych! W ruch poszły plastikowe butelki, makulatura, korki, folie, jednorazowe kubki i... z pozornie zużytych i niepotrzebnych już przedmiotów powstały prawdziwe cuda techniki! Na świetlicowym korytarzu do końca tygodnia możecie podziwiać robota pożerającego śmieci, automat do cukierków, teczkę na dokumenty, świnkę skarbonkę czy ekologiczny dywan. Kreatywność uczestników nie miała granic! Każdy projekt jest dowodem na to, że uczniowie nie tylko rozumieją, czym jest recykling, lecz także potrafią zastosować w praktyce jego założenia. Gratulujemy wszystkim uczestnikom!

    Rady na odpady.

  • Koncert muzyczny PAPUGA

           W dniu dzisiejszym gościliśmy w naszej szkole Muzyczny Klub Ucznia i Przedszkolaka SMYK. Aktywnie uczestniczyliśmy w koncercie pt. "Papuga". Zabawne i pouczające piosenki o papudze, ośle, żółwiu czy lisie pomogły uczniom określić postawy ludzkie. Dziękujemy za radosną i pouczającą lekcję muzyki.

    Koncert muzyczny PAPUGA.

  • Z wizytą na Majdanku

    Dopóki wspominamy Ich Oni żyją… - z wizytą na Majdanku

     

                    W dniu 10 października 2018r. uczniowie klas ósmych pod opieką swoich wychowawców i nauczycieli wybrali się do Państwowego Muzeum na Majdanku. Na terenie byłego obozu koncentracyjnego, istniejącego w latach 1941-44, przewodnicy pokazali młodzieży m.in. Pomnik - Bramę, Drogę Hołdu i Pamięci, łaźnię, komory gazowe, baraki, Kolumnę Trzech Orłów oraz krematorium. Ostatnim miejscem zwiedzania było Mauzoleum - charakterystyczny pomnik w kształcie kopuły, pod którą złożono prochy zamordowanych tu więźniów. Tutaj uczciliśmy chwilą zadumy, zapaleniem znicza i złożeniem kwiatów pamięć tych, których los powinien być dla nas przestrogą…

     

    Halina Birenbaum Dopóki wspominamy Ich Oni żyją

     

    Minęło już wiele lat

    Nie brak spraw teraźniejszych,

                                              palących                              

    Trudno jest słuchać o owych

                                            okropnych dziejach

    Powracać do nich, opowiadać i przypominać

    Jednak czuję, że musimy

    Dla siebie – i dla tych, których tam zabili!

     

    Dopóki ich wspominamy

    Oni jeszcze są żywi

    Dopóki myśli się o nich i cierpi

    Dopóki nie milczy się i nie godzi z losem –

    Na przekór i pomimo lat!

     

    msk

    Z wizytą na Majdanku.

  • PIERWSZAKI WITAJĄ JESIEŃ

     Powitanie jesieni w „Wiosce Smerfów"
    Niezwykłe miejsce wyszukali uczniowie z klasy 1c, 1d i 1e na powitanie jesieni. Do swojej bajkowej wioski, na wspólną zabawę, wśród opadających już liści zaprosiły ich nie kto inny, jak …najprawdziwsze Smerfy! Wioska malutkich, niebieskich ludzików znajduje się zupełnie niedaleko od Świdnika - w Jakubowicach Murowanych, gdzie pierwszaki na własne oczy mogły sprawdzić , że jednak lato już odeszło i przyszła jesień. Ich przewodnikiem po bajkowym świecie był sam Papa Smerf, któremu dzielnie pomagała Smerfetka, Ważniak i Laluś. Wspólnie zmagali się z napotkanymi przeszkodami wykazując się niemałym sprytem i zwinnością. Rozwiązywali wcale niełatwe zagadki, rebusy i szarady udowadniając tym samym , że na pewno nie zapadają w sen zimowy. Pierwszaki zasłużyły na „ smefną ucztę” i odpoczynek w grocie solnej. Trzeba przyznać, że miały wielkie szczęście, bo złośliwy Gargamel wraz ze swym groźnym kotem Klakierem był tak bardzo zajęty robieniem zapasów na zimę, że nawet nie wytknął nosa ze swojej chatki. Chociaż dzieci podejrzewają, że po prostu stchórzył - przestraszył się śmiechu, zgodnej zabawy i dobrego humoru jakim tryskały pierwszaki!

    Wych. kl.1d D.Pastuszak

    PIERWSZAKI WITAJĄ JESIEŃ.

  • WIZYTA W OGRODZIE BOTANICZNYM

        Próbowaliście kiedyś palców nieboszczyka? Nie? A my tak! Uczniowie klasy 2b odwiedzili Ogród Botaniczny w Lublinie. Dzieci miały okazję obserwować rośliny rzadko spotykane, zagrożone wyginięciem, egzotyczne. Próbowały też ich owoców. Palce nieboszczyka to jadalne owoce palecznika chińskiego, krzewu pochodzącego z Azji południowo – wschodniej. Ma bardzo dekoracyjne, metaliczno -niebieskie owoce. W smaku trochę podobny do melona. Zwiedzaliśmy też dworek Kościuszków. To była bardzo edukacyjna wyprawa zakończona zasadzeniem roślin pustynnych, które teraz pielęgnujemy w naszych domach.
    B. Kaciuczyk
     

    WIZYTA W OGRODZIE BOTANICZNYM.

  • VII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

         Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia to akcja edukacyjna, która odbywa się rokrocznie w ostatni piątek września. Ma ona na celu zachęcić wszystkich do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia. Uczniowie, którzy w trakcie wakacji zdążyli ją zapomnieć, mają okazję nadrobić te zaległości. Natomiast dorośli – mogą popisać się doskonałą znajomością trudnych przypadków tabliczki mnożenia podczas… egzaminów!
       
    Główne motto akcji to „Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają” .
    W  tym roku szkolnym uczniowie naszej szkoły wzięli aktywny udział w VII Światowym Dniu Tabliczki Mnożenia. W klasach pojawiły patrole egzaminacyjne, które sprawdzały znajomość tabliczki mnożenia starszych kolegów oraz dorosłych. Każdy, kto poprawnie wykonał wylosowane zadania, otrzymał nagrodę – odznakę i certyfikat EKSPERTA TABLICZKI MNOŻENIA.
         Koordynatorami  VII Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia w naszej szkole byli w tym roku: p. Joanna Lewczuk, p. Mariola Piętal, p. Marzena Herda oraz  p. Piotr Błądek, a także p. Beata Pienkos.
         Gratulujemy najlepszym w tej edycji i zachęcamy wszystkich do udziału w akcji już za rok!

    VII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia.

  • Europejski Tydzień Sportu

  • W KUCHNI I W OGRÓDKU

    Dzisiejszy dzień uczniowie klasy I G spędzili bardzo pracowicie.
    Najpierw w pobliskiej pizzerii uczestniczyli w warsztatach kulinarnych, podczas których każdy samodzielnie, pod czujnym okiem kucharzy przygotował pizzę z ulubionymi składnikami. Wszyscy zdobyli tytuł MAŁEGO KUCHARZA, otrzymali pamiątkowe dyplomy, kolorowanki i puzzle.
    Potem dzieci udały się do miejsca upamiętniającego Zbrodnię Katyńską znajdującego się na terenie naszej szkoły, by przejąć opiekę nad nim. Dzieci porządkowały teren, zbierały nasiona z aksamitek, które wiosną zostały posadzone przez starszych kolegów, sadziły zakupione przez rodziców cebulki krokusów oraz wrzosy pozyskane dzięki włączeniu się do akcji lubelskiej Castoramy „Kwiaty za elektrograty”.
    To był bardzo udany dzień, pełen nowych doświadczeń.

    W KUCHNI I W OGRÓDKU

  • Wyniki XIX edycji Konkursu Plastycznego Rady na Odpady pt. Kwiaty dla Niepodległej

     

    W kategorii klasy 0-3 SP

    I nagroda IGOR LALKA klasa 1 SP5 opieka M. Sekutowska

    II nagroda HANNA MOŃ klasa 0A SP5 opieka M. Orzechowska, B. Kret

    III nagroda  ALEKSANDER PIWNICKI klasa 0A SP5 opieka M. Orzechowska, B. Kret

    Wyróżnienia:

    NADIA SOKOŁOWSKA klasa 0A SP5 opieka M. Orzechowska, B. Kret

    POLA GRELEWSKA kasa 1B   SP5 opieka M. Sekutowska

    NIKODEM GOLEC klasa 1G SP5 opieka I.Kaleja

     

    W kategorii klasy 4-6 SP

    I nagroda WIKTORIA GORZKOWSKA kl.4C SP5 opieka E. Kulczyńska

    II nagroda HANNA BRYGUŁA klasa 5E SP3 opieka E Banaszewska

    III nagroda MAJA ERBER klasa 5B SP5 opieka E. Żółw

    Wyróżnienia:

    TYMOTEUSZ KRAUZE kl.4D SP5 opieka B. Zabiegły

    FILIP TYBUREK klasa 4D SP5 opieka B. Zabiegły

    ALEKSANDRA LATO klasa 4B SP3 opieka A. Niedzielska

    ROSIŃSKA GABRIELA klasa5 C opieka E. Żółw

    SZYMON SZYMANIAK klasa 4G opieka E. Żółw

    JAGODA GAWRYL klasa  4D opieka B. Zabiegły

    WIKTORIA KOPEĆ klasa 4C opieka E. Kulczyńska

     

    W kategorii klasy 7 SP-3 GIM

    I nagroda KAROLINA GAJEWSKA klasa 3B Gim SP5 opieka E. Kulczyńska

    II nagroda NATALIA KWIT klasa 3E Gim.SP3 opieka A. Niedzielska

    III nagroda DACA ZUZANNA klasa 3F Gim SP3 opieka A Niedzielska

    Wyróżnienia:

    JULIA SIKORA klasa 3C Gim SP3  opieka B. Zabiegły

    NIKOLAS MICHAJŁOW klasa 3F Gim SP5 opieka B. Zabiegły

    WIERZBICKA HANNA klasa 3B Gim. SP3 opieka A. Niedzielska

    MARCIN KUCHLER  klasa 3F Gim. SP5 opieka B. Zabiegły

    WERONIKA NOWAK klasa 3C Gim  SP5-opieka B. Zabiegły

     

    Na uroczyste wręczenie nagród i wyróżnień zapraszamy 4 października godzinie 12.00 do głównego holu Szkoły Podstawowej nr 5.

     

  • Europejski Dzień Języków
    29.09.2018

    Galeria Europejski Dzień Języków.

    Z okazji Europejskiego Dnia Języków nauczyciele angielskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego i francuskiego promowali wśród uczniów naszej szkoły naukę tych języków. Przez cały tydzień na lekcjach uczniowie czytali opowiadania i powieści w językach obcych, a następnie wykonywali ilustracje do przeczytanych lektur. Wszystkie praca można podziwiać na wystawie.
    Odbył się też interaktywny konkurs wiedzy o krajach angielskiego i hiszpańskiego obszaru językowego. Przy pomocy smartfonów, uczniowie skanowali kody QR, w których ukryte były zadania i zagadki. Zwycięzcami w kategorii drużynowej zostały Dominika Koperda, Zuzanna Nóżka i Weronika Smolińska z klasy 3F gimnazjum, a w kategorii indywidualnej wygrał Mateusz Mróz z klasy VIIIa szkoły podstawowej. Gratulujemy!!!!

  • Global Summit 2018
    29.09.2018

    Galeria Global Summit 2018.

    Dobiega końca 12-dniowy pobyt naszych uczniów i nauczycieli w amerykańskiej szkole partnerskiej Charles Wright Academy. Podczas wymiany nasi uczniowie mieli możliwość spotkać się z ocalałym z Holokaustu oraz odwiedzić organizację Alaffia, pomagającą kobietom w Togo. Dowiedzieli się również na czym polega sprawiedliwy handel podczas spotkania z przedstawicielami Theo Chocolate, jak mogą pomóc potrzebującym dzięki mikropożyczkom KIVA i poznali, jak działa Fundacja Billa i Melindy Gates'ów. Wspólnie ze swoimi rówieśnikami z Anglii, Niemiec i Kolumbii brali udział w wycieczce do Seattle, stworzyli instalację artystyczną oraz przygotowali występ muzyczny. Niestety nic nie trwa wiecznie i trzeba wracać do domu. Pozostaną jednak niesamowite wspomnienia i zdobyte doświadczenia.

  • Kiermasz przyborów szkolnych

     

    I Kiermasz przyborów szkolnych  - za nami

    W środę 26 września wolontariusze z kl. 3C gimnazjum pod opieką p. M. Stelmach-Kopeć przeprowadzili charytatywny kiermasz przyborów szkolnych na rzecz zaprzyjaźnionego Hospicjum Małego Księcia w Lublinie. Uczniowie, rodzice i nauczyciele jak zwykle bardzo chętnie wsparli akcję na rzecz chorych dzieci, za co serdecznie dziękujemy!!!  Kolejny kiermasz już za miesiąc. Zapraszamy!!!

    Magdalena Stelmach-Kopeć
    Szkolne Koło Wolontariatu

    I kiermasz podręczników.

  • Spotkanie ze świadkiem historii

    Spotkanie ze świadkiem historii

     W poniedziałek 24.09.2018r. uczniowie najstarszych klas naszej szkoły, zainteresowani problematyką Holokaustu i II wojny światowej, wybrali się pod opieką p. M. Stelmach-Kopeć oraz p. I. Rubaj do I LO w Świdniku na zaproszenie p. D. Jaśkowskiej i Koła Dziennikarskiego. Tutaj mieliśmy okazję wysłuchać wykładu gościa, p. Alexa Dancyga m.in. na temat jego doświadczeń z okresu dzieciństwa oraz obecnej działalności na rzecz „zachowania pamięci”. Edukator Yad Vashem rozmawiał z młodzieżą na temat (…) edukacji historycznej w Izraelu, opowiedział też o swojej osobistej niezwykłej historii i podwójnej tożsamości. Zwracał też uwagę na to, że we współczesnym świecie wcale nie zniknęły negatywne zjawiska, których konsekwencją była Zagłada, takie jak rozwój nacjonalizmów narodowych, ksenofobia, wypieranie odpowiedzialności za słabszych i bezbronnych.- czytamy na stronie I LO. Dziękujemy za zaproszenie i pouczającą lekcję historii.

    http://www.1lo.swidnik.pl/aktualnosci/488-to-nie-zaczelo-sie-od-treblinki-w-treblince-po-prostu-sie-zakonczylo-niezapomniana-lekcja-historii

    http://teatrnn.pl/leksykon/artykuly/alex-dancyg-ur-1948/

    msk

  • Niebanalne warsztaty nt. komunikacji interpersonalnej w 7E

     

    W czwartek kl. 7e pod opieką wychowawczyni, p. Magdaleny Stelmach-Kopeć wzięła udział w ciekawych warsztatach, prowadzonych przez doświadczonego trenera i szkoleniowca, p. Adriana Kracia. Zajmuje się on reżyserią i jest założycielem Teatru Arteria. Prowadzi na co dzień warsztaty teatralne oraz kształci aktorów, a także uczy wystąpień publicznych. Pod jego czujnym okiem przez dwie godziny lekcyjne klasa integrowała się, biorąc udział w różnego rodzaju edukacyjnych zabawach i ćwiczeniach, polegających m.in. na reklamowaniu określonego produktu albo też ćwiczeniu umiejętności nawiązywania kontaktu z rozmówcą. Klasa świetnie się bawiła, więc ciąg dalszy z pewnością nastąpi.

    msk 

    Niebanalne warsztaty z komunikacji interpersonalnej .

  • Z wizytą na Lubelskim Festiwalu Nauki

     

    W piątek 21.09.2018r. klasa 8C pod opieką wychowawczyni, p. B. Zabiegły oraz nauczycieli, p. M. Stelmach-Kopeć oraz p. E. Kulczyńskiej wybrała się do Lublina, aby wziąć udział  w zajęciach edukacyjnych w ramach kolejnego Lubelskiego Festiwalu Nauki, organizowanego dla młodzieży przez lubelskie uczelnie wyższe. Najpierw odwiedziliśmy wystawę pt.  "Niepodległość harcerstwem znaczona. 100. rocznica powstania Związku Harcerstwa Polskiego", przygotowaną przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie oraz Muzeum Harcerstwa w Warszawie. Obszerny wybór materiałów, w tym rękopisów, ikonografii, dokumentów życia społecznego, oryginalnych eksponatów z epoki oraz materiałów audiowizualnych, pozwala zaprezentować historię Związku Harcerstwa Polskiego i jego miejsca w międzynarodowych strukturach skautowych, a także zaakcentować ważne dokonania jego członków w wyjątkowo trudnych dla Ojczyzny czasach. Po krótkim odpoczynku i posiłku uczniowie gościli na Wydziale Politologii UMCS, aby wysłuchać tu pouczającego wykładu dr Justyny Misiągiewicz pt. Współczesne konflikty zbrojne, wojna – wyzwania, zagrożenia, technologie. Celem wystąpienia było przedstawienie nowych sposobów prowadzenia konfliktów zbrojnych oraz analiza wyzwań i zagrożeń bezpieczeństwa międzynarodowego. Młodzież usłyszała o przyczynach i skutkach wybuchów   konfliktów zbrojnych (nie są to wojny w tradycyjnym rozumieniu), a także o wojnie przyszłości, prowadzonej w cyberprzestrzeni. 

    msk

    Z wizytą na Lubelskim Festiwalu Nauki .

  • UWAGA! Ważne informacje na temat danych osobowych!

    Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679   z dnia 27 kwietnia 2016 r. (4.5.2016 L 119/38 Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej PL) informuję, że: 
    1. Administratorem Pana/Pani danych osobowych jest Szkoła Podstawowa Nr 5 im. Janusza Kusocińskiego z siedzibą  w Świdniku, ul. Jarzębinowa 6; 
    2. Kontakt z Inspektorem Ochrony Danych możliwy jest pod adresem email: iod-j@e-swidnik.pl;
    3. Dane osobowe Pana/Pani będą przetwarzane na podstawie art. 6 ust. 1 lit. c ogólnego rozporządzenie o ochronie danych osobowych oraz na podstawie art. 9 ust. 1 lit. g ogólnego rozporządzenie o ochronie danych osobo
    wych;
    4. Odbiorcami Pana/Pani danych osobowych będą wyłącznie podmioty uprawnione do uzyskania danych osobowych na podstawie przepisów prawa;
    5.  Dane osobowe Pana/Pani będą czasie określonym przepisami prawa, zgodnie z instrukcją kancelaryjną;
    6. Posiada Pan/Pani prawo do: żądania od administratora dostępu do danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania; 
    7. Przysługuje Panu/Pani prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego; 
    8. Podanie danych osobowych w zakresie wymaganym ustawodawstwem: Kodeks postępowania administracyjnego, ustawa – Prawo oświatowe jest obligatoryjne. 

  • Dobrowolne ubezpiecznie NNW!

    Szanowni Państwo.

    Wychodząc naprzeciw potrzebom rodziców naszej szkoły, Rada Rodziców - na rok szkolny 2018/2019 - rekomenduje zawarcie dobrowolnego ubezpieczenia NNW w TU InterRisk.
    W załączniku znajdziecie Państwo zakres ubezpieczenia oraz folder informacyjny. Jeśli będziecie Państwo potrzebowali dodatkowych informacji,
    proszę o kontakt z Panem Andrzejem Mierzickim, telefon: 609 048 605.
    Rodzice którzy ubezpieczą swoje dzieci w tej procedurze mają gwarancję, że zostaną one objęte ochroną ubezpieczeniową od 01.09.2018 r. do 31.08.2019 r. (będzie zachowana ciągłość ubezpieczenia)

    Ostateczny termin ubezpieczenia dziecka to: 30 października 2018r.
    Aby ubezpieczyć dziecko należy wejść na stronę:
    https://klient.interrisk.pl/EduPlusOnline
    a następnie wprowadzić numer:
    zf9eg

    Po zalogowaniu się, proszę postępować wg instrukcji. (Uwaga: proszę wybrać wariant ubezpieczenia (4 do wyboru) i zaznaczyć wyczynowe uprawianie sportu lub nie)
    Zgodnie z oczekiwaniami rodziców, polisa zawiera różne (pod względem cenowym) warianty ubezpieczenia. Dodatkowo, polisa zawiera możliwość ubezpieczenia (za dodatkową opłatą) dzieci, które wyczynowo uprawiają sport.
    W razie pytań lub problemów proszę o kontakt z:
    Kancelaria Brokerska - Andrzej Mierzicki tel. 609 048 605, email: amierzicki@wp.pl;
    lub brokermierzicki@wp.pl

    Mając nadzieję, że przesłane informacje okażą się pomocne
    z poważaniem
    Marcin Lenard
    Przewodniczący Rady Rodziców.

    załączniki:

  • XV Lubelski Festiwal Wiedzy

    18 września 2018 klasa 3c GIM oraz 8B SP udały się pod opieką Pań: Beaty Adasik, Katarzyny Królik, Anny Szewczyk-Herety oraz Klaudii Chachuły - Smyk na Katolicki Uniwersytet Lubelski na wykład zorganizowany w ramach  XV Lubelskiego Festiwalu Wiedzy. Nasz wykład odbywał się w Instytucie Filologii Romańskiej i dotyczył znanego na całym świecie hiszpańskiego święta San Fermines, kojarzonego z gonitwą ludzi oraz byków wąskimi uliczkami Pampeluny. Była to relacja z pierwszej ręki, ponieważ nasz prelegent Pan Piotr Wasilewski (pracownik Instytutu Romanistyki KUL) osobiście uczestniczył w wydarzeniu.

    Po wykładzie niektórzy z nas mogli spróbowac swoich sił w jeździe na wrotkach. Tak, tak to nie pomyłka, mieliśmy okazję jeździć na wrotkach na KUL -u.

    K.K

  • Wymiana Młodzieży w USA

    Wymiana Młodzieży w USA

    Galeria Global Summit 2018.

    Ośmioro gimnazjalistów z naszej szkoły, pod opieką p. K.Królik i A.Szewczyk-Herety, bierze udział w Międzynarodowej Wymianie Młodzieży 'Global Summit' w USA. To już 11. wyjazd do naszej szkoły partnerskiej Charles Wright Academy, która znajduje się w amerykańskim stanie Waszyngton. Nasi gimnazjaliści biorą udział w różnego rodzaju zajęciach integracyjnych, warsztatach plastycznych i muzycznych oraz lekcjach chemii i historii. Nie brakuje również wycieczek, np. do Seattle, zajęć sportowych oraz integracji z pozostałymi uczestnikami projektu z Kolumbii, Anglii i Niemiec. Podczas pobytu w USA wszyscy mieszkają w amerykańskich rodzinach goszczących, dzięki czemu mogą zobaczyć, jak wygląda ich codzienne życie, mają okazję poznać ich tradycje i zwyczaje oraz spróbować amerykańskiej kuchni.  Wyprawa za ocean potrwa do 1 października.


     

  • Jesień w sadzie

    Jesień w sadzie

    Jesień to czas dojrzewania pysznych i zdrowych jabłek. Uczniowie klasy 2C i 3C mieli okazję wybrać się na niezwykłą wycieczkę Gospodarstwa Ogrodniczego Szczepanówka.  Dzieci przywitane przez właścicieli,  dowiedziały się wielu ciekawostek na temat zasad prowadzenia sadu, dbania o drzewa owocowe.  Pani sadownik pokazała dzieciom różne gatunki jabłek, które można było zerwać samodzielnie z drzewa i degustować.  Następnie udaliśmy się do magazynu i chłodni, gdzie uczniowie  poznali sposób przechowywania jabłek w okresie zimowym. Uwieńczeniem  wycieczki był poczęstunek przepysznymi, ekologicznymi sokami wyprodukowanymi w zwiedzanym gospodarstwie sadowniczym.                                                                                   

               mp, jc

strona: