Nawigacja

NA DOBRY POCZĄTEK

Celem projektu jest tworzenie nowych miejsc wychowania przedszkolnego dla dzieci 3-4 lat. Czytaj więcej

 • Ciekawi świata - Japonia

  W dniu 18.10.2019 r. odbyło się spotkanie dwóch klas ósmych z p. Agnieszką Dacka w ramach zajęć dydaktycznych "Ciekawi świata - Japonia". Młodzież obejrzała prezentację z wypraw do Japonii, zapoznała się z kulturą, sztuką i obyczajowością tamtejszych mieszkańców oraz najnowszymi osiągnięciami nauki i techniki. Pokazane zostały ciekawostki z codziennego życia Japończyków, mieszkających w zatłoczonym, wielokulturowym Tokio.

 • "One world - język kluczem do świata"

  We wrześniu swoją przygodę z językiem angielskim rozpoczęła grupa uczniów klas 4. Uczniowie pracują według innowacji pedagogicznej "One world - język kluczem do świata" autorstwa p. Magdaleny Wnuczek. Niezwykle ważnym elementem, poza zdobywaniem wiedzy językowej jest nauka empatii i tolerancji wobec innych ludzi z wykorzystaniem platformy edukacyjnej Empatico. Dziś odbyła się pierwsza video lekcja z uczniami ze szkoły Moshood Abiola Model Primary School w Nigerii. Uczniowie przedstawiali się, opowiadali o sobie i śpiewali. Już za miesiąć będą brać czynny udział w tygodniu dobroci "World Kindness Week", podczas którego 10 000 uczniów z całego świata podejmie próbę połączenia się ze szkołami partnerskimi.

  Zachęcamy do przyłączenia się do akcji!

 • Konkurs "InstaLogik"

  Konkurs "InstaLogik"

  Szanowni Nauczyciele,

  Miło nam poinformować, że już w ponad 200 szkołach podstawowych uczniowie i nauczyciele przystąpili do konkursu InstaLogik. Liczymy też na Państwa udział - rejestracja i zgłaszanie rozwiązań w I etapie trwa do 30 października.

  Celem konkursu jest aktywowanie szerokiej grupy uczniów do myślenia nad zadaniami logicznymi. Zadania przygotowaliśmy tak, żeby nie wymagały żadnej szczególnej wiedzy wstępnej. Zależało nam, żeby rozwiązać je mogli również ci uczniowie, którzy zwykle nie startują w konkursach matematycznych czy informatycznych.

  Pierwszy etap konkursu trwa do 30 października, co daje uczniom dużo czasu na spokojne rozwiązanie zadań. Dla nauczycieli przygotowaliśmy scenariusze zajęć, które pozwolą przygotować uczniów do konkursu oraz urozmaicić lekcje. Scenariusze oparte są o zadania konkursowe (z innymi pytaniami) i umożliwiają dyskusję o koncepcjach zawartych w zadaniach na zajęciach matematyki, informatyki czy kółka przedmiotowego. Materiały dodatkowe dla nauczycieli dostępne są po bezpłatnej rejestracji.

  Zapraszamy Państwa do udziału z uczniami w konkursie InstaLogik. Na stronie Informacje dla nauczycieli zebraliśmy najważniejsze informacje i odpowiedzi na najczęstsze pytania.

  Ewa Gąsienica-SamekDyrektor Programu InstaKodtel. 881 556 169www.instalogik.pl

 • Ogólnopolskie Urodziny Książkowego Misia

  Spotkanie z dziećmi z oddziałów przedszkolnych 0A i 0B

 • Ocal ludzkie życie!

   Szkolenie z pierwszej pomocy i użycia AED to najlepszy sposób, by przyłączyć się do grona osób, które walczą o ludzkie życie. Uczniowie i nauczyciele naszej szkoły uczestniczyli w kursie w ramach rządowego programu „Razem Bezpieczniej im. Władysława Stasiaka”. Od kilku lat automatyczne defibrylatory zewnętrzne (AED – automated external defibrillator) można spotkać w miejscach użyteczności publicznej. Charakterystyczna zielona tabliczka z białym sercem już wkrótce pojawi się w SP nr 5.  

 • Projekt w ramach programu e-twinning

  Klasa 6f realizuje kolejny projekt w ramach programu e-twinning „The more you read the more you know”.  Tym razem współpracujemy ze szkolami z Czech,Ukrainy, Hiszpanii, Portugalii i Gruzjii. Projekt ma zachęcic uczniów do czytania książek w języku ojczystym i obcym.

 • Projekt „Poznajemy się przez internet”

  Klasa 5b rozpoczęła realizację projektu „Poznajemy się przez internet”. Opiekunem projektu jest nauczyciel języka angielskiego  Urszula Burda. W dniu wczorajszym odbyła się pierwsza rozmowa na żywo ze szkołą z Nigerii. Pomimo trudności technicznych uczniowie mogli zobaczyć swoich rówieśników z Afryki i przedstawić się. Mamy nadzieję że kolejne połączenia online będą bardziej udane.

 • Wróblówka

  Niezwykle ciepły i słoneczny październikowy dzień spędziły dzieci z klas 3b i 3e na ranczu Wróblówka. Obcowanie ze zwierzętami, jazda na koniu, wspólne zabawy i pieczone na ognisku jabłka i ziemniaki to nie jedyne zalety tego miejsca. Kto chciałby poczuć jak smakuje kontakt z naturą, niech koniecznie odwiedzi to miejsce. Naprawdę warto.

 • Warsztaty bębniarskie

  Ale było głośno....Dzisiaj uczniowie klas 1D, 1F, 2C, 2D i 3C mieli niecodzienne zajęcia rytmiczne prowadzone przez p. Sylwię Wójcik z wykorzystaniem bębnów djembe, dundun, bangwan oraz kenken. Dziękujemy za ciekawe spotkanie.

 • Pomóżmy Martynce!

  Pomóżmy Martynce!

  14-letnia Martyna Kiryluk ze Świdnika cierpi na nowotwór nerwów wzrokowych. Powoli traci wzrok, w dodatku rak zaatakował również kręgosłup, przez co nastolatka nie może chodzić. Na leczenie i rehabilitację, a także na powiększalnik liter, by mogła czytać i uczyć się, potrzeba ok. 35 tys. zł.

  Nasze Szkolne Koło Wolontariatu przyłącza się do akcji pomocy Martynce. Już za tydzień (17.10., godz. 8.00 – 11.00) organizujemy kiermasz książek i książeczek, przekazanych nam przez panią Urszulę Radek, prezesa Komitetu SOS Solidarność w Świdniku. Zachęcamy do ich zakupu całą społeczność szkolną – uczniów, rodziców i nauczycieli! Liczy się każda złotówka.

  Możemy pomóc dziewczynce w walce z postępującą chorobą, wpłacając datki na konto Komitetu SOS Solidarność w Świdniku nr: 54 1240 2454 1111 0000 3937 1748, koniecznie z dopiskiem „dla Martynki”.

  Z góry dziękujemy za najmniejsze nawet wsparcie w imieniu Martynki i jej najbliższych.

  https://glosswidnika.pl/martynka-czeka-na-nasza-pomoc/

  Szkolne Koło Wolontariatu

                      msk

 • Pamiętajcie o nas!

  Pamiętajcie o nas!

  Przypominamy, iż jeszcze tydzień (do 21.10.) trwa akcja charytatywna dla Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Lublinie. Chcąc pomóc naszym braciom mniejszym, przynosimy stare koce, prześcieradła, ręczniki oraz karmę w puszkach dla psów i kotów. Za udział zostaną przyznane odpowiednio punkty z zachowania. NIE BĄDŹCIE OBOJĘTNI!!! PRZYŁĄCZCIE SIĘ DO NASZEJ INICJATYWY!

  WOLONTARIUSZE SKW

                                                                                                                                                                     msk

 • Olga Tokarczuk laureatką Literackiej Nagrody Nobla!

  Olga Tokarczuk laureatką Literackiej Nagrody Nobla!

  Wielki dzień dla polskiej literatury! Olga Tokarczuk została laureatką Literackiej Nagrody Nobla za 2018 rok.

  Olga Tokarczuk dołączyła do grona polskich noblistów w dziedzinie literatury, wśród których znaleźli się Henryk Sienkiewicz, Władysław Reymont, Czesław Miłosz i Wisława Szymborska.

  Olga Tokarczuk otrzymała Nobla za "narracyjną wyobraźnię, która wraz z encyklopedyczną pasją reprezentuje przekraczanie granic, jako formę życia". 

  Gratulujemy!!!

  Źródło informacji: https://www.lscdn.pl/pl/informacje/lublin/11217,Olga-Tokarczuk-laureatka-Literackiej-Nagrody-Nobla.html

 • Razem, aktywnie i ciekawie!

  2.10.2019r.  uczniowie i uczennice klasy 6e udali się pod opieką nauczycieli do Lublina do kręgielni. Młodzież poznała zasady gry w kręgle i każdy osobiście wypróbował różne sposoby rzucania kul. Szybko mijał czas spędzony w klasowym gronie rówieśników. Wspólna aktywność fizyczna to świetny pomysł na ciekawe połączenie lekcji WF i zajęć z wychowawcą!

 • Warto znać swoją historię…

   

  W ostatnim tygodniu młodzież naszej szkoły (klasy 7 i 8) miała możliwość obejrzeć w Kinie Lot dwie nowe produkcje polskiego kina pt. „Piłsudski” oraz „Legiony”. Filmy te skłaniają do refleksji nad polską historią i jej bohaterami, którzy W czasach zapomnienia pamiętali. W czasach nienawiści kochali. W czasach niewoli walczyli. Zachęcamy. Kolejna rocznica Święta Niepodległości już niebawem.

  http://www.kinoswiatedukacji.pl/filmy/legiony

  https://www.filmweb.pl/film/Pi%C5%82sudski-2019-812540

  msk

 • PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA

  We wtorkowe popołudnie najmłodsze dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 5 obchodziły Święto Jabłuszka połączone z Pasowaniem na Przedszkolaka. Wśród zaproszonych gości była obecna Naczelnik Wydziału Oświaty i Spraw Społecznych Pani Bożena Zapalska, Dyrektor Szkoły Pan Tomasz Szydło oraz rodzice i rodzeństwo. Dzieci zaprezentowały inscenizację wiersza J. Brzechwa pt. "Entliczek pentliczek" oraz inne umiejętności, które nabyły od początku roku szkolnego. Były też zabawy integracyjne dla rodziców i gości. Na pamiątkę pasowania każdy przedszkolak otrzymał pamiątkowy medal, kaszkietówkę i zdrowy upominek - jabłuszko. Uroczystość zakończyła się słodkim poczęstunkiem a salach.

 • 65-lecie naszego miasta

  Dzisiaj uczniowie klasy 1D odwiedzili Strefę Historii. Wizyta była świetną okazją do poznania ciekawostek z historii naszego miasta, które w tym roku obchodzi 65 rocznicę nadania praw miejskich. Dziękujemy za ciekawe spotkanie!

 • Aktualizacja danych

  Dane z programu Plan lekcji zostały zaktualizowane
 • Wycieczka do Woli Okrzejskiej

  Sienkiewicz już nie taki straszny- wycieczka do Woli Okrzejskiej

  Jak nazywał się i jakiej był rasy piesek Henryka Sienkiewicza? Ile lat życia zajęło pisarzowi podróżowanie? Ile Marii kochał? Co najbardziej lubiła jego małpka Maki?

  Odpowiedzi na te i inne pytania usłyszeli uczniowie klasy 5a na niezwykłej wycieczce do Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej. Wysłuchali pasjonującej gawędy o ekscytującym życiu pisarza- podróżnika- noblisty- celebryty, mieli okazję przeistoczyć się w postacie z jego powieści, zdobyli szczyt Kopca Sienkiewicza, zadumali się przy pięknym grobowcu jego Matki.

  Wycieczka do Woli Okrzejskiej- małej wioski zagubionej wśród pól i lasów, z której wyrósł sławny na cały świat pisarz, na pewno zapadnie piątoklasistom w pamięci. I.R.

 • Pasowanie na zerówkowicza

  Dzisiaj dzieci z 0A i OB miały wielki dzień. Odbyło się pasowanie na zerowkowicza. Wśród zaproszonych gości była pani Ewa Jankowska z Urzędu Miasta, pan dyrektor Tomasz Szydlo, pan dyrektor Leszek Kalicki i rodzice. Zerowkowicze pięknie śpiewały i mówiły wierszyki. Na koniec dzieci złożyły przyrzeczenie. Była wspólna fotografia i słodki upominek.

 • IX Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

  W tym roku po raz kolejny uczniowie naszej szkoły wzięli aktywny udział w IX Światowym Dniu Tabliczki Mnożenia. To akcja edukacyjna, która ma zachęcać do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób.  

      Główne motto akcji to „Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają” .

  Uczniowie a także wszyscy pracownicy szkoły mogli sprawdzić się ze stopnia opanowania tabliczki mnożenia, losując karteczki z pięcioma działaniami z koszyczka Komisji Egzaminacyjnej. Kto zdał egzamin, otrzymywał odznakę EKSPERTA TABLICZKI MNOŻENIA. Osoby, które zdały egzamin rozwiązywały łamigłówki. W przypadku równej liczby punktów porównuje się czas rozwiązania: im lepszy czas, tym wyższe miejsce. 

       Gratulujemy najlepszym w tej edycji i zachęcamy wszystkich do udziału w akcji już za rok!

strona:

Wiadomości

Kontakt

 • Szkoła Podstawowa nr 5 im. Janusza Kusocińskiego w Świdniku
  21-040 Świdnik ul. Jarzębinowa 6
 • 81 751-33-71

Galeria zdjęć