UWAGA! ankieta

Nawigacja

 • Projekt Penpals Wanted

    Projekt Penpals Wanted jest w trakcie realizacji. Nasi uczniowie otrzymali pierwsze listy. Było wiele radości. Mamy nadzieję, że nasi przyjaciele za granicą też się cieszą z naszych listów!

  Projekt Penpals Wanted.

 • Inspirująca wycieczka do Łodzi

  Inspirująca wycieczka do Łodzi

   

  W dn. 22-23.11.2018r. grupa uczniów z klas: 7a, 7b, 7e i 3dg  udała się do Łodzi. Pierwszym punktem wycieczki był wernisaż prac graficzno-matematycznych połączony z wystawą (pierwszą w Polsce) wybranych dzieł M. C. Eschera (najbardziej znanego grafika i malarza w świecie nauki, którego twórczość do dziś kształtuje wyobraźnię plastyków, grafików komputerowych, filmowców i pasjonatów matematyki) na Akademii Sztuk Pięknych. Na wystawie znalazły się m. in. prace uczniów  naszej szkoły: Natalii Piątkiewicz, Dominiki Koperdy, Igi Bodakowskiej, Emilii Ćwiklińskiej, Natalii Gryty, Jakuba Jańczuka, Kingi Romanowicz, Oliwii Stefaniak, inspirowane twórczością Eschera, z wykorzystaniem geometrii. Cennym okazał się też krótki wykład Pani Agnieszki Wojtas na temat twórczości M. C. Eschera i tworzenia prac inspirowanych jego dziełami.

  Uczniowie mieli też okazję obejrzeć gmach ASP, jednego z najważniejszych obiektów późnego modernizmu, połączonego z nowym kompleksem składającym się z dwóch budynków, oddzielonych wewnętrznym dziedzińcem.

  Uczestnicy wycieczki poznali też Manufakturę – centrum handlowo – usługowo – rozrywkowe na terenie dawnego kompleksu fabrycznego Izraela Poznańskiego, pierwsze centrum pod względem powierzchni w Europie Wschodniej i drugie pod względem powierzchni handlowej w Polsce.

  Następnie młodzież udała się do Muzeum Kinematografii (mieszczącego się w pałacu Scheiblera), jednej z najbardziej znanych i cenionych instytucji, zajmujących się zachowaniem i upowszechnianiem dziedzictwa światowego kina w Polsce. Tam Pani Dominika (przewodniczka) niezwykle ciekawie opowiadała o historii filmu oraz o tym, co znajduje się w Muzeum… Pokazała filmy (na taśmach celuloidowych i wideo), elementy scenografii, plakaty, urządzenia techniczne (m. in. projektory, kamery) oraz pamiątki związane z kinematografią. Największe zainteresowanie wzbudziła wystawa postaci z bajek, materiały ikonograficzne, elementy scenografii, zaaranżowane plany filmowe oraz etapy powstawania bajki kiedyś i dziś. Poza tym zwiedzający mogli skorzystać z oryginalnego fotoplastykonu.
  Uczniowie podziwiali też wnętrza neorenesansowego pałacu Karola Scheiblera, znajdującego się obok olbrzymiego kompleksu jego fabryki i fabrycznego osiedla robotniczego Księży Młyn. Wnętrza zachwyciły elementami wyposażenia, alegorycznymi malowidłami na sufitach niektórych pomieszczeń, piecami i kominkami. Zabytkowy Pałac Scheiblera w przeszłości stanowił tło dla takich filmów jak: Lalka, Ziemia obiecana i Między ustami a brzegiem pucharu. Nakręcane były też teledyski do niektórych piosenek.

  Niesamowitą atrakcją okazały się warsztaty filmowe „Animacja poklatkowa”,  przygotowane i poprowadzone przez Panią Dominikę Boczek, na których młodzież zapoznała się z techniką animacji oraz z zasadami działania wieloplanu. Praca polegała na stworzeniu scenografii i wykonaniu krótkiej animacji, czego efektem są trzy filmy naszych uczniów.

  Gratuluję wszystkim Uczniom, którzy tworzyli prace graficzno – matematyczne, inspirowane twórczością M. C. Eschera. Są kreatywne, twórcze, pomysłowe, ciekawe.

  Małgorzata Jańczuk

  Fot. Jakub Prażmo (kl. 3dg), Agnieszka Rakuzy - Wójcik

  Wycieczka do Łodzi.

 • W stolicy nie można się nudzić

   W stolicy nie można się nudzić…

  Podobnie jak w styczniu, w środę 21 listopada klasy klasy 3C i 8C pod opieką swoich wychowawców (p. A. Szewczyk–Hereta i p. B. Zabiegły) i nauczycieli (p. M. Stelmach-Kopeć, p. I. Rubaj, p. E. Kulczyńska) oraz pilota wybrały się na wycieczkę edukacyjną (z kartami pracy) do Warszawy. Zwiedzanie zaczęliśmy od mało znanego, ale naprawdę godnego obejrzenia Muzeum im. Tadeusza Kościuszki w Maciejowicach. Muzeum im. Tadeusza Kościuszki jest dokumentem, świadectwem i hołdem, jaki składamy Wielkiemu Naczelnikowi Narodu, aby wieczna pamięć jego myśli i czynów znalazła tu godne schronienie (http://gok-maciejowice.pl/oferta/o-muzeum). Po przyjeździe do stolicy młodzież, korzystając z pięknej, jesiennej aury, spacerowała po Łazienkach. Następnym punktem programu wycieczki była lekcja w Muzeum Narodowym, dotycząca malarstwa XX-lecia międzywojennego oraz życia i twórczości Jana Matejki. Po odpoczynku w Złotych Tarasach, gdzie uczniowie mieli czas na uzupełnienie kart pracy, wszyscy udali się do Teatru Roma na niezwykły i nieustannie zachwycający musical pt. „Piloci” (zawsze pełna widownia i owacje publiczności - na stojąco!). Kolejny wyjazd do stolicy - już niebawem.

  msk

  W stolicy.

 • Niecodzienna lekcja języka polskiego w 3dg

  Niecodzienna lekcja języka polskiego

        W dn. 21.11.2018 r. w klasie 3dg uczniowie uczestniczyli w niecodziennej lekcji języka polskiego.  Jakub Prażmo i Bartłomiej Synówka przygotowali oraz poprowadzili dwugodzinne zajęcia „Doświadczenie II wojny światowej zawarte w literaturze polskiej”. W czasie zajęć to uczniowie stali się nauczycielami i poza przekazywaniem swojej wiedzy kolegom, starali się zaangażować ich w różne aktywizujące metody pracy i ćwiczenia.
      Bartek i Kuba ciekawie i profesjonalnie poprowadzili lekcję. Przygotowane przez nich ćwiczenia literacko - plastyczne oraz prezentacja multimedialna na temat faktów historycznych i literatury polskiej z okresu II wojny światowej sprawiły, że uczniowie z uwagą wykonali wszystkie zadania.
    Motywacja, kreatywność, otwartość i wiara we własne możliwości stały się świetną  okazją do zaprezentowania umiejętności i wiedzy uczniów.

  Gratulacje!

  Niecodzienna lekcja języka polskiego w 3d.

 • Turniej Rejonowy Jesiennego Konkursu Recytatorskiego !

  Turniej Rejonowy Jesiennego Konkursu Recytatorskiego ! - Obrazek 1

   

  20 listopada w Centrum Kultury w Lublinie odbył się Turniej Rejonowy Jesiennego Konkursu Recytatorskiego.  Naszą szkołę i miasto reprezentowało troje uczniów z klasy 3f: Amelia Kuchta, Patrycja Szyba oraz Bartosz Apanasienko.  Młodzi  recytatorzy stanęli w szranki z licealistami i studentami.  Bartosz otrzymał wyróżnienie w swojej kategorii wiekowej.
  Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

  zdjęcia!

 • Amerykańskie Święto Dziękczynienia

  Amerykańskie Święto Dziękczynienia 

      W dniu 22.11.2018r. odbyły się warsztaty z okazji Amerykańskiego Święta Dziękczynienia. Uczniowie klas od 0 do 6 dowiedzieli się wielu informacji o znaczeniu symboli narodowych Stanów Zjednoczonych, początkach kolonizacji Ameryki i tradycjach związanych ze świętem. Nie zabrakło również licznych zabaw sprawnościowych i konkursów sprawdzających wiedzę i spostrzegawczość. Wyjątkowych elementem dekoracji były piękne prace wykonane przez uczniów. Społeczność szkolna zaakcentowania ten dzień strojami w barwach flagi amerykańskiej.                                

  Warsztaty zorganizowane zostały przez Magdalenę Wnuczek, Monikę Turczyn i Łukasza Wnuczka.

  Amerykańskie Święto Dziękczynienia.

 • Foto z konkursu

                                                 MISTRZ SZLACZKÓW z 1d
  Niecodzienny konkurs odbył się w listopadowy poniedziałek w klasie 1d. Pierwszaki stanęły do współzawodnictwa w pomysłowym i bardzo starannym rysowaniu szlaczków. To wcale niełatwe, bo oprócz ciekawych pomysłów trzeba też mieć bardzo sprawną rękę, aby „zmieścić się” w wąziutkich linijkach zeszytu. Jeszcze do niedawna wydawało się to niemożliwe, ale teraz, po dwóch miesiącach wytrwałych ćwiczeń okazało się, że klasa 1d ma nie tylko jednego zwycięzcę. Tytuł klasowego MISTRZA SZLACZKÓW zdobyli: Aleksandra Kuśpit, Lena Domańska, Alicja Kot, Antonina Tkaczyk, Izabela Skainowska, Kacper Maj, Martynka Baran, Dominika Nowak i Szymon Kowal. WICEMISTRZAMI zostali: Florentyna Szyszło, Anna Kondraciuk, Maria Dyś i Maja Dobkowska. Gratulujemy!

  Wych. kl.1d D.Pastuszak

  Foto z konkursu.

 • Bezpieczni w Internecie
  Warsztaty Bezpieczni w Internecie

  Kiedy w XX wieku na świecie pojawił się Internet, nikt chyba nie spodziewał się, jak bardzo ten wynalazek zmieni świat. Dziś z wirtualnej sieci korzysta już niemal każdy. Zastanawialiście się, czy Internet to przestrzeń bezpieczna dla jego najmłodszych użytkowników? W poniedziałek 19.11.2018 panie ze świetlicy razem z pracownikami Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Świdniku zorganizowały warsztaty na temat bezpiecznego używania sieci. Uczniowie dowiedzieli się, jakie zagrożenia czyhają na nich w wirtualnym świecie i poznały zasady korzystania z  zasobów Internetu. Po wspólnych zajęciach Świetliczaki wiedzą już, gdzie szukać pomocy w sytuacjach zagrożenia. Efektem wspólnej pracy były lapbooki, które możecie obejrzeć na korytarzu na parterze!
  Organizatorzy: Dominika Szczęsna, Iwona Dworak, Helena Cisowska, Danuta Walczak, Katarzyna Żuk-Kowalczyk

    Bezpieczni w Internecie.

 • Drzewo Wolności

    „DRZEWO WOLNOŚCI” to hasło dwóch warsztatów przygotowanych przez nauczycieli bibliotekarzy Izabelę Koczkodaj, Justynę Kuśmierczyk i Beatę Pinkos. Spotkania odbyły się 13 i 19 listopada w czytelni dla uczniów naszej szkoły w ramach oficjalnych obchodów stulecia niepodległości. Organizatorem akcji „Mirabelka – kiełkująca historia 100licy” jest Barbara Morawiec, red. nacz. serwisu Lustro Biblioteki, a współorganizatorem Wydawnictwo Zielona Sowa. Podczas warsztatów wprowadzone zostały pojęcia „wojna, okupacja, getto , wolność” zilustrowane fragmentami książki „Mirabelka” Cezarego Harasimowicza czytanej na głos przez prowadząca oraz słuchanej z audiobooka. Uczestnicy spotkań odbyli podróż po kartach historii, poznali losy mieszkańców ulicy Nalewki, począwszy od czasów przedwojennych po teraźniejszość. Ponadto uczniowie obejrzeli film, w którym Cezary Harasimowicz opowiada o losach tytułowej mirabelki, prezentacje multimedialne o codziennym życiu w warszawskim getcie, o Irenie Sendlerowej, kobiecie która uratowała z getta 2500 dzieci. Podczas warsztatów uczniowie robili z przygotowanych materiałów prace plastyczne. Pierwsza grupa wykonała koronę drzewa, która składała się z białych i czerwonych dłoni, na których każdy uczeń napisał swoje skojarzenia z wolnością. Druga grupa z wycinała z żółtego papieru koła. W ten sposób otrzymaliśmy owoc mirabelki, na którym dzieci wpisywały słowo „wolność” i skojarzenia. Pojedyncze owoce - koraliki zostały nawleczone na sznureczek. Sznur mirabelkowych korali okalający drzewo wolności miał kształt konturów Polski. Odbył się również konkurs układania na czas puzzli – zwycięska drużyna otrzymała słodką nagrodę. Na pamiątkę uczestnictwa w warsztatach uczniowie otrzymali dyplomy lub zakładki do książek. Wszyscy uczestnicy mieli również sposobność skosztować przetworów z owoców mirabelki.

  Drzewo Wolności.

 • ZAJĘCIA RELAKSACYJNE

        19 listopada br., dzięki uprzejmości  p. Marzeny Kwit, mamy uczennicy z klasy 3,  uczniowie klas 1A, 1G, 2C i 3C uczestniczyli w zajęciach relaksacyjnych. W czasie spotkania próbowali poczuć i zobaczyć muzykę. Pomagały im w tym, różnej wielkości gongi. Uczniowie z wielkim zaciekawieniem i zaangażowaniem brali udział w ćwiczeniach.
         Bardzo dziękujemy za dostarczone dzieciom wrażenia oraz nietypowe ćwiczenia relaksacyjne. Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie!

  mp 

  Zajęcia relaksacyjne.

 • Test historyczny

  Test historyczny - Obrazek 19 listopada 2018 roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w II POWIATOWYM INTERAKTYWNYM TESCIE HISTORYCZNYM „KU NIEPODLEGŁEJ POLSCE”, zorganizowanym przez Zespół Szkół Nr 1 im. Cypriana Kamila Norwida w Świdniku.
  Tematyką konkursu była historia Polski w latach 1772 -1918.
  Konkurs polegał on na rozwiązaniu interaktywnego testu, składającego się z zadań jednokrotnego i wielokrotnego wyboru. O sukcesie decydowała nie tylko wiedza merytoryczna i bezbłędne odpowiedzi, ale również jak najkrótszy czas rozwiązania zadań.

  II INERAKTYWNY TEST HISTORYCZNY w kategorii szkół podstawowych i gimnazjów wygrali uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5.

  I miejsce zajął Kacper Walczak z klasy VIII b

  II miejsce - Maciej Miszkurka z klasy VIII d

  V miejsce - Dawid Wdowicz z klasy VIII c

  VII miejsce Emilia Majewska z klasy VIII b

  VIII miejsce Remigiusz Dziak z klasy VI b

  Oficjalne ogłoszenie wyników konkursu, wręczenie nagród książkowych, dyplomów odbyło się w trakcie uroczystej akademii z okazji obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w Zespole Szkół Nr 1 im. C.K. Norwida w Świdniku w dniu przeprowadzenia konkursu.

  Gratulujemy sukcesu i pięknego uczczenia 100 rocznicy Niepodległości Polski.

  Dyrekcja SP 5 i nauczyciele historii.

 • ANIOŁY PÓR ROKU

  ANIOŁY PÓR ROKU

  Wyniki konkursu plastycznego „Anioły pór roku”

  Kategoria klasy 0-3 SP
  I miejsce- Bernadetta Błaszczak z klasy z klasy 3a
  II miejsce- Ala Kot z klasy 1d
  III miejsce- Miłosz Klasowski z klasy 3c
  Wyróżnienie- Kalina Szewczyk z klasy 1b
  Wyróżnienie- Norbert Chrzanowski z klasy 2b
  Wyróżnienie- Hanna Moń z klasy Oa

  Kategoria klasy 4-6 SP
  I miejsce- Alicja Bielak z klasy 4g

  II miejsce- Julia Włodarczyk z klasy 6e
  III miejsce- Miłosz Dyrka z klasy 4c
  Wyróżnienie- Julia Rejmak z klasy 5a
  Wyróżnienie- Maja Boczek z klasy 5a

  NAGRODA DYREKTORA Antonina Mardoń z klasy 4b

  Kategoria klasy 7 SP i gimnazjum
  I miejsce- Julia Wrońska z klasy 8c

  II miejsce- Weronika Nowak z klasy 3c gimnazjum
  III miejsce- Ida Pędzisz z klasy 3c gimnazjum
  Wyróżnienie- Nela Kuś z klasy 3f gimnazjum
  Wyróżnienie- Paulina Gąbka z klasy 3g gimnazjum
  Wyróżnienie- Jakub Woliński z klasy 3c gimnazjum

  Gratulujemy!

 • Największy Ogólnopolski Pokaz Mody „Polki Folki VIII”

  Największy Ogólnopolski Pokaz Mody „Polki Folki VIII”

      W dn. 28.10.2018 r. w Zakopanem grupa uczniów z  klas 7 i 3 gimnazjum oraz nauczyciele wzięli udział w ósmej edycji folkowego Ogólnopolskiego Pokazu Mody „Polki Folki VIII”. W ramach projektu młodzież i kadra pedagogiczna uczestniczyła  w kilku modułach warsztatowych pod hasłem „Moda na FOLK, folk z klasą” oraz w pokazie mody.
      W trakcie modułu pierwszego uczestnicy wysłuchali wykładu Joanny Wiernickiej – Zawiszy (dziennikarki modowej, eksperta wizerunku) o modzie folkowej oraz znaczeniu lalki w kulturze polskiej i ukraińskiej. Zapoznali się też z prezentacją zmian kulturowych i historycznych w stroju narodowym folk w przełożeniu na współczesne potrzeby mody i designu. Ponadto nauczyciele wysłuchali wykładu Tomasza Gąsienicy – Józkowego (stylisty, choreografa i nauczyciela stylizacji) na temat praktycznego wykorzystania mody i designu w różnych dziedzinach nauki.
      Elementy gwary podhalańskiej w tradycji i sztuce mowy regionu pojawiły się w module drugim, poprowadzonym przez Agnieszkę  Gąsienicę – Giewont i Joannę Łapkę z HOP CUP. Tu Nauczyciele i Młodzież aktywnie uczestniczyli w inscenizacjach, krótkich prezentacjach aktorskich, oraz recytowali gwarą ubrani w regionalne stroje Podhala. 

       Część trzecia warsztatów była poświęcona rysunkowi żurnalowemu, inspirowanemu lalką w stroju narodowym, z nawiązaniem do „ósemki” – symbolu nieskończoności i ósmej edycji „Polek Folek” ( pod okiem Joanny Wiernickiej – Zawiszy i Tomasza Gąsienicy Józkowego) oraz tworzeniu wianków ze Stanisławem Skibą i Jadwigą Klauze (florystami z Kwiaciarni Artystycznej „Anna” w Nowym Targu). Ponadto uczniowie i nauczyciele zaprezentowali wianki wykonane w szkole pod kierunkiem Elżbiety Kulczyńskiej i Bożeny Zabiegły.
      Moduł czwarty  dotyczył tradycji biżuterii, współczesnego odniesienia w stylizacjach i projektach biżuteryjnych oraz historii polskich zasobów kamieni szlachetnych. Uczniowie i Nauczyciele poznali dziedzictwo polskich agatów w kreatywnej lekcji geografii regionów Śląska Pogadankę oraz zajęcia praktyczne poprowadziła Ewa Rodzoch (twórczyni biżuterii artystycznej; Lily’s Little Corner).
       Innowacyjną formą edukacji Nauczycieli i Młodzieży było uczestnictwo w przygotowaniach do pokazów mody za jego kulisami (poznanie pracy Projektantów, Stylistów, Wizażystów oraz Fryzjerów a także Realizatorów Dźwięku i Konferansjera). 
        Ostatnim punktem programu był największy w Polsce pokaz mody folk Polki Folki VIII, zorganizowany przez Folk Design Aneta Larysa Knap (pomysłodawczynię inicjatywy Polki Folki, twórczynię kierpców na obcasie, bielizny góralskiej oraz jeansów ręcznie haftowanych w góralską parzenicę), na którym wystąpili uczniowie naszej szkoły. Ponadto w trakcie pokazu  kreacji Haliny Rosa ART modelki zaprezentowały wianki wykonane przez uczniów i nauczycieli naszej szkoły.

              Dziękuję za zaproszenie do wzięcia udziału w projekcie i inspirujące warsztaty dla uczniów oraz nauczycieli: Joannie Wiernickiej – Zawiszy, Tomaszowi Gąsienicy – Józkowemu, Agnieszce Wojtas , Anecie Larysie Knap, Agnieszce Gąsienicy – Giewont, Joannie Łapce, Stanisławowi Skibie, Jadwidze Klauze, Ewie Rodzoch.

  Małgorzata Jańczuk

  fot. Ubrani w Polskę, Tomasz Browarczyk, Agnieszka Rakuzy-Wójcik

   ZDJĘCIA DO POBRANIA
  Polki Folki   :
  https://stylistawww.wordpress.com/2018/11/01/polki-folki-2018-workshops-part-1/

   foto Tomasz Browarczyk
  https://wetransfer.com/downloads/99ebb0750328ae8e4de4e431dff8cfa620181030214016/51f943

  foto Artgrafo Design Ewelina Stożek
  https://photos.google.com/share/AF1QipPh2ZW3ppng5GsflQEfJqaGYC7TQ8zHh10Sp9owYMmyNij7_uuWcUCQ9_t36hQOgw?key=azdmQUVfVTNmT29UWjRObWotblpja09xZG5hYUJ3

   https://wetransfer.com/downloads/1e617848b32ae4a5b58f18d3dd25eda020181101124535/a818bfa62fca8478f74207b6792cddce20181101124536/ee3581?fbclid=IwAR2vRKlflPXjcLsIyzrspzPsDUT0FITr8BSejmQB9gq1VxSVP_hfApRnDog

  https://hopcup.pl/
  https://hopcup.pl/index.php/2018/11/09/registered-design-tybet-czy-merezka-czy-folk-dorownuje-gucciemu/

  PUBLIKACJE:
  Gazeta Krakowska

  https://gazetakrakowska.pl/zakopane-polski-folki-2018-czyli-folkowy-pokaz-mody-zdjecia/ar/13625352

  Tygodnik podhalański
  http://24tp.pl/n/52084

  Kurier Lubelski
  https://kurierlubelski.pl/zakopane-polski-folki-2018-czyli-folkowy-pokaz-mody-zdjecia/ar/13625352

  Nasze Miasto
  http://zakopane.naszemiasto.pl/tag/polki-folki-2018.html

  Podhale24
  http://podhale24.pl/aktualnosci/artykul/60017/Polki_Folki_w_Zakopanem_zdjecia.html

  Nowy Targ 24
  https://nowytarg24.tv/8-edycja-polki-folki-za-nami-zdjecia/

  Polska Times
  https://polskatimes.pl/zakopane-polski-folki-2018-czyli-folkowy-pokaz-mody-zdjecia/ar/13625352?utm_source=social-media-facebook&utm_medium=przycisk-gora&fbclid=IwAR1nyQ5GawXTBxPllPjU-lSjTPm_h9mjfAqdtl-ZjcepibWAUT48AGiZWos

  Watra.pl
  https://www.watra.pl/zakopane/wiadomosci/2018/11/03/polki-folki-2018

  ZAPOWIEDZI:
  Świat Elit

  http://www.swiatelit.com.pl/index.php/aktualnosci/6260-polki-folki-2018-juz-w-pazdzierniku

  Moda i Ja:
  http://modaija.pl/zapowiedz-wydarzenia-polki-folki-2018/

  http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:http://modaija.pl/zapowiedz-wydarzenia-polki-folki-2018/

  Business Image
  http://www.image-press.com.pl/bussiness_text.htm
  http://www.image-press.com.pl/news.htm

  SPOT ZAPOWIADAJĄCY:
  https://www.youtube.com/watch?v=mNZ300xCuv8

   Największy Ogólnopolski Pokaz Mody „Polki Folki VIII”.

 • Konkurs Recytatorski

  Konkurs Recytatorski - Obrazek 1W środę, 14 listopada dwoje naszych uczniów reprezentowało miasto Świdnik w Powiatowym Konkursie Recytatorskim Poezji Anny Kamieńskiej.

  W finałowym etapie Bartosz Apanasienko uczeń 3 f zajął pierwsze miejsce w kategorii młodzieży gimnazjalnej, a Natalce Szubtarskiej uczennicy 4 a przyznano drugie miejsce w kategorii klas 4-6.

   Gratulujemy i czekamy na dalsze sukcesy!!!

 • „Penpals wanted” - program edukacyjny

  „Penpals wanted” to projekt programu edukacyjnego w Unii Europejskiej „e-twinning”, do którego została zgłoszona klasa 5f. Biorą w nim udział uczniowie z Portugalii, Turcji, Polski, Hiszpanii, Austrii, Czech i Francji. Uczniowie w wieku 10 -12 lat będą pisać do siebie listy, kartki, maile, aby lepiej się poznać, dowiedzieć ciekawych rzeczy o innych krajach, a przy okazji doskonalić znajomość języka angielskiego. Pierwsze listy zostały napisane. Teraz czekamy na odpowiedź!
  Opiekunkami projektu są p. Urszula Burda i Maria Wójtowicz-Piotrowska 

  „Penpals wanted” - program edukacyjny .

 • 100. rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę

       Społeczność naszej szkoły w ostatnich dniach uroczyście uczciła 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczniowie klas 1-3, w dniu 8 listopada br., przeszli ulicami: Racławicką, Kościuszki, Niepodległości, Wyspiańskiego, Piłsudskiego i Lotników Polskich
  w uroczystym, biało-czerwonym „Marszu od Kościuszki do Piłsudskiego”. Nad głowami młodych patriotów powiewały własnoręcznie wykonane chorągiewki.  Marsz zakończył się w MOK- u koncertem  „Kto Ty jesteś? Polak mały”.

        9 listopada br. odbyła się uroczysta akademia poświęcona wydarzeniom sprzed lat,
  a następnie, przez całą społeczność szkolną, dyrekcję, nauczycieli i pracowników szkoły, punktualnie o godzinie 11:11, został odśpiewany „Mazurek Dąbrowskiego” .

        Kolejnym punktem obchodów była gra terenowej "Najbliższa Niepodległa", w której uczestniczyli uczniowie klas szóstych.
        W dniu 11 listopada br. reprezentacja  szkoły, na czele z pocztem sztandarowym, wzięła udział we Mszy Świętej w intencji Ojczyzny, a następnie uczestniczyła w uroczystych obchodach Święta Niepodległości na placu w centrum miasta. Nasi przedstawicie złożyli wiązankę kwiatów na Grobie Nieznanego Żołnierza. Uczniowie brali również udział w Biegu Niepodległości.
      
  Wydarzenia ostatnich dni pozostaną w naszej pamięci!

  mp

  100. rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę.

 • Marsz od Kościuszki do Piłsudskiego

      W dniu dzisiejszym, tj. 8 listopada, „Marszem od Kościuszki do Piłsudskiego” uczniowie klas 1-3 rozpoczęli uroczyste obchody  100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczestnicy, pomimo porannego chłodu, w biało-czerwonym korowodzie przemaszerowali ulicami: Racławicką, Kościuszki, Niepodległości, Wyspiańskiego, Piłsudskiego i Lotników Polskich. Nad głowami młodych patriotów powiewały własnoręcznie wykonane chorągiewki. Idąc, uczniowie odśpiewali hymn Polski.  Marsz zakończył się w MOK- u koncertem  „Kto Ty jesteś? Polak mały”, zorganizowanym przez Zespół Tańca Ludowego „Leszczyniacy” oraz artystów Teatru Muzycznego w Lublinie.
         Dzisiejsze wydarzenie na długo pozostanie w pamięci naszych uczniów.

  mp

  Marsz od Kościuszki do Piłsudskiego.

 • Śniadanie Daje Moc 2018

          W dniach 7-9 listopada br. uczniowie klas: 1A, 2A, 2C, 2F i 3C wzięli udział w ósmej już edycji programu edukacyjnego „Śniadania Daje Moc”.  W tych dniach samodzielnie przygotowali zdrowe, kolorowe i smakowite śniadanie, które wspólnie spożyli. Były kolorowe kanapki, sałatki, owocowe i warzywne koreczki oraz szaszłyki .
          Udział w akcji  z pewnością przyczynił się do zwiększenia świadomości nt. zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie każdego dziecka.

          Dziękujmy  wszystkim uczestnikom oraz  ich wychowawcom za aktywne włącznie się do akcji.

  Szkolny Koordynator Akcji „Śniadanie Daje Moc”
  Mariola Piętal

  Śniadanie Daje Moc 2018.

 • XIX EDYCJA AKCJI POLACY RODAKOM ZZA WSCHODNIEJ GRANICY

  XIX EDYCJA AKCJI POLACY RODAKOM ZZA WSCHODNIEJ GRANICY

  Ruszamy z kolejną edycją akcji Polacy- Rodakom zza wschodniej granicy. W tym roku proponujemy by każda klasa pod opieką wychowawcy przygotowała paczkę żywnościową o następującym składzie :
  1l oleju
  4 konserwy mięsne
  kawa
  herbata
  kakao
  1kg cukru
  1 kg mąki
  1 op kaszy (dowolnego typu)
  1 op ryżu
  1 op makaronu
  4 czekolady
  4 op przypraw dowolnych
  4 op kiślu, budyniu, galaretki
  inne słodycze np lizaki, cukierki luźno wrzucone.

  W każdej paczce powinna znaleźć się także:
  - kartka świąteczna ręcznie wykonana przez dzieci z życzeniami i podpisem np. życzą dzieci i wychowawca  klasy 4b Szkoły Podstawowej nr 5 w Świdniku

  - na miarę możliwości książka- używana, ale w dobrym stanie i przyzwoitej wartości literackiej.
  Paczki przygotowujemy w klasach do końca listopada. Udział w akcji jest DOBROWOLNY. Za każdy dar serdecznie dziękujemy.

  Osoby odpowiedzialne:
  Agnieszka Rakuzy- Wójcik, Magdalena Stelmach-Kopeć, Agnieszka Ciesielska, Aneta Kardyka.

 • Biblioteka na 100-lecie Niepodległości

  Biblioteka na 100-lecie Niepodległości

   Bierzemy udział w ogólnopolskiej akcji „Mirabelka – kiełkująca historia w 100licy”, która polega na organizacji w bibliotekach w całej Polsce warsztatów, na podstawie książki Cezarego Harasimowicza "Mirabelka". Książkowa mirabelka rosła na warszawskiej ulicy Nalewki, na Muranowie i jest wyjątkowa, widzi, słyszy, czuje, a ponadto ma zdolność rozmawiania z dziećmi. Za jej sprawą odbywamy pasjonującą podróż po kartach historii, poznajemy losy Warszawy i jej mieszkańców, począwszy od czasów przedwojennych po teraźniejszość.
  Celami akcji są:
  - promocja czytelnictwa;
  - rozbudzanie zainteresowania historią Polski;
  -zwiększenie świadomości na temat wydarzeń związanych z wojną;
  -włączenie społeczności do świętowania 100-lecia Niepodległości;

  Organizatorem akcji jest Barbara Maria Morawiec, red. nacz. serwisu Lustro Biblioteki (www.lustrobiblioteki.pl). Natomiast współorganizatorem akcji jest Wydawnictwo Zielona Sowa.

strona:

Wiadomości

Kontakt

 • Szkoła Podstawowa nr 5 im. Janusza Kusocińskiego w Świdniku
  21-040 Świdnik ul. Jarzębinowa 6
 • (81) 751-33-71

Galeria zdjęć