UWAGA! ankieta

Nawigacja

UWAGA! ankieta

Prosimy o wypełnienie ankiety dotyczącej zadawania pracy domowej!

 • Szkolny konkurs historyczny

  Szkolny konkurs historyczny - Obrazek 1

   

  Zapraszamy uczniów klas 6-8 oraz klas gimnazjalnych Szkoły Podstawowej nr 5 do udziału w konkursie historycznym "Drogi do niepodległej Polski"

  Regulamin konkursu

 • Anioły pór roku

  Anioły pór roku

  SZKOŁA PODSTAWOWA NR 5  W ŚWIDNIKU

   

                          Zaprasza do udziału w konkursie plastycznym

  ,,Anioły pór roku”

  (Jedna wybrana pora roku)

   

  Konkurs adresowany jest do uczniów klas szkół podstawowych i  klas gimnazjalnych z terenu miasta Świdnik.

   

  Cele konkursu:

  -pobudzanie i rozwijanie aktywności artystycznej dzieci i młodzieży,

  -wymiana doświadczeń z zakresu przestrzennych technik plastycznych,

  -pobudzanie  wrażliwości, wyobraźni i aktywności twórczej w dziedzinie plastyki.

   

  Prace będą oceniane w następujących kategoriach wiekowych:
  klasy 0-3 Szkoła podstawowa
  klasy 4-8 Szkoła podstawowa
  klasy 3 Gimnazjum

  Technika wykonania prac: z papieru, tekstyliów, tkanin, firan, bandaży, drutów, różnego rodzaju mas, folii, bibuł, sznurków, włóczek itp.

  Tematyka pracy: „Anioły pór roku”- jedna wybrana pora roku.
  Format prac: dowolny.

  Forma  prac : przestrzenna.

  Na konkurs przyjmowane są prace wykonane indywidualnie.

  Ocenie podlegać będzie:

  - ciekawy dobór materiałów;
  - poziom artystyczny wykonania;
  - oryginalność ujęcia tematu;
  - stopień trudności oraz samodzielność wykonania pracy.

   Praca powinna być zaopatrzona w metryczkę identyfikacyjną (starannie przymocowaną do pracy), zawierającą:

  -imię i nazwisko autora;
  -wiek, klasa, szkoła;
  - imię i nazwisko opiekuna, pod którego kierunkiem została wykonana praca.

  Prosimy  opiekunów o listę zbiorczą uczestników konkursu !


  Prace konkursowe należy dostarczyć do  26 .10 2018r  do sali 104 i 105 Szkoły Podstawowej nr 5 w Świdniku lub do sekretariatu szkoły w godzinach 7.00- 15.00.

  Informacje o pracach nagrodzonych, terminie wręczenia nagród oraz wyróżnień zostaną przekazane opiekunom.

  Wszelkich informacji udziela Pani Ewelina Żółw.

 • NASZA SZKOŁA POTRAFI I LUBI POMAGAĆ

  NASZA SZKOŁA POTRAFI I LUBI POMAGAĆ

     Już wiele razy pokazaliśmy, że mamy wielkie serca, jeśli ktoś potrzebuje naszej pomocy. Taką osobą jest 11-miesięczny Krystianek, cierpiący na bardzo poważną chorobę. To brat jednego z naszych uczniów, a o pomoc poprosiła nas i dyrekcję szkoły mama chłopca. Rodzice zbierają pieniądze na leczenie, sprzęt medyczny, niezbędny do życia w domu oraz sprzęt rehabilitacyjny. Zachęcamy więc wszystkich do wsparcia akcji na rzecz dziecka. Charytatywny kiermasz ciast dla Krystianka odbędzie w najbliższą środę 24.10.2018r., w godz. 8.00 - 12.00 na II piętrze (patio) naszej szkoły. Ciasta możemy upiec lub zakupić. Osoby chętne do przygotowania wypieków zostaną dziś zapisane przez Samorząd Uczniowski, który wraz z wolontariuszami będzie prowadzić kiermasz. Pozostali uczniowie uczestniczą w tym dniu w lekcjach. Zapraszamy do akcji i dziękujemy za wsparcie oraz zaangażowanie w imieniu chłopca i jego rodziców.

 • Na urodzinach u misia

       14 października to dzień urodzin Książkowego Misia. Tradycyjnie, z tej okazji w bibliotece szkolnej odbyło się spotkanie, na które w tym roku zostały zaproszone dzieci z zerówek. Dzieci obejrzały wystawę książeczek o misiach oraz uczestniczyły w różnych konkursach i zabawach. Po wysłuchaniu opowiadania o Kubusiu Puchatku przyszedł czas na zabawę. Wszystkie chętnie brały udział w konkursach np. układanie misiowych puzzli, strzał piłką do dzbana misia Puchatka, prezent dla misia czy przypnij misiowi muszkę. Były też ciekawe zagadki sprawdzające wiedzę dotyczącą książkowych misiów. Ostatnim zadaniem zerówkowiczów było dokończenie i pokolorowanie rysunku misia. Na zakończenie wspólnej zabawy dzieci otrzymały dyplomy potwierdzające ich udział na urodzinach Książkowego Misia.        Wszyscy dobrze się bawili!  Imprezę przygotowali nauczyciele bibliotekarze p. Justyna Kuśmierczyk , p. Beata Pinkos i p. Izabela Koczkodaj
         Święto Książkowego Misia zostało zorganizowane w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych.

  Na urodzinach u misia.

 • Survival w klasie 3D

       W dn. 16.10.2018 r. uczniowie klasy 3 „d” gimnazjum uczestniczyli w ćwiczeniach survivalowych w Nasutowie. Zajęcia poprowadzili doświadczeni żołnierze i instruktorzy survivalu: Robert „Borsuk” Polak, Paweł Szlendak, Piotr „Piorun” Woźniak.
        Uczniowie dowiedzieli się, jak przetrwać w warunkach środowiska naturalnego. Zapoznali się z właściwymi zachowaniami w sytuacjach niebezpiecznych i kryzysowych, z elementami topografii, a także z budową, przeznaczeniem i właściwościami bojowymi broni strzeleckiej.
       Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem ze strony młodzieży. Uczestnicy zgodnie podkreślili, że to świetna zabawa i doskonała szkoła przetrwania.

  Survival w klasie 3D.

 • Warsztaty MATEMATYCZNE NATCHNIENIE DLA ARTYSTY

      W dn. 27.09.2018 r. odbyły się warsztaty edukacyjne „Matematyczne natchnienie dla artysty” (na przykładzie M. C. Eschera) dla grupy uczniów z klas siódmych i trzecich gimnazjum. Zajęcia poprowadził Tomasz Gąsienica – Józkowy – stylista, wykładowca jednej z wyższych szkół artystycznych; współpracujący z magazynami mody, agencjami modelek i projektantami w Polsce i za granicą.
      Celem zajęć było przełożenie twórczości holenderskiego artysty na współczesne dziedziny edukacji, kultury, mody i designu oraz budowanie pozytywnego wizerunku indywidualnych młodych talentów projektowania w nawiązaniu do rozwiązań inspirowanych twórczością M. C. Eschera.

     Warsztaty stanowiły innowacyjną metodę w edukacji geometrycznej. Na zajęciach uczniowie mieli możliwość zrozumienia pojęć geometrycznych wraz z opanowaniem odpowiednich umiejętności oraz rozwijania wrażliwości geometrycznej do posługiwania się zdobytymi umiejętnościami w życiu codziennym. Zajęcia pozwoliły wydobyć kreatywny potencjał z uczestników, inspirowany sztuką M. Eschera we współczesnych dziedzinach projektowania oraz nawiązać dialog prowadzący do stworzenia kreatywnych projektów z  matematyki i sztuki użytkowej. 

  Warsztaty.

 • Ojcowie niepodległości z watkiem lokalnym

  W dn. 18.10.2018 r. uczniowie klasy III „d” gimnazjum i VII „a” uczestniczyli w warsztacie edukacyjnym „Ojcowie niepodległości z wątkiem lokalnym”, zorganizowanym przez  Miejsko – Powiatową Bibliotekę Publiczną w Świdniku. Zajęcia przygotował i poprowadził p. Mirosław Król – Dyrektor  II Liceum Ogólnokształcącego im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Świdniku.
      
  Spotkanie było cenną lekcją historii i wychowania patriotycznego.

  Ojcowie niepodległości z watkiem lokalnym.

 • Projekt edukacyjny Lepsza szkoła

  Projekt edukacyjny Lepsza szkoła

  Projekt edukacyjny Lepsza szkoła

  W bieżącym roku szkolnym nasza szkoła dołączyła do ogólnopolskiego projektu edukacyjnego Lepsza szkoła (Nowy wielki egzamin, Próbny egzamin ósmoklasisty). Rozwiązywane cyklicznie testy kompetencji mają służyć lepszemu przygotowaniu do egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego, ale także pomóc w bieżącym monitorowaniu wiadomości i umiejętności uczniów klas: 4G, 7E i 8C pod opieką p. Magdaleny Stelmach-Kopeć.

 • Warsztaty teatralne

  Warsztaty teatralne - Obrazek 1W czwartek, tj. 18 października, gościliśmy w naszej szkole aktorów ze świdnickiego Teatru Drogi –   p. Andrzeja Wiśniocha, p. Katarzynę Szajewską - Gałę i p. Janusza Adamczyka, których  do współpracy zaprosiła  polonistka, p. Magdalena Witczak. Artyści przeprowadzili dla młodzieży warsztaty teatralne  w ramach projektu "A z teatrem nam po drodze". Uczestnicy warsztatów poznali historię  lokalnej grupy teatralnej i obejrzeli fragment sztuki w ich wykonaniu. Nasi uczniowie mogli  spróbować swoich sił i zmierzyć się z niełatwym zadaniem aktorskim. Podzieleni na grupy odegrali improwizowane scenki, wykorzystując przy tym profesjonalne rekwizyty. Wszyscy poradzili sobie świetnie i zasłużyli na słowa uznania od prowadzących. Na zakończenie odczytywali w parach poezję, zgodnie ze wskazówkami ich autora, p. J. Adamczyka. Artyści pokazali  młodzieży, że praca w teatrze, czy szkolnym kółku teatralnym, uwalnia drzemiące w nas myśli i emocje, to również moment wytchnienia - wyłączenia się ze stresującej rzeczywistości. Celem tych zajęć było rozbudzenie w młodzieży pasji aktorskiej, być może uśpionego talentu, otworzenia się na innych. Czy to się udało? Czas pokaże.

  mw

 • Warsztaty koncentracji uwagi w klasie 2C i 3C

  Warsztaty koncentracji uwagi w klasie 2C i 3C

           Dnia 17 września 2018r. uczniowie kl. 2C i 3C uczestniczyli w warsztatach prowadzonych przez instruktora teatralnego p. Adriana Krać. Tematem spotkania była praca nad koncentracją uwagi. Trzeba przyznać, że nie było to proste, aby w pełni skupić się na zadaniach wykonywanych w trakcie zaproponowanych ćwiczeń i zabaw. Najwięcej radości sprawiła uczniom zabawa „Pif-paf” oraz „Przeciwieństwa”. Bardzo dziękujemy za spotkanie pełne cennych wskazówek i radości. Miejmy nadzieje, że dzisiejsze ćwiczenia pomogą w codziennej nauce.

  mp

 • Aktualizacja danych

  Dane z programu Plan lekcji zostały zaktualizowane
 • Wycieczka do WRÓBLÓWKI

  Wycieczka do WRÓBLÓWKI

  Dnia 10 października uczniowie klasy I b wraz z wychowawczynią Marzeną Sekutowską oraz uczniowie klasy I f wraz z wychowawczynią Małgorzatą Kozień byli gośćmi pani Marty w gospodarstwie agroturystycznym WRÓBLÓWKA w Kozicach Dolnych. Dzieci miały okazję zobaczyć nie tylko zwierzęta jakie hoduje się na wsi: kury, gęsi, kaczki, owce, kozy, konie itp., ale zobaczyły też rzadkie okazy zwierząt jak: osiołka,  lisa srebrnego, surykatkę, szynszyla i małego kangurka. Odważni ćwiczyli się w dojeniu kozy i pili kozie mleko. Wszyscy zaś ze smakiem jedli pieczone ziemniaki i kiełbaski. Atrakcją były zabawy integracyjne i konkursy wiedzy o poznanych zwierzętach. Wycieczkę zorganizowali rodzice i przy ich współudziale dzieci z radością bawiły się w gospodarstwie, huśtały na huśtawkach, grały w piłkę, a na koniec z wypiekami, pełni pozytywnych emocji wróciły do swoich domów.

  mk

 • Warsztaty w MCP

  Na warsztatach integrujących w MCP

  W poniedziałek 15.10.2018r. Miejskie Centrum Profilaktyki po raz kolejny gościło nas w swoich progach. Tym razem na zajęcia do pani Elżbiety Kuny i pani Magdaleny Łubkowskiej wybrała się klasa 7e pod opieką wychowawczyni, p. M. Stelmach-Kopeć. Podczas trzygodzinnych warsztatów uczniowie mogli się lepiej poznać, ale też nauczyć trudnej sztuki autoprezentacji albo pracy w grupie. Sympatycznym akcentem były Miłe słówka oraz wspólne zdjęcie klasowe.  

  msk

  Warsztaty w MCP.

 • ,,Kwiaty dla Niepodległej”

  ,,Kwiaty dla Niepodległej”

              4 października o godzinie 12.00 w holu głównym naszej szkoły odbyło się uroczyste otwarcie wystawy oraz wręczenie nagród i wyróżnień w międzyszkolnym konkursie plastycznym ,,Rady na Odpady”.

  Tegoroczna XIX już edycja konkursu przebiegła pod hasłem ,,Kwiaty dla Niepodległej”. Na konkurs wpłynęło 160 bardzo pomysłowych prac z przeróżnych materiałów recyklingowych.

  Przyznano po 3 nagrody i od 5do7 wyróżnień w trzech kategoriach wiekowych.

  Nagrody wręczył dyrektor szkoły Pan Tomasz Szydło przy asyście organizatorek konkursu  pań: Bożeny Zabiegły, Elżbiety Kulczyńskiej i Eweliny Żółw .

  Zapraszamy do oglądania wystawy.

  Galeria.....

 • Nie ma śmieci, są surowce!

    W środę 10 października został rozstrzygnięty konkurs ekologiczny „Nie ma śmieci, są surowce!” zorganizowany przez szkolną świetlicę. Uczniowie SP5 po raz kolejny udowodnili, że nie ma dla nich rzeczy niemożliwych! W ruch poszły plastikowe butelki, makulatura, korki, folie, jednorazowe kubki i... z pozornie zużytych i niepotrzebnych już przedmiotów powstały prawdziwe cuda techniki! Na świetlicowym korytarzu do końca tygodnia możecie podziwiać robota pożerającego śmieci, automat do cukierków, teczkę na dokumenty, świnkę skarbonkę czy ekologiczny dywan. Kreatywność uczestników nie miała granic! Każdy projekt jest dowodem na to, że uczniowie nie tylko rozumieją, czym jest recykling, lecz także potrafią zastosować w praktyce jego założenia. Gratulujemy wszystkim uczestnikom!

  Rady na odpady.

 • Koncert muzyczny PAPUGA

         W dniu dzisiejszym gościliśmy w naszej szkole Muzyczny Klub Ucznia i Przedszkolaka SMYK. Aktywnie uczestniczyliśmy w koncercie pt. "Papuga". Zabawne i pouczające piosenki o papudze, ośle, żółwiu czy lisie pomogły uczniom określić postawy ludzkie. Dziękujemy za radosną i pouczającą lekcję muzyki.

  Koncert muzyczny PAPUGA.

 • Z wizytą na Majdanku

  Dopóki wspominamy Ich Oni żyją… - z wizytą na Majdanku

   

                  W dniu 10 października 2018r. uczniowie klas ósmych pod opieką swoich wychowawców i nauczycieli wybrali się do Państwowego Muzeum na Majdanku. Na terenie byłego obozu koncentracyjnego, istniejącego w latach 1941-44, przewodnicy pokazali młodzieży m.in. Pomnik - Bramę, Drogę Hołdu i Pamięci, łaźnię, komory gazowe, baraki, Kolumnę Trzech Orłów oraz krematorium. Ostatnim miejscem zwiedzania było Mauzoleum - charakterystyczny pomnik w kształcie kopuły, pod którą złożono prochy zamordowanych tu więźniów. Tutaj uczciliśmy chwilą zadumy, zapaleniem znicza i złożeniem kwiatów pamięć tych, których los powinien być dla nas przestrogą…

   

  Halina Birenbaum Dopóki wspominamy Ich Oni żyją

   

  Minęło już wiele lat

  Nie brak spraw teraźniejszych,

                                            palących                              

  Trudno jest słuchać o owych

                                          okropnych dziejach

  Powracać do nich, opowiadać i przypominać

  Jednak czuję, że musimy

  Dla siebie – i dla tych, których tam zabili!

   

  Dopóki ich wspominamy

  Oni jeszcze są żywi

  Dopóki myśli się o nich i cierpi

  Dopóki nie milczy się i nie godzi z losem –

  Na przekór i pomimo lat!

   

  msk

  Z wizytą na Majdanku.

 • PIERWSZAKI WITAJĄ JESIEŃ

   Powitanie jesieni w „Wiosce Smerfów"
  Niezwykłe miejsce wyszukali uczniowie z klasy 1c, 1d i 1e na powitanie jesieni. Do swojej bajkowej wioski, na wspólną zabawę, wśród opadających już liści zaprosiły ich nie kto inny, jak …najprawdziwsze Smerfy! Wioska malutkich, niebieskich ludzików znajduje się zupełnie niedaleko od Świdnika - w Jakubowicach Murowanych, gdzie pierwszaki na własne oczy mogły sprawdzić , że jednak lato już odeszło i przyszła jesień. Ich przewodnikiem po bajkowym świecie był sam Papa Smerf, któremu dzielnie pomagała Smerfetka, Ważniak i Laluś. Wspólnie zmagali się z napotkanymi przeszkodami wykazując się niemałym sprytem i zwinnością. Rozwiązywali wcale niełatwe zagadki, rebusy i szarady udowadniając tym samym , że na pewno nie zapadają w sen zimowy. Pierwszaki zasłużyły na „ smefną ucztę” i odpoczynek w grocie solnej. Trzeba przyznać, że miały wielkie szczęście, bo złośliwy Gargamel wraz ze swym groźnym kotem Klakierem był tak bardzo zajęty robieniem zapasów na zimę, że nawet nie wytknął nosa ze swojej chatki. Chociaż dzieci podejrzewają, że po prostu stchórzył - przestraszył się śmiechu, zgodnej zabawy i dobrego humoru jakim tryskały pierwszaki!

  Wych. kl.1d D.Pastuszak

  PIERWSZAKI WITAJĄ JESIEŃ.

 • WIZYTA W OGRODZIE BOTANICZNYM

      Próbowaliście kiedyś palców nieboszczyka? Nie? A my tak! Uczniowie klasy 2b odwiedzili Ogród Botaniczny w Lublinie. Dzieci miały okazję obserwować rośliny rzadko spotykane, zagrożone wyginięciem, egzotyczne. Próbowały też ich owoców. Palce nieboszczyka to jadalne owoce palecznika chińskiego, krzewu pochodzącego z Azji południowo – wschodniej. Ma bardzo dekoracyjne, metaliczno -niebieskie owoce. W smaku trochę podobny do melona. Zwiedzaliśmy też dworek Kościuszków. To była bardzo edukacyjna wyprawa zakończona zasadzeniem roślin pustynnych, które teraz pielęgnujemy w naszych domach.
  B. Kaciuczyk
   

  WIZYTA W OGRODZIE BOTANICZNYM.

 • VII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

       Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia to akcja edukacyjna, która odbywa się rokrocznie w ostatni piątek września. Ma ona na celu zachęcić wszystkich do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia. Uczniowie, którzy w trakcie wakacji zdążyli ją zapomnieć, mają okazję nadrobić te zaległości. Natomiast dorośli – mogą popisać się doskonałą znajomością trudnych przypadków tabliczki mnożenia podczas… egzaminów!
     
  Główne motto akcji to „Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają” .
  W  tym roku szkolnym uczniowie naszej szkoły wzięli aktywny udział w VII Światowym Dniu Tabliczki Mnożenia. W klasach pojawiły patrole egzaminacyjne, które sprawdzały znajomość tabliczki mnożenia starszych kolegów oraz dorosłych. Każdy, kto poprawnie wykonał wylosowane zadania, otrzymał nagrodę – odznakę i certyfikat EKSPERTA TABLICZKI MNOŻENIA.
       Koordynatorami  VII Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia w naszej szkole byli w tym roku: p. Joanna Lewczuk, p. Mariola Piętal, p. Marzena Herda oraz  p. Piotr Błądek, a także p. Beata Pienkos.
       Gratulujemy najlepszym w tej edycji i zachęcamy wszystkich do udziału w akcji już za rok!

  VII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia.

strona:

Wiadomości

Kontakt

 • Szkoła Podstawowa nr 5 im. Janusza Kusocińskiego w Świdniku
  21-040 Świdnik ul. Jarzębinowa 6
 • 817513371

Galeria zdjęć