• Spotkanie z Kubusiem Puchatkiem

                  Kubuś Puchatek to ulubiony bohater książkowy zarówno dzieci jak i dorosłych. Na spotkanie z tym sympatycznym niedźwiadkiem udała się do szkolnej biblioteki klasa 2A. Były konkursy i ciekawe zagadki. Wszyscy nie tylko dobrze się bawili, ale również przypomnieli sobie wydarzenia z życia tego puchatego bohatera.

    Magdalena Siwińska, Małgorzata Staniak

  • V Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Świdniku

                       25 października  odbył się w naszej szkole V Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Świdniku. Udział w konkursie wzięło  24 uczniów z klas 3  świdnickich szkół podstawowych. Uczestnicy   rozwiązywali zadania o tematyce dotyczącej naszego miasta. Pytania były dość zróżnicowane pod kątem stopnia trudności. Najlepiej z zadaniami poradzili sobie:
    I miejsce Daniel Nowak  SP 5
    II miejsce- Julian Osina SP 5
    III miejsceKamila Kasprzak SP 7 oraz Nikola Kiciak SP 5
    Gratulujemy  ogromnej wiedzy dotyczącej naszego miasta zarówno zwycięzcom, jak i wszystkim uczestnikom konkursu.

          mp

  • Razem bezpieczniej ...

         20 października 2017 r. odbył się w naszej szkole festyn w ramach projektu „Widzę-Reaguję” - Poprawa bezpieczeństwa w Gminie Miejskiej Świdnik,  realizowanego w ramach rządowego programu Razem bezpieczniejim. Władysława Stasiaka. Organizatorami festynu byli: Urząd Miasta Świdnik, Straż Miejska w Świdniku i Szkoła Podstawowa nr 5.

         W tym dniu dokonano również oficjalnego otwarcia miasteczka ruchu drogowego. Patronat nad całością objął Burmistrz Miasta Waldemar Jakson.

         W czasie festynu odbyły się pokazy służb mundurowych i ratownictwa medycznego oraz rywalizacja uczniów w zakresie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, składająca się z części teoretycznej i praktycznej. W klasyfikacji drużynowej Puchar Burmistrza Świdnik oraz w klasyfikacji indywidualnej, tytuł Mistrza Kierownicy trafił do uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 7.

         Podczas imprezy wręczono również nagrody w Międzyszkolnym Konkursie Plastycznym dla kl. I-III „Bezpieczna droga do szkoły”.

    Laureaci konkursów otrzymali cenne nagrody i pamiątkowe dyplomy.

    mp

    Razem bezpieczniej ....

  • Koncert życzeń dla seniorów

          Dnia 5 października 2017 r. w świdnickim Centrum Kultury został zorganizowany Dzień Seniora przez oddział rejonowy Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów. Po krótkiej części oficjalnej, uczniowie naszej szkoły przedstawili przygotowany specjalnie na tę okazję montaż słowno - muzyczny. Na scenie w „Koncercie życzeń dla seniorów” wystąpili: zespół wokalny „Gaduły”, zespół taneczny „Piąteczki” i klasa VI c. Program przygotowały: p. M. Czarnecka, p. A. Grzys, p. M. Jańczuk i p. D. Pastuszak.

    Zdjęcia Koncert życzeń dla seniorów.

  • Projekt Erasmus + 'Learning for Life'

    Projekt Erasmus + 'Learning for Life'

           Projekt Erasmus+ KA2 Partnerstwa strategiczne wspierające wymianę dobrych praktyk zatytułowany ‘Learning for Life by PBL Projects’ wkroczył właśnie na półmetek. Wspólnie z Uniwersytetem Kraju Basków, włoską organizacją Pixel oraz szkołami z Hiszpanii, Portugalii i Rumunii, nauczyciele naszej szkoły zgłębiają tematykę i wcielają w życie metody kształcenia opartego na projektach (Problem Based Learning) oraz rozwijania inteligencji wielorakiej. W ramach realizacji zaplanowanych zadań powstało już 8 zestawów z interdyscyplinarnymi projektami, które realizują elementy podstawy programowej z matematyki, przedmiotów przyrodniczych, rozwijają umiejętność czytania ze zrozumieniem oraz umiejętności miękkie. Zestawy, które przeznaczone są do realizacji z uczniami w wieku 12-16 lat, zawierają również wskazówki dla nauczycieli oraz przykładowe sposoby ewaluacji dokonań uczniów. W sumie powstanie 12 zestawów, a wszystkie będą dostępne w języku angielskim, polskim oraz ojczystym każdej instytucji partnerskiej. Koordynatorzy mają nadzieję, że do realizacji projektu uda się włączyć pozostałe szkoły naszego miasta. f

    Okres realizacji: 01.09.2016 - 31.08.2018

    Strona projektu: http://learningforlife.pixel-online.org/

  • Radość dzieci mierzona zeszytami  2017 – podsumowanie akcji

    Z przyjemnością informujemy, iż tegoroczna edycja akcji charytatywnej dla dzieci z Pogodnego Domu w Lublinie została owocnie zakończona. W akcji wzięła udział cała szkolna społeczność – od klas najmłodszych pod opieką p. M. Piętal - do klas gimnazjalnych pod opieką p. M. Stelmach – Kopeć (Szkolne Koło Wolontariatu) i p. K. Królik (Samorząd Uczniowski), a zebrane artykuły szkolne podliczyli niezawodni wolontariusze z kl. 3f. W najbliższym czasie na ręce p. R. Jareckiego przekażemy m.in. 545 zeszytów, 186 długopisów, 220 ołówków, 69 bloków, 81 opakowań kredek, a także flamastry, plasteliny, farby, gumki, kleje, temperówki i wiele innych potrzebnych przyborów szkolnych, które z pewnością uradują podopiecznych Pogodnego Domu. W ich imieniu DZIĘKUJEMY wszystkim darczyńcom  i zachęcamy do udziału w akcji za rok!

    Szkolne Koło Wolontariatu

    msk

  • Dopóki wspominamy Ich, Oni żyją… - z wizytą na Majdanku

    W dniu 17 października 2017r. wszystkie trzecie klasy gimnazjalne pod opieką swoich wychowawców i nauczycieli wybrali się do Państwowego Muzeum na Majdanku. Na terenie byłego obozu koncentracyjnego, istniejącego w latach 1941-44, przewodnicy pokazali młodzieży Pomnik - Bramę, Drogę Hołdu i Pamięci, łaźnię, komory gazowe, baraki, Kolumnę Trzech Orłów oraz krematorium. Mauzoleum to charakterystyczny pomnik w kształcie kopuły, pod którą złożono prochy zamordowanych tu więźniów. W tym miejscu uczniowie uczcili chwilą zadumy, zapaleniem znicza i złożeniem kwiatów pamięć tych, których los jest dla nas przestrogą…

    msk

  • Zajęcia terenowe w Kazimierzu Dolnym

    12 października 2017 r. uczniowie klas 2a, 2b i 2f gimnazjum wzięli udział w zajęciach terenowych z geografii w Kazimierzu Dolnym. Trasa wycieczki pieszej o długości ok. 7 km. rozpoczęła się nad Wisłą, a następnie prowadziła przez Rynek, Górę Trzech Krzyży i dwa wąwozy: Korzeniowy Dół i Norowy Dół. Uczniowie otrzymali karty pracy, mapy turystyczne okolic Kazimierza i kompasy. Ich zadaniem było zorientowanie map za pomocą kompasu i zaznaczenie na nich trasy wycieczki. Wybrani uczniowie  przygotowali informacje na temat Płaskowyżu Nałęczowskiego, portu rzecznego i walorów turystycznych Kazimierza i okolic. W trakcie zajęć młodzież mogła obserwować formy terenu i procesy o których uczyła się w szkole.

  • Konkurs ,,Rady na Odpady” rozstrzygnięty

    11 października 2017 r. w holu głównym  naszej szkoły nastąpiło uroczyste wręczenie nagród i wyróżnień w konkursie plastycznym ,,Rady na odpady”.
    W tym roku konkurs przebiegł pod hasłem ,,Maska”. Adresowany był do uczniów świdnickich szkół podstawowych i ostatnich klas gimnazjalnych.
    Dyplomy i upominki wręczyli dyrektorzy Pan Tomasz Szydło i Leszek Kalicki.

    Nagrody w kategorii  klasy 1-3 SP otrzymali uczniowie klasy 2e pod opieką pani Małgorzaty Orzechowskiej: Mikołaj Frączyk, Paula Skoczylas, Julia Winiarczyk

    W kategorii klasy 4-6 SP  nagrody otrzymali :

    Igor Bakaj oraz Gabriela Kruk (SP7) pod opieką pani Małgorzaty Łągiewki,

    Maja Erber (SP5) pod opieką pani Eweliny Żółw.

    Wyróżniono maskę Dominiki Stefaniszyn (SP5)  pod opieką pani Eweliny Żółw.

    W kategorii klsy7 i gimnazjalne równorzędne nagrody zdobyli:

    Julia Wrońska z kl. 7c i Kacper Szeląg z kl.3a  pod opieką pani Bożeny Zabiegły

    oraz Anna Pytka  z kl. 2a i Aleksandra Miemczycka z kl.3f  pod opieką pani Elżbiety Kulczyńskiej.

    Wyróżnione zostały  maski Pauliny Kiecany z kl 3e.

    Nagrodzonym  serdecznie gratulujemy  a wszystkich  zapraszany do oglądania wystawy.

  • Zbiórka nakrętek

    Serdecznie zapraszamy do udziału w akcji charytatywnej Caritas „Zbiórka nakrętek".

    Czytaj więcej

  • PoczytajMY znów w Szkole Podstawowej nr 5!

    PoczytajMY znów w Szkole Podstawowej nr 5!

     W roku szkolnym 2017/2018 uczniowie z klasy 3F Gimnazjum nr 3 w Świdniku po raz kolejny biorą udział w ogólnopolskim programie PoczytajMY! pod patronatem Centrum Edukacji Obywatelskiej w Warszawie. W ramach tego programu młodzież przy wsparciu wychowawczyni, p. Magdaleny Stelmach – Kopeć, przygotowuje kolejne spotkania czytelnicze dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 5 (w ubiegłych edycjach akcji gościliśmy m.in. w Przedszkolu nr 6, w Przedszkolu nr 7 oraz w kl. 1 i 4 Szkoły Podstawowej nr 5). W tym roku szkolnym trzecioklasiści będą czytali głównie dzieciom w szkolnej świetlicy dzięki wsparciu p. Moniki Łakoty. Wspólne czytanie książek z pewnością propaguje czytelnictwo oraz jest doskonałą okazją do zaangażowania się młodzieży w działania na rzecz innych.

    msk

  • Co słychać w klasie III e ?

    Co słychać w klasie III e ?

          Uczniowie klasy III e wraz z wychowawczynią Małgorzatą Orzechowską podsumowali  pierwszy miesiąc nauki w szkole. W naszej klasie wielu uczniów odniosło już znaczące sukcesy. W konkursie „Rady na odpady - MASKI ( XXI edycja)” organizowanym przez naszą szkołę zajęliśmy trzy równorzędne  pierwsze miejsca. Sukces odnieśli: Mikołaj Frączyk, Paula Skoczylas, Julia Winiarczyk.  Pamiątkowe dyplomy i cenne nagrody dostarczyły dzieciom wiele radości. Julia Krawczyk odebrała nagrodę podczas uroczystości podsumowania Międzyszkolnego Konkursu Literacko-Plasycznego „ Świdnik w Twojej legendzie”. Praca Julki znalazła się w wydanej z tej okazji książce.  Oliwia Nowacka, Julia Gałat, Paula Skoczylas, Patrycja Suska,  Judyta Stec, Julia Winiarczyk, Martyna Kozyra i Sebastian Adamiak  już  piszą do dawnej gazetki klas I-III Cegiełka, która od tego roku zmienia formułę i  jest częścią gazetki ogólnoszkolnej. Oczywiście wzięliśmy także udział w akcji charytatywnej „ Radość mierzona zeszytami”. Była też chwila relaksu w Muzeum Wsi Lubelskiej. Poznaliśmy tam historię od ziarenka do bochenka i dowiedzieliśmy się jak to ze lnem było. 

    Małgorzata Orzechowska

  • Wycieczka 0b i 3c

    Wycieczka 0b i 3c

      Dnia 13 października dzieci z grupy 0 b z panią Marzeną Sekutowską i z klasy 3 c z panią Małgorzatą Kozień zwiedzały w Lublinie wystawę klocków LEGO. Oprócz prezentacji dzieci miały okazję wykazać się własnymi umiejętnościami konstrukcyjnymi podczas zabaw klockami. Zainspirowane tworzyły wiele ciekawych obrazków i budowli. Integrowały się w zabawach z uczestnikami innych klas i szkół…

    Zdjęcia: Wycieczka 0b i 3c.

  • Uroczysta gala wręczenia nagród ...


    Dn. 12.10.2017 r. w Centrum Kultury w Świdniku odbyła się uroczystość wręczenia nagród Laureatom Międzyszkolnego Konkursu Literacko – Plastycznego „Świdnik w Twojej legendzie”, zorganizowanego przez Szkołę Podstawową nr 5 we współpracy z Miejsko – Powiatową Biblioteką Publiczną i Miejskim Ośrodkiem Kultury w Świdniku. Patronat honorowy objął Waldemar Jakson – Burmistrz Miasta Świdnik.

    Konkurs był skierowany do uczniów świdnickich szkół podstawowych. Przedmiotem konkursu było stworzenie przez uczestników własnej legendy związanej z miastem Świdnik lub wykonanie pracy plastycznej.

    Komisja konkursowa zapoznała się ze wszystkimi pracami i przyznała nagrody:

    Kategoria literacka (kl. IV-VI):

    Zuzanna Bolesławska, Aleksandra Bomba, Gabriel Brodzki, Weronika Kostrzewska, Antoni Lipowski, Jakub Machnikowski, Alicja Nizioł (Szkoła Podstawowa nr 4), Jakub Jańczuk, Weronika Kołtun, Marika Kutyła, Adrian Lis, Bartłomiej Mankiewicz, Rafał Mankiewicz, Szymon Pożarowszczyk (SP nr 5), Natalia Ostrzyżek (SP nr 7)

    Kategoria plastyczna (kl. I-III):

    Martyna Bielak, Grzegorz Gałązka, Jagoda Gawryl, Weronika Huk, Igor Jarosz, Amelia Jaworska, Remigiusz Kołkowicz, Julia Krawczyk, Szymon Kuchta, Julia Kwiatosz, Mikołaj Łakota, Klaudia Maczyńska, Zuzanna Motyl, Jeremi Mroczko, Julia Sapko, Szymon Szymaniak (SP nr 5), Hanna Bryguła, Jan Korbus, Monika Szentak (SP nr 7).

    Najlepsze prace zostały opublikowane w książce pt. „Świdnik w Twojej legendzie”, wydanej przez Wydawnictwo KUL.

    Dla laureatów i zaproszonych gości wystąpiły zespoły: „Gaduły” oraz „Piąteczki” ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Świdniku. Imprezę poprowadziły uczennice klasy VI c: Liwia Majcher i Oliwia Stefaniak.

               Organizatorki konkursu: Małgorzata Jańczuk, Marzena Herda
     

    Kliknij - zobacz galerię zdjęć!!!

  • Święto świdnickich pedagogów !

    Optymizmu, pomyślności, sukcesów w pracy, wdzięczności i życzliwości od wychowanków i rodziców - takie, między innymi, życzenia popłynęły dzisiaj do świdnickich nauczycieli oraz pracowników szkół, zgromadzonych w sali kameralnej Centrum Kultury, na uroczystych obchodach Dnia Edukacji Narodowej. Były też kwiaty, dyplomy i odznaczenia.

    - Świdnik to miasto najszybciej rozwijające się w województwie lubelskim,.....

    zobacz więcej na portalu - "Świdnik - wysokich lotów"

     

     

  • Brawo dla Wiktorii !!!

    Znamy już laureatów I etapu ogólnopolskiego konkursu literackiego dla młodzieży o Nagrodę Giętkiego Pióra! Spośród zgłoszonych 67 młodych autorów Jury wybrało 20 prac, a wśród nich esej uczennicy kl. 3f, Wiktorii Hejno (opiekun – p. Magdalena Stelmach – Kopeć), rozwijający słowa Conrada: „Mistrz pięknych słów i wzniosłej idei”. W II etapie laureaci zmierzą się z formą opowiadania i zagłębią się w losy conradowskich bohaterów.

    Gratulujemy i życzymy powodzenia w dalszej rywalizacji!

    msk

  • Projekt edukacyjny "Co w Internecie piszczy!

    Prezentacja jest na temat różnych aspektów internetu. Możemy się z niej dowiedzieć o niebezpieczeństwach czyhających na nas w internecie. Można również poznać zasadę działania kryptowalut, oraz internetowych hakerów.Prezentacja miała na celu pokazanie, że internet jest bardzo przydatnym narzędziem, w pracy, nauce i biznesie.Internet jest przydatnym narzędziem, ale trzeba korzystać z niego rozważnie.

  • Aby pamięć nie umarła… - z wizytą w I LO

    W dn. 4 października po raz kolejny w tym miesiącu gościliśmy w „Bronku” na zaproszenie p. Doroty Jaśkowskiej oraz prowadzonego przez nią Koła Dziennikarskiego. Podczas tej wyjątkowej wizyty uczniowie klasy 3f wraz ze swoją wychowawczynią – p. Magdaleną Stelmach - Kopeć – obejrzeli wystawę CENTROPY "Przetrwać w Sarajewie". Najpierw młodzież została wprowadzona w problematykę wojny domowej w Jugosławii i usłyszała opowieść o oblężeniu Sarajewa. Następnie gimnazjaliści obejrzeli film dokumentalny, który powstał jako pomoc dydaktyczna w zrozumieniu problematyki prezentowanej na dziewięciu panelach wystawy. Na zakończenie wizyty uczeń klasy trzeciej - Michał Ciozda - oprowadził gości po wystawie, szczegółowo i ciekawie opowiadając o poszczególnych jej częściach. Dziękujemy za tę lekcję historii!

    msk

     http://www.centropa.org/exhibition/survival-sarajevo-0

  • Radość dzieci mierzona zeszytami

    Tradycyjnie, jak co roku, organizujemy akcję charytatywną na rzecz naszych przyjaciół z Pogodnego Domu w Lublinie. Akcja Szkolnego Koła Wolontariatu przy wsparciu Samorządu Uczniowskiego pod opieką p. K. Królik trwa jeszcze do 20 października, więc jeszcze przez dwa tygodnie zbieramy pomoce szkolne - nowe zeszyty, piórniki, kredki, bloki rysunkowe, farby itp. Dary - prezenty prosimy przynosić do sal 317, 211 albo do swoich wychowawców. Dziękujemy za już przyniesione dary (są przeliczane) i prosimy o kolejne w imieniu dzieciaków oraz ich wychowawcy, p. Roberta Jareckiego.                                                 

    msk

strona: