Nasza biblioteka

MOTTO NASZEJ BIBLIOTEKI

W NASZEJ BIBLIOTECE MOŻESZ:

• wybierać i wypożyczać książki
  • czytać czasopisma
  • korzystać z Internetu
  • pytać
  • uśmiechać się i cicho rozmawiać
  • odrabiać lekcje, uczyć się
  • miło spędzać czas
  • mieć spokój

Jeżeli potrzebujesz konkretnego tytułu lub materiałów na określony temat, skorzystaj z pomocy nauczyciela bibliotekarza.

Jeżeli chcesz się z nami skontaktować :

Zadaniem biblioteki szkolnej jest usprawnienie procesów efektywnego uczenia się, umożliwienie  rozwoju zainteresowań i pracy samokształceniowej. Jest ona warsztatem pracy dla ucznia i nauczyciela, miejscem kształtującym kompetencje informacyjne. Umożliwia doskonalenie umiejętności korzystania z różnych źródeł,  pozyskiwania, selekcjonowania i przetwarzania zdobytych informacji.

Biblioteka posiada skomputeryzowane zbiory, posługuje się komputerowym warsztatem informacyjno – wyszukiwawczym i automatyzacją procesów bibliotecznych. Wpływa to na szybkość i łatwość w dotarciu do potrzebnych informacji oraz lepszą i szybszą obsługę użytkownika.

W roku szkolnym 2017/2018 nastąpiło połączenie bibliotek Szkoły Podstawowej  Nr 5  i Gimnazjum Nr 3.  Najpierw zostały połączone bazy danych obu bibliotek w programie MOLNET+, następnie  ujednolicono kody kreskowe na książkach oraz systematycznie łączone są w jedną całość oba księgozbiory. Pieczę nad biblioteką sprawują nauczyciele bibliotekarze: Izabela Koczkodaj, Justyna Kuśmierczyk, Beata Pinkos

Obecnie biblioteka składa się z trzech pomieszczeń:

• Wypożyczalni głównej, gdzie zgromadzona jest literatura piękna             i popularnonaukowa, którą czytelnicy mogą wypożyczać do domu.
  • Wypożyczalni podręczników, w której zgromadzony jest również księgozbiór podręczny z różnych dziedzin oraz podręczniki. Znajdują się tu 2 komputery i 2 urządzenia wielofunkcyjne, z których korzystają nauczyciele przygotowujący materiały pomocnicze na lekcje.
  • Czytelni, która jest jednocześnie Centrum Multimedialnym wyposażonym w tablicę multimedialną , 4 komputery  dla uczniów oraz księgozbiór podręczny z językoznawstwa

Księgozbiór biblioteki liczy 20119 woluminów i podzielony jest na działy :

LITERATURA PIĘKNA ustawiona jest w działach oznaczonych symbolami literowymi:

Bw    bajeczki, wierszyki, opowiadania dla najmłodszych
B       baśnie, legendy, podania
Ob     opowiadania i powieści obyczajowe
P       opowiadania i powieści podróżnicze i przygodowe
     opowiadania i powieści fantastyczne
K       opowiadania i powieści kryminalne

opowiadania i powieści historyczne
Prz    opowiadania i powieści przyrodnicze

Pd     poezja, dramat