• II edycja programu "Razem bezpieczniej"

    II edycja programu "Razem bezpieczniej"

     W dniu dzisiejszym, tj. 11. grudnia,  uczniowie klasy 3C reprezentowali naszą szkołę na spotkaniu podsumowującym II edycję programu „Razem bezpieczniej” zorganizowanego przez świdnicką Straż Miejską.
    W czasie spotkania nagrodzeni zostali zwycięzcy konkursu plastycznego „Bądźmy bezpieczni w naszym mieście” oraz konkursu poświęconego bezpieczeństwu i udzielaniu pierwszej pomocy.

    W konkursie plastycznym nasi uczniowie zajęli:
    II miejsce Miłosz Klasowski kl. 3C
    III miejsce Mikołaj Łakota kl. 3C
    Wyróżnienia: Karolina Wierzchowska kl. 1F

    Daria Kwit kl.3C 

       W konkursie o bezpieczeństwie:
    Wyróżnienie zdobyła Alicja Bielak kl. 4G

    Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

    Zdjęcia Głos Świdnika

  • Akcja "Miś"

    Nasza szkoła włączyła się do akcji "Miś". Dzięki temu Mikołaj odwiedził wiele dzieci i wręczył upragnione prezenty.
    O akcji czytaj więcej w dzienniku wschodnim.

  • Konkurs Ortograficzny dla klas 7, 8 i 3 gimnazjum

    Konkurs Ortograficzny dla klas 7, 8 i 3 gimnazjum

    Konkurs Ortograficzny dla klas 7, 8 i 3 gimnazjum - wyniki

    W ubiegłym tygodniu w naszej szkole odbył się Konkurs Ortograficzny dla klas 7-3 gimnazjum. W trudnych zmaganiach konkursowych (dyktando ortograficzne) wzięło udział 29 uczniów, a oto wyniki:

    I miejsce- Weronika Smolińska 3f
    II miejsce- Dominika Serafińczuk 3c

    III miejsce- Aleksandra Rejmak 3 f

    I miejsce- Anna Nikiel 8a
    II miejsce- Weronika Konc 8 b

    III miejsce- Emilia Majewska 8b

    I miejsce (ex aequo) – Weronika Śliwa 7e, Adrianna Jankowska 7e

                Uczniowie otrzymają dyplomy i nagrody książkowe. Gratulujemy!

    Organizatorki konkursu:
    Beata Jasielska

    Magdalena Stelmach-Kopeć
    Magdalena Witczak

  • II Kiermasz przyborów szkolnych dla Hospicjum Małego Księcia

    II Kiermasz przyborów szkolnych dla Hospicjum Małego Księcia

        W mikołajkowy czwartek na parterze naszej szkoły odbył się drugi kiermasz przyborów szkolnych, z którego całkowity dochód (wkrótce podamy kwotę) przeznaczymy dla podopiecznych Lubelskiego Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia. Dodajmy, iż w tym tygodniu przekazaliśmy hospicjum kolejny w tym roku szkolnym transport nakrętek (13 worków – każdy ważący ok. 20 kg!). Dziękujemy za zaangażowanie w naszą zbiórkę, a Adzie, Oliwii i Natalii z 7e  - za przeprowadzenie kiermaszu.

    SKW

  • MIKOŁAJKOWA WYCIECZKA DO MANUFAKTURY „CUKIER LUKIER”

         Uczniowie z klasy 1b  i 1f, tak jak wszystkie maluchy na całym świecie, uwielbiają od czasu do czasu zjeść coś słodkiego. W dniu 6.12.2018r. dzieci odwiedziły najmniejszą na świecie fabrykę słodyczy „Cukier Lukier” w Lublinie. Podczas tej wizyty odkryły jedną z najbardziej interesujących i fascynujących dla dzieci rzeczy...jak powstają cukierki. W cukierni są produkowane ręcznie cukierki karmelki oraz lizaki. Dzieci zapoznały się ze sposobem wyrobu cukierków wytwarzanych z naturalnych składników.Ponadto miały okazję stać się na chwilę małymi cukiernikami i stworzyć własnoręcznie kolorowego i pysznego lizaka. To była smakowita  i wyjątkowo słodka wycieczka.

    mk

    Mikołajkowa wycieczka do CUKIER LUKIER.

  • Zimowe przedstawienie cyrkowe

    Uczniowie klas młodszych i oddziałów predszkolnych spędzili mikołajki w MOK-u na "Zimowym spektaklu cyrkowym" w wykonaniu adeptów szkoły cyrkowej w Julinku. Przed wyjściem do kina na uczniów czekała słodka niespodzianka, przygotowana przez Pana Dyrektora. Dziękujemy!  

    Zimowe przedstawienie cyrkowe.

  • Występ świetliczaków w Galerii VENUS

      Święty Mikołaj z okazji swoich imienin 6 grudnia odwiedził świdnicką Galerię Venus. Na tej wyjątkowej imprezie nie mogło zabraknąć także uczniów z SP5! Świetliczaki „powaliły na kolana” publiczność swoim świątecznym przedstawieniem. Były piosenki, wiersze, były wielkie emocje, chwile wzruszeń, a przede wszystkim - było mnóstwo dobrej zabawy. Gratulujemy odwagi naszym najmłodszym uczniom, którzy wystąpili na żywo przed kamerami stacji Lubelska.Tv!
    https://www.facebook.com/lubelska.tv/videos/205326957037554/UzpfSTI5MjQxMjc4NzU4MzQxNToxMTcxNTY3MTQ2MzM0NjM3/?eid=ARCqt-o-GOgRVXXvIHXBbHVPVhysEk9hYIrHl6T60hqZguze5sSOcLF_8MPC6t_itfycPG9EUoCYwqpr

    Występ świetliczaków w Galerii VENUS.

  • Sesja Mikołajkowa 2018!

    Miło nam poinformować, że tegoroczną Sesję Mikałajkową wygrała klasa 8a z wych. Anetą Seremak - GRATULUJEMY

    Samorząd Uczniowski

  • Ogłoszenie

    W związku ze zmianą od dnia 01.12.2018r. firmy cateringowej prowadzącej naszą stołówkę szkolną na Food Investment (prowadzącą również stołówkę w SP7) opłaty za obiady abonamentowe będą realizowane od dnia 03.12.2018r. Cena obiadu będzie nieznacznie niższa i wynosić będzie 6,35zł

    Szczegółowe informacje będą przekazywane pod numerem telefonu 882111646 (Marta Kubacka - kierownik stołówki)

    Wszelkie zobowiązania dotyczące poprzedniej firmy, Food Investment nie będzie uwzględniał (odpisy i abonamenty).

  • List MEN do rodziców

    Szanowni Państwo,

    Rodzice i Opiekunowie, 

     

    w poczuciu odpowiedzialności za zdrowie dzieci i młodzieży zwracamy się do Państwa z gorącym apelem o docenienie wagi problemu, jakim jest zabezpieczenie Państwa Dziecka przed skutkami zachorowań na choroby zakaźne.

    Czytaj więcej

  • Andrzejki w kl. 1f

    Andrzejkowe wróżby

           Dnia 30 listopada w święto Andrzeja w klasie  1f było bardzo wesoło. Radość dzieciom sprawiły starsze koleżanki z klasy 4c: Julka Ponieważ, Basia Guz i Emilka Bujnowska, które poprowadziły mnóstwo zabaw i wróżb. Było losowanie imion, przyszłych zawodów, najbliższych niespodzianek, a także ustawianie w kolejności butów. Dzieci tańczyły i improwizowały przy muzyce, a każda przerwa oznaczała szukanie w klasie określonego koloru.
    Choć zabawy niedawno się skończyły, dzieci z pierwszej klasy już nie mogą się doczekać, kiedy będą gościć starsze koleżanki i radośnie spędzać z nimi czas.

    Małgorzata Kozień

    Andrzejki w kl. 1f.

  • Projekt Penpals Wanted

      Projekt Penpals Wanted jest w trakcie realizacji. Nasi uczniowie otrzymali pierwsze listy. Było wiele radości. Mamy nadzieję, że nasi przyjaciele za granicą też się cieszą z naszych listów!

    Projekt Penpals Wanted.

  • Inspirująca wycieczka do Łodzi

    Inspirująca wycieczka do Łodzi

     

    W dn. 22-23.11.2018r. grupa uczniów z klas: 7a, 7b, 7e i 3dg  udała się do Łodzi. Pierwszym punktem wycieczki był wernisaż prac graficzno-matematycznych połączony z wystawą (pierwszą w Polsce) wybranych dzieł M. C. Eschera (najbardziej znanego grafika i malarza w świecie nauki, którego twórczość do dziś kształtuje wyobraźnię plastyków, grafików komputerowych, filmowców i pasjonatów matematyki) na Akademii Sztuk Pięknych. Na wystawie znalazły się m. in. prace uczniów  naszej szkoły: Natalii Piątkiewicz, Dominiki Koperdy, Igi Bodakowskiej, Emilii Ćwiklińskiej, Natalii Gryty, Jakuba Jańczuka, Kingi Romanowicz, Oliwii Stefaniak, inspirowane twórczością Eschera, z wykorzystaniem geometrii. Cennym okazał się też krótki wykład Pani Agnieszki Wojtas na temat twórczości M. C. Eschera i tworzenia prac inspirowanych jego dziełami.

    Uczniowie mieli też okazję obejrzeć gmach ASP, jednego z najważniejszych obiektów późnego modernizmu, połączonego z nowym kompleksem składającym się z dwóch budynków, oddzielonych wewnętrznym dziedzińcem.

    Uczestnicy wycieczki poznali też Manufakturę – centrum handlowo – usługowo – rozrywkowe na terenie dawnego kompleksu fabrycznego Izraela Poznańskiego, pierwsze centrum pod względem powierzchni w Europie Wschodniej i drugie pod względem powierzchni handlowej w Polsce.

    Następnie młodzież udała się do Muzeum Kinematografii (mieszczącego się w pałacu Scheiblera), jednej z najbardziej znanych i cenionych instytucji, zajmujących się zachowaniem i upowszechnianiem dziedzictwa światowego kina w Polsce. Tam Pani Dominika (przewodniczka) niezwykle ciekawie opowiadała o historii filmu oraz o tym, co znajduje się w Muzeum… Pokazała filmy (na taśmach celuloidowych i wideo), elementy scenografii, plakaty, urządzenia techniczne (m. in. projektory, kamery) oraz pamiątki związane z kinematografią. Największe zainteresowanie wzbudziła wystawa postaci z bajek, materiały ikonograficzne, elementy scenografii, zaaranżowane plany filmowe oraz etapy powstawania bajki kiedyś i dziś. Poza tym zwiedzający mogli skorzystać z oryginalnego fotoplastykonu.
    Uczniowie podziwiali też wnętrza neorenesansowego pałacu Karola Scheiblera, znajdującego się obok olbrzymiego kompleksu jego fabryki i fabrycznego osiedla robotniczego Księży Młyn. Wnętrza zachwyciły elementami wyposażenia, alegorycznymi malowidłami na sufitach niektórych pomieszczeń, piecami i kominkami. Zabytkowy Pałac Scheiblera w przeszłości stanowił tło dla takich filmów jak: Lalka, Ziemia obiecana i Między ustami a brzegiem pucharu. Nakręcane były też teledyski do niektórych piosenek.

    Niesamowitą atrakcją okazały się warsztaty filmowe „Animacja poklatkowa”,  przygotowane i poprowadzone przez Panią Dominikę Boczek, na których młodzież zapoznała się z techniką animacji oraz z zasadami działania wieloplanu. Praca polegała na stworzeniu scenografii i wykonaniu krótkiej animacji, czego efektem są trzy filmy naszych uczniów.

    Gratuluję wszystkim Uczniom, którzy tworzyli prace graficzno – matematyczne, inspirowane twórczością M. C. Eschera. Są kreatywne, twórcze, pomysłowe, ciekawe.

    Małgorzata Jańczuk

    Fot. Jakub Prażmo (kl. 3dg), Agnieszka Rakuzy - Wójcik

    Wycieczka do Łodzi.

  • W stolicy nie można się nudzić

     W stolicy nie można się nudzić…

    Podobnie jak w styczniu, w środę 21 listopada klasy klasy 3C i 8C pod opieką swoich wychowawców (p. A. Szewczyk–Hereta i p. B. Zabiegły) i nauczycieli (p. M. Stelmach-Kopeć, p. I. Rubaj, p. E. Kulczyńska) oraz pilota wybrały się na wycieczkę edukacyjną (z kartami pracy) do Warszawy. Zwiedzanie zaczęliśmy od mało znanego, ale naprawdę godnego obejrzenia Muzeum im. Tadeusza Kościuszki w Maciejowicach. Muzeum im. Tadeusza Kościuszki jest dokumentem, świadectwem i hołdem, jaki składamy Wielkiemu Naczelnikowi Narodu, aby wieczna pamięć jego myśli i czynów znalazła tu godne schronienie (http://gok-maciejowice.pl/oferta/o-muzeum). Po przyjeździe do stolicy młodzież, korzystając z pięknej, jesiennej aury, spacerowała po Łazienkach. Następnym punktem programu wycieczki była lekcja w Muzeum Narodowym, dotycząca malarstwa XX-lecia międzywojennego oraz życia i twórczości Jana Matejki. Po odpoczynku w Złotych Tarasach, gdzie uczniowie mieli czas na uzupełnienie kart pracy, wszyscy udali się do Teatru Roma na niezwykły i nieustannie zachwycający musical pt. „Piloci” (zawsze pełna widownia i owacje publiczności - na stojąco!). Kolejny wyjazd do stolicy - już niebawem.

    msk

    W stolicy.

  • Niecodzienna lekcja języka polskiego w 3dg

    Niecodzienna lekcja języka polskiego

          W dn. 21.11.2018 r. w klasie 3dg uczniowie uczestniczyli w niecodziennej lekcji języka polskiego.  Jakub Prażmo i Bartłomiej Synówka przygotowali oraz poprowadzili dwugodzinne zajęcia „Doświadczenie II wojny światowej zawarte w literaturze polskiej”. W czasie zajęć to uczniowie stali się nauczycielami i poza przekazywaniem swojej wiedzy kolegom, starali się zaangażować ich w różne aktywizujące metody pracy i ćwiczenia.
        Bartek i Kuba ciekawie i profesjonalnie poprowadzili lekcję. Przygotowane przez nich ćwiczenia literacko - plastyczne oraz prezentacja multimedialna na temat faktów historycznych i literatury polskiej z okresu II wojny światowej sprawiły, że uczniowie z uwagą wykonali wszystkie zadania.
      Motywacja, kreatywność, otwartość i wiara we własne możliwości stały się świetną  okazją do zaprezentowania umiejętności i wiedzy uczniów.

    Gratulacje!

    Niecodzienna lekcja języka polskiego w 3d.

  • Turniej Rejonowy Jesiennego Konkursu Recytatorskiego !

     

    20 listopada w Centrum Kultury w Lublinie odbył się Turniej Rejonowy Jesiennego Konkursu Recytatorskiego.  Naszą szkołę i miasto reprezentowało troje uczniów z klasy 3f: Amelia Kuchta, Patrycja Szyba oraz Bartosz Apanasienko.  Młodzi  recytatorzy stanęli w szranki z licealistami i studentami.  Bartosz otrzymał wyróżnienie w swojej kategorii wiekowej.
    Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

    zdjęcia!

  • Amerykańskie Święto Dziękczynienia

    Amerykańskie Święto Dziękczynienia 

        W dniu 22.11.2018r. odbyły się warsztaty z okazji Amerykańskiego Święta Dziękczynienia. Uczniowie klas od 0 do 6 dowiedzieli się wielu informacji o znaczeniu symboli narodowych Stanów Zjednoczonych, początkach kolonizacji Ameryki i tradycjach związanych ze świętem. Nie zabrakło również licznych zabaw sprawnościowych i konkursów sprawdzających wiedzę i spostrzegawczość. Wyjątkowych elementem dekoracji były piękne prace wykonane przez uczniów. Społeczność szkolna zaakcentowania ten dzień strojami w barwach flagi amerykańskiej.                                

    Warsztaty zorganizowane zostały przez Magdalenę Wnuczek, Monikę Turczyn i Łukasza Wnuczka.

    Amerykańskie Święto Dziękczynienia.

  • Foto z konkursu

                                                   MISTRZ SZLACZKÓW z 1d
    Niecodzienny konkurs odbył się w listopadowy poniedziałek w klasie 1d. Pierwszaki stanęły do współzawodnictwa w pomysłowym i bardzo starannym rysowaniu szlaczków. To wcale niełatwe, bo oprócz ciekawych pomysłów trzeba też mieć bardzo sprawną rękę, aby „zmieścić się” w wąziutkich linijkach zeszytu. Jeszcze do niedawna wydawało się to niemożliwe, ale teraz, po dwóch miesiącach wytrwałych ćwiczeń okazało się, że klasa 1d ma nie tylko jednego zwycięzcę. Tytuł klasowego MISTRZA SZLACZKÓW zdobyli: Aleksandra Kuśpit, Lena Domańska, Alicja Kot, Antonina Tkaczyk, Izabela Skainowska, Kacper Maj, Martynka Baran, Dominika Nowak i Szymon Kowal. WICEMISTRZAMI zostali: Florentyna Szyszło, Anna Kondraciuk, Maria Dyś i Maja Dobkowska. Gratulujemy!

    Wych. kl.1d D.Pastuszak

    Foto z konkursu.

  • Bezpieczni w Internecie
    Warsztaty Bezpieczni w Internecie

    Kiedy w XX wieku na świecie pojawił się Internet, nikt chyba nie spodziewał się, jak bardzo ten wynalazek zmieni świat. Dziś z wirtualnej sieci korzysta już niemal każdy. Zastanawialiście się, czy Internet to przestrzeń bezpieczna dla jego najmłodszych użytkowników? W poniedziałek 19.11.2018 panie ze świetlicy razem z pracownikami Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Świdniku zorganizowały warsztaty na temat bezpiecznego używania sieci. Uczniowie dowiedzieli się, jakie zagrożenia czyhają na nich w wirtualnym świecie i poznały zasady korzystania z  zasobów Internetu. Po wspólnych zajęciach Świetliczaki wiedzą już, gdzie szukać pomocy w sytuacjach zagrożenia. Efektem wspólnej pracy były lapbooki, które możecie obejrzeć na korytarzu na parterze!
    Organizatorzy: Dominika Szczęsna, Iwona Dworak, Helena Cisowska, Danuta Walczak, Katarzyna Żuk-Kowalczyk

      Bezpieczni w Internecie.

  • Drzewo Wolności

      „DRZEWO WOLNOŚCI” to hasło dwóch warsztatów przygotowanych przez nauczycieli bibliotekarzy Izabelę Koczkodaj, Justynę Kuśmierczyk i Beatę Pinkos. Spotkania odbyły się 13 i 19 listopada w czytelni dla uczniów naszej szkoły w ramach oficjalnych obchodów stulecia niepodległości. Organizatorem akcji „Mirabelka – kiełkująca historia 100licy” jest Barbara Morawiec, red. nacz. serwisu Lustro Biblioteki, a współorganizatorem Wydawnictwo Zielona Sowa. Podczas warsztatów wprowadzone zostały pojęcia „wojna, okupacja, getto , wolność” zilustrowane fragmentami książki „Mirabelka” Cezarego Harasimowicza czytanej na głos przez prowadząca oraz słuchanej z audiobooka. Uczestnicy spotkań odbyli podróż po kartach historii, poznali losy mieszkańców ulicy Nalewki, począwszy od czasów przedwojennych po teraźniejszość. Ponadto uczniowie obejrzeli film, w którym Cezary Harasimowicz opowiada o losach tytułowej mirabelki, prezentacje multimedialne o codziennym życiu w warszawskim getcie, o Irenie Sendlerowej, kobiecie która uratowała z getta 2500 dzieci. Podczas warsztatów uczniowie robili z przygotowanych materiałów prace plastyczne. Pierwsza grupa wykonała koronę drzewa, która składała się z białych i czerwonych dłoni, na których każdy uczeń napisał swoje skojarzenia z wolnością. Druga grupa z wycinała z żółtego papieru koła. W ten sposób otrzymaliśmy owoc mirabelki, na którym dzieci wpisywały słowo „wolność” i skojarzenia. Pojedyncze owoce - koraliki zostały nawleczone na sznureczek. Sznur mirabelkowych korali okalający drzewo wolności miał kształt konturów Polski. Odbył się również konkurs układania na czas puzzli – zwycięska drużyna otrzymała słodką nagrodę. Na pamiątkę uczestnictwa w warsztatach uczniowie otrzymali dyplomy lub zakładki do książek. Wszyscy uczestnicy mieli również sposobność skosztować przetworów z owoców mirabelki.

    Drzewo Wolności.

strona: