Dzisiaj w ramach Europejskiego Tygodnia Sportu, dzieci z oddziałów przedszkolnych wraz z uczniami klas młodszych uczestniczyły w gimnastyce przy muzyce oraz zawodach sportowych. Zajęcia ruchowe prowadziła pani Joanna Sekuła, przy współpracy nauczycieli wychowania fizycznego. Wszyscy świetnie się bawili, bo pogoda i humory dopisały.
Dnia 20.09.2019 r. klasa III b i klasa III f brały udział w otwarciu zielonego placu zabaw przy ulicy Spadochroniarzy. Uczniowie naszej szkoły mieli okazję uczestniczyć w licznych grach i zabawach przygotowanych dla nich z tej okazji. Dzieci również otrzymały prezenty i słodki poczęstunek.
Z wielką przyjemnością informujemy, że zorganizowana w naszej szkole akcja "Okulary dla Afryki" zakończyła się sukcesem. Udało nam się zebrać 111 szt. okularów przeciwsłonecznych i 196 szt. okularów korekcyjnych, które zostały zawiezione do salonu optycznego Sferaoczu w Lublinie. Tam będą sprawdzone i opisane, a następnie wysłane do mieszkańców Czarnego Lądu.
Wszystkim ofiarodawcom składamy WIELKIE DZIĘKI!
Szkolni koordynatorzy akcji Mariola i Jola
Zapraszamy na charytatywny kiermasz przyborów szkolnych, prowadzony przez wolontariuszy SKW, na rzecz podopiecznych Lubelskiego Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia.Kiermasz odbędzie się w najbliższy wtorek 24 września w godz. 8.00. - 11.30. na parterze (patio) szkoły. Będzie można zakupić m.in. bloki, zeszyty, kredki, flamastry, farby, ołówki, linijki i in. Zachęcamy do udziału w naszej akcji!
Szkolne Koło Wolontariatu
Informujemy, iż akcja nakrętkowa (Zakręcona akcja), w ramach współpracy z Lubelskim Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia jest aktualna. Prowadzimy ją w naszej szkole od 2010 roku, czego widocznym symbolem jest stojący w szatni kontener pod wdzięczną nazwą Zakrętkożerca. Regulamin akcji przewiduje przyznawanie uczniom max 50 punktów raz w semestrze za przyniesione nakrętki, niezależnie od ich ilości. Wynika to głównie z wymiaru wychowawczego akcji charytatywnych: Zadaniem organizacji i realizacji działań w zakresie wolontariatu jest rozwijanie u uczniów postaw życzliwości i otwartości na potrzeby innych. - &26 pkt 2 statutu szkoły. Ponadto, jak mówi ww. dokument, ideą wolontariatu jest dobrowolna i bezinteresowna pomoc innym.Wychodząc więc naprzeciw potrzebom Hospicjum Małego Księcia, a także społeczności szkolnej, przyłączamy się do tej inicjatywy. W bieżącym roku szkolnym, dla usprawnienia przebiegu zbiórki, regulaminowe punkty będą przyznawać wychowawcy klas, do których przynosimy nakrętki. Można je także pozostawić (bez punktów) w szatni przy kontenerze (obok schodów). W imieniu hospicjum dziękujemy za współpracę i zaangażowanie.Szkolne Koło Wolontariatu
Dodatkowe informacje o akcji: https://liblink.pl/LtbXqB9V6P
W dniu dzisiejszym uczniowie naszej szkoły aktywnie uczestniczyli w ogólnopolskiej akcji Sprzątanie Świata 2019 pod hasłem „ Nie śmiecimy – sprzątamy- zmieniamy!”. W ramach akcji uczniowie sprzątali teren wokół szkoły, obejrzeli filmiki ekologiczne, wykonali szereg prac plastyczno – technicznych z wykorzystaniem surowców wtórnych, przypomnieli, jak i dlaczego należy segregować śmieci. Wszystkie podjęte działania miały na celu pokazanie jak nie tworzyć niepotrzebnych odpadów i jak stawać się coraz bardziej odpowiedzialnymi konsumentami, a w konsekwencji zwiększenie świadomości i konieczności dbania o nasze środowisko.
1 września zawsze będzie się nam kojarzył z wybuchem II wojny światowej, ale kojarzy się nam także z rozpoczęciem nowego roku szkolnego.
Mówiąc o czasach wojny, musimy pamiętać nie tylko o tych, którzy zginęli, walcząc za ojczyznę, ale także o tych, którym wojna zabrała beztroskie dzieciństwo i spokojne życie. Myśląc o wolności, o tym, co ona oznacza, musimy myśleć także o dzieciach, beztrosko idących do szkół.
Projekt „Przerwany Marsz…”, przypomina o ofiarach II wojny światowej wśród dzieci.
Żeby uczcić pamięć o nich Rada Dzieci i Młodzieży przy Ministrze Edukacji Narodowej wystąpiła z inicjatywą organizacji akcji pod nazwą „Przerwany Marsz…” Jest ona próbą stosownego podziękowania i oddania szacunku całemu pokoleniu Polskich Dzieci Wojny. Polega na symbolicznym dokończeniu przerwanego przez wybuch II wojny światowej, marszu do szkoły ówczesnej młodzieży.
Polskie Dzieci Wojny, to nasze babcie i dziadkowie, to prababcie i pradziadkowie, członkowie naszych rodzin, sąsiedzi. To osoby urodzone przed zakończeniem II wojny światowej. Osoby, którym pięć lat okupacji, terroru, grozy i zagrożenia zabrało bezpowrotnie beztroskie dzieciństwo, przysparzając cierpień, pozbawiając bezpieczeństwa, troski, opieki i najbliższych.
17 września 2019 r. gościem honorowym szkolnych uroczystości, przypadających w osiemdziesiątą rocznicę najazdu Związku Sowieckiego na Polskę, był Pan Stefan Żmurek – dziecko wojny 1939 r.
W sposób zajmujący opowiadał o swoich odczuciach towarzyszących ukrywaniu się w piwnicy, o rozbitych po bitwie czołgach w pobliżu rodzinnego domu, o lęku jaki towarzyszy ośmioletniemu dziecku na widok żołnierzy obcych armii.
Jego obecność wśród nas pozwoliła w sposób symboliczny dokończyć Przerwany w 1939 r. marsz polskich dzieci do szkoły.
Nad realizacją szkolnego projektu „Przerwany marsz…” czuwały panie: Jolanta Smulska, Violetta Koc, Elżbieta Kulczyńska i Bożena Zabiegły.
Od kilku już lat, kolejne klasy opiekujące się miejscem upamiętniającym Zbrodnię Katyńską znajdującym się na terenie naszej szkoły we wrześniu sadzą w powstałym tam „ogródku” wrzosy. Zawszy były to rośliny, które dzieci otrzymywały w lubelskiej Castoramie za baterie zbierane przez nich przez cały rok. Niestety w tym roku zrezygnowano z tej akcji.
Wrzosy oraz cebulki krokusów, które dzisiaj sadzili uczniowie 2G zostały zakupione przez Rodziców. DZIĘKUJEMY!!!
Wcześniej dzieci zebrały nasiona z aksamitek, aby wiosną wyhodować kolejne sadzonki.
Pierwsze tygodnie września w naszym nowym przedszkolu były pełen wrażeń! Co prawda nie należały do najłatwiejszych, szczególnie dla naszych najmłodszych wychowanków, ale … czego nie wymyślą Panie, aby ułatwić najmłodszym adaptację. Było radośnie, zabawnie, odkrywczo, ciekawie, a to dopiero początek naszej przedszkolnej przygody… Obok zajęć, licznych gier i zabaw znalazł się także czas na pobyt na świeżym powietrzu.
Godziny otwarcia basenu dla publiczności:
poniedziałek, wtorek, środa, czwartek 19:00 , 20:00, 20:45
Godziny otwarcia basenu dla grup zorganizowanych - szkółki pływackie:
poniedziałek, wtorek, środa, czwartek, piątek 17:00 , 18:00
sobota 8:00 - 16:00
W dniu dzisiejszym uczniowie klas młodszych aktywnie włączyli się w obchody Międzynarodowego Dnia Kropki – święta kreatywności, odwagi i zabawy. Z zaciekawieniem poznali historię Vashti, rozmawiali o tym jacy chcieli by być i co należy robić, by marzenia mogły się spełnić. W czasie zajęć odbyły się m.in.: dyktando graficzne, matematyczne zabawy z kropkami, polowanie na kropki, projektowanie „kropeczkowych” bluzeczek, ratowanie kropki z labiryntu, zabawy ruchowe z kropką. Kropka była też inspiracją do rozmowy o znakach drogowych. Wszyscy przyszli na zajęcia w specjalnie przygotowanych strojach. Kropki i kropeczki królowały wszędzie. Dzisiejszy dzień była to świetna lekcja współpracy oraz okazja do aktywnego, radosnego spędzenia czasu. Taką imprezę z pewnością powtórzymy za rok.
Szkolni koordynatorzy akcji M. Piętal, J. Czerwonogrodzka
Dostępność zaczyna się od drugiego człowieka
Zastanawialiście się kiedyś, jak wiele drobnych elementów naszego otoczenia może stać się barierą, utrudniającą wykonywanie różnych czynności? Wysoki stopień na chodniku czy brak windy
w miejscu zamieszkania jest niedostrzegalny do czasu, gdy choćby na chwilę stracimy pełną sprawność. Bariery są elementem codzienności wielu osób ze szczególnymi potrzebami i to właśnie powinniśmy zmieniać.
My zrobiliśmy ten pierwszy krok. Jako jedna ze stu szkół, przystąpiliśmy w czerwcu - tuż przed wakacjami, do ogólnopolskiego konkursu „uDOSTĘPniacze”, organizowanego przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju. Biorąc w nim udział dążyliśmy do uwrażliwienia i podniesienia świadomości młodych ludzi na temat potrzeb osób, które mają trudności w poruszaniu się czy percepcji. Staraliśmy się również pomóc uczniom w prawidłowej identyfikacji barier, istniejących w otaczającej nas przestrzeni.
Warto zaznaczyć, że udział w konkursie obejmuje nie tylko przygotowanie pracy konkursowej. Pierwszym elementem było zorganizowanie i przeprowadzenie przez nauczyciela lekcji o dostępności. Taką lekcję w czerwcu przeprowadziła p. Anna Król, pedagog szkoły. Następnie zespół naszych uczniów (Maciek Kuśmierz, Adrianna Jankowska, Marta Kasprzak, Oliwia Bondyra, Mateusz Jelonek, Natalia Guz, Weronika Guz) przygotował pod kierunkiem p. Magdaleny Witczak pracę konkursową – reportaż filmowy na temat identyfikacji barier w najbliższym otoczeniu oraz sposobów ich usunięcia.
I tu szczególne podziękowania dla Marka Łomnickiego – bohatera reportażu.
Niezależnie od zajętego miejsca, uczniowie otrzymają upominki i dyplomy, a w naszej szkole zorganizowane zostaną warsztaty z zakresu dostępności. Zajęcia poprowadzą wykwalifikowani trenerzy, którzy w ciekawy i niekonwencjonalny sposób przybliżą uczniom tematykę akcji.
Koordynatorem projektu jest p. Aneta Kardyka.
Dostępność dotyczy każdego z nas, dlatego powinniśmy o nią lepiej zadbać!
My zostaliśmy uDOSTĘPniaczami, a Ty?
Więcej informacji o konkursie jest dostępnych na stronie: udostepniacze.miir.gov.pl
SZKOŁA PODSTAWOWA NR 5 im. Janusza Kusocińskiego W ŚWIDNIKU
Zaprasza do udziału W XX edycji konkursu plastycznego ,,Rady na Odpady” pt. ,, Czysty Las”
Konkurs adresowany jest do przedszkoli i szkół podstawowych z terenu miasta Świdnik.
Cele konkursu:
-promocja postaw, wydarzeń i działań proekologicznych,
-pobudzanie wrażliwości, wyobraźni i aktywności twórczej w dziedzinie plastyki
-wymiana doświadczeń artystycznych
Prace będą oceniane w następujących kategoriach wiekowych:
Przedszkola i klasy 0
klasy 1-3 Szkoła Podstawowa
klasy 4-8 Szkoła Podstawowa
Technika wykonania prac: prace wykonane z makulatury(gazety, tektura, wytłaczanki, kawałki tapet, itp. Do płaskiego podłoża przyklejane (np. marszczone, skręcane, wycinane)wypukłe elementy tworzące formę drzew.
Dopuszczalne użycie farb .
Format prac: A3i większy
Forma prac : płaska o zróżnicowanej fakturze.
Na konkurs przyjmowane są prace wykonane indywidualnie.
Ocenie podlegać będzie:
- zgodność z tematem konkursu
- poziom artystyczny wykonania
- oryginalność ujęcia tematu
- stopień trudności wykonania pracy
Praca powinna być zaopatrzona w metryczkę identyfikacyjną(zał. nr1)starannie przymocowaną do pracy, zawierającą:
-imię i nazwisko autora
-wiek, klasa, szkoła
-adres, e-mail i telefon szkoły lub placówki
- imię i nazwisko opiekuna, pod którego kierunkiem została wykonana praca. 1. Dane osobowe uczestników konkursu Rady na odpady pt.,, Czysty las” podlegają ochronie zgodnie z art.6 ust.1 lit. a ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016r (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016) oraz U.z 2018r.poz 1191). Administratorem danych osobowych jest : Szkoła Podstawowa Nr 5 w Świdniku ul. Jarzębinowa 6. Dane są zbierane i przetwarzane wyłącznie na potrzeby przeprowadzenia Konkursu, tj. w celu wyłonienia i nagrodzenia Zwycięzców oraz ogłoszenia wyników. Dane osobowe Zwycięzców Konkursu, a w przypadku wyrażenia odrębnej zgody – wizerunek Zwycięzcy, mogą być publikowane na stronach internetowych Organizatora oraz na ich profilach w mediach społecznościowych. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, lecz niezbędne dla potrzeb przeprowadzenia Konkursu. Uczestnikom Konkursu oraz rodzicom i opiekunom dzieci przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i danych dziecka oraz ich poprawiania.
Uczestnictwo w konkursie jest jednoznaczne z pełną akceptacją niniejszego regulaminu.
Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest wypełnienie i podpisanie Formularza Zgłoszeniowego (załącznik nr 1) oraz wyrażenie zgody na przetwarzanie danych osobowych (załącznik nr 2). Formularz Zgłoszeniowy dla osoby niepełnoletniej podpisuje Rodzic lub Opiekun Prawny. Wyraża on także zgodę na przetwarzanie danych osobowych i zgodę na publikację wizerunku osoby niepełnoletniej.
Prosimy opiekunów o listę zbiorczą uczestników konkursu !
Prace na konkurs należy dostarczyć do 27 .09 2019r do sali 104 lub Sekretariatu SP5 do godz. 15.00.
Informacje o nagrodzonych przekazane zostaną opiekunom oraz umieszczone na stronie szkoły 02.10.2019 r. Uroczyste wręczenie nagród i wyróżnień odbędzie się 07 .10.2019 r. o godzinie 12.00 w holu SP5 (parter przy głównym wejściu).
Wszelkich informacji udziela Bożena Zabiegły 606 447 699
Serdecznie Zapraszamy!
Link do załączników: XX_edycja_konkursu_Rady_na_odpady_zalaczniki.docx
Zarząd Województwa Lubelskiego zaprasza do składania wniosków o przyznanie stypendium
w ramach programu stypendialnego: „Lubelskie wspiera uzdolnionych 2019-2020”
Program skierowany jest do szczególnie uzdolnionych uczniów z przedmiotów przyrodniczych, informatycznych, języków obcych nowożytnych, matematyki lub przedsiębiorczości, którzy są mieszkańcami woj. lubelskiego lub uczą się w woj. lubelskim oraz w roku szkolnym 2019/2020 będą uczyć się w klasach VII i VIII szkół podstawowych lub w liceach ogólnokształcących – z wyłączeniem szkół dla dorosłych.
W piątek, tj. 6 września w muszli koncertowej MCUS odbyło się spotkanie w ramach ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania pod honorowym patronatem pary prezydenckiej. Koordynatorem akcji była p. Magdalena Witczak, która przy jej zorganizowaniu współpracowała z p. Beatą Portką, kierownikiem MCUS i nauczycielami z naszej szkoły: p. Jolantą Smulską, p. Elżbietą Kulczyńską, p. Bożeną Zabiegły, p. Magdaleną Stelmach-Kopeć, p. Małgorzatą Czarnecką i p. Piotrem Kwiatkiem. Do tegorocznego czytania wybrane zostały Nowele polskie, m.in. Dym M. Konopnickiej, Katarynka B. Prusa, Dobra pani E. Orzeszkowej czy Orka Wł. Reymonta. Zaproszeni goście: przedstawiciele władz miasta i służb mundurowych, organizatorzy, nauczyciele i uczniowie odczytali Katarynkę w całości. Przy tej okazji przypomnieliśmy historię katarynek (także ich dźwięk), instrumentów niezwykle popularnych w XIX wieku. Lekturę noweli umiliły występy taneczne, wokalne i instrumentalne naszych uczniów. Dodatkową atrakcją była możliwość otrzymania pamiątkowego stempla przesłanego przez Kancelarię Prezydenta.
mw
Zachęcamy do wzięcia udziału!!!
Uczniowie naszej szkoły przystępują do Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego "Piękna Nasza Polska Cała".
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020 w naszej szkole rozpoczęła Msza Święta w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła. Następnie uczniowie, rodzice, nauczyciele oraz dyrekcja szkoły rozpoczęli „Przerwany Marsz…”, symboliczne dokończenie przerwanego przez wybuch II wojny światowej, marszu do szkoły ówczesnej młodzieży. Udział w marszu to forma podziękowania pokoleniu Dzieci Wojny za to, co zrobili dla Polski. Gośćmi honorowymi naszej uroczystości byli pan leśniczy Adam Horecki oraz ks. kan. dr Andrzej Krasowski.
W czasie uroczystego rozpoczęcia roku odbyło się również pasowanie na pierwszoklasistów.