• Olga Tokarczuk laureatką Literackiej Nagrody Nobla!

    Olga Tokarczuk laureatką Literackiej Nagrody Nobla!

    Wielki dzień dla polskiej literatury! Olga Tokarczuk została laureatką Literackiej Nagrody Nobla za 2018 rok.

    Olga Tokarczuk dołączyła do grona polskich noblistów w dziedzinie literatury, wśród których znaleźli się Henryk Sienkiewicz, Władysław Reymont, Czesław Miłosz i Wisława Szymborska.

    Olga Tokarczuk otrzymała Nobla za "narracyjną wyobraźnię, która wraz z encyklopedyczną pasją reprezentuje przekraczanie granic, jako formę życia". 

    Gratulujemy!!!

    Źródło informacji: https://www.lscdn.pl/pl/informacje/lublin/11217,Olga-Tokarczuk-laureatka-Literackiej-Nagrody-Nobla.html

  • Razem, aktywnie i ciekawie!

    2.10.2019r.  uczniowie i uczennice klasy 6e udali się pod opieką nauczycieli do Lublina do kręgielni. Młodzież poznała zasady gry w kręgle i każdy osobiście wypróbował różne sposoby rzucania kul. Szybko mijał czas spędzony w klasowym gronie rówieśników. Wspólna aktywność fizyczna to świetny pomysł na ciekawe połączenie lekcji WF i zajęć z wychowawcą!

  • Warto znać swoją historię…

     

    W ostatnim tygodniu młodzież naszej szkoły (klasy 7 i 8) miała możliwość obejrzeć w Kinie Lot dwie nowe produkcje polskiego kina pt. „Piłsudski” oraz „Legiony”. Filmy te skłaniają do refleksji nad polską historią i jej bohaterami, którzy W czasach zapomnienia pamiętali. W czasach nienawiści kochali. W czasach niewoli walczyli. Zachęcamy. Kolejna rocznica Święta Niepodległości już niebawem.

    http://www.kinoswiatedukacji.pl/filmy/legiony

    https://www.filmweb.pl/film/Pi%C5%82sudski-2019-812540

    msk

  • PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA

    We wtorkowe popołudnie najmłodsze dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 5 obchodziły Święto Jabłuszka połączone z Pasowaniem na Przedszkolaka. Wśród zaproszonych gości była obecna Naczelnik Wydziału Oświaty i Spraw Społecznych Pani Bożena Zapalska, Dyrektor Szkoły Pan Tomasz Szydło oraz rodzice i rodzeństwo. Dzieci zaprezentowały inscenizację wiersza J. Brzechwa pt. "Entliczek pentliczek" oraz inne umiejętności, które nabyły od początku roku szkolnego. Były też zabawy integracyjne dla rodziców i gości. Na pamiątkę pasowania każdy przedszkolak otrzymał pamiątkowy medal, kaszkietówkę i zdrowy upominek - jabłuszko. Uroczystość zakończyła się słodkim poczęstunkiem a salach.

  • 65-lecie naszego miasta

    Dzisiaj uczniowie klasy 1D odwiedzili Strefę Historii. Wizyta była świetną okazją do poznania ciekawostek z historii naszego miasta, które w tym roku obchodzi 65 rocznicę nadania praw miejskich. Dziękujemy za ciekawe spotkanie!

  • Wycieczka do Woli Okrzejskiej

    Sienkiewicz już nie taki straszny- wycieczka do Woli Okrzejskiej

    Jak nazywał się i jakiej był rasy piesek Henryka Sienkiewicza? Ile lat życia zajęło pisarzowi podróżowanie? Ile Marii kochał? Co najbardziej lubiła jego małpka Maki?

    Odpowiedzi na te i inne pytania usłyszeli uczniowie klasy 5a na niezwykłej wycieczce do Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej. Wysłuchali pasjonującej gawędy o ekscytującym życiu pisarza- podróżnika- noblisty- celebryty, mieli okazję przeistoczyć się w postacie z jego powieści, zdobyli szczyt Kopca Sienkiewicza, zadumali się przy pięknym grobowcu jego Matki.

    Wycieczka do Woli Okrzejskiej- małej wioski zagubionej wśród pól i lasów, z której wyrósł sławny na cały świat pisarz, na pewno zapadnie piątoklasistom w pamięci. I.R.

  • Pasowanie na zerówkowicza

    Dzisiaj dzieci z 0A i OB miały wielki dzień. Odbyło się pasowanie na zerowkowicza. Wśród zaproszonych gości była pani Ewa Jankowska z Urzędu Miasta, pan dyrektor Tomasz Szydlo, pan dyrektor Leszek Kalicki i rodzice. Zerowkowicze pięknie śpiewały i mówiły wierszyki. Na koniec dzieci złożyły przyrzeczenie. Była wspólna fotografia i słodki upominek.

  • IX Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

    W tym roku po raz kolejny uczniowie naszej szkoły wzięli aktywny udział w IX Światowym Dniu Tabliczki Mnożenia. To akcja edukacyjna, która ma zachęcać do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób.  

        Główne motto akcji to „Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają” .

    Uczniowie a także wszyscy pracownicy szkoły mogli sprawdzić się ze stopnia opanowania tabliczki mnożenia, losując karteczki z pięcioma działaniami z koszyczka Komisji Egzaminacyjnej. Kto zdał egzamin, otrzymywał odznakę EKSPERTA TABLICZKI MNOŻENIA. Osoby, które zdały egzamin rozwiązywały łamigłówki. W przypadku równej liczby punktów porównuje się czas rozwiązania: im lepszy czas, tym wyższe miejsce. 

         Gratulujemy najlepszym w tej edycji i zachęcamy wszystkich do udziału w akcji już za rok!

  • Konkurs RADY NA ODPADY rozstrzygnięty.

    Oto fotorelacja z rozdania nagród.

  • Powitanie jesieni

    Co prawda bardzo szkoda nam słonecznego lata, ale jesień wcale nie jest mniej urokliwa! Przekonali się tym uczniowie klasy 2c i 2d, którzy tę właśnie porę roku postanowili przywitać podczas październikowego wyjazdu do Motycza Leśnego. Nie tylko mieli okazję pospacerować po dywanie z różnobarwnych liści i podziwiać dumnie prężące się w jesiennym słońcu muchomory, ale też bardzo wzbogacili swoją wiedzę na temat tajemnic jakie kryje las. Efektem tego były piękne, własnoręcznie zrobione zielniki. Przy okazji trzecioklasiści nauczyli się wykonywać papier czerpany, co zdecydowanie pozwoli wykorzystać zużyty już surowiec i oszczędzić kilka drzew. Nie obyło się bez wyścigu na szczudłach i piłki nożnej w…kaloszach! A ponieważ takie leśne harce są mocno wyczerpujące, to również z wielką ochotą własnoręcznie upiekli bułeczki, które bez niczyjej pomocy, zupełnie sami….zjedli!!!

     Wych. kl.2d D. Pastuszak

  • Wizyta w USA

    W dniach od 19 do 29 września grupa naszych uczniów i absolwentów w składzie: Weronika Guz, Natalia Guz, Weronika Mazuryk, Julia Krawczyk, Maciej Kuśmierz, Domonik Portka, Mateusz Jelonek oraz Jakub Żołdak wzięli udział w wymianie uczniów ze szkołą Charles Wright Academy w Tacomie, USA. Uczniowie, wraz z opiekunami p. Magdaleną Wnuczek i p. Grzegorzem Martyniukiem byli uczestnikami 12-go corocznego spotkania z cyklu Global Summit podczas którego wraz z delegacjami z Kolumbii i Francji omawiali problemy współczesnego świata oraz zagrożenia dla wolności i godności człowieka. Zajęcia oraz wycieczki i spotkania z zaproszonymi gośćmi odbywały się w ramach 'University of obligation' (Uniwersytetu zobowiązań). Był też oczywiście czas na zwiedzanie i przyjemne spędzanie wolnego czasu w towarzystwie amerykańskich rodzin goszczących oraz grup z innych krajów. Śmiało można powiedzieć, że była to przepiękna przygoda i niezwykle cenna lekcja.

  • Akcja dla Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Lublinie

    Akcja dla Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Lublinie

    Wychodząc naprzeciw potrzebom Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Lublinie, zachęcamy do udziału w akcji na rzecz jego podopiecznych. Już od poniedziałku (7.10) będziemy zbierać stare koce, prześcieradła oraz ręczniki, a także karmę w puszkach dla psów i kotów.

    Zapraszamy do udziału w naszej inicjatywie. Dary można przynosić do wychowawców klas albo do sal 204 i 206 do dnia 21 października. W ostatnim tygodniu bieżącego miesiąca zostaną one przewiezione do schroniska w Lublinie przy ul. Metalurgicznej.

    Z góry dziękujemy za wszystkie dary.

    https://www.schronisko-zwierzaki.lublin.pl

    Szkolne Koło Wolontariatu

    Zespół nauczycieli przedmiotów przyrodniczych

  • Europejski Dzień Języków

     

              26 września to Europejski Dzień Języków, w naszej szkole świętowany przez cały tydzień od 23 do 27 września. Nauczyciele języków obcych zorganizowali i przeprowadzili lekcje propagujące naukę języków obcych przez czytanie książek, słuchanie opowiadań bądź oglądanie filmów w języku obcym. Uczniowie klas 1-8 SP przygotowywali prace plastyczne przedstawiające fragment opowiadania, filmu, książki  lub projekt okładki danej książki czy płyty. Technika wykonania prac była dowolna. Wszystkie prace zostały umieszczone na wystawie i można je oglądać i podziwiać. Dziękujemy za zaangażowanie i zapraszamy do udziału za rok.

  • Wyniki XX Miejskiego Konkursu Plastycznego ,,Rady na Odpady” pt. ,,CZYSTY LAS”

    Wyniki XX Miejskiego Konkursu Plastycznego ,,Rady na Odpady” pt. ,,CZYSTY LAS”

     

    Kategoria Przedszkola i klasy 0 SP

     

    NAGRODY:

     

     

    KAROL KUŚMIDERSKI  5 lat, Przedszkole Integracyjne nr 5, opieka - Ewa Groszek, Beata Olejnik, Agnieszka Kwiatosz-Siczek

    MICHAŁ BĘC  4 lata, Przedszkole nr 3 im. Jana Brzechwy, opieka - Monika Samborska, Dorota Błaszczuk

    ZUZANNA SZEJGIEC lat 6, Zespół Przedszkoli nr1, opiekun - Ewa Strzęciwilk

    ZUZANNA PRZYSTUPA 5 lat, Przedszkole Integracyjne nr 5, opieka - Ewa Groszek, Beata Olejnik, Agnieszka Kwiatosz-Siczek

    LECH LENA 5lat, Przedszkole Integracyjne nr 5, opieka - Ewa Groszek,

    Beata Olejnik, Agnieszka Kwiatosz-Siczek

    PAULINA ŻUREK lat 6, Zespół Przedszkoli nr 1 , opieka - Ewa Strzęciwilk

    LILIANNA DĄBSKA lat 6 , Niepubliczne Przedszkole i Żłobek ,,Tęczowy Domek”, opieka - Karolina Gierczyńska

    KACPER MALISZEWSKI lat4, Przedszkole,,Kubuś Puchatek i Przyjaciele”, opieka - Milena Klesxowska-Józwik

    MAJA KOWALSKA lat 3, Przedszkole ,,Kubuś Puchatek i Przyjaciele” , opieka - Magdalena Bijas-Jeleń

     

    Kategoria Szkoły Podstawowe klasy 1-3

     

    NAGRODY:

    KAROLINA ROGAŁA 8 lat, kl.2g SP5 opieka Iwona Kaleja

    AMELIA KUNA 8 lat, kl.2c SP5 opieka Małgorzata Czarnecka

    FABIAN WOJTCZUK-ZYCH 8 lat, kl.2b SP5,opieka Marzena Sekutowska

    STANISŁAW KUNC 8 lat, kl.2d SP5, opieka Danuta Pastuszak

    ALEKSANDRA MALEJ 7 lat,kl.1c SP5, opieka Małgorzata Orzechowska

    HANNA  RZĘDZICKA 8 lat,kl.2f SP5, opieka Małgorzata Kozień

     

    WYRÓŻNIENIA

    XAWIER PĄK 8 lat, kl.2F SP5, opieka Małgorzata Kozień

    LENA DOMAŃSKA 8 lat,kl.2f SP5, opieka Danuta Pastuszak

    IGOR LALKA 8 lat, kl. 2b SP5, opieka Marzena Sekutowska

    ALICJA KOT  8 lat,kl.2d SP5, opieka Danuta Pastuszak

     

     

     

    Kategoria Szkoły Podstawowe klasy 4-8

     

    NAGRODY:

    LENA BOROWIEC  kl.4b SP3, opieka Elżbieta Banaszewska

    HUBERT GŁOWALA  kl.4c SP5, opieka Elżbieta Kulczyńska

    WIKTORIA KOPEĆ  kl.5c SP5, opieka Bożena Zabiegły

    AMELIA KONIECZNIAK  kl. 5a SP3, opieka Elżbieta Banaszewska

    WYRÓŻNIENIA

    ZUZANNA NOWAK  kl. 6f SP5, opieka Elżbieta Kulczyńska

    WIKTORIA AMROZY  kl.6d SP3, opieka Elżbieta Banaszewska

    HANNA KOWAL  kl.6f SP5, opieka Elżbieta Kulczyńska

    LENA LEŚNIEWSKA  kl.5b SP5, opieka Elżbieta Kulczyńska

    JULIA WINIARCZYK  kl.5b SP5, opieka Elżbieta Kulczyńska

     

    Na uroczyste wręczenie nagród i wyróżnień zapraszamy  07.10.2019 r.

     o godzinie 12.00 w holu SP5 (parter przy głównym wejściu).

     

    Do zobaczenia!

  • Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania w przedszkolu

    W dniu 29 września obchodzimy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Święto to zostało ogłoszone w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki, a jego celem jest promowanie głośnego czytania dzieciom, nabywanie przyjemności z czytania i słuchania, a także poczucia przynależności do społeczności czytelniczej.

    Od dawna wiadomo, że czytanie rozwija wyobraźnię, język i pamięć. Uczy myślenia, poprawia koncentrację, poszerza wiedzę i ułatwia naukę. W końcu jest także dobrym sposobem na spędzenie wolnego czasu.

    W ramach akcji w dniu 27 września 2019 r. nasze przedszkole odwiedzili goście: Pan Dyrektor Leszek Kalicki, Pani Beata Pinkos z biblioteki szkolnej oraz Pani Małgorzata Pleskot mama Tymka.

    Do wspólnego czytania dzieci wybrał ulubiony przez wszystkich zbiór wierszy Jana Brzechwy pt.: „Brzechwa dzieciom”. Było więc o leniu, który nic nie robił cały dzień; o warzywach na straganie; o robaczku, który chciał zjeść befsztyczek; o samochwale, która wciąż się zachwalała. Następnie przyszedł czas na rozmowy o przeczytanych utworach, ulubionych bohaterach, a także o tym, dlaczego warto sięgać po książki.

    Na zakończenie dzieci podziękowały przybyłym gościom i wręczyły pamiątkowe dyplomy.

  • Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

    Czytają dzieci, czytają dorośli, czytajmy sobie nawzajem

    O zaletach czytania wiedzą wszyscy, ale nie zaszkodzi przypominanie o nich od czasu do czasu. Czytanie książek to nie tylko ciekawa forma spędzania wolnego czasu, zdobywanie nowej wiedzy, ale również rozwijanie wyobraźni czy wzbogacanie słownictwa, a głośne czytanie dzieciom to również budowanie silnej więzi emocjonalnej. Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania ( 29.09.2018r. ) to święto, którego najważniejszymi beneficjentami są właśnie dzieci.

    W naszej szkole Dzień Głośnego Czytania zaczęliśmy już w piątek 28 września i był on znakomitą okazją do zaproszenia dzieci do świata książki.

    Czytelnię odwiedziły klasy 4b i 4c. Podczas spotkania uczniowie zapoznali się z bohaterami książki Jana Brzechwy „Akademia Pana Kleksa”. Lekturę czytali nauczyciel języka polskiego, bibliotekarz i chętni uczniowie.

    Nasze przedszkolaki tego dnia również wzięły udział w spotkaniu czytelniczym. Gośćmi maluchów byli rodzice, dyrektor szkoły i bibliotekarz. Maluchy wysłuchały wesołych wierszyków Jana Brzechwy.

    W poniedziałek 30.09.2019 r. w klasach 4-8 o godzinie 8:55 uczniowie przez 15 minut czytali fragment wybranej książki lub tekst z podręcznika j. polskiego.

    Dzieciom z klas młodszych bajki i wierszyki,  podczas przerw międzylekcyjnych, czytali nauczyciele, bibliotekarze oraz uczniowie starszych klas.

    Na lekcję głośnego czytania w czytelni byli zaproszeni uczniowie klas 5c ,5f. Wybrane fragmenty opisujące stworzenia świata z książek Anny Kamieńskiej - Książka nad książkami  oraz Jana Parandowskiego -Mitologia czytali nauczyciel j. polskiego i uczniowie. 

    Zachęcamy wszystkich dorosłych: nauczycieli, rodziców, dziadków, ciocie i wujków, do głośnego czytania dzieciom przez cały rok. To my kształtujemy postawy i zainteresowania młodego pokolenia, my jesteśmy odpowiedzialni za ich rozwój i przygotowanie do dorosłego życia. Czytanie to jedna z dróg, dzięki której dziecku zostaną zaproponowane wzorce do naśladowania.

  • Wycieczka do Lublina

    W miniony czwartek uczniowie klasy 6d odwiedzili Lublin by z bliska zobaczyć miejsca związane z historia  unii polsko- litewskiej w jej 450 rocznicę zawarcia. W Kaplicy Trójcy Świętej, w otoczeniu pięknych fresków wysłuchali wykładu na temat genezy związku Korony z Litwą. Następnie przeszli Traktem Królewskim do Kościoła Dominikanów, gdzie ostatni z Jagiellonów Zygmunt August zaprzysiężył akt unii oraz na Plac Litewski, pod pomnik upamiętniający to wydarzenie.

     

  • IX Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia!

    Bezpłatna akcja edukacyjna prowadzona w szkołach na całym świecie!

     

    Akcja ŚDTM jest wielkim szkolnym wydarzeniem. Najpierw są przygotowania, podczas których dzieci przypominają sobie tabliczkę mnożenia w trakcie zabaw: „Hasło dnia”, „Marmur” oraz „Matematyczne spacery”. Potem jest już 4 października, czyli sprawdzenie „tabliczkowej wiedzy” podczas egzaminów. Nauczyciel może przeprowadzić akcję w klasie, szkole i w mieście. Dzieci stają się egzaminatorami i sprawdzają znajomość tabliczki mnożenia starszych kolegów oraz dorosłych. Wszystkie materiały niezbędne do przeprowadzenia akcji w klasie i szkole są darmowe i można je pobrać na stronie internetowej po rejestracji szkoły.,,,,,https://www.wmtday.org/p 

  • Little Heroes - Sport & Life

    W piątek 27.09.2019. uczniowie naszej szkoły brali udział w imprezie sportowej zorganizowanej przez Stowarzyszenie  Little Heroes - Sport & Life. W zawodach, które odbyły się na terenie placu Urzędu Miasta Świdnik oraz przyległym parku bezkonkurencyjni okazali się uczniowie z SP 5 w klasyfikacji generalnej. Również w rywalizacji indywidualnej uczniowie z "5" czterokrotnie okazali się najlepsi. W kategorii klas IV bieg przeszkodowy wygrali uczniowie z klasy 4b:  Emilia Dekańska, Allan Wagner, w kategorii VI klas wśród chłopców wygrał Bartosz Jackowski uczeń klasy 6b a w kategorii klas VII swój bieg wygrał Eryk Szydłowski z klasy 7g. Wszyscy uczestnicy biegu otrzymali pamiątkowe medale i koszulki, a zwycięzcy swoich biegów puchary. Wszyscy uczniowie spisali się na medal i zasłużenie wygrali ogólną klasyfikację. Opiekunami naszych zwycięzców byli: Dolecka Elżbieta, Małgorzata Skalińska-Królik, Anna i Cezary Nowak. Więcej zdjęć z imprezy można zobaczyć na Facebooku Głosu Świdnika oraz Stowarzyszenia Little Heroes - Sport & Life.

strona: