• Polacy Rodakom zza Wschodniej Granicy

    Zachęcamy do udziału w XX edycji przedświątecznej akcji charytatywnej Polacy Rodakom zza Wschodniej Granicy. Proponujemy, by i w tym roku każda klasa w pomocą wychowawcy przygotowała paczkę, w której znają się następujące produkty:

    1 litr oleju
    1kg cukru
    1kg mąki
    1op kaszy (dowolna)

    1kg ryżu
    4 konserwy mięsne
    4 konserwy rybne
    1 op. makaron grubszy typu świderki
    1 op. makaron  cienki np. nitki
    1 kawa 500g1op. herbaty (duże)
    1 op. kakao (zwykłe)
    4 czekolady, słodycze inne
    Przyprawy: pieprz, oregano, tymianek, papryka słodka, rozmaryn
    Dodatki do ciast: wiórki kokosowe, bakalie, rodzynki, galaretki w proszku.

    Produkty przynosimy do końca listopada (do wychowawców).
    Udział w akcji jest dobrowolny, za każdy dar serdecznie dziękujemy.

    Dyrekcja Szkoły, Szkolne Koło Wolontariatu, Samorząd Uczniowski, Zespół ds. Integracji

  • Mała Ojczyzna - klasa 2G

    „To moje miejsce jest na Ziemi –podwórko,

    schodki, skwer z ławkami.

    Gdy tutaj wracam, jestem w domu.

    A gdy wyjeżdżam, tęsknię za nim.”

    Cykl zajęć o swojej małej ojczyźnie uczniowie klasy IIG zakończyli wizytą w STREFIE HISTORII oraz zwiedzaniem Urzędu Miasta i spotkaniem z burmistrzem Świdnika.

    Może nie znają jeszcze 101 powodów, dla których warto pokochać Świdnik, ale kilka z nich na pewno potrafią już wymienić.

    ik

  • Niezwykła podróż klas ósmych do Indii

    W dn. 18.11.2019r. klasy 8A, 8B, 8C oraz 8E wzięły udział w wyjątkowym spotkaniu z podróżnikiem - p. Maciejem Krasiem - z grupy podróżników Trzask. Został on zaproszony przez nauczycieli geografii. Nasz gość opowiedział w sposób interesujący o Indiach – o historii kraju, zwyczajach mieszkańców, zaskakujących miejscach, systemie kastowym i jego wpływie na życie ludzi, a także o niezwykłym człowieku, jakim jest Mahatma Gandhi. Dzięki panu Maciejowi znaleźliśmy się w stolicy (Nowe Delhi), Mumbaju, Agrze (Tadż Mahal), oraz w Waransi (jedno z najstarszych miast na świecie!). Ponadto ósmoklasiści odbyli krótki kurs zakładania sari. Dziękujemy naszemu gościowi za tak niebanalną lekcję geografii. Zachęcamy do obejrzenia fotorelacji z tego spotkania.

    http://trzask.pl/category/news/

  • Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się do akcji!

  • Warsztaty w I LO w Świdniku z okazji Międzynarodowego Dnia Tolerancji

    W poniedziałek 18 listopada uczniowie klasy 8E pod opieką wychowawczyni p. Magdaleny Stelmach-Kopeć wzięli udział w ciekawych zajęciach edukacyjnych w I LO. Licealiści pod opieką p. Doroty Jaśkowskiej, opiekuna Koła Dziennikarskiego, przygotowali wiele niebanalnych ćwiczeń, dzięki którym ósmoklasiści m.in. zrozumieli różnice między tolerancją a akceptacją. Dzięki tak przemyślanym warsztatom młodzież uczy się przeciwdziałania przemocy oraz wie, że nie warto ulegać uprzedzeniom i stereotypom. Dziękujemy za zaproszenie i do zobaczenia za rok!

    https://1lo.swidnik.pl/aktualnosci/936-trudna-sztuka-tolerancji-warsztaty-dla-uczniow-szkoly-podstawowej

    msk

  • Dogoterapia w klasach 1D i 1F

    Uczniowie klasy 1D i 1F zakończyli cykl zajęć z dogoterapii prowadzonych przez Panią Martę Kubiak z udziałem Fuli, psa terapeuty. Uczestnicy mieli m.in. okazję poznać zasady właściwego zachowania wobec psa, poznali jakie sygnały daje czworonóg, gdy jest zadowolony, zły czy głodny. Bardzo dziękujemy Pani Marcie za cenne informacje, a Fuli za cierpliwość i wyrozumiałość:-)

  • Akcja „Szkoła pamięta”

    Akcja „Szkoła pamięta”

    w imieniu Ministra Edukacji Narodowej Dariusza Piontkowskiego bardzo serdecznie dziękuję za włączenie się do naszej akcji „Szkoła pamięta”, która miała swój finał w piątek, 25 października br. Celem inicjatywy było zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu czy społeczności.

     

    Do akcji „Szkoła pamięta” przyłączyło się prawie 1,3 mln uczniów oraz 108 tys. nauczycieli. Otrzymaliśmy w sumie 11 208 zgłoszeń od szkół, przedszkoli i placówek oświatowych.

    W załączeniu przekazuję Państwu pamiątkowy dyplom z podziękowaniem za udział w akcji

     

    Łączę wyrazy szacunku

    Anna Ostrowska
    Rzecznik Prasowy MEN

  • Wizyta w klasie 1 c

    Dnia 13 listopada 2019 r. do klasy I c przyszła z wizytą  szkolna pielęgniarka pani Renata Waryszak. W czasie spotkania dzieci dowiedziały się, w jaki sposób można zapobiegać infekcjom, jak należy o siebie dbać, ubierać się stosownie do pogody, właściwie się odżywiać. Pani pielęgniarka wyjaśniła dzieciom, jak ważne jest przestrzeganie higieny i na czym polega zdrowy styl życia. Dziękujemy za wizytę.

  • Światowego Dnia Życzliwości

    W dniu 13 listopada uczniowie naszej szkoły przyłączyli się do obchodów Światowego Dnia Życzliwości. W tej pozytywnej akcji brali udział uczniowie klasy I b z wychowawczynią p. Małgorzatą Staniak oraz uczniowie klas 4a/b/c, 6b i 6d z nauczycielką p. Magdaleną Wnuczek.

  • Niepodległość, trudne słowo….

    Dnia 12 listopada uczniowie klasy 2d i 2c zaprosili swoich kolegów z przedszkola i klas 0- 3 naszej szkoły na lekcję historii i patriotyzmu przygotowaną z okazji rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Przypomnieli o trudnych czasach niewoli naszego kraju. Wyrecytowali, wyśpiewali i wytańczyli to, o czym każdy Polak powinien pamiętać, że Polska to nasze miejsce na mapie, to niepodległość, to wykopki jesienią i żniwa latem, to gniazdo bocianie na stodole, to nasza szkoła, to mazurek i polonez…. to kraj, który jest dla nas bardzo ważny.

    Wieczorem szyby w oknach szkoły zadrżały od pieśni patriotycznych śpiewanych przez rodziców i dziadków zaproszonych przez uczniów klasy 2d i 2c na wieczornicę patriotyczną. Niejedna łza zakręciła się w oku, bo przecież niepodległość to najważniejsze słowo w życiu każdego narodu – wiedzą i pamiętają o tym starsi, dowiedzieli się o tym i zapamiętają najmłodsi. Wspólne wielopokoleniowe śpiewanie okazało się świetnym pomysłem na uczczenie 101 rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę.

    Wych. kl.2d D.Pastuszak

  • Wycieczka do Skansenu

    W dniu 14 listopada uczniowie klasy 1D i 3C pojechali na wycieczkę do Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie. Tam uczestniczyli w warsztatach o tematyce bożonarodzeniowej. Poznali dawne polskie obyczaje związane z nadchodzącymi świętami, mieli również okazję zobaczyć jak wyglądała niegdyś wiejska chata.

  • Na patriotyczną nutę

    W ramach obchodów Święta Niepodległości gościli dzisiaj w naszej szkole Pan Adam i Pan Bartek z „Muzycznego Klubu Ucznia i Przedszkolaka SMYK”.  Uczestnicy spotkania wysłuchali wielu ciekawych  opowieści i wojskowych piosenek patriotycznych. Mieli również okazję włączyć się do  wspólnego śpiewania. Bardzo dziękujemy za ciekawą lekcję o dziejach naszej Ojczyzny!

  • „Przyjaźń przez naukę” – Cambridge English Penfriends

     

    Nauka języka obcego, a w szczególności języka angielskiego poszerza horyzonty oraz rozwija osobowość . Język angielski jest językiem powszechnej komunikacji, co potwierdza projektPrzyjaźń przez naukę” – Cambridge English Penfriends. Głównym celem projektu jest kształtowanie umiejętności posługiwania się językiem angielskim, a także nawiązanie przyjaźni z uczniami z innych krajów.

    Grupa z klasy 5a i 6f, która została w październiku zgłoszona przez nauczycielkę języka angielskiego  p. Marię Wójtowicz-Piotrowską, bierze udział w projekcie wspieranym przez Cambridge English Language Assessment.  Projekt polega na wymianie korespondencji z uczniami z całego świata, dla których język angielski jest językiem obcym. Pozwala to uczniom doskonalić sprawności językowe, poznać nową kulturę i zwyczaje, a także zaprzyjaźnić się ze swoimi zagranicznymi rówieśnikami.

    Projekt wzbudza wiele pozytywnych emocji,uczniowie korespondują z uczniami z Włoch,Portugalii i Hiszpanii z ekscytacją,a teraz oczekują na listy od nich.

    mw

  • Udział delegacji naszej szkoły na uroczystościach miejskich w dniu 11 listopada

  • Polki Folki 2019

    W dn. 18.10.2019 r. w ramach współpracy z Organizatorem Ogólnopolskiego Pokazu Mody Polki Folki 2019 oraz Fundacją Kolorowo odbyły się warsztaty edukacyjne dla uczniów klasy 5f ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Świdniku. Zajęcia były inspirowane ogniem, ekologią oraz folkiem i składały się z dwóch części:

    1. Teoretycznej, podczas której młodzież zapoznała się z motywem ognia w literaturze (m.in. w mitologii), muzyce (np. kantata Schuberta „Prometheus”) oraz w sztuce (rzeźba, malarstwo).
    2.  Praktycznej, gdzie uczniowie własnoręcznie stworzyli breloki w oparciu o skojarzenia związane z ogniem, np.  kolory, synonimy ognia, ogniste kwiaty (np. krokosmia, trytoma), ognisty ptak, Prometeusz, Janosik.

    Warsztaty okazały się niewyczerpanym źródłem inspiracji do nowych aktywności.

    mj

  • Mądra ufność, czyli jaka?

    Mądra ufność, czyli jaka?

    Tomaszu, Przyjacielu Inicjatywy Tato.Net,

    Kampania Mądrość i Skuteczność zmierza do swojej decydującej fazy. Oto nowy artykuł, który podejmuje ten ważny temat i przekazuje wskazówki, jak być mądrym przed szkodą. CAŁY ARTYKUŁ >>

    Już w sobotę setki ojców spotkają się w Łochowie k. Warszawy. Wśród nich znany muzyk Richie Ray, zwany kiedyś królem salsy oraz – po raz pierwszy w Polsce – Jay Payleitner, autor poczytnych w USA książek dla ojców. Jay wygłosi wykład, poprowadzi warsztat oraz przekaże pamiątkowe autografy w swojej pierwszej książce po polsku pt. 52 rzeczy, których syn potrzebuje od taty. I na Ciebie czeka Jay już w tę sobotę w Folwarku Łochów.

    Bądź ambasadorem tego unikalnego wydarzenia i podziel się tą ważną informacją lub podaruj bilet prezent >> dla taty, który może tego bardzo potrzebuje.

    Serdecznie pozdrawiam!Dariusz Cupiał,założyciel Inicjatywy Tato.Net

  • „Gaduły” na XX Powiatowym Przeglądzie Piosenki Patriotycznej

    Uroczyste obchody listopadowego Święta Niepodległości od dwudziestu już lat uświetnia w naszym mieście Powiatowy Przegląd Piosenki Patriotycznej, który organizowany jest pod patronatem Burmistrza Miasta Świdnika przez Miejski Ośrodek Kultury. Spotkanie, podczas którego młodzi mieszkańcy naszego miasta i powiatu (przedszkolaki, uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów i liceów) opowiadają śpiewem o pięknie naszej Ojczyzny i o swojej miłości do niej. Podczas tegorocznej, jubileuszowej XX edycji Powiatowego Przeglądu Piosenki Patriotycznej, który odbył a się w dniu 10 listopada na scenie stanęły i zaśpiewały po raz  dwudziesty już w historii istnienia zespołu szkolne „Gaduły”, czyli zespól wokalny z klasy 2d, który pieśnią pt. „Jedenasty listopada” pięknie wyśpiewał, czym jest niepodległość w oczach małego Polaka.

     Instruktor D. Pastuszak

  • Brawo Florentyna!

    Powiatowy Konkurs Recytatorski Poezji Anny Kamieńskiej – brawo Florentyna!

    „7 listopada 2019 roku w Miejsko – Powiatowej Bibliotece Publicznej w Świdniku odbył się ostatni etap Powiatowego Konkursu Recytatorskiego Poezji Anny Kamieńskiej.

    Brali w nim udział finaliści etapu gminnego konkursu - uczniowie podstawowych szkół świdnickich i powiatowych, którzy zwyciężyli w eliminacjach w swoich szkołach, a następnie w eliminacjach gminnych, przeprowadzanych przez biblioteki publiczne naszego regionu. Usłyszeliśmy znakomite interpretacje wierszy Anny Kamieńskiej, Natalii Ursenko i Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.

    Recytacje oceniali jurorzy:

    Marzena Szymecka, wicedyrektor II Liceum Ogólnokształcącego im. K.K.Baczyńskiego w Świdniku

    Andrzej Wiśnioch, prezes Świdnickiej Grupy Teatralnej "Teatr Drogi"

    Joanna Makuszewska, instruktor Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej im. A.Kamieńskiej w Świdniku.

     Oto lista laureatów konkursu powiatowego:

    1. W kategorii uczniów klas I-III szkół podstawowych

    I miejsce – Alicja Jasińska Szkoła Podstawowa nr 3 w Świdniku

    II miejsce – Florentyna Szydło, Szkoła Podstawowa nr 5 w Świdniku

    III miejsce – Anna Daniel, Gminna Biblioteka Publiczna w Rybczewicach

      2. W kategorii uczniów klas IV-VI szkół podstawowych

    I miejsce – Maja Nucia, Gminna Biblioteka Publiczna w Rybczewicach

    II miejsce – Maryna Mazuryk, Szkoła Podstawowa nr 7 w Świdniku

    III miejsce – Aleksander Sobieszczański, Miejska Biblioteka Publiczna w Piaskach

     W kategorii uczniów klas VII i VIII szkół podstawowych

    I miejsce – Szymon Szyba, Gminna Biblioteka Publiczna w Rybczewicach

    II miejsce – Zuzanna Tchurzewska, Biblioteka Publiczna w Biskupicach

    III miejsce – Maja Gołąb, Gminna Biblioteka w Mełgwi”

    Tak brzmi pokonkursowy protokół. A my gratulujemy Florentynie, uczennicy klasy 2d kolejnego  lauru recytatorskiego, który zdobyła dla naszej szkoły.

    Instruktor D. Pastuszak

  • PRZYBIJ PIĄTKĘ!

    PRZYBIJ PIĄTKĘ!

    Kontynuujemy pracę z gazetką szkolną. To już trzeci rok naszej przygody z "Przybij Piątkę!". Udało się opublikować kolejny numer, a w nim m.in. uczniowie z klas młodszych  proponują nam ciekawą rozrywkę umysłową, a starszaki nawiązują do aktualnych wydarzeń, m.in. Literackiej Nagrody Nobla, jak również zachęcają do oddawania się swoim pasjom. Dużo ciekawych materiałów - każdy znajdzie coś dla siebie. Przy okazji zachęcamy do współpracy. Możecie do nas pisać na adres: przybijpiatkesp5@gmail.com lub skontaktować się z koordynatorem gazetki (s.211). Miłej lektury!

    Przejdź do gazetki

     

    Magdalena Witczak,koordynator gazetki szkolnej

  • Narodowe Święto Niepodległości

    W dniu 8 listopada 2019r. w naszej szkole odbył się apel z okazji Święta Niepodległości. Zaprezentowany program artystyczny przypomniał ważne wydarzenia  historyczne. Utwory poetyckie podkreślały nastrój lat walki i zmagań w celu odzyskania niepodległości. Ich uzupełnieniem były utwory muzyczne, pieśni legionowe, które śpiewali wszyscy uczestnicy spotkania,  Wystąpili uczniowie następujących klas: VIIIa, VF, Vc, IIc, VIIf oraz szkolny zespół wokalno – muzyczny. Nad przygotowaniem oraz prezentacją czuwali: p.. J. Smulska, p. N. Bajczyk, p. P. Kwiatek, p. V. Koc, p. M. Czarnecka, p. M. Jańczuk, P. B. Zabiegły, p. E. Kulczyńska.

strona: