Nawigacja

NA DOBRY POCZĄTEK

Celem projektu jest tworzenie nowych miejsc wychowania przedszkolnego dla dzieci 3-4 lat. Czytaj więcej

 • Udział delegacji naszej szkoły na uroczystościach miejskich w dniu 11 listopada

 • Polki Folki 2019

  W dn. 18.10.2019 r. w ramach współpracy z Organizatorem Ogólnopolskiego Pokazu Mody Polki Folki 2019 oraz Fundacją Kolorowo odbyły się warsztaty edukacyjne dla uczniów klasy 5f ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Świdniku. Zajęcia były inspirowane ogniem, ekologią oraz folkiem i składały się z dwóch części:

  1. Teoretycznej, podczas której młodzież zapoznała się z motywem ognia w literaturze (m.in. w mitologii), muzyce (np. kantata Schuberta „Prometheus”) oraz w sztuce (rzeźba, malarstwo).
  2.  Praktycznej, gdzie uczniowie własnoręcznie stworzyli breloki w oparciu o skojarzenia związane z ogniem, np.  kolory, synonimy ognia, ogniste kwiaty (np. krokosmia, trytoma), ognisty ptak, Prometeusz, Janosik.

  Warsztaty okazały się niewyczerpanym źródłem inspiracji do nowych aktywności.

  mj

 • Światowego Tygodnia Życzliwości Empatico

  Uczniowie klasy 4 a/b/c wraz z nauczycielką jęz. angielskiego Magdaleną Wnuczek włączyli się w obchody Światowego Tygodnia Życzliwości Empatico (World Kindness Week). Wraz ze szkołą partnerską Children's Club Pascani  i nauczycielką panią Iriną Rotariu z Rumunii tworzą plakaty, filmiki oraz prowadzą lekcję video. Zachęcamy wszystkich do życzliwości każdego dnia!

 • Mądra ufność, czyli jaka?

  Mądra ufność, czyli jaka?

  Tomaszu, Przyjacielu Inicjatywy Tato.Net,

  Kampania Mądrość i Skuteczność zmierza do swojej decydującej fazy. Oto nowy artykuł, który podejmuje ten ważny temat i przekazuje wskazówki, jak być mądrym przed szkodą. CAŁY ARTYKUŁ >>

  Już w sobotę setki ojców spotkają się w Łochowie k. Warszawy. Wśród nich znany muzyk Richie Ray, zwany kiedyś królem salsy oraz – po raz pierwszy w Polsce – Jay Payleitner, autor poczytnych w USA książek dla ojców. Jay wygłosi wykład, poprowadzi warsztat oraz przekaże pamiątkowe autografy w swojej pierwszej książce po polsku pt. 52 rzeczy, których syn potrzebuje od taty. I na Ciebie czeka Jay już w tę sobotę w Folwarku Łochów.

  Bądź ambasadorem tego unikalnego wydarzenia i podziel się tą ważną informacją lub podaruj bilet prezent >> dla taty, który może tego bardzo potrzebuje.

  Serdecznie pozdrawiam!Dariusz Cupiał,założyciel Inicjatywy Tato.Net

 • „Gaduły” na XX Powiatowym Przeglądzie Piosenki Patriotycznej

  Uroczyste obchody listopadowego Święta Niepodległości od dwudziestu już lat uświetnia w naszym mieście Powiatowy Przegląd Piosenki Patriotycznej, który organizowany jest pod patronatem Burmistrza Miasta Świdnika przez Miejski Ośrodek Kultury. Spotkanie, podczas którego młodzi mieszkańcy naszego miasta i powiatu (przedszkolaki, uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów i liceów) opowiadają śpiewem o pięknie naszej Ojczyzny i o swojej miłości do niej. Podczas tegorocznej, jubileuszowej XX edycji Powiatowego Przeglądu Piosenki Patriotycznej, który odbył a się w dniu 10 listopada na scenie stanęły i zaśpiewały po raz  dwudziesty już w historii istnienia zespołu szkolne „Gaduły”, czyli zespól wokalny z klasy 2d, który pieśnią pt. „Jedenasty listopada” pięknie wyśpiewał, czym jest niepodległość w oczach małego Polaka.

   Instruktor D. Pastuszak

 • Brawo Florentyna!

  Powiatowy Konkurs Recytatorski Poezji Anny Kamieńskiej – brawo Florentyna!

  „7 listopada 2019 roku w Miejsko – Powiatowej Bibliotece Publicznej w Świdniku odbył się ostatni etap Powiatowego Konkursu Recytatorskiego Poezji Anny Kamieńskiej.

  Brali w nim udział finaliści etapu gminnego konkursu - uczniowie podstawowych szkół świdnickich i powiatowych, którzy zwyciężyli w eliminacjach w swoich szkołach, a następnie w eliminacjach gminnych, przeprowadzanych przez biblioteki publiczne naszego regionu. Usłyszeliśmy znakomite interpretacje wierszy Anny Kamieńskiej, Natalii Ursenko i Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.

  Recytacje oceniali jurorzy:

  Marzena Szymecka, wicedyrektor II Liceum Ogólnokształcącego im. K.K.Baczyńskiego w Świdniku

  Andrzej Wiśnioch, prezes Świdnickiej Grupy Teatralnej "Teatr Drogi"

  Joanna Makuszewska, instruktor Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej im. A.Kamieńskiej w Świdniku.

   Oto lista laureatów konkursu powiatowego:

  1. W kategorii uczniów klas I-III szkół podstawowych

  I miejsce – Alicja Jasińska Szkoła Podstawowa nr 3 w Świdniku

  II miejsce – Florentyna Szydło, Szkoła Podstawowa nr 5 w Świdniku

  III miejsce – Anna Daniel, Gminna Biblioteka Publiczna w Rybczewicach

    2. W kategorii uczniów klas IV-VI szkół podstawowych

  I miejsce – Maja Nucia, Gminna Biblioteka Publiczna w Rybczewicach

  II miejsce – Maryna Mazuryk, Szkoła Podstawowa nr 7 w Świdniku

  III miejsce – Aleksander Sobieszczański, Miejska Biblioteka Publiczna w Piaskach

   W kategorii uczniów klas VII i VIII szkół podstawowych

  I miejsce – Szymon Szyba, Gminna Biblioteka Publiczna w Rybczewicach

  II miejsce – Zuzanna Tchurzewska, Biblioteka Publiczna w Biskupicach

  III miejsce – Maja Gołąb, Gminna Biblioteka w Mełgwi”

  Tak brzmi pokonkursowy protokół. A my gratulujemy Florentynie, uczennicy klasy 2d kolejnego  lauru recytatorskiego, który zdobyła dla naszej szkoły.

  Instruktor D. Pastuszak

 • PRZYBIJ PIĄTKĘ!

  PRZYBIJ PIĄTKĘ!

  Kontynuujemy pracę z gazetką szkolną. To już trzeci rok naszej przygody z "Przybij Piątkę!". Udało się opublikować kolejny numer, a w nim m.in. uczniowie z klas młodszych  proponują nam ciekawą rozrywkę umysłową, a starszaki nawiązują do aktualnych wydarzeń, m.in. Literackiej Nagrody Nobla, jak również zachęcają do oddawania się swoim pasjom. Dużo ciekawych materiałów - każdy znajdzie coś dla siebie. Przy okazji zachęcamy do współpracy. Możecie do nas pisać na adres: przybijpiatkesp5@gmail.com lub skontaktować się z koordynatorem gazetki (s.211). Miłej lektury!

  Przejdź do gazetki

   

  Magdalena Witczak,koordynator gazetki szkolnej

 • Narodowe Święto Niepodległości

  W dniu 8 listopada 2019r. w naszej szkole odbył się apel z okazji Święta Niepodległości. Zaprezentowany program artystyczny przypomniał ważne wydarzenia  historyczne. Utwory poetyckie podkreślały nastrój lat walki i zmagań w celu odzyskania niepodległości. Ich uzupełnieniem były utwory muzyczne, pieśni legionowe, które śpiewali wszyscy uczestnicy spotkania,  Wystąpili uczniowie następujących klas: VIIIa, VF, Vc, IIc, VIIf oraz szkolny zespół wokalno – muzyczny. Nad przygotowaniem oraz prezentacją czuwali: p.. J. Smulska, p. N. Bajczyk, p. P. Kwiatek, p. V. Koc, p. M. Czarnecka, p. M. Jańczuk, P. B. Zabiegły, p. E. Kulczyńska.

 • ŚNIADAJE DAJE MOC

  8 listopada uczniowie klas młodszych po raz kolejny wzięli udział  w programie edukacyjnym Śniadanie Daje Moc, którego głównym celem jest  zwiększanie świadomości nt. zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie dziecka. W tym roku szkolnym udział w projekcie wzięły klasy: 1B, 1C, 1D, 1F, 2A, 2B, 2F, 3A, 3B, 3C i 3D. Najpierw odbyły się pogadanki i prelekcje nt. zasad zdrowego odżywiania oraz wartości odżywczych produktów. Następnie uczniowie przystąpili do samodzielnego przygotowania zdrowego śniadania. Na stołach pojawiły się: kanapki, smakowite koreczki, sałatki, tosty a nawet zdrowe deserowe kuleczki. Nie ma wątpliwości, że taki posiłek doda energii do nauki i siły do zabawy, a także pomoże w koncentracji uwagi podczas lekcji.

 • ŚLADAMI MARSZAŁKA - gra terenowa

  Uczniowie klas VI z okazji zbliżającego się Święta Niepodległości wzięli udział w grze terenowej "Śladami Marszałka" zorganizowanej przez Samorząd Uczniowski.

 • Do hymnu!

  W dniu dzisiejszym, o godzinie 11.11 cała społeczność szkolna odśpiewała "Mazurek Dąbrowskiego".

 • XVII BIEGI NIEPODLEGŁOŚCI

  XVII BIEGI NIEPODLEGŁOŚCI
 • II MIEJSKO-POWIATOWE ZAWODY PIERWSZEJ POMOCY PRZEDMEDYCZNEJ

  W Zespole Szkół Ogólnokształcących Nr 1 w Świdniku przy ul. Al. Wojska Polskiego 27 w dniu 6 listopada 2019 r. odbyły się II Miejsko-Powiatowe Zawody Pierwszej Pomocy Przedmedycznej II Liceum Ogólnokształcącego im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Świdniku o puchar Burmistrza Miasta Świdnika Pana Waldemara Jaksona. Koordynatorem zawodów był Tomasz Kociński przy wsparciu merytorycznym Koła Naukowego Zakładu Ratownictwa Medycznego Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Po zaciętej rywalizacji drużyna przygotowywana przez Panią Elżbietę Kulczyńską w składzie: Karol Pawelec- kapitan, Natalia Smolarska,Alicja Świdnik, Martyna Przybyła, zdobyła 2 miejsce. Uczniowie oceniani byli podczas 5 konkurencji praktycznych takich jak: zderzenie rowerzystów, upadku kobiety z drabiny, ataku nożownika, ataku padaczki, w nagłym zatrzymaniu krążenia a także rozwiązując test z wiedzy teoretycznej.

   

  Gratulujemy

 • Ogłoszenie

 • KONKURS GEOGAFICZNY „SETERRA”

  KONKURS GEOGAFICZNY „SETERRA”

   

   

  Konkurs geograficzny dla chętnych uczniów klas VI –VIII dotyczący znajomości mapy świata.

  Konkurs III etapowy:

   

   

   

  Etap pierwszy – ze znajomości mapy Europy:

  • państw
  • stolic

  odbędzie się  dn.28.11.2019 r. w sali 105 (pracownia komputerowa)

   

  Etap drugi:

  • państwa Azji i Afryki

  odbędzie się 17.12.2019

   

  Etap III:

  • państwa obu Ameryk

  dn.09.01.2019 r.

  Konkurs opiera się na ogólnodostępnym programie komputerowym Seterra .

  Zwycięzcami zostaną uczniowie, którzy w trzech etapach, w najkrótszym czasie osiągną wyniki 100% znajomości mapy.

  Po każdym etapie będą wywieszane najlepsze wyniki.

  Uczniowie chcący wziąć udział w konkursie zgłaszają się do swoich nauczycieli geografii.

   

   /terminy mogą ulec zmianie, godzina konkurs zostanie podana w terminie późniejszym/

   

   

 • „65 lat miasta Świdnik”

  „65 lat miasta Świdnik”

  Zapraszamy uczniów klas VI, VII i VIII do udziału w kolejnej edycji Szkolnego Turnieju Wiedzy o Świdniku. Konkurs odbędzie się 18 listopada 2019 r. w sali 220, o godzinie 9:00.

  REGULAMIN KONKURSU

 • Wszyscy święci Europy

  4 listopada młodzież naszej szkoły miała okazję uczestniczyć w apelu  pt. "Wszyscy święci Europy”. Celem spotkania było upowszechnienie wiedzy na temat korzeni cywilizacji europejskiej oraz wkładu świętych królów, książąt, filozofów , papieży i zakonników w jej rozwój. W montażu słowno – muzycznym przygotowanym przez p. Jolantę Smulską, Agnieszkę Czerwińską i Urszulę Nakonieczną wystąpili uczniowie z klas VI oraz VIII.

 • Wycieczka do Warszawy

  Korzystając z pięknej jesiennej pogody klasa 3d z panią Ewą Leszczyńską oraz klasa 2f z panią Małgorzatą Kozień wybrały się na wycieczkę do Warszawy. Dzieci z zainteresowaniem wykonywały ciekawe eksperymenty w Centrum Nauki Kopernik. Podziwiały obraz gwiaździstego nieba w Planetarium i oglądały film „Polaris”. Stadion Narodowy wzbudził zachwyt zwłaszcza wśród chłopców.  Wszyscy chcieli zrobić sobie zdjęcia z koszulką piłkarza Roberta Lewandowskiego. Było wspaniale!
                                                                                                                                                                           mk

 • Teatralna lekcja szacunku

  Każdy z nas jest Mowglim czyli teatralna lekcja szacunku. 30.10.2019 roku klasa 5a uczestniczyła w niezwykłej "lekcji wychowawczej". Było nią obejrzenie w Teatrze Lalki i Aktora im. H. Ch. Andersena w Lublinie spektaklu pt." Księga dżungli", a następnie udział w warsztatach teatralnych poświęconych obejrzanej sztuce. Historia " ludzkiego szczenięcia", jakim był Mowgli - obcy i inny zarówno w świecie zwierząt jak i w świecie ludzi, uświadomiła uczniom, jak ważna jest akceptacja, otwartość, życzliwość wobec każdego, ponieważ... każdy jest Mowglim.

  ir

 • Wizyta w klasie 1A

  Dnia 30 października 2019 r. do klasy I a przyszła z wizytą  szkolna pielęgniarka pani Renata Waryszak.

  Pani pielęgniarka pogłębiła uczniom temat zajęć „W zdrowym ciele, zdrowy duch”. Zachęciła uczniów do zdrowego odżywiania się, przypomniała o właściwym ubieraniu się w zależności od pogody i jeszcze raz podkreśliła znaczenie ruchu na świeżym powietrzu. Po krótkiej pogadance dzieci zadawały wiele pytań, a odpowiedzi pani pielęgniarki poszerzyły wiedzę uczniów. Dziękujemy za wizytę.

  bk

strona:

Wiadomości

Kontakt

 • Szkoła Podstawowa nr 5 im. Janusza Kusocińskiego w Świdniku
  21-040 Świdnik ul. Jarzębinowa 6
 • 81 751-33-71

Galeria zdjęć