6 grudnia nasze przedszkole odwiedził bardzo miły i długo oczekiwany gość. Miał czerwony strój, długą, białą brodę, dźwigał na plecach bardzo ciężki worek, a w nim prezenty. Wszystkie dzieci już od samego rana z wielką niecierpliwością spoglądały na drzwi, nasłuchiwały „Mikołajowych” dzwoneczków. Święty Mikołaj nie zawiódł dzieci i nie kazał długo na siebie czekać. Wszystkie przedszkolaki wyszły na spotkanie ze świętym i zaprosiły go do swoich grup. Niektóre dzieci po raz pierwszy witały Mikołaja w przedszkolu. Wszystkie bardzo przeżywały to spotkanie. Na niejednej twarzy można było zobaczyć niepewność i obawę, ale przede wszystkim radość. We wszystkich grupach spotkanie przebiegało w bardzo radosnej i przyjaznej atmosferze. Przedszkolaki śpiewały Mikołajowi piosenki, recytowały wierszyki. Po wspaniałych występach dzieci nadeszła wyczekiwana chwila - Mikołaj wręczał każdemu dziecku wspaniałe prezenty. Wspólne zdjęcia z Mikołajem, będą wspaniałą pamiątką tego spotkania.
Święty Mikołaju bardzo dziękujemy za odwiedziny i do zobaczenia za rok!
W piątek 6 grudnia, a więc mikołajkowo, klasy 8A i 8E pod opieką swoich wychowawców (p. A. Rakuzy-Wójcik i p. M. Stelmach-Kopeć) oraz nauczycieli (p. A. Ziętek i p. M. Witczak) pojechały do Centrum Dobrego Wychowania w Motyczu Leśnym, gdzie wzięły udział w dwóch warsztatach: Miasto Przedsiębiorczości oraz Leśna Kwatera Legionistów. Podczas pierwszego warsztatu uczniowie wcielili się w rolę przedsiębiorców prowadzących własne, rywalizujące ze sobą firmy. Angażująca gra biznesowa wymagała od uczestników podejmowania dobrych decyzji inwestycyjnych na podstawie analizy dostarczonych danych i umiejętności trafnego przewidywania działań konkurencji. Drugi warsztat to była praktyczna lekcja historii i patriotyzmu, która stworzyła uczniom możliwość zapoznania się z informacjami dotyczącymi Legionów Polskich oraz ważnymi wydarzeniami mającymi miejsce podczas I wojny światowej. Uczniowie, by poczuć namiastkę żołnierskiego życia w 1918 roku, podzieleni zostali na mniejsze zespoły, w których mieli za zadanie m.in. rozwiązać szyfr w labiryncie, pracować z mapą, pokonać tor sprawnościowy i pole minowe, a także opatrzyć rannego w szpitalu polowym. Uczniowie świetnie się bawili i integrowali. Polecamy!
msk
Pod koniec października, w ramach ogólnopolskiego konkursu „uDOSTĘPniacze”, organizowanego przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju w naszej szkole zostały zorganizowane warsztaty z zakresu dostępności przeprowadzone przez wykwalifikowanych trenerów. Warsztaty odbyły się dzięki wcześniejszemu zaangażowaniu się w projekt nauczycieli i uczniów. Pani Anna Król przeprowadziła lekcję o dostępności, a zespół naszych uczniów (Maciek Kuśmierz, Adrianna Jankowska, Marta Kasprzak, Oliwia Bondyra, Mateusz Jelonek, Natalia Guz, Weronika Guz) przygotował pod kierunkiem p. Magdaleny Witczak pracę konkursową – reportaż filmowy na temat identyfikacji barier w najbliższym otoczeniu. W czwartek uczniowie otrzymali z rąk Pana Dyrektora pamiątkowe dyplomy i drobne upominki. Miło nam było również przeczytać w liście od Organizatorów: Mimo że Państwa zespół nie znalazł się w gronie laureatów konkursu - praca konkursowa wywarła pozytywne wrażenie na Kapitule konkursowej. Bardzo dziękujemy za udział w konkursie i ogromne zaangażowanie!
link do reportażu: https://www.youtube.com/watch?time_continue=8&v=jaTofnVnTcA&feature=emb_logo
mw
Informowaliśmy ostatnio, iż uczniowie naszej szkoły pod opieką p. Agnieszki Rakuzy-Wójcik, p. Magdy Stelmach-Kopeć (SKW) oraz p. Marty Kubiak (SU) włączyli się do akcji Paczka dla Polaków zza wschodniej granicy. Przez dwa kolejne weekendy (w piątki soboty) młodzież kwestowała po lekcjach w świdnickich sklepach, aby zebrać w sumie około 700 kg żywności! Do tego dołączyliśmy dary zebrane w szkole, po czym wszystko zostało odpowiednio spakowane do specjalnie przygotowanych kartonów (ok. 290), które zostały dziś przekazane organizatorom akcji. Artykuł na ten temat przeczytacie w jutrzejszym wydaniu Głosu Świdnika.
SERDECZNIE DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM LUDZIOM DOBREJ WOLI, którzy przyczynili się do powodzenia tej wyjątkowej akcji. Przede wszystkim dziękujemy naszym uczniom–wolontariuszom, którzy dołożyli wszelkich starań, aby wszystkie dary zostały sprawnie spakowane. Znów udowodniliśmy, że można i warto pomagać innym!
msk
Kolejne, niezwykłe, wspólne świętowanie w 5A- mikołajki. Lenka Stafijowska, Julka Kwiatosz, Julka Krawczyk i Julka Staniak to autorki kolejnej świetnej okolicznościowej imprezy na godzinie wychowawczej w 5 A. Był konkurs na najdłuższą brodę Mikołaja i na najszybsze zjedzenie jabłka bez użycia rąk, tradycyjny już quiz i oczywiście prezenty. Brawo dla animatorek wspólnej zabawy i całej klasy.
I.R.
Uczniowie klasy 1D i 3C odwiedzili Strefę Historii i wzięli udział w warsztatach mikołajkowych. Były opowieści o Mikołaju bajki. Następnie wykonali swojego Mikołajka oraz pamiątkowy łańcuch, który zawiesili na choince znajdującej się w sali. Dziękujemy za spotkanie!
Lubelska pływalnia AQUA była bardzo "gościnna" dla uczniów naszej szkoły. 4 grudnia odbyły się tam zawody wojewódzkie z pływania, na których zawodnicy z "Piątki" spisali się wyśmienicie. Jako pierwsi do rywalizacji przystąpili uczniowie klas młodszych w ramach Igrzysk Dzieci. Podopieczni Anny Mazurek-Klekot i Michała Chylińskiego w gronie 12 najlepszych sztafet pływackich województwa lubelskiego zajęli odpowiednio miejsca: dziewczęta IV a chłopcy V miejsce.
Skład sztafety dziewcząt: Adamek Emilia, Puzio Emilia, Brzozowiec Zuzanna, Niedbalska Julia, Knap Wiktoria, Piasecka Emilia, rez. Laura Kolasa.
Skład sztafety chłopców: Michał Piekaruś, Tymoteusz Sawka, Adrian Maciąg, Damian Szkodziński, Igor Zbiczak, Flis Piotr, rez. Jakub Sobolewski.
Pływanie indywidualne:
50m stylem motylkowym: VII miejsce Adamek Emilia, XVII miejsce Kennet Kutyła. 50m stylem grzbietowym: XIV miejsce Brzozowiec Zuzanna, XV i Flis Piotr. 50m stylem klasycznym: V miejsce Maciąg Adrian, X miejsce Szkodziński Damian, XII miejsce Puzio Emilia. 50m stylem dowolnym: IV miejsce Piekaruś Michał, X miejsce Piasecka Alicja.
W ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej, czyli uczniów klas VII-VIII, bezkonkurencyjni okazali się uczniowie naszej szkoły, którzy zdobyli złote medale.
A oto skład zwycięskiej sztafety: Bożek Krzysztof, Redmerski Nicholas, Kapuśniak Maksym, Michałek Krzysztof, Maciocha Maciej, Kowalski Patryk, Flis Kacper.
Pływanie indywidualne
50m stylem motylkowym: V miejsce Michałek Krzysztof, XV miejsce Kulbieda Jakub. 50m stylem grzbietowym: III miejsce Bożek Krzysztof, IX miejsce Maciocha Maciej, XIV miejsce Flis Kacper. 50m stylem klasycznym: III miejsce Kapuśniak Maksym, XI miejsce Miszczuk Filip. 50m stylem dowolnym: X miejsce Kowalski Patryk. Opiekunami "starszaków" byli Anna Nowak i Grzegorz Bęczkowski.
Wszystkim zawodnikom serdecznie gratulujemy, doceniając ich pracę, zaangażowanie, wolę walki oraz godną postawę. Nadmienić należy, że do tego sukcesu uczniów przyczynili się wszyscy nauczyciele wychowania fizycznego SP5 oraz trenerzy klubowi zawodników naszej szkoły.
W dniu dzisiejszym uczniowie klasy 1D i 1F, w Fili nr 1 Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej, spotkali się z autorem "Baśni o dębowym sercu" – Arturem Jasińskim. Pan Artur opowiedział dzieciom, co skłoniło go do napisania książki, jak doszło do jej wydania oraz zdradziła kilka ciekawych i zabawnych faktów ze swojego życia. Bardzo dziękujemy Pani Magdzie za zaproszenie, a Panu Arturowi za ciekawe spotkanie.
Kolejna grupa uczniów dołącza do współpracy międzyszkolnej Polska - Rumunia na Platformie Empatico. Po wcześniejszych video lekcjach nadszedł czas na poznanie się bliżej. Uczniowie klas 4a/b/c oraz 6b napisali listy i wykonali przepiękne kartki Świąteczne dla przyjaciół z Clubu Pascani. Każdy z uczniów będzie teraz czekał na korespondencję od zagranicznych rówieśników. Opiekunami projektu są nauczycielki Magdalena Wnuczek i Irina Rotariu.
Quiz, wróżby i coś słodkiego - tak przebiegały andrzejki w 5a przygotowane w całości przez uczennice: Kasię Kozieł, Oliwkę Nowacką i Julkę Krawczyk. Każdy dowiedział się, jak będzie nazywał/nazywała jej/jego ukochany/ ukochana, gdzie będzie w przyszłości mieszkać, co mu przyniesie los. Poza tym "quiz o wszystkim" pozwolił jeszcze lepiej się poznać, zapewnił dobrą zabawę i nagrody w postaci słodkiej babeczki z krótką wróżbą - złotą myślą. Dziewczyny i cała klasa BRAWO! Już są chętni do przygotowania klasowych mikołajek....
20.11.2019 r. gościliśmy absolwenta naszej szkoły, wybitnego polskiego pływaka specjalizującego się w stylu dowolnym Jana Hołuba zawodnika AZS UMCS Lublin. Janek opowiedział nam o początkach swojej kariery i jak wygląda jego każdy dzień ciężkiej pracy, aby uzyskać sukces sportowy. Jan wraz z kolegami z reprezentacji Polski jest rekordzistą naszego kraju w sztafecie 4x100 m stylem dowolnym oraz medalistą Mistrzostw Europy Juniorów.
W ramach Święta Pluszowego Misia przedszkolaczki z grupy NIEBIESKIEJ po raz pierwszy odwiedziły szkolną bibliotekę. Dzieci przyszły na spotkanie ze swoim nowym przyjacielem - pluszowym misiem. Odwiedziny przebiegały w bardzo miłej i przyjaznej atmosferze. Przedszkolaki zwiedziły szkolną bibliotekę ,nie zabrakło oczywiście głośnego czytania wybranych przez bibliotekarzy wierszyków o niedźwiadkach. Była także przypominajka historii powstania zabawki. Na stoliku w bibliotece wyeksponowano książki o misiach, spośród nich dzieci wybrały i wypożyczyły bajki , które chcą przeczytać w przedszkolu.
To był piękny misiowy dzień dla nas wszystkich.
28 listopada odbył się I etap konkursu geograficznego dotyczącego znajomości mapy politycznej świata. Polegał on na rozpoznaniu przy pomocy programu „Seterra” wszystkich państw Europy oraz stolic tych państw w najkrótszym czasie. Niektórzy wykazali się perfekcyjna znajomością rozpoznając państwa lub stolice w czasie poniżej 1 minuty. W konkursie wzięło udział 67 uczniów. Do następnego etapu w którym trzeba będzie wykazać się znajomością mapy politycznej Azji i Ameryki Północnej przeszło 28.
W dniu 28 listopada 2019 r. dzieci z oddziałów przedszkolnych wzięły udział w IX Międzyprzedszkolnym Konkursie Recytatorskim "Mój przyjaciel miś" zorganizowanym przez Przedszkole nr 4. Wśród laureatów konkursu znalazł się nasz najmłodszy wychowanek grupy niebieskiej - Teodor Czarnecki, lat 3, któremu jury przyznało pierwsze miejsce za recytację wiersza Czesława Janczarskiego "Naprawimy misia". Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
W dniu 27.11.2019 odbyła się kolejna akcja charytatywna z udziałem naszej szkolnej społeczności. Chętni uczniowie zorganizowali i przeprowadzili kiermasz ciast, aby pozyskać fundusze na leczenie zwierząt ze schroniska w Krzesimowie. Oczywiście było to możliwe dzięki wielkiemu wsparciu rodziców.
Dziękujemy z całego serca wszystkim sprzedającym uczniom, ich rodzicom oraz wszystkim, którzy włączyli się do akcji kupując ciastko.
aż
Współczesna młodzież jest pogubiona… Jeśli nie mają właściwych autorytetów i zasad moralnych, jeśli nie znają swojej wartości i nie dostrzegają swoich silnych stron, mogą zmarnować swój potencjał i talent. Pod wpływem złego towarzystwa, buntu itp. młodzi są skłonni sięgać po używki takie jak papierosy, alkohol, narkotyki, „dopalacze”… to może ich nieodwracalnie zniszczyć. My im mówimy: Nie Zmarnuj Swojego Życia! – czytamy na oficjalnej stronie autorów projektu dwóch raperów – Bęsia i DJ Yonasa. Dzisiaj uczniowie klas VIII mieli okazję poznać tych wyjątkowo charyzmatycznych i sympatycznych muzyków, którzy spotkali się z młodzieżą w Miejskim Ośrodku Kultury. Ich misją jest zniechęcanie dzieciaków do alkoholu i innych używek. Bęsiu i Yonas zrobili z pewnością ogromne wrażenie na uczniach, gdyż w niebanalny i nienużący sposób przekazali młodzieży wiele ważnych treści, wynikających głównie z ich niełatwych doświadczeń i sensownych przemyśleń. Polecamy!!!
msk
26 listopada Szkoła Podstawowa nr 5 była gospodarzem Rejonowych zawodów z pływania szkół podstawowych i średnich. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klas IV-VI w ramach Igrzysk Dzieci oraz uczniowie klas VII-VIII w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej. Zarówno młodsi jak i starsi zawodnicy reprezentujący SP5 spisali się na medal.
REJONOWE IGRZYSKA DZIECI W PŁYWANIU
Sztafety pływackie dziewcząt (6x25m stylem dowolnym)
I miejsce SP5 Świdnik, II miejsce SP8 Chełm, III miejsce SP7 Świdnik, IV miejsce SP5 Chełm, V miejsce SP Spiczyn, VI miejsce SP2 Łęczna.
Skład sztafety SP5: Adamek Emilia, Puzio Emilia, Brzozowiec Zuzanna, Niedbalska Julia, Knap Wiktoria, Piasecka Emilia, rez. Laura Kolasa.
Sztafety pływackie chłopców (6x25m stylem dowolnym)
I miejsce SP5 Świdnik, II miejsce SP8 Chełm, III miejsce SP5 Chełm, IV miejsce SP7 Świdnik, V miejsce SP2 Łęczna, VI miejsce SP3 Włodawa.
Skład Sztafety SP5: Michał Piekaruś, Tymoteusz Sawka, Adrian Maciąg, Damian Szkodziński, Igor Zbiczak, Flis Piotr, rez. Jakub Sobolewski.
Pływanie indywidualne
50m stylem motylkowym: I miejsce Adamek Emilia, II miejsce Kenet Kutyła
50m stylem grzbietowym: II miejsce Brzozowiec Zuzanna i Flis Piotr, VI miejsce Niedbalska Julia
50m stylem klasycznym: I miejsce Maciąg Adrian, II miejsce Puzio Emilia i Szkodziński Damian, IV miejsce Knap Wiktoria
50m stylem dowolnym: I miejsce Piasecka Alicja i Piekaruś Michał, III miejsce Sawka Tymoteusz, V miejsce Sobolewski Jakub, VII miejsce Kolasa Laura - opiekunowie: Anna Mazurek-Klekot, Michał Chyliński
REJONOWE IGRZYSKA MŁODZIEŻY SZKOLNEJ W PŁYWANIU
Sztafety pływackie dziewcząt (6x25m stylem dowolnym)
I miejsce SP7 Świdnik, II miejsce SP8 Chełm, III miejsce SP5 Świdnik, IV miejsce SP5 Chełm, V miejsce SP Spiczyn, VI miejsce SP3 Włodawa.
Skład sztafety SP5: Piekaruś Julia, Czubaj Martyna, Winiarczyk Emilia, Kutyła Marika, Wnuczek Natalia, Piekarczyk Amelia.
Sztafety pływackie chłopców (6x25m stylem dowolnym)
I miejsce SP5 Świdnik, II miejsce SP8 Chełm, III miejsce SP7 Świdnik, IV miejsce SP4 Chełm, V miejsce SP Spiczyn, VI miejsce SP3 Włodawa, VII miejsce SP2 Łęczna.
Skład Sztafety SP5: Bożek Krzysztof, Redmerski Nicholas, Kapuśniak Maksym, Michałek Krzysztof, Flis Kacper, Kowalski Patryk.
Pływanie indywidualne
50m stylem motylkowym: I miejsce Michałek Krzysztof, III miejsce Kulbieda Jakub
50m stylem grzbietowym: I miejsce Bożek Krzysztof, II miejsce Maciocha Maciej, III miejsce Flis Kacper, V miejsce Kutyła Marika
50m stylem klasycznym: I miejsce Kapuśniak Maksym, III miejsce Miszczuk Filip, VI miejsce Kusiak Natalia
50m stylem dowolnym: I miejsce Kowalski Patryk, IV miejsce Redmerski Nicholas, V miejsce Piekaruś Julia - opiekunowie: Anna Nowak, Grzegorz Bęczkowski.
W uroczystości zakończenia zawodów brali udział Pani dyrektor Marzena Herda oraz Pan dyrektor Leszek Kalicki, którzy składali gratulacje i wręczali dyplomy wyróżnionym zawodnikom.
Sędziowie zawodów: Zdzisław Stypiński (sędzia główny), Sekuła Joanna, Anna Mazurek-Klekot, Anna Nowak, Grzegorz Bęczkowski, Michał Chyliński, Rafał Czelej, Waldemar Wasil, Mariusz Czerwonogrodzki. Z ramienia M-PSZS organizatorami zawodów byli: Grzegorz Martyniuk i Jacek Czerniakowski.
Do zawodów finałowych, które odbędą się 4 grudnia na terenie pływalni AQUA Lublin kwalifikują się dwie pierwsze sztafety oraz zawodnicy, którzy zajęli miejsca I-III w zawodach indywidualnych.
Wszystkim zawodnikom gratulujemy i życzymy powodzenia w zawodach finałowych.
W dniu 25.11.2019r. przedszkolaki z obu grup uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia.
Tego dnia każde dziecko przyszło do przedszkola ze swoim małym lub dużym przyjacielem – Misiem. Przybyły misie małe, średnie i duże, białe, brązowe, szare i niebieskie. A każdy był piękny i wyjątkowy. Przedszkolaki zostały zaproszone do wspólnej zabawy w misiowej krainie. Na początek dzieci poznały historię powstania pluszowego misia i zaprezentowały swoich przyjaciół kolegom z grup. Następnie były zabawy przy piosenkach, układanie misiowych puzzli, a także rysowanie misia na podstawie czytanego wierszyka. W przerwie zabaw dzieci poznały smak, a także wartości odżywcze miodu w ramach promowania postaw i zachowań prozdrowotnych.
Uroczystość zakończyliśmy wręczeniem każdemu dziecku dyplomu i medalu Przyjaciel Misia oraz pamiątkowymi zdjęciami. Mamy nadzieję, że to wielkie misiowe przyjęcie zostanie we wspomnieniach dzieci na długi czas.
W dniach 25-27 listopada 2019 roku uczniowie naszej szkoły biorą udział w warsztatach
pt. „(NIE)AGRESJA”
zajęcia prowadzi
mgr socjologii, dyplomowany tutor, trener biznesu i coach
PAWEŁ SZYMAŃSKI
Na warsztatach dzieci poznają umiejętności niezbędne w zastępowaniu zachowań agresywnych:
Przy pomocy eksperymentów przekonują się jak złymi pomysłami są; zażywanie środków uzależniających, zachowania agresywne (także pod wpływem: alkoholu, narkotyków i dopalaczy).
Dowiedziały się w jaki sposób radzić sobie z agresją innych (po pierwsze unikanie konfrontacji) i w jaki sposób obronić się przed agresorem w sytuacji bezpośredniego zagrożenia.
Dziękujemy naszemu Trenerowi oraz aktywnym na zajęciach Uczniom i mówimy…
Do zobaczenia.
Nasze wspólne obchody Święta Odzyskania Niepodległości niech będą wyrazem szacunku dla minionych pokoleń, piękną lekcją historii, jak również kształtowaniem poczucia dumy z przynależności do Narodu Polskiego.
Jak uczniowie klasy I c rozumieją pojęcie ojczyzny i patriotyzmu ilustrują ich prace plastyczne wykonane na konkurs plastyczny z okazji Narodowego Święta Niepodległości "Polska od zawsze dwie barwy ma". Prace zostały nagrodzone i wyróżnione:
I miejsce-Aleksandra Malej
II miejsce-Emilia Kwiatoń
wyróżnienie- Szymon Janeczek
Pozdrawiam Cię Polsko w dniu Twojego święta! Żyj nam 100 lat i bądź zawsze wolna!- takimi słowami zakończyła swoją pracę literacką Emilka Kwiatoń, która zdobyła wyróżnienie w konkursie literackim pt. "Piękna i Niepodległa" organizowanym przez Szkołę Podstawową nr 7 w Świdniku.
BRAWO PIERWSZAKI!
mo