W dn. 22 marca 2018r. w Szkole Podstawowej nr 5 im. Janusza Kusocińskiego w Świdniku odbył się konkurs recytatorski poezji patriotycznej w ramach projektu Szkoła Młodych Patriotów.
Ideą konkursu było krzewienie wartości patriotycznych wśród młodzieży oraz upamiętnienie 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Organizatorkami imprezy były panie Magdalena Stelmach-Kopeć, Magdalena Witczak oraz Monika Lechnio-Lewicka – nauczycielki języka polskiego.
Na początku marca został ogłoszony konkurs wraz z regulaminem uczestnictwa. Uczniowie z kl. IV-VI oraz VII-III (gimnazjum) pod opieką nauczycieli dokonali wyboru właściwego repertuaru i zgłosili swój udział w zmaganiach konkursowych. W dniu konkursu jury w składzie: p. Magdalena Stelmach-Kopeć, p. Magdalena Witczak oraz p. Monika Lechnio-Lewicka wysłuchało 26 utworów patriotycznych autorstwa m.in. M. Konopnickiej, T. Różewicza, W. Szymborskiej,
A. Mickiewicza, Cz. Miłosza czy też K.K. Baczyńskiego. Zwycięzcy oraz wyróżnieni
w dwóch kategoriach recytatorzy otrzymali gratulacje p. wicedyrektor M. Herdy oraz nagrody książkowe i dyplomy. Wszystkim uczniom biorącym udział w konkursie gratulujemy, ponieważ prezentowali naprawdę wysoki poziom, dając popis talentu i prawdziwej wrażliwości, natomiast nauczycielom dziękujemy za przygotowanie młodych recytatorów.
Kategoria klas młodszych:
I miejsce – Urszula Łopucka, kl. 4f
II miejsce – Zuzanna Szwestka, kl. 6d
III miejsce – Marta Korneszczuk, kl. 5e
Wyróżnienia – Kacper Cymborski, kl. 4c, Paulina Włosek, kl. 4e
Kategoria klas starszych:
I miejsce – Mateusz Piekarczyk, kl. 2a
II miejsce – Agata Kołtun, kl. 3f
III miejsce – Aleksandra Giza, kl. 3f
Wyróżnienia – Wiktoria Hejno, kl. 3f, Helena Chinek, kl. 2c, Emilia Majewska, kl. 7b
msk
W dn. 21 marca w sali kameralnej Centrum Kultury uczniowie trzecich klas (gimnazjum) wysłuchali wykładu dr. Daniela Piekarusia, opowiadającego o polskich socjalistach, zbrojnie walczących z zaborcami o kształt II Rzeczpospolitej. Następne spotkanie entuzjastów Akademii Niepodległości odbędzie się po egzaminach gimnazjalnych.
Pomimo, że za oknem śnieg i mróz, to 21 marca rozpoczęła się kalendarzowa wiosna. Powitały ja radsnie uczniowei klas młodszych. Na spacer z marzanną wybrali się uczniowie klasy 1e. Wiona pojawiła się na szkolnym korytarzu, a wraz z nią kolowrowe kwiaty i prace wiosenne samodzielnie wykonane przez uczniów, którzy ubrani byli na wiosenne kolory. Mamy nadzieję, że i za oknem wkrótce zrobi się zielono! Witaj Wiosno!
Zapraszamy do lektury 3. numeru gazetki szkolnej „Przybij Piątkę!”. Gazetkę znajdziecie w zakładce Gazetka Szkolna .
Zespół redakcyjny
W dn. 20 lutego bieżącego roku gimnazjaliści z województwa lubelskiego zmagali się z zadaniami VII edycji Konkursu Językowego „Cudze chwalicie, swego nie znacie…” objętego honorowym patronatem Lubelskiego Kuratora Oświaty i Starosty Świdnickiego. Konkurs jak zwykle odbył się w świdnickim PCEZ i obejmował zagadnienia związane m. in. z normami językowymi, ortografią, interpunkcją, frazeologią. Naszą szkołę reprezentowało pięcioro uczniów z kl. 3F. Znamy już wyniki:
II miejsce: Aleksandra Giza, kl. 3F
Wyróżnienie: Aleksandra Mularczyk, kl. 3F
Podczas Dnia Otwartego szkoły (23.04.2018) odbędzie się uroczyste oficjalne wręczenie nagród dla laureatów.
Gratulujemy!
W dniu 21 marca nasza młodzież wzięła udział w spotkaniu z Panem Frankiem Finver z Ambasady USA w Warszawie.
Jest on zawodowym dyplomatą z wieloletnim stażem w służbie zagranicznej. Przed objęciem stanowiska radcy ds. prasy i kultury w Ambasadzie USA w Warszawie pracował jako starszy doradca w Biurze ds. Bliskiego Wschodu (NEA), zajmując się przeciwdziałaniem propagandzie Państwa Islamskiego. Wcześniej był rzecznikiem prasowym w Ambasadzie USA w Bagdadzie, szefem sekcji spraw publicznych w Jerozolimie, attaché ds. politycznych w Tel Awiwie, ponadto piastował różne stanowiska w Zagrzebiu, Lizbonie oraz w Moskwie. Był również pracownikiem sekcji spraw gospodarczych i biznesu oraz sekcji nauki i ochrony środowiska w waszyngtońskim Biurze ds. Bliskiego Wschodu. Frank Finver jest dwukrotnym laureatem Superior Honor Award, otrzymał też pięciokrotnie nagrodę Meritorious Honor Award. Ukończył stosunki międzynarodowe na American University w Waszyngtonie. Włada językiem arabskim, rosyjskim, serbsko-chorwackim, hebrajskim, portugalskim oraz w stopniu podstawowym językiem polskim.
Spotkanie w naszej szkole jest realizacją programu „Sto miast na stulecie niepodległości”. Pan Fenver mówił o współpracy polsko – amerykańskiej począwszy od walki USA o niepodległość aż po czasy współczesne. Pokazał młodzieży film o Deklaracji Poparcia i Uznania Polaków dla USA, która w roku 1926 została podpisana przez 5,5 miliona Polaków i przekazana do USA jako wyraz wdzięczności za pomoc po odzyskaniu przez Polskę niepodległości.
Po prezentacji był czas na pytania i tutaj nasi uczniowie zaskoczyli gości. Było tak wiele pytań, że zabrakło czasu na odpowiedzi. Brawo!!! Jesteśmy z Was dumni!!!
Po wizycie w naszej szkole Pan Finver pojechał na kolejne spotkanie w Lublinie. Mamy nadzieję, że zapamięta nas równie ciepło jak my Jego i jeszcze do nas wróci ….
Urszula Burda
20 marca reprezentacja naszej szkoły brała udział w Powiatowych Igrzyskach Młodzieży Szkolnej w Piłce Ręcznej Chłopców. Zawody odbyły się w Piaskach i dostarczyły bardzo dużo emocji. Po dwóch wygranych meczach w grupie nasi chłopcy grali finał z SP-3 Świdnik. Mecz zakończył się remisem i rozstrzygnięcie odbyło się w rzutach karnych, w których nasza szkoła okazała się lepsza i została MISTRZEM POWIATU.
Gratulacje!
Nasi chłopcy grali w składzie:
Bartoszek Kacper, Długosz Mateusz, Hanc Sebastian, Hołub Jakub,
Kowalewski Jakub, Kurkiewicz Marcin, Michalak Daniel, Michalak Mikołaj,
Oniszczuk Kacper, Rząc Jakub, Szostak Dawid, Żuk Krystian
W tym roku dzięki pracy uczniów i ich opiekunów nasza szkoła znalazła się w pierwszej trójce najlepszych publicznych gimnazjów w województwie lubelskim.
Oto wyniki trzeciego etapu konkursów przedmiotowych i tematycznych dla uczniów gimnazjów województwa lubelskiego organizowanych w roku szkolnym 2017/2018 przez Kuratorium Oświaty w Lublinie
Tytuł laureata uzyskali:
1. Piotr Maksymiuk (2a) - konkurs fizyczny – opiekun: Agata Ziętek
2. Kacper Śliwa (3f) - konkurs języka angielskiego - opiekun: Marcin Paśnikowski
3. Filip Ciołek (3f) - konkurs języka angielskiego - opiekun: Marcin Paśnikowski
4. Aleksandra Giza (3f) - konkurs języka angielskiego – opiekun: Urszula Burda, Katarzyna Zakaszewska
5. Aleksandra Mularczyk (3f) - konkurs polonistyczny - opiekun: Magdalena Stelmach - Kopeć
6. Szymon Kita (3a) - konkurs matematyczny – opiekun: Piotr Błądek
7. Karol Błaszczak (3a) -konkurs matematyczny – opiekun: Piotr Błądek
8. Piotr Maksymiuk (2a) - konkurs matematyczny – opiekun: Piotr Błądek
9. Natalia Drobik (3f) - konkurs języka hiszpańskiego - opiekun: Katarzyna Królik
Tytuł finalisty uzyskali:
1. Bartosz Domański (3f) - konkurs historyczny - opiekun: Anna Pulińska
2. Jan Żuk (3f) konkurs języka angielskiego – opiekun: Urszula Burda, Katarzyna Zakaszewska
3. Bartosz Domański (3f) - konkurs polonistyczny - - opiekun: Magdalena Stelmach - Kopeć
4. Milena Różańska (3c) - konkurs języka hiszpańskiego - opiekun: Katarzyna Królik
14 marca w hali sportowej SP 7 Świdnik odbyły się Powiatowe Igrzyska Dzieci w Mini Piłce Ręcznej Chłopców.
Nasza reprezentacja zajęła 3 miejsce i odebrała brązowe medale .
W zawodach wystąpili :
Patryk Kowalski, Miłosz Kowalski, Michał Król, Bartek Donda , Kacper Woźniak, Szymon Gruszka, Eryk Szydłowski, Karol Świdnik, Igor Maluga, Jan Parcheta, Irek Dmitruk, Piotr Wolski .
Gratulacje!
Grupa francuska naszej szkoły pod opieką Pani Katarzyny Królik wybrała się 16 marca do Domu Kultury LSM na wydarzenie związane z obchodami Dni Frankofonii. Głównym punktem programu był wykład Pana Stephana Jolivet ( dyrektora katowickiego oddziału ośrodka Alliance Francaise) na temat wyspy Reunion - francuskiego departamentu zamorskiego (rodzinnych stron prelegenta) Imprezie towarzyszyły konkursy nt Francji, występy taneczne i wokalne. Cały czas poszerzamy swoją wiedzę o wspaniałej i interesującej kulturze Francji!
kk
W środę w naszej szkole na zaproszenie wychowawczyni kl. 3F p. Magdaleny Stelmach-Kopeć gościła delegacja z III LO im. Unii Lubelskiej w Lublinie. Na czele z panem wicedyrektorem Adamem Prusem oraz nauczycielem, panem Dariuszem Firlejem, przybyli także uczniowie – absolwenci naszego gimnazjum (młodzi świdniczanie stanowią liczną grupę uczniów tej szkoły). Goście przedstawili aktualną ofertę swojego liceum, zapraszając nas również na Drzwi Otwarte. Dziękujemy za przybycie! Więcej informacji znajdziecie tutaj:
msk
12 marca w naszej szkole odchodzono już po raz drugi Dzień Matematyki 2018. Z tej okazji został przeprowadzony Drużynowy Turniej Matematyczny „Matematyka od kuchni”. Konkurs przeprowadziły p. Anna Żołędź, p. Patrycja Walicka i p. Joanna Borysiuk. Otwarte umysły i chęć do zabawy sprawiły, że wszystkie zespoły bardzo zaangażowały się do pracy i, co ważniejsze, robiły to z wielką ochotą.
Zwycięzcami turnieju zostali uczniowie z kl. Vc, II miejsce zajęła kl. Vd, III miejsce – kl. Va. W klasach szóstych I miejsce zajęła kl. VIa, II miejsce – kl. VIb, III miejsce – kl. VIe.
W części oficjalnej zobaczyliśmy przedstawienie „Królowa jest jedna, a myślenie nie boli” przygotowane przez klasę 6c i 6e pod kierunkiem p. Małgorzaty Jańczuk oraz wsparciu p. Piotra Kwiatka i p. Jolanty Smulskiej.
Klasa Vg przy wsparciu p. Anny Sawiuk przygotowała, z okazji obchodzonego 14 marca Międzynarodowego Dnia Liczby Pi, plakaty przybliżające jej historię oraz ciekawostki z nią związane.
Uczniowie klas 3a, 3f, 3g,4a, 4b, 4c, 4d, 4f, 4g, 5a, 5c, 5d, 6b, 6c, 6d i 6e zaprojektowali i wykonali plakat
pt.: "Matematyka od kuchni". Efekty ich pracy mogliśmy podziwiać podczas uroczystości.
Klasy młodsze też nie próżnowały w tym dniu. I tak, sala grupy 0a zamieniła się w sklep. Dzieci ustalały wartość produktu i przypisały mu odpowiednią cenę. Dokonywali zakupów, płaciły przygotowanymi banknotami i monetami. Przekonały się, że nie zawsze można kupić wszystko co się chce, ale najczęściej trzeba dokonać rozsądnego wyboru.
Uczniowie klasy Id i Ie różnymi sposobami, rozwiązywali niestandardowe zadania tekstowe z prezentacji.
Klasa Ic i IIc uczestniczyła w Kuchennych Warsztatach Matematycznych. Uczniowie m.in. ważyli produkty sypkie, porównywali ich ciężar, odmierzali płyny korzystając z naczyń z podziałką mililitrową.
Uczniowie klasy IIIb zamienili salę lekcyjną w kuchnię wyposażoną w wagi, miarki i piekarnik. Samodzielnie zagnietli ciasto, dzielili, wałkowali i lepili z niego koszyczki wielkanocne. Wykonali czekoladowe jajeczka, zajączki i kurczaki, które znalazły się w upieczonym koszyczku. Wszyscy uczestnicy obchodów Dnia Matematyki zgodnie stwierdzili, że matematyka w kuchni jest niezbędna i bez niej gotowanie nie byłoby łatwe.
Świętując 12 marca 2018 roku Dzień Matematyki w naszej szkole, chcieliśmy podkreślić, że matematyka oprócz tego, że istnieje w każdej dziedzinie życia, to również znakomita zabawa i pasjonująca przygoda.
Dziękujemy wszystkim uczniom i nauczycielom za zaangażowanie i świetną zabawę.
Koordynator akcji
Joanna Lewczuk
9 marca uczniowie naszej szkoły po raz kolejny przystąpili do szkolnych i gminnych eliminacji Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”. Zwycięzcami etapu gminnego, w poszczególnych kategoriach, zostali:
Szkoły podstawowe: Natalia Przybysz – I miejsce, Magda Jaworska – II miejsce i Natalia Smolarska – III miejsce;
Klasy gimnazjalne: Michał Szymański – I miejsce, Łukasz Małek – II miejsce i Mateusz Szyba – III miejsce.
12 marca laureaci eliminacji gminnych Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom” wzięli udział w eliminacjach powiatowych, które odbyły się w siedzibie Ochotniczej Straży Pożarnej w Piaskach. Miło nam poinformować, że do etapu wojewódzkiego zakwalifikowała się Natalia Smolarska z 6c.
Do konkursu naszych uczniów przygotowywała pani Magda Chudziak i pani Ela Kulczyńska.
Gratulujemy dotychczasowych osiągnięć i trzymamy kciuki w kolejnym etapie!
Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”.
Po szkolnych eliminacjach, dwoje naszych uczniów gimnazjum w dniu 14 marca 2018 wzięło udział w wojewódzkim etapie konkursu Kraje francuskojęzyczne na świecie (III L.O. im. Unii Lubelskiej w Lublinie). Po napisaniu arkusza zaproszono nas na wykład o kuchni francuskiej oraz kilka teleturniejów wiedzy o Francji. Na koniec ogłoszono werdykt. Aleksander Bzowski z klasy 2a zajął 3 miejsce w kategorii "oddziały gimnazjalne" Feliciatations Alek !
kk
Z okazji obchodów 30 lecia istnienia Szkoły Podstawowej nr 5 im. Janusza Kusocińskiego w Świdniku zapraszamy do udziału w konkursie na opracowanie hymnu szkoły.
- Zwycięzca konkursu otrzyma okolicznościowy puchar.
- Termin składania prac upływa 30 marca 2018r.
Szczegółowe informacje zawiera załączony regulamin konkursu.
Tomasz Szydło
Dyrektor Szkoły
klasy I
I miejsce: Natalia Flis Ib, Kamila Opałko Ic
II miejsce: Igor Skrzetuski Ib
III miejsce: Jakub Paczkowski Id
wyróżnienie: Natalia Adynowska Id, Paulina Cybul 1f
klasy II
I miejsce: Mikołaj Łakota IIc
II miejsce: Daria Kwit IIc
III miejsce: Emilia Blaszczak IIb
klasy III
I miejsce: Julia Sapko IIIg, Julia Krawczyk IIIf
II miejsce: Marta Tkaczyk IIIa
III miejsce: Szymon Wójcik IIIg, Wiktoria Kopeć IIIb, Marcelina Onyszko IIIi
wyróżnienie: Paulina Nadwoska IIIi, Karolina Dzadz IIId
Nominację do etapu powiatowego XXXVII Wojewódzkiego Małego Konkursu Recytatorskiego a tym samym zaszczyt reprezentowania naszej szkoły otrzymały: Julia Sapko z klasy 3g recytująca pod kierunkiem pani Danuty Pastuszak, oraz uczennica klasy 3 f Julia Krawczyk, którą do występu przygotowała pani Bogumiła Kret. Gratulujemy wszystkim nagrodzonym i życzymy dalszych sukcesów!
Organizator konkursu: D. Pastuszak
Od 5 lat Szkoła Podstawowa w Fajsławicach nosi imię Powstańców Styczniowych. Co roku w rocznicę wybuchu powstania – 22 stycznia - organizowane są w tej szkole uroczystości poświęcone Patronowi.
W ramach obchodów Dnia Patrona - 22. 01. 2018 r. przeprowadzono wojewódzki konkurs wiedzy o powstaniu styczniowym, bitwie pod Fajsławicami i powstaniach XIX wieku, objęty patronatem Lubelskiego Kuratora Oświaty i Starosty Krasnostawskiego.
Naszą szkołę w konkursie reprezentowali uczniowie z klas siódmych - Kacper Walczak i Maciej Miszkurka. Konkurs polegał na rozwiązaniu testu, a uczestnicy musieli wykazać się nie tylko wiedzą z historii Polski XIX wieku, lecz również znajomością zagadnień związanych z kulturą, sztuką, ikonografią i obyczajowością epoki.
W kategorii szkół podstawowych w konkursie udział wzięło 56 uczniów z 14 szkół.
Maciek i Kacper odnieśli ogromny sukces, zajmując dwa równorzędne II miejsca.
Serdeczne gratulacje.
Oglądaj zdjęcia...... Opiekun - Violetta Koc
8 marca 2018 roku nauczycielki historii: Urszula Nakonieczna, Agnieszka Czerwińska i Anna Pulińska zorganizowały konkurs „Historia Polski a patriotyzm” jako jedno z zadań obchodów 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Do konkursu przystąpiło 30 uczestników, którzy wykazali się wiedzą historyczną w czterech konkurencjach. Pierwszy etap to quiz przeprowadzony w aplikacji KAHOOT. W tej konkurencji znajomością historii i szybkością wykazali się: Karolina Osińska, Igor Jagiełło i Maciej Kuś. Laureatami konkursu zostali: Natalia Piątkiewicz z 2F, Adam Puliński z 2B i Wiktoria Litkowiec z 3A.
Zwycięzcom gratulujemy i zapraszamy do kolejnych projektów.
Samorząd Uczniowski wraz z całą społecznością naszej szkoły zaangażował się w przedświąteczną pomoc potrzebującej rodzinie ze Świdnika. Za zebrane w trakcie kiermaszu pieniądze SU zakupił zimowe ubrania dla dzieci z tejże rodziny. Wiemy, że zawsze warto pomagać. Niezmiernie nam miło, ponieważ właśnie otrzymaliśmy oficjalne podziękowania za zaangażowanie w akcję. Gratuacje dla naszych uczniów, którzy z ławtością podejmują tego typu inicjatywy.
kk
6 marca w Powiatowym Centrum Edukacji Zawodowej odbył się III Powiatowy Konkurs Piosenki Obcojęzycznej.
Gratulacje należą się: Kasi Adamskiej z klasy 3c, która wyśpiewała II Nagrodę w konkursie i Martynie Korcz z klasy 2c za Wyróżnienie. Julii Krawczyk i Weronice Kozik z klasy 7a za godne reprezentowanie szkoły.
Usłyszeliśmy 18 utworów w języku angielskim, francuskim i hiszpańskim. Królowała Adele, ale można też było usłyszeć utwory ZAZ, Fools Garden, LP,Eda Shreerana.Muse czy Miley Cyrus. W skład jury weszli: Rafał Pydyś -nauczyciel śpiewu, Izabela Wojciechowska -nauczyciel języków obcych oraz Dariusz Tokarzewski – artysta, muzyk, członek grupy Vox. W imprezie uczestniczyli uczniowie z Gimnazjum nr 1 i nr 3 w Świdniku, Zespołu Szkół nr 1, Powiatowego Centrum Edukacji Zawodowej, Szkół Podstawowych nr 3 i nr 5 ze Świdnika oraz z Zespołu Szkół w Biskupicach.