W dn. 25.10.2019r. uczniowie kl. 4C pod opieką wychowawczyni p. Elżbiety Kulczyńskiej oraz p. Magdaleny Stelmach-Kopeć i p. Bożeny Zabiegły wybrali się do lubelskiego Teatru im. H.Ch. Andersena, aby obejrzeć przedstawienie pt. Księga dżungli. Emocji nie brakowało! To historia o poszukiwaniu tożsamości oraz próbie zrozumienia i oswojenia tego, co inne. To zaś – w dzisiejszym, pełnym ksenofobii, rasizmu i postępującego nacjonalizmu świecie – wydaje się dziś tematem trudnym, ale też niezwykle aktualnym (https://teatrandersena.pl/spektakle/ksiega-dzungli). Polecamy gorąco!
Po obejrzeniu sztuki czwartoklasiści spotkali się z teatralnym lalkarzem, który zapoznał dzieci z lalkami-emerytami, opowiadając barwnie o ich przeszłości.
msk
Jesień to pora nie tylko pięknych i kolorowych liści, spadających z drzew, lecz także okres przeziębień i obniżonej odporności. Uczniowie klasy 1f nie mają jednak zamiaru ulec żadnej chorobie! Na spotkaniu z panią pielęgniarką dzieci dowiedziały się, jak dbać o swój organizm, bo jak to mówią: w zdrowym ciele, zdrowy duch!
25 października obchodzimy Światowy Dzień Kundelka. Z tej okazji przedszkolaki przyniosły swoje ulubione maskotki – pieski. Podczas zajęć dzieci odwiedziła Pani Małgorzata Mikołajczak – lekarz weterynarii, mama Kalinki, która opowiedziała, jak należy opiekować się psem. Dzieci dowiedziały się co robić, gdy piesek zachoruje, co może jeść, a co może mu zaszkodzić. Przedszkolaki zrozumiały, że posiadanie zwierzaka w domu to nie tylko zabawa, ale też odpowiedzialność za jego zdrowie i dobrą kondycję. Następnie wspólnie stworzyły kodeks przyjaciela zwierząt, o właściwym traktowaniu naszych czworonożnych przyjaciół.
"Wy nie wiecie, a ja wiem, jak rozmawiać trzeba z psem....."
Uczniowie klasy 1D i 1F, dzięki pani Marcie i jej pupilowi Fuli, poznali najważniejsze zasady, które należy przestrzegać w kontakcie z psem. Mieli również okazje dać psu chrupka prosto z ręki. To były pierwsze zajęcia z udziałem psa terapeuty, kolejne już wkrótce.
Akcję charytatywną koordynowali wolontariusze Szkolnego Koła Wolontariatu pod opieką p. Magdaleny Stelmach - Kopeć razem z zespołem nauczycieli przedmiotów przyrodniczych. Dzisiaj dary trafiły do placówki, w której przebywa: 210 psów, 82 koty i 62 zwierzęta egzotyczne. Udało się zebrać ponad 260 puszek karmy i prawie 80 opakowań suchej karmy. Oprócz tego koce, prześcieradła, ręczniki, o które prosili pracownicy schroniska. Transportem darów zajęła się Rada Rodziców. Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w akcję. Cieszymy się, że mogliśmy pomóc czworonogom. Szkolni wolontariusze już wkrótce odwiedzą placówkę, gdzie wezmą udział w warsztatach i poznają organizację schroniska.
fot. Głos Świdnika
Czarna księga, tomahawki, szklane kulki, flaga z pieczęcią Związku Zbieraczy Kitu, piaskowe kule…Temu, kto czytał przygody chłopców z Budapesztu, nie trzeba niczego wyjaśniać. Dzisiaj na lekcji języka polskiego w klasie 5h chętni uczniowie prezentowali swoje prace – własnoręcznie wykonane pomoce dydaktyczne do lektury „Chłopcy z Placu Broni”. Znalazły się wśród nich również gry dydaktyczne, koło fortuny, plakaty, lapbooki. Gratuluję Wam pomysłowości i zaangażowania! Tak trzymaćJ
mw
Uczniowie, którzy zakwalifikowali się do II etapu Konkursu matematycznego
Łukaszczyk Zuzanna
Królik Szymon
Ryczek Kinga
Flis Kacper
Wiącek Julia
Żołdak Jakub
Boguta Jakub
Uczniowie, którzy zakwalifikowali się do kolejnego etapu Konkursu geograficznego
Szymon Herbet 8a
Rafał Mankiewicz 8c
Krzysztof Bożek 8c
Zuzanna Łukaszczyk 8c
Uczniowie, którzy zakwalifikowali się do II etapu Konkursu polonistycznego
Adrianna Jankowska
Wiktoria Szczepanik
Dominika Tymicka
Natalia Drwal
Zuzanna Łukaszczyk
Uczniowie, którzy zakwalifikowali się do etapu okręgowego z fizyki:
Klasa 8c
Zuzanna Łukaszczyk
Kacper Flis
Kinga Ryczek
Szymon Królik
Julia Wiącek
Uczniowie, którzy zakwalifikowali się do drugiego etapu Konkursu chemicznego:
Zuzanna Łukaszczyk - 8c
Kinga Ryczek - 8c
Uczniowie, którzy zakwalifikowali się do II etapu Konkursu biologicznego:
Kacper Flis - 8c
Kinga Ryczek - 8c
Korneliusz Szewczyk - 8d
Dominika Tymicka - 8a
Julia Wiącek - 8c
G R A T U L A C J E
W związku z obchodzonym 22 października 2019r. Światowym Dniem Osób Jąkających się Szkoła Podstawowa nr 5 w Świdniku zaprasza mieszkańców Świdnika i okolicna bezpłatne konsultacje z obszaru zaburzeń płynności mówienia. Zapisy u logopedy, p. Joanny Soboń, pod nr tel. 721 979 890.
Z niemałą satysfakcją informujemy, iż podczas dzisiejszego kiermaszu książek prowadzonego przez wolontariuszy SKW, udało się zebrać 560, 36 zł!!! Serdecznie dziękuję sumiennym wolontariuszkom z kl. 8e i 8c za przeprowadzenie kiermaszu, a wszystkim ludziom dobrego serca - za przybycie i zakupienie książek, przekazanych nam przez panią Urszulę Radek, prezesa Komitetu SOS Solidarność w Świdniku. Podziękowania za współpracę kierujemy też do p. Agnieszki Wójcik – Skiby, redaktora „Głosu Świdnika”.
Przypominamy, iż 14-letnia Martyna Kiryluk ze Świdnika cierpi na nowotwór nerwów wzrokowych. Powoli traci wzrok, w dodatku rak zaatakował również kręgosłup, przez co nastolatka nie może chodzić. Na leczenie i rehabilitację, a także na powiększalnik liter, by mogła czytać i uczyć się, potrzeba ok. 35 tys. zł.
Możemy pomóc dziewczynce w walce z postępującą chorobą, wpłacając datki na konto Komitetu SOS Solidarność w Świdniku nr: 54 1240 2454 1111 0000 3937 1748, koniecznie z dopiskiem „dla Martynki”.
https://glosswidnika.pl/martynka-czeka-na-nasza-pomoc/
Szkolne Koło Wolontariatu
M. Stelmach-Kopeć
W dniu 18.10.2019 r. odbyło się spotkanie dwóch klas ósmych z p. Agnieszką Dacka w ramach zajęć dydaktycznych "Ciekawi świata - Japonia". Młodzież obejrzała prezentację z wypraw do Japonii, zapoznała się z kulturą, sztuką i obyczajowością tamtejszych mieszkańców oraz najnowszymi osiągnięciami nauki i techniki. Pokazane zostały ciekawostki z codziennego życia Japończyków, mieszkających w zatłoczonym, wielokulturowym Tokio.
Szanowni Nauczyciele,
Miło nam poinformować, że już w ponad 200 szkołach podstawowych uczniowie i nauczyciele przystąpili do konkursu InstaLogik. Liczymy też na Państwa udział - rejestracja i zgłaszanie rozwiązań w I etapie trwa do 30 października.
Celem konkursu jest aktywowanie szerokiej grupy uczniów do myślenia nad zadaniami logicznymi. Zadania przygotowaliśmy tak, żeby nie wymagały żadnej szczególnej wiedzy wstępnej. Zależało nam, żeby rozwiązać je mogli również ci uczniowie, którzy zwykle nie startują w konkursach matematycznych czy informatycznych.
Pierwszy etap konkursu trwa do 30 października, co daje uczniom dużo czasu na spokojne rozwiązanie zadań. Dla nauczycieli przygotowaliśmy scenariusze zajęć, które pozwolą przygotować uczniów do konkursu oraz urozmaicić lekcje. Scenariusze oparte są o zadania konkursowe (z innymi pytaniami) i umożliwiają dyskusję o koncepcjach zawartych w zadaniach na zajęciach matematyki, informatyki czy kółka przedmiotowego. Materiały dodatkowe dla nauczycieli dostępne są po bezpłatnej rejestracji.
Zapraszamy Państwa do udziału z uczniami w konkursie InstaLogik. Na stronie Informacje dla nauczycieli zebraliśmy najważniejsze informacje i odpowiedzi na najczęstsze pytania.
Ewa Gąsienica-SamekDyrektor Programu InstaKodtel. 881 556 169www.instalogik.pl
Spotkanie z dziećmi z oddziałów przedszkolnych 0A i 0B
Szkolenie z pierwszej pomocy i użycia AED to najlepszy sposób, by przyłączyć się do grona osób, które walczą o ludzkie życie. Uczniowie i nauczyciele naszej szkoły uczestniczyli w kursie w ramach rządowego programu „Razem Bezpieczniej im. Władysława Stasiaka”. Od kilku lat automatyczne defibrylatory zewnętrzne (AED – automated external defibrillator) można spotkać w miejscach użyteczności publicznej. Charakterystyczna zielona tabliczka z białym sercem już wkrótce pojawi się w SP nr 5.
Klasa 6f realizuje kolejny projekt w ramach programu e-twinning „The more you read the more you know”. Tym razem współpracujemy ze szkolami z Czech,Ukrainy, Hiszpanii, Portugalii i Gruzjii. Projekt ma zachęcic uczniów do czytania książek w języku ojczystym i obcym.
Klasa 5b rozpoczęła realizację projektu „Poznajemy się przez internet”. Opiekunem projektu jest nauczyciel języka angielskiego Urszula Burda. W dniu wczorajszym odbyła się pierwsza rozmowa na żywo ze szkołą z Nigerii. Pomimo trudności technicznych uczniowie mogli zobaczyć swoich rówieśników z Afryki i przedstawić się. Mamy nadzieję że kolejne połączenia online będą bardziej udane.
Niezwykle ciepły i słoneczny październikowy dzień spędziły dzieci z klas 3b i 3e na ranczu Wróblówka. Obcowanie ze zwierzętami, jazda na koniu, wspólne zabawy i pieczone na ognisku jabłka i ziemniaki to nie jedyne zalety tego miejsca. Kto chciałby poczuć jak smakuje kontakt z naturą, niech koniecznie odwiedzi to miejsce. Naprawdę warto.
Ale było głośno....Dzisiaj uczniowie klas 1D, 1F, 2C, 2D i 3C mieli niecodzienne zajęcia rytmiczne prowadzone przez p. Sylwię Wójcik z wykorzystaniem bębnów djembe, dundun, bangwan oraz kenken. Dziękujemy za ciekawe spotkanie.
Pomóżmy Martynce!
14-letnia Martyna Kiryluk ze Świdnika cierpi na nowotwór nerwów wzrokowych. Powoli traci wzrok, w dodatku rak zaatakował również kręgosłup, przez co nastolatka nie może chodzić. Na leczenie i rehabilitację, a także na powiększalnik liter, by mogła czytać i uczyć się, potrzeba ok. 35 tys. zł.
Nasze Szkolne Koło Wolontariatu przyłącza się do akcji pomocy Martynce. Już za tydzień (17.10., godz. 8.00 – 11.00) organizujemy kiermasz książek i książeczek, przekazanych nam przez panią Urszulę Radek, prezesa Komitetu SOS Solidarność w Świdniku. Zachęcamy do ich zakupu całą społeczność szkolną – uczniów, rodziców i nauczycieli! Liczy się każda złotówka.
Możemy pomóc dziewczynce w walce z postępującą chorobą, wpłacając datki na konto Komitetu SOS Solidarność w Świdniku nr: 54 1240 2454 1111 0000 3937 1748, koniecznie z dopiskiem „dla Martynki”.
Z góry dziękujemy za najmniejsze nawet wsparcie w imieniu Martynki i jej najbliższych.
https://glosswidnika.pl/martynka-czeka-na-nasza-pomoc/
Szkolne Koło Wolontariatu
msk
Przypominamy, iż jeszcze tydzień (do 21.10.) trwa akcja charytatywna dla Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Lublinie. Chcąc pomóc naszym braciom mniejszym, przynosimy stare koce, prześcieradła, ręczniki oraz karmę w puszkach dla psów i kotów. Za udział zostaną przyznane odpowiednio punkty z zachowania. NIE BĄDŹCIE OBOJĘTNI!!! PRZYŁĄCZCIE SIĘ DO NASZEJ INICJATYWY!
WOLONTARIUSZE SKW
msk