Tym razem zamiast wyjazdów spotkanie w wirtualnym świecie, rozmowy na chatach i multimedialne prezentacje. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 wzięli udział w nietypowej, międzynarodowej wymianie młodzieży. Wszystko w ramach projektu Eramsus+ „Teaching Cultural Heritage with Digital Technologies” (Nauczanie dziedzictwa kulturowego z wykorzystaniem technologii cyfrowej).
– W projekcie, który rozpoczął się jesienią 2019 roku, biorą udział szkoły z Chorwacji, Szwecji, Hiszpanii i Portugalii. Zgodnie z tytułem, stawiamy głównie na nowe technologie. Niestety, ze względu na pandemię niektóre nasze działania nieco się opóźniają. Planowane wymiany młodzieży i spotkania w krajach partnerskich również musieliśmy przełożyć na bardziej sprzyjający czas. A skoro nie możemy nigdzie wyjechać, zdecydowaliśmy się na formę online. Organizatorem zajęć w sieci była szkoła partnerska z Porto – mówi Aneta Seremak, nauczycielka matematyki, która koordynowała działania w „Piątce” z Marcinem Paśnikowskim, nauczycielem języka angielskiego i informatyki.
W ramach ubiegłotygodniowej wirtualnej wymiany, młodzież z placówek partnerskich wymieniała się informacjami o swoich krajach, tradycjach narodowych, życiu codziennym i formach spędzania wolnego czasu. Ważnym aspektem była nauka obsługi ciekawych aplikacji oraz możliwość szlifowania języka angielskiego.
– To było nowe doświadczenie, które, jeśli tylko będzie okazja, chętnie powtórzę – mówi Zuzanna Danielak. – Poznałam wiele fajnych osób. Przyjemnie spędziliśmy ze sobą czas. Wspólnie robiliśmy prezentacje oraz rozwiązywaliśmy quizy o kulturze Porto i Chorwacji. W grupie rozmawialiśmy o swoich hobby i życiu codziennym. Mogłam sprawdzić się w spontanicznych wypowiedziach w języku angielskim. Cały projekt był bardzo dobrze skoordynowany, co ułatwiło nam pracę.
– Nie ma rzeczy, która podobałaby mi się najbardziej – śmieje się Maria Gumulska. – Ogólnie było to ciekawe przeżycie. Poszerzyłam wiedzę o krajach biorących udział w przedsięwzięciu, szczególnie o ich zwyczajach, sztuce, folklorze, kuchni, ciekawych miejscach, popularnej muzyce. Udział w wymianie umożliwił mi bezpośredni kontakt z kolegami z Portugalii, Szwecji, Hiszpanii i Chorwacji. Mogliśmy porozmawiać, wymienić się różnymi informacjami i doświadczeniami.
– Dowiedziałam się wielu interesujących faktów na temat innych krajów, podzieliłam się informacjami o Polsce i poznałam wspaniałych ludzi, z którymi planuję utrzymywać kontakt. Nauczyłam się również obsługi ciekawych aplikacji, np. do tworzenia obiektów 3D. Z racji tego, że porozumiewaliśmy się w języku angielskim, poszerzyłam swój zakres wyrazów i nabrałam pewności w rozmowie w tym języku – wylicza Urszula Łopucka.
– Nie dane nam było zobaczyć się na żywo, ale wszystko tak świetnie zorganizowano, że wszyscy doskonale się bawiliśmy – dodaje Hanna Sławińska. – Najważniejsze jest, że mogłam poznać wielu wspaniałych ludzi, z którymi kiedyś chciałabym spotkać się nie tylko w sieci. Zdobyłam również wiedzę na temat kultury innych europejskich państw, polepszyłam umiejętności komunikacyjne z języka angielskiego. Dowiedziałam się wielu nowych rzeczy z działu informatyki, np. jak tworzy i drukuje się projekty 3D.
ow, fot. SP nr 5