• Wiosny nadszedł czas

                Dnia 9.04.2018 r. odbyło się przedstawienie pt. "Wiosny nadszedł czas". Dzieci z klasy 1 a i 1 f pod kierunkiem Jolanty Mazur i Renaty Kwiecińskiej tańcem, wierszem i piosenką powitały wiosnę. W godzinach porannych dzieci wystąpiły dla uczniów z klas I- III, a w godzinach popołudniowych dla swoich rodziców.

    Wiosny nadszedł czas.

  • Młodzieżowe Warsztaty Dziennikarskie

    W poniedziałek (09.04.) uczniowie z klasy 3f, Bartek Domański i Kacper Śliwa wraz z opiekunem p. Magdaleną Witczak wybrali się do siedziby TVP 3 mieszczącej się przy ulicy Raabego 2 w Lublinie. Uczniowie wzięli udział w XVII edycji Młodzieżowych Warsztatów Dziennikarskich organizowanych przez III Liceum Ogólnokształcące im. Unii Lubelskiej w Lublinie i Fundację Rozwoju Oświaty Lubelskiej. Była to okazja do rozwijania swoich umiejętności i pasji dziennikarskich. Uczniowie dowiedzieli się od prowadzącego warsztaty, p. Józefa Szopińskiego (znanego dziennikarza i prezentera Polskiego Radia Lublin, TVP 3 Lublin oraz TVP INFO), w jaki sposób można zapraszać do wywiadu potencjalnych rozmówców. Dowiedzieli się również, jakimi źródłami się posłużyć, aby zebrać o nich informacje, które pomogą później w sformułowaniu ciekawych pytań, a co za tym idzie, spowoduje, że wywiad okaże się atrakcyjny dla każdej ze stron. Trener zapoznał młodzież z zasadą 5xW (pięciu pytań zaczynających się w j.angielskim na literę W) oraz piramidą dziennikarską. Na zakończenie spotkania uczniowie przeprowadzali w grupach wywiady z nowo poznanymi kolegami i koleżankami, które rejestrowali smartfonami. Sprawiło im to wiele satysfakcji, a całość okazała się przygodą z dziennikarstwem.
     

    mw

  • Mistrzostwa Powiatu w Piłce Nożnej Dziewcząt

    11.04.2018 odbyły się powiatowe zawody sportowe w piłce nożnej dziewcząt REPREZENTACJA NASZEJ SZKOŁY SP5 po wyrównanej walce każdy z każdym zajęła 4 miejsce.
    Skład drużyny piłkarek: Tutka, Romanowicz, Romaszewska, Mironiuk, Gamla, Całka, Słomka,Zdybel, 
    Kędzierska, Ćwiklińska, Szponar
    Trener drużyny Sylwia Giełzak-Pędzisz

    s g-p

  • Interaktywna ścieżka edukacyjna ...

    W dniu 10 kwietnia z udziałem Burmistrza Waldemara Jaksona otwarto
    w naszej szkole Interaktywną Ścieżkę Edukacyjną. Została ona pobudowana w ramach Świdnickiego Budżetu Obywatelskiego.

    Tomasz Szydło

    zobacz więcej ...  -"Świdnik- wysokich lotów"...

  • Awans piłkarzy do Mistrzostw Rejonu

    10 kwietnia odbyły Powiatowe Igrzyska Młodzieży Szkolnej w piłce nożnej.Podopieczni trenerów Wiesława Kołodzieja i Grzegorza Martyniuka w grupie wygrali wszystkie mecze i pewnie awansowali do finału .Reprezentacja naszej szkoły zajęła II miejsce przegrywając w finale po karnych z SP 3 Świdnik. Druga lokata daje szansę na grę o Mistrzostwo Województwa w kolejnym rejonowym etapie rozgrywek .Zawody rejonowe zaplanowano na 24 kwietnia w Świdniku.

    SKŁAD NASZEJ REPREZENTACJI:Kacper Bartoszek ,Kacper Oniszczuk ,Mateusz Długosz,Dominik Nigro ,Mateusz Rudzki ,Karol Gałgan ,Wiktor Lenard,Krystian Świdnik,Michał Kociński,Bernard Czerniak ,Sebastian Sokół

    gm

  • Wojewódzki konkurs artystyczny 7. Talent

    W ramach Wojewódzkiego Konkursu Artystycznego 7. Talent od siedmiu lat  odbywa się Konkurs Plastyczny „Lubelskie impresje”. W roku jubileuszu Stulecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę tematem przewodnim było 100 lat Niepodległej.

    Patronat honorowy nad konkursem objęli: Wojewoda Lubelski, Marszałek Województwa Lubelskiego, Prezydent Miasta Lublin, Lubelski Kurator Oświaty, Lubelskie Stowarzyszenie Nauczycieli EDUCATORES oraz Fundacja Solidarności Obywatelskiej. Patronat medialny sprawują: TVP Lublin, Rozgłośnia Regionalna Polskiego Radia Lublin oraz tygodnik „Nowy Tydzień”.

    W tym roku  wpłynęły 202 prace plastyczne w trzech kategoriach wiekowych :I kategoria (7-9 lat)  – 53 prace, II kategoria (10-12 lat) – 91 prac, III kategoria (13-15 lat) – 78. prac. III

    Wśród laureatów konkursu znaleźli się uczniowie naszego gimnazjum:

     

    I MIEJSCE zdobyła Natalia Gosik 

    III MIEJSCE zajął Filip Chyła

     

    Natalia i Filip są uczniami klasy 3a, a prace wykonali pod okiem pani Bożeny Zabiegły.

    5 kwietnia w Sali koncertowej Radia Lublin podczas uroczystego koncertu nasi uczniowie odebrali nagrody.
     

    Gratulujemy!

  • Wojewódzki konkurs plastyczny

    27 marca o godz 12.00 w ,,Galerii za szybą”Miejskiego Ośrodka  Kultury w Świdniku odbyło się uroczyste  otwarcie wystawy pokonkursowej ,,Wielkanocne obrzędy religijne i rodzinne – tradycja i współczesność”połączone  z wręczeniem nagród  i wyróżnień . Jury w składzie: dr. Agnieszka Zawadzka – dr. Sztuk Pięknych na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie,Mgr. Urszula Wójcik – Artysta Plastyk,

    po przeglądzie 540 prac plastycznych, jury  przyznało nagrody w kategoriach wiekowych i tematycznych:

     

    Laureatami konkursu zostali także uczniowie naszej szkoły.

     

    W kategorii stroiki  :

    Krystian Skwarczyński z klasy 7c-I nagroda

    Nela Kuś z klasy 2f-IV nagroda

    Wyróżnienia : Marceli Pereta  i Kacper Szeląg z klasy 3a

     

    W kategorii palmy:

    Aleksandra Motwicka z klasy 7c-I nagroda

    Dawid Wdowicz z klasy 7c-Wyróżnienie

     

    Wystawa pokonkursowa potrwa od 27.03.2018 do 09.04.2018 r.

     

     

    Opiekunami artystycznymi uczniów były panie Elżbieta Kulczyńska i Bożena Zabiegły

  • Mistrzostwa Rejonu w Piłce Ręcznej Chłopców

    6 kwietnia męska reprezentacja naszej szkoły uczestniczyła w Mistrzostwach Rejonu w Piłce Ręcznej, które odbyły się w Chełmie. Widowiskowa gra jaką jest szczypiorniak, okazał się bardzo twardy, a momentami brutalny. W meczu o 3 miejsce nasi sportowcy zmierzyli się z gospodarzami ulegając 6: 4, a w trakcie tego pojedynku jeden z naszych zawodników został brutalnie sfaulowany i odwieziony do szpitala. Nasza szkoła zajęła ostatecznie 4 miejsce.

    Gratulujemy!

    Skład drużyny: Długosz Mateusz, Hanc Sebastian, Hołub Jakub, Hostman Filip, Kowalewski Jakub, Kurkiewicz Marcin, Michalak Daniel, Michalak Mikołaj, Oniszczuk Kacper, Rząc Jakub, Szostak Dawid, Żuk Krystian.

  • Mamy wzór osobowy godny naśladowania!

    Z dumą i satysfakcją informujemy, iż w ramach ogólnopolskiego konkursu Wzór osobowy godny naśladowania - uczniowskie biografie organizowanego po raz trzeci przez Katedrę Dydaktyki i Edukacji Szkolnej w Instytucie Pedagogiki KUL pod patronatem prof. dr hab. Kazimierza Wiatra – przewodniczącego Senackiej Komisji Nauki, Edukacji i Sportu nasza uczennica Klaudia Witkowska z kl. 3F gimnazjum została uznana za wzór osobowy godny naśladowania, a praca biograficzna na jej temat autorstwa polonistki i wychowawczyni, p. Magdaleny Stelmach – Kopeć zostanie opublikowana w książce pod red.  prof. dr hab. Krystyny Chałas pt. Młodzież jakiej nie znacie. Wzory osobowe godne naśladowania.

    Gratulujemy!

  • Pokaz historyczny "Ku niepodległej"

                 W ramach obchodów 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę zaprosiliśmy lubelską Grupę Artystyczną Rekonstrukto, która w pokazie historycznym „Ku niepodległej” przybliżyła uczestnikom bohaterską drogę Polaków do wolności. Podczas tej nietypowej lekcji historii uczniowie usłyszeli o powstaniach: kościuszkowskim, listopadowym, styczniowym, rozbiorach Polski oraz I wojnie światowej. Widzowie aktywnie uczestniczyli w pokazie: walczyli na szable, bandażowali rannych, nosili ich na wojskowych noszach, ćwiczyli musztrę oraz podziwiali broń białą i palną. Wszyscy świetnie się bawili i zapamiętali wiele istotnych informacji związanych z historią. Taka niecodzienna lekcja jest dowodem na to, że historia może być ciekawa i pasjonująca. Wszystko zależy tylko od tego, w jaki sposób zostanie opowiedziana… 
    mp
     
    "Ku niepodległej".

  • Klasa 1 e w Regionalnym Muzeum Cebularza

     Dziasiaj byliśmy w Regionalnym Muzeum Cebularza. Była świetna zabawa.  Klasa 1 e.

    Klasa I e w Muzeum Cebularza.

  • Olimpiada Języka Angielskiego


    Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 5 zostali laureatami VIII edycji Olimpiady Języka Angielskiego dla Gimnazjalistów. Na poziomie szkoły podstawowej tytuł zdobyła Victoria Wiącek (6e), natomiast na poziomie gimnazjum udało się to aż 7 osobom: Aleksandra Giza (3f), Natalia Miłosz (2f), Nikolas Michajłow (2f), Kacper Kiejda (3f), Karolina Kossakowska (3f), Karol Zawadzki (2f) i Aleksandra Mularczyk (3f). W decydującej rozgrywce zmierzyli się z zawodnikami z całej Polski.

    Olimpiadę podzielono na trzy etapy. Pierwszy składał się z pisemnego sprawdzianu oraz testu on-line, weryfikującego znajomość gramatyki i słownictwa. W kolejnym musieli wykazać się nie tylko wiedzą, ale i dużą dojrzałością ponieważ jednym z zadań było nagranie filmu, w którym musieli odpowiedzieć na pytanie, czy w dzisiejszych czasach możliwe jest bycie tolerancyjnym oraz co to znaczy być innym.  Odbyli również rozmowę na Skype z egzaminatorami, z Wyższej Szkoły Języków Obcych w Poznaniu. Podczas niej sprawdzano ich wiedzę z zakresu kultury Wielkiej Brytanii i USA.

    Podczas ostatniego, najważniejszego etap uczestnicy rozwiązywali test on-line, a następnie przystąpili do egzaminu ustnego przeprowadzonego za pośrednictwem videokomunikatora, w którym oprócz wykazania się znajomością historii, kultury oraz społeczeństwa Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych odpowiadali na pytania dotyczące powieści ubiegłorocznego noblisty Kazuo Ishiguro „Nie opuszczaj mnie.”

    Laureaci są zwolnieni z egzaminu gimnazjalnego w części język obcy nowożytny oraz przyjmowani są do wybranej szkoły ponadgimnazjalnej niezależnie od kryteriów.

     

  • Nagroda specjalna w ogólnopolskim konkursie literackim "Misja - książka!"

           Zuzanna Lisiak, uczennica kl. gimnazjalnej 3a Szkoła Podstawowa nr 5 w Świdniku zdobyła nagrodę specjalną w ogólnopolskim konkursie literackim "Misja - książka!", zorganizowanym przez wydawnictwo Ridero, we współpracy z Fundacją Nowoczesna Polska. Odebrała ją w ubiegły piątek, podczas uroczystej gali w Krakowie.
           Przypomnijmy, konkursowym zadaniem było napisanie tomiku opowiadań, których motyw przewodni stanowił dom. Podjęła się tego drużyna z "Piątki" w składzie: Natalia Gosik, Zuzanna Lisiak, Angelika Więckowska, Piotr Piszcz i Filip Chyła. Uczniowie pracowali pod okiem Judyty Ciecieląg, nauczyciela-bibliotekarza. Ich książka pt. "W poszukiwaniu szczęścia" zakwalifikowała się do II etapu pisarskiej rywalizacji, co już było dużym sukcesem, bo znalazło się tam tylko 50 prac z nadesłanych 239. Jako grupa świdniczanie nie znaleźli się wprawdzie wśród zwycięzców konkursu, ale jury postanowiło przyznać nagrodę specjalną Zuzannie Lisiak, za opowiadanie "Od maszyny do witryny". Tomik trzecioklasistów został wydany w kilku egzemplarzach, w formie drukowanej. Jest dostępny w szkolnej bibliotece. Opowiadania można również przeczytać na stronie https://ridero.eu/./books/w_poszukiwaniu_szczescia_12/read/..

    Więcej o sukcesie Zuzanny przeczytacie w piątkowym numerze Głosu.

  • Podążaliśmy śladami bohaterów „Kamieni na szaniec”

    Dnia 28 marca 2018r. klasy 3F i 3G wraz z opiekunami (p. M. Stelmach–Kopeć, p. M. Łakota, p. K. Królik, p. B. Adasik, p. M. Paśnikowski) oraz pod przewodnictwem niezawodnej p. Lidii Szuby pojechały na wycieczkę edukacyjną do Warszawy. Na początku odwiedziliśmy Liceum im. Stefana Batorego, czyli szkołę, do której uczęszczali Rudy, Alek i Zośka, znani bohaterowie powieści A. Kamińskiego, ale także m.in. K. K. Baczyński. Okazało się, że z tą szkołą jest związanych bardzo wiele ciekawych historii np. odwiedziny Michaela Jacksona oraz królowej Elżbiety. Następnie udaliśmy się do „Katowni”, czyli Mauzoleum Walki i Męczeństwa przy Al. Szucha 25, gdzie znajduje się też siedziba Ministerstwa Edukacji Narodowej. Obejrzeliśmy tam film o przesłuchiwanych tu więźniach Pawiaka, wśród których był także Janek Bytnar. Kolejnym etapem naszej wycieczki było Muzeum Więzienia Pawiak. Zobaczyliśmy tam rzeczy osobiste więźniów oraz cele, w których przebywali. Wysłuchaliśmy też grypsów pisanych przez więźniów do swoich rodzin. Później udaliśmy się na Powązki, gdzie zapaliliśmy znicze na grobach bohaterów naszej lektury. Na końcu pojechaliśmy do Muzeum Powstania Warszawskiego, w którym przewodnik opowiadał nam o II wojnie światowej oraz o powstaniu warszawskim.

    msk

  • Laureaci konkursów matematycznych!

            Miło jest mi poinformować, że Szymon Kita z 3Agim oraz Piotrek Maksymiuk z 2Agim zostali laureatami XXII KONKURSU MATEMATYCZNEGO IM. KS. F. JAKÓBCZYKA organizowanego przez popularny lubelski "Biskupiak" pod honorowym patronatem Lubelskiego Kuratora Oświaty.
    Ponadto Piotrek Maksymiuk został laureatem konkursu matematycznego  "Janek", organizowanego przez gim/LO "Sobieski" w Lublinie.
           Oba konkursy miały zasięg wojewódzki.
           Uwaga! Dzisiaj dotarły wyniki kolejnego konkursu - UniMat - organizowanego przez III LO im. Unii Lubelskiej w Lublinie.
            Indywidualnie laureatami zostali Piotr Maksymiuk 2Agim (3 miejsce) oraz Karol Błaszczak 3Agim (4 miejsce), natomiast drużynowo zajęliśmy II miejsce (drużyna w skłądzie P.Maksymiuk, K.Błaszczak, Szymon Kita 3Agim).
            W obu klasyfikacjach wyprzedziła nas tylko "Jadwiga" - ale tam mają dwa razy więcej matematyki tygodniowo i mało liczne klasy (15-20 uczniów). Wśród szkół publicznych byliśmy najlepsi.

    Opiekunem jest Piotr Błądek.

    Tomasz Szydło
    Dyrektor Szkoły

  • Pan Kometa w naszej szkole

       W ostatnich dniach gościliśmy w naszej szkole Pana Kometę wraz z mobilnym planetarium. Pod kopułą planetarium najmłodsi uczniowie poznali najciekawsze zakątki Układu Słonecznego. Dowiedzieli się również skąd się biorą meteoryty, jakimi przyrządami posługiwał się Mikołaj Kopernik dokonując swoich przełomowych odkryć.  Były też zabawy na macie Układu Słonecznego, dzięki którym nasi uczniowie poczynili pierwsze kroki w astronomii.                                                              mp
    Pan Kometa w naszej szkole.

  • UROCZYSTE PASOWANIE UCZNIÓW KLAS PIERWSZYCH NA CZYTELNIKA

    UROCZYSTE PASOWANIE UCZNIÓW KLAS PIERWSZYCH NA CZYTELNIKA

       Uczniowie klas pierwszych naszej szkoły zostali przyjęci w poczet czytelników Biblioteki Szkolnej. Podczas pierwszej części uroczystości dzieci odwiedziły wypożyczalnię, gdzie zapoznały się z zasadami wypożyczania książek, podziałem księgozbioru na działy oraz ich ułożeniem na półkach.

     Następnie uczniowie przeszli do czytelni, gdzie obejrzeli film „Jak powstała książka”, z którego dowiedzieli się, jak zmieniała się forma książki i materiał pisarski przez wieki. Po obejrzeniu filmu bibliotekarz pokazał pierwszakom różne książki wykonane przez starszych uczniów: kipu ,malowidła naskalne, książkę glinianą, zwój papirusowy itp.

       Na zakończenie nowi czytelnicy złożyli przyrzeczenie, że będą kochać i szanować książki. Potem wszyscy zostali pasowani na czytelników.Na pamiątkę tego wydarzenia każde dziecko otrzymało zakładkę do książki.

       Mamy nadzieję, że od tej pory każdy pierwszak będzie często odwiedzał bibliotekę i rozbudzi w sobie potrzebę czytania oraz poznawania nowych bohaterów książkowych. Uroczystość została przygotowana przez nauczycieli bibliotekarzy: J. Ciecieląg, D. Jastrzębską, I. Koczkodaj, J. Kuśmierczyk.

    I.K

    Zdjęcia z uroczystości.....

  • Pierwsze miejsce naszych uczennic!

           W miniony weekend podczas Turnieju Wojewódzkiego Młodziczek w piłce siatkowej rozgrywanego w Świdniku, Julia Nierojewska  (klasa 2C) wraz z dwiema innymi uczennicami naszego Gimnazjum zajęły I miejsce.
            Z naszego Gimnazjum podczas tego turnieju razem z Julią w I składzie grała Marta Adamczyk (klasa 2F) oraz Kinga Romanowicz (klasa 2A).
            Na uwagę zasługuje fakt, że drużyna nie przegrała ani jednego meczu, wszystkie spotkania wygrały wynikiem 2:0 :-) - drużynę fantastycznie prowadzi od samego początku Pani Renata Łapa, a dziewczęta grają w barwach MKS Avia Świdnik.
    Tym samym zakwalifikowały się do ćwierćfinałów Mistrzostw Polski Młodziczek w piłce siatkowej dziewcząt.
           Kolejne rozgrywki już pod koniec maja 2018 roku.

  • Akcja pomocy Polakom na Wschodzie!

           Nasi uczniowie, rodzice i nauczyciele na początku grudnia wzięli udział w tradycyjnej akcji pomocy Polakom na Wschodzie. Zebralismy ponad 200 paczek, które pojechały na Białoruś i Ukrainę. Właśnie otrzymaliśmy podziękowanie, które pokazuje jak ważna jest nasza pomoc.         
    >> podziękowanie<<

    Pozdrawiam
    Tomasz Szydło

     

  • Pierwszy dzień wiosny !

           Pierwszy dzień wiosny witaliśmy w tym roku w nietypowy sposób. Dla uczczenia trzydziestolecia naszej szkoły uczniowie klas 4-7 wzięli udział w „Rambicie”- turnieju wiedzy i sportu. Zespoły klasowe zaciekle walczyły o zwycięstwo. Uczestnicy turnieju musieli wykazać się wiedzą na temat życia i sportowych osiągnięć Janusza Kusocińskiego- patrona naszej szkoły oraz  sprawnie i szybko wykonać zadania sportowe przygotowane przez nauczycieli wychowania fizycznego. Sportowców dopingowali koledzy, którzy przygotowali kolorowe transparenty oraz  głośne okrzyki.
            Wśród klas czwartych pierwsze miejsce wywalczyła klasa 4 F, wśród piątoklasistów najlepsza okazała się drużyna 5E, a wśród szóstych klas wygrała  6 d. Palmę pierwszeństwa wśród siódmoklasistów zdobyli uczniowie 7 c.                  >>>galeria zdjęć<<<

strona: