Dnia 17 listopada uczniowie kl. 1C i 2C uczestniczyli w naukowym show „Laboratorium szalonych naukowców”. Był to emocjonujący pokaz eksperymentów z różnych dziedzin wiedzy, podczas którego młodzi widzowie zobaczyli spektakularne doświadczenia chemiczne i fizyczne, poznali zasady rządzące planetami i znaleźli odpowiedzi na kilka nurtujących pytań naukowych. W programie była m.in.: szalona piana, ciepły śnieg, ciekły azot, cewki Tesli oraz theremin, czyli instrument muzyczny, na którym gra się bez dotyku. Widowisko miało charakter rozrywkowy, ale rozbudziło wyobraźnię młodych widzów.
mp
XIX Powiatowy Przegląd Piosenki Patriotycznej
To już po raz 99 w listopadowy dzień polskie miasta przystroiły się w biel i czerwień aby świętować Rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Uroczyste obchody listopadowego święta od wielu lat uświetnia w naszym mieście Powiatowy Przegląd Piosenki Patriotycznej, który organizowany jest pod patronatem Burmistrza Miasta Świdnika przez Miejski Ośrodek Kultury. Muzyczne spotkanie, podczas którego młodzi mieszkańcy naszego miasta (przedszkolaki, uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów i liceów) śpiewają o pięknie naszej Ojczyzny i o swojej miłości do niej. Podczas tegorocznej, XIX edycji Powiatowego Przeglądu Piosenki Patriotycznej naszą szkolę reprezentowały „Gaduły” z klasy 3g – prowadzone przez p. Danutę Pastuszak. Klasy IV – VI zespół wokalny „SP – Five” przygotowany do występu przez p. Jolantę Smulską. Nie zabrakło też starszych wykonawców przygotowanych przez p. Bożenę Zabiegły, gimnazjalistek: Katarzyny Adamskiej, Zuzanny Najdy, Zuzanny Michalik i Zuzanny Nowackiej. Gratulujemy wspaniałych prezentacji!
Instruktor: D. Pastuszak
W dniu 15 listopada gościliśmy w naszej szkole p. Romana Brochockiego, który przedstawił swój program „Różne instrumenty muzyczne”. Nasz gość zaprezentował 10 różnych instrumentów. Niektóre były znane dzieciom (akordeon, harmonijka ustna), ale o niektórych usłyszały po raz pierwszy, np. o hulusi, saz, banjo. Pan Roman w zabawny sposób, bardzo ciekawie opowiedział o pochodzeniu i budowie wszystkich prezentowanych instrumentów oraz zaprezentował ich brzmienie. Spotkanie pozostanie na długo w naszej pamięci. mp
Drodzy Uczniowie i Rodzice! Na prośbę Hospicjum Małego Księcia w Lublinie i jego podopiecznych już od dziś do końca listopada zbieramy słodycze, które podarujemy naszym przyjaciołom w ramach mikołajkowej paczki. ZAPRASZAMY Was do udziału w akcji charytatywnej! Przynoście słodkości (podpisane!) do swoich wychowawców lub do sali 211 – liczy się każdy gest!!!
Koordynator SKW
Magdalena Stelmach - Kopeć
Dzisiaj (15.11.) klasa 3F (gimnazjum)pod opieką wychowawczyni p. Magdaleny Stelmach – Kopeć na zaproszenie p. Doroty Jaśkowskiej wzięła udział w ciekawych warsztatach w I LO w Świdniku. Ich tematem była mowa nienawiści, do której prowadzi stereotypowe postrzeganie świata, uprzedzenia oraz dyskryminacja. Podczas dwugodzinnych zajęć młodzież przedyskutowała w grupach i na forum bardzo ważne problemy, np. przyczyny i mechanizmy powstawania stereotypów, ich językowe aspekty oraz konsekwencje hejtu. Podsumowaniem zajęć było stworzenie kodeksu zasad, których powinniśmy przestrzegać, aby zapobiec powstawaniu i eskalacji mowy nienawiści. Dziękujemy za zaproszenie!
msk
W dniu 14 listopada br. uczniowie kl. 1C i 2C odwiedzili Studio Muzyczne Polskiego Radia Lublin. Wzięli tam udział w nowatorskiej animacji scenicznej Tańcobajki, pt. „Kot w butach i ... kapeluszach”. W trakcie spotkania dzieci były głównymi bohaterami wydarzenia. Wodzirej, który prowadził zabawę i opowiadał o przygodach bohatera bajki, uczył widzów prostych gestów i kroków tanecznych. W ten sposób wszyscy stali się aktorami i wspólnie, „tanecznym krokiem”, uczestniczyli w opowieści historii. Było bardzo wesoło i nikt się nie nudził. Wszyscy byli uśmiechnięci, zadowoleni i długo jeszcze nucili muzyczne rytmy. Czas minął szybko. Było kolorowo, wesoło, ciekawie i radośnie. Polecamy!
mp
Galeria Tańcobajki.
W dniu 11 listopada br. delegacja nauczycieli i uczniów naszej szkoły (poczty sztandarowe SP 5 i Gimnazjum nr 3) wraz z p. dyrektorem Tomaszem Szydło wzięła udział w uroczystych obchodach 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Na Placu Konstytucji 3 Maja złożyliśmy kwiaty, a następnie uczestniczyliśmy w uroczystej Mszy Świętej w Kościele pw. NMP Matki Kościoła, godnie reprezentując społeczność naszej szkoły.
Czytaj więcej na www.swidnik.pl
msk
„Śpiewanki na patriotyczną nutę”
99 rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę uczniowie klas I – III SP 5 postanowili uczcić śpiewem. Zaprosili dziadków, rodziców i rodzeństwo, aby podczas „Śpiewanek na patriotyczną nutę”, realizowanych w ramach projektu "Szkoła młodych patriotów", wspólnie przypomnieć najpiękniejsze patriotyczne pieśni, które w odległych, tak trudnych historycznie czasach dodawały otuchy i siły nie tylko żołnierzom, ale całemu polskiemu społeczeństwu w walce o niepodległość. Można było usłyszeć dawne, chwytające za serce pieśni ułańskie, jak też te współczesne, równie piękne, niejednokrotnie wyciskające łzę z oczu. Spotkanie przygotowały i prowadziły panie Danuta Pastuszak oraz Małgorzata Czarnecka wraz z zespołem „Gaduły” i „Piąteczki”, ale tak naprawdę jego współtwórcami byli uczniowie i nauczyciele klas I – III, dyrekcja szkoły a także dziadkowie i rodzice, którzy swoim wspólnym śpiewem kolejny raz udowodnili, że „Jeszcze Polska nie zginęła…”.
Wych. kl. 3g D. Pastuszak
Nowe zdjęcia Narodowe Święto Niepodległości.
W dniu 10 listopada uczniowie klasy 2C odwiedzili pobliską aptekę. Dzięki uprzejmości Pani kierownik Beaty Kołtun zapoznali się z pomieszczeniami i funkcjonowaniem apteki, a także bliżej poznali zawód farmaceuty. Wycieczka do apteki była dla dzieci bardzo ciekawą formą nauki. Dziękujemy za niezwykle interesujące spotkanie!
mp
8 listopada w naszej szkole, na zaproszenie p. M. Stelmach – Kopeć, gościliśmy p. Beatę Król, nauczyciela historii w klasie IB w I LO im. S. Staszica w Lublinie. Towarzyszyły jej dwie sympatyczne uczennice kl. 2A – Aniela i Tosia, które ciekawie i wyczerpująco opowiedziały klasie 3F (angielskiej) o nauce w tej szkole, a przede wszystkim w klasie IB z maturą międzynarodową. Profil tej klasy skierowany jest do uczniów, którzy chcą rozwijać swoje zainteresowania i uzdolnienia w zakresie nauk humanistycznych, jak też w zakresie przedmiotów ścisłych. Co najważniejsze, zajęcia (z wyjątkiem języka ojczystego) prowadzone są w języku angielskim, dlatego wszystkich kandydatów obowiązuje sprawdzian uzdolnień kierunkowych z języka angielskiego, przeprowadzany w dwóch częściach – pisemnej i ustnej. Goście już dziś zaprosili nas na Drzwi Otwarte szkoły (marzec/kwiecień), a także zachęcili do rozpoczęcia nauki w tej prestiżowej szkole.
msk
Dnia 8 listopada nasza szkoła, po raz kolejny, przystąpiła do ogólnopolskiej akcji „Śniadanie Daje Moc”. Udział w akcji wzięli uczniowie klas 0b, 1a, 1b, 2a, 2c, 3c. W czasie zajęć edukacyjnych, rozmawiali na temat zasad zdrowego odżywiania oraz roli prawidłowego żywienia. Następnie samodzielnie przygotowali zdrowe śniadanie. Była to dla nich świetna nauka przez zabawę. Nasi mali kucharze doskonale rozumieją, że śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy. To najlepszy start w nowy dzień! Śniadanie Daje Moc 2017.
Spośród 20 zakwalifikowanych po I etapie młodych autorów Jury oceniło 19 prac – opowiadań adeptów pisarstwa. Do Szczęśliwej „9” w III etapie ogólnopolskiego konkursu literackiego dla młodzieży o Nagrodę Giętkiego Pióra należy Wiktoria Hejno z kl. 3f (gimnazjum) pod opieką polonistki, p. Magdaleny Stelmach – Kopeć. Po formie eseju i opowiadanie teraz Wiktoria zmierzy się z formą scenariusza / adaptacji scenicznej i pozna conradowski utwór „U kresu sił”. Laureatom Złotego, Srebrnego i Brązowego Giętkiego Pióra zostaną ufundowane specjalne nagrody rzeczowe w postaci laptopa, tabletu i e-czytnika, natomiast laureaci poszczególnych etapów konkursu otrzymają dyplomy i drobne upominki. Najlepsze prace ze wszystkich etapów zostaną opublikowane w katalogu pokonkursowym oraz na stronie internetowej projektu. Gratulujemy i życzymy powodzenia w dalszej rywalizacji!
msk
W dn. 31.10.2017 r. została zakończona realizacja Międzynarodowego Projektu Roztańczony Świdnik. Projekt był wspólnym działaniem Fundacji Działań Edukacyjnych KReADUKACJA, Szkoły Podstawowej nr 5 w Świdniku oraz Szkoły III stopnia nr 24 z Tarnopola. Pomysł na Roztańczony Świdnik wziął się z kilkuletniej współpracy KReADUKACJI i Szkoły Podstawowej nr 5. Wspólnie uznano, że warto byłoby, aby dzieci ze Świdnika poznały kulturę swoich rówieśników z Ukrainy, a młodzież ukraińska – kulturę swoich sąsiadów z Polski....
Projekt został zrealizowany dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz ze środków Fundacji PZU. Wsparcia udzieliła również Rada Rodziców przy Szkole Podstawowej nr 5 w Świdniku.
Pierwsze działania organizacyjne były podjęte już w lipcu, a wspólne zajęcia uczniów kl.VI c z SP 5 w Świdniku i zespołu taneczno – wokalnego z Tarnopola odbywały się w dniach od 18 do 22 września 2017 r.
W ramach podjętych działań odbyły się: warsztaty integracyjne, wycieczka do Kozłówki i Lublina, gra terenowa Rozegraj Świdnik (przygotowana i poprowadzona przez uczniów kl. VI c), warsztaty z zakresu animacji kultury, warsztaty taneczno – wokalne z udziałem dwóch szkolnych zespołów: Gaduł (pod kierunkiem p. Danuty Pastuszak) i Piąteczek (pod opieką p. Małgorzaty Czarneckiej i Anny Grzys). Podsumowaniem wspólnych spotkań był otwarty dla publiczności występ taneczno – wokalny w Miejskim Ośrodku Kultury w Świdniku. W trakcie występu został zaprezentowany m. in. wspólny układ taneczny Piąteczek i zespołu z Ukrainy, przygotowany na warsztatach tanecznych. Ponadto Piąteczki wystąpiły w uszytych - w ramach realizacji projektu – strojach ludowych, które są już własnością szkoły.
Dzięki zrealizowanym działaniom uczestnicy projektu wspólnie poznali swoją kulturę, zainteresowali się tańcem oraz nawiązali nowe przyjaźnie.
Małgorzata Jańczuk – koordynator projektu Roztańczony Świdnik
kliknij - zobacz galerię zdjęć!
Regulamin konkursu “Maraton z książką”
Z wielką przyjemnością gratulujemy uczniom i tegorocznym absolwentom gimnazjum, którzy za wysokie wyniki w nauce otrzymali stypendia naukowe Burmistrza Miasta Świdnik. Przypomnijmy ich nazwiska:
Stypendium I stopnia: Aleksandra Giza, Weronika Kopniak, Hanna Kot, Mateusz Malinowski, Michał Mazuryk, Maciej Szpetmański, Aleksandra Wawszczak oraz Zuzanna Witczak.
Stypendium II stopnia: Jakub Szlakiewicz, Olga Pleszczyńska, Julia Sławińska oraz Emilia Denis.
Stypendium III stopnia: Natalia Guz, Weronika Guz, Rafał Mankiewicz, Zuzanna Łukaszczyk, Kacper Walczak, Maciej Miszkurka, Adrianna Jankowska, Piotr Maksymiuk, Aleksandra Czerwińska, Natalia Piątkiewicz, Weronika Smolińska, Natalia Drobik, Aleksandra Mularczyk, Kacper Śliwa, Piotr Bojczewski, Anna Czarnocka, Julia Kalinowska, Miłosz Lipiński, Jakub Wilk, Anna Jaśkiewicz, Adrian Kopeć, Natalia Łagód, Patrycja Moczydłowska, Michał Rogowski, Karolina Sławińska, Karol Skwarczyński, Jan Szydło oraz Joanna Czajka.
Życzymy dalszych sukcesów, satysfakcji z nauki i spełnienia marzeń!
http://www.swidnik.pl/nasze-miasto/item/10472-najzdolniejsi-nagrodzeni
msk
Sprawozdanie z wyjazdu do Warszawy
W dniu 25 października wstałem bardzo wcześnie, ponieważ o 6:50 mieliśmy zbiórkę obok kościoła przy mojej szkole. Wraz z klasą 5 g wyruszyliśmy autokarem w podróż do Warszawy. Obok mnie siedział mój kolega Martin. Razem śmialiśmy się i rozmawialiśmy na różne tematy. Po około trzech godzinach byliśmy już w Warszawie.
Pierwszym celem naszej wycieczki był Zamek Królewski. Po wejściu do zamku zostawiliśmy nasze kurtki w szatni. Przed wejściem do głównej części zwiedzania dostaliśmy specjalne słuchawki aby słyszeć opowiadania pani przewodniczki. Całe zwiedzanie trwało około godzinę. Było interesujące, zobaczyłem pokój króla i galerię obrazów z 1944 roku. Najbardziej utkwiło mi w pamięci pytanie, w którym pani przewodniczka pytała nas do czego służy taboret postawiony obok tronu króla. Można było dostać ocenę bardzo dobrą z historii za prawidłową odpowiedź, niestety nikt z nas nie wiedział. Służył on do składania przysięg.
Następnym punktem zwiedzania było Muzeum Powstania Warszawskiego. Klasy były podzielone na dwie grupy i po kolei zaczęliśmy zwiedzać muzeum. Niesamowite wrażenie zrobił na mnie zawieszony pod sufitem samolot, a raczej tylko jego część z czasów II wojny światowej Liberator, z którego podczas wojny Amerykanie zrzucali Polakom żywność. Z tej nietypowej lekcji dowiedziałem się, że powstanie zaczęło się w 1.08.1944 o godzinie 17:00- zwanej godziną „W”. Podczas 63-trzech dni zawziętej i odważnej walki zginęło osiemnaście tyś. żołnierzy polskich a około dwadzieścia pięć tyś. zostało rannych. W każdym miejscu muzeum słychać było jakby bicie serca. To bicie miało przypominać walkę z Niemcami
w Warszawie. Pani przewodniczka opowiadała bardzo ciekawe powstańcze historie. Kolejnym punktem w zwiedzaniu muzeum było poszukiwanie skrytki w małym mieszkaniu, gdzie według nas można było tam schować między innymi nielegalne gazety Podziemnego Państwa Polskiego. Na koniec pani przewodniczka dała nam kartki z wyrazami, z którymi mieliśmy ułożyć zdania związane z Powstaniem Warszawskim.
Podczas drogi powrotnej zajechaliśmy do zapowiedzianego wcześniej McDonalda gdzie kupiliśmy sobie ciepłą herbatę i coś do zjedzenia.
Bardzo podobała mi się ta wycieczka. Warto było na nią pojechać. Osobom z innych klas polecam zwiedzenie Zamku Królewskiego jak i Muzeum Powstania Warszawskiego.
Jakub Wierzbicki
Kl. VI b
W dn. 26.10.2017 uczniowie klas trzecich naszego gimnazjum na zaproszenie uczniów II LO w Świdniku wzięli udział w niezwykłym spotkaniu z niezwykłymi kobietami - byłymi więźniarkami obozu koncentracyjnego w Ravensbruck: p. Alicją Gawlikowską, p. Marianną Bogusz i p. Wandą Gosiewicz. Na początku spotkania zorganizowanego w Miejskim Ośrodku Kultury został przeczytany akt nadania tytułu Honorowego Obywatela Miasta Świdnik byłej więźniarki p. Stanisławy Śledziejowskiej - Osiczko, zmarłej w maju 2017r. Następnie, w towarzystwie reżyserów - Magdaleny i Rafała Kołodziejczyków, wszyscy obejrzeli projekcję poruszającego filmu dokumentalnego "Za kratą są zielone drzewa" o życiu i twórczości pochodzącej z Lublina poetki Grażyny Chrostowskiej. Potem zaproszone panie odpowiadały na pytania publiczności. Dziękujemy za tę lekcję historii - najcenniejszą, bo z udziałem jej świadków…
http://www.swidnik.pl/nasze-miasto/item/10479-honorowy-tytu%C5%82-dla-bohaterki
msk
Spotkanie grupy 0 B w bibliotece szkolnej z okazji „Dnia Książkowego Misia”.
25 października 2017 r. grupa uczniów z naszej szkoły wzięła udział w Powiatowym Konkursie Recytatorskim poezji Anny Kamieńskiej, który odbył się w Miejsko – Powiatowej Bibliotece Publicznej. Uczestnicy konkursu recytowali po dwa wybrane przez siebie wiersze, jeden autorstwa Anny Kamieńskiej a drugi do wyboru, Danuty Wawiłow lub Bolesława Leśmiana. Konkurs odbywał się w trzech kategoriach wiekowych: I-III, IV-VI oraz VII i gimnazjum. W tej ostatniej kategorii uczniowie naszej szkoły odnieśli sukces:
- I miejsce Wiktor Lenard z klasy 7a
- II drugie Milena Binięda z klasy 2a,
a wyróżnienie otrzymała Patrycja Szyba uczennica klasy 2f.
W kategorii klas 4-6 II miejsce zajęła Zuzanna Szwestka z 6 d, a w kategorii klas 7 i gimnazjów I miejsce zajął Wiktor Lenard z 7 a. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów podczas etapu powiatowego.
M. Witczak
Do Bożego Narodzenie jeszcze daleko, ale nasi drugoklasiści rozpoczęli już przygotowania do świąt. W dniu 26 października odwiedzili Muzeum Bombki Choinkowej w Nowej Dębie. To magiczne i bajecznie miejsce z tysiącem ręcznie wyprodukowanych bombek i setkami niesamowitych eksponatów w galeriach. Dla wszystkich niezapomnianym wrażeniem było samodzielne malowanie bombek. Każdy uczestnik otrzymał również ozdobę z własnym imieniem. Po wizycie w Muzeum Bombki Choinkowej, zakupie oraz własnoręcznym wykonaniu bombki wszyscy z niecierpliwością oczekujemy nadchodzących świąt.
mp
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Muzeum Bombki Choinkowej.