• Najładniejsze rzepki!

    Prezentujemy najładniejsze rzepki autorstwa naszych młodszych przyjaciół – świetliczaków. Wszystkie prace były ładne i kolorowe, we wszystkie uczniowie włożyli wiele wysiłku, a gimnazjaliści z programu PoczytajMY wybrali najładniejsze. Oto nazwiska ich małych wykonawców:

    Kuba Szorek-0 "B", Gabrysia Kamińska-I "C", Zuzia Korbus-I "E", Igor Harmasz-II "C", Mikołaj Łakota-II "C", Blanka Zielińska-II "C", Ola Drewiuk-III "H", Oliwia Jośko-III "D",  Klaudia Zielińska-III "I"

    Gratulujemy wyróżnienia! Rekinki już do Was płyną!

    Magdalena Stelmach - Kopeć

    koordynator programu "PoczytajMY"

  • Dzień Kultury i Mediów w I LO

    W dn. 14 lutego grupa uczniów z kl. 3f pod opieką polonistki, p. Magdaleny Stelmach – Kopeć uczestniczyła w kolejnym warsztacie dziennikarskim dla młodzieży gimnazjalnej w I LO w Świdniku. Nad przygotowaniem zadań i prezentacji pracowali uczniowie Koła Dziennikarskiego z „Bronka” pod czujnym okiem polonistki, p. Doroty Jaśkowskiej. Młodzież analizowała m.in. fakty i opinie, gatunki dziennikarskie, tytuły, leady, tabloidyzację mediów oraz etykę w reklamie. Warsztatom towarzyszyły zajęcia z p. doktor Małgorzatą Brodacką, pracującą na Wydziale Pedagogiki i Psychologii UMCS. Poświęcone były inteligencji emocjonalnej oraz badaniu i kontrolowaniu emocji, dzięki czemu pozwoliły młodzieży nauczyć się czegoś o sobie i swoich emocjach.

    Czytaj więcej

    msk

  • Wyróżnienie dla Oli Gizy

    W dn. 14 lutego w I LO w Świdniku odbył się VII Powiatowy Konkurs Poezji Władysława Broniewskiego, w którym wzięła udział uczennica kl. 3F (gimnazjum), Aleksandra Giza pod opieką polonistki, p. M. Stelmach – Kopeć. Ola zaprezentowała utwór W. Broniewskiego pt. „Nocny gość”. Gratulujemy wrażliwości i niewątpliwego talentu, życząc dalszych sukcesów artystycznych i nie tylko!

    Czytaj więcej

    msk


  • Nasi uczniowie w finale!!!

    Do finału  konkursu przedmiotowego z matematyki zakwalifikowali się:

    klasy II - III gimnazjum

    Szymon Kita 3A
    Karol Błaszczak 3A
    Piotr Maksymiuk 2 A

    klasy 7 szkoły podstawowej

    Julia Wrońska 7 C
    Krystian Skwarczyński 7 C

    Jest to najlepszy wynik wśród szkół świdnickich!
    G R A T U L A C J E   Powodzenia w finale!

  • 1% dla Hospicjum Małego Księcia

  • W stolicy nie można się nudzić…

    Tuż przed feriami (26.01.) klasy 2C (G3) i 7C (SP5) pod opieką wychowawców (p. A. Szewczyk–Hereta i p. B. Zabiegły) i nauczycieli (p. K. Królik, p. M. Tokarzewska, p. M. Stelmach–Kopeć) oraz pilota wybrały się na wycieczkę edukacyjną (z kartami pracy) do Warszawy.  Zwiedzanie zaczęliśmy od znanego gmachu TVP przy ul. Woronicza 17 (poznaliśmy historię telewizji i jej tajniki), by potem wstąpić do popularnych Złotych Tarasów, a następnie spacerkiem przeszliśmy do Centrum Pieniądza NBP (na bogato!).  Ostatnim punktem naszego harmonogramu był Teatr Buffo i słynny już musical pt. „Metro” w reż. J. Józefowicza (zawsze pełna widownia i owacje publiczności - na stojąco).  Pełni emocji i wrażeń wróciliśmy do Świdnika, z przekonaniem, że stolicę musimy odwiedzać częściej!

    msk

  • Akcja czytelnicza u świetliczaków!

    Głównym tematem czwartkowej akcji czytelniczej był wiersz Juliana Tuwima pt. "Rzepka". Uczniowie z Klubu Czytelniczego (kl. 3F gimnazjum) przygotowali tekst wiersza, płytę z piosenką oraz stroje dla bohaterów utworu. Akcja odbyła się  tuż przed feriami w szkolnej świetlicy. Wzięli w niej udział gimnazjaliści oraz uczniowie "zerówki", którzy entuzjastycznie przywitali Dziadka, Babcię, Wnuczka oraz towarzyszące im zwierzęta:) Po przeczytaniu i "pokazaniu" treści wiersza świetliczaki chętnie przebrały się w stroje i same "odegrały" "Rzepkę" (z muzyką i bez). Następnie dzieci kolorowały rzepkę, co stanowiło bardzo pożądany i lubiany przez nie element konkursowy (przewidzieliśmy drobne upominki za najładniejsze rzepki). Wszystkim bardzo się podobało. Nagrody przyznamy już po feriach. Wtedy też przygotujemy wystawę zebranych podczas spotkań czytelniczych prac świetliczaków.

    msk

  • Szkolny Dzień Składanki i Łamigłówki

    Dnia 26.01.2018 r. obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Składanki i Łamigłówki. Dla klas młodszych zorganizowany był konkurs o tytuł Mistrza Matematycznych Łamigłówek, a dla kl. IV–VI oraz VII-IIIG zorganizowane zostały zawody w układaniu kostki Rubika. W kategorii wiekowej VII–IIIG mistrzem kostki Rubika został Kacper Szeląg 3a, a w kategorii IV–VI - Kacper Flis kl. 6e oraz Michał Dyszczak kl. 4a.
    W klasach I – III odbył się konkurs w rozwiązywaniu kwadratów magicznych na czas. Tytuł Mistrza Matematycznej Łamigłówki zdobył Norbert Chrzanowski kl. 1b, Karol Kamiński kl. 2c i Mateusz Wójcik kl. 3f.
    Na lekcjach matematyki w klasach 4b, 4d, 4g, 5a, 6e gościły w tym dniu łamigłówki, krzyżówki matematyczne.

    Organizatorami były panie: J. Lewczuk, M. Kubiak, M. Piętal, J. Czerwonogrodzka.

    Szkolny Dzień Składanki i Łamigłówki .

  • Konkurs plastyczny "Bezpieczna zima"

     Jak co roku, w styczniu odbył się konkurs plastyczny "Bezpieczne ferie zimowe". Celem konkursu jest przypomnienie i utrwalenie zasad bezpieczeństwa obowiązujących w czasie zimowych zabaw. Organizatorkami były: Ewa Leszczyńska i Ewa Rejowska.
    W konkursie wzięło udział 96 prac uczniów z klas: 0a, 1a, 1b, 1d, 1e, 1f, 2b, 3b, 3c, 3d, 3e, 3f, 3g, 3h.

    Jury w składzie: p. Elżbieta Kot i p. Karolina Mareczko wyróżniło prace uczniów:
    I miejsce : Amelia Narejko 0a, Blanka Kołaczkowska 1d, Oliwia Nowacka 3e
    II miejsce: Wojciech Samborski 0a, Nikola Wolińska 1b, Szymon Wójcik 3g
    III miejsce: Karolina Latek 1e, Wiktoria Kopeć 3b, Karolina Dzadz 3d
    Wyróżnienia otrzymali: Gabriel Pizoń 1a, Kacper Borowiec 1a, Gabriela Szymańska 1b, Eva Kania 1e, Nadia Fostacz 3c, Paula Skoczylas 3e, Maja Woźniak 3f, Julia Staniak 3g, Emilia Bujanowska 3h, Maria Nawrocka 3h.

                                                                                                                             Gratulujemy: E. Leszczyńska, E. Rejowska

    Konkurs plastyczny "Bezpieczna zima".

  • "Bezpieczny powiat - bezpieczne ferie"

             Wkrótce ferie zimowe, dlatego też 18 stycznia, w ramach akcji "Bezpieczny powiat- bezpieczne ferie" z uczniami klas pierwszych naszej szkoły spotkali się przedstawiciele Forum Inicjatyw Społeczno-Gospodarczych "Lider Forum" oraz policji. W czasie spotkania omówione zostały zasady bezpieczeństwa w ruchu publicznym oraz w czasie wyjazdów na nadchodzące ferie. Dzieci bardzo chętnie włączały się w dyskusję i brały w niej czynny udział. Dziękujemy za dobre rady i przestrogi na nadchodzący czas wypoczynku.                                                                                                                                                  
    "Bezpieczny powiat - bezpieczne ferie".

  • Prelekcja prof. Tomasza Panfila

    Być zwyciężonym i nie ulec to zwycięstwo, zwyciężyć i spocząć na laurach to klęska. - J.Piłsudski

     

    W dn. 24 stycznia klasy trzecie gimnazjum wybrały się do Miejskiego Ośrodka Kultury w Świdniku, aby wziąć udział w prelekcji prof. Tomasza Panfila pt. „Józef Piłsudski. Ojciec Niepodległości”, inaugurującej projekt Akademia Niepodległości. Drugie spotkanie (15.02.) będzie dotyczyło tematu „Polski wiek XIX – wiek Powstań”, na którym dr hab. Marcin Kruszyński wygłosi wykład o takim tytule. Organizatorem akademii jest Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie, Miejski Ośrodek Kultury w Świdniku oraz Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Świdniku. Wydarzenie opatrzone jest hasłem #MojaNiepodległa i wpisuje się w jubileuszowe obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

    http://www.bibliotekaswidnik.pl/index.php/604-akademia-niepodleglosci

    msk

  • Mistrzostwa Powiatu w Piłce Siatkowej Chłopców

    23 stycznia w hali sportowej w Piaskach odbyły się Powiatowe Igrzyska Młodzieży szkolnej w Piłce Siatkowej Chłopców. Uczniowie naszej szkoły wygrali 2 spotkania i zajęli 1 miejsce awansując do rozgrywek rejonowych. Skład naszej reprezentacji:
    Bartoszek Kacper, Długosz Mateusz, Hanc Sebastian, Hołub Jakub, Hostman Filip, Kurkiewicz Marcin,  Michajłow Nikolas, Michalak Mikołaj, Oniszczuk Kacper , Sokół Sebastian, Szostak Dawid, Żuk Krystian

  • Dyktando po hiszpańsku

    W grudniu 2017, nasi uczniowie uczestniczyli w 5 już edycji konkursu dyktando w języku hiszpańskim. Tekst o Bożym Narodzeniu  odczytała nam zaprzyjaźniona ze szkołą Portorykanka Sulem. Dziś poznaliśmy laureatki konkursu i wręczyliśmy nagrody.

    1 miejsce - Natalia Drobik 3f
    2 miejsce Milena Różańska 3c
    3 miejsce Natalia Kosiarska 3c
    4 miejsce Natalia Śmiarowska 3c 
    Gratulacje dla wszystkich uczestników.

     

    kk

  • Rocznica urodzin Janusza Kusociński

            W ramach jubileuszu 30-lecia szkoły, 15 stycznia, w dniu urodzin patrona, samorząd  uczniowski zorganizował grę dydaktyczną dla uczniów klas IV-VI. Każdy otrzymał kartę, którą należało uzupełnić poprawnymi informacjami na temat Janusza Kusocińskiego.  W udzieleniu poprawnych odpowiedzi pomagały plakaty rozmieszczone w różnych częściach szkoły. Uczniowie dowiedzieli się między innymi, iż o karierze Kusego (jak nazywany był lekkoatleta) zadecydował przypadek. Wszyscy uczestnicy gry otrzymali pamiątkowy znaczek.

    Kusociński - gra.

  • 111 rocznica urodzin Janusza Kusocińskiego

                W dniu 15 stycznia, z okazji 111 rocznicy urodzin patrona naszej szkoły – Janusza Kusocińskiego odbyło się spotkanie uczniów klas I – III.
    Na wstępie Pan Dyrektor Tomasz Szydło rozpoczął oficjalnie obchody XXX-lecia szkoły. Zaprezentowano życiorys naszego patrona, który był wybitnym sportowcem i wielkim patriotą. Swoim życiem pokazał nie tylko jak toczyć sportową walkę i zwyciężać, ale przede wszystkim jak przegrywać z godnością i honorem, nawet wtedy, gdy za miłość do ojczyzny trzeba zapłacić najwyższą cenę. Dwudziestoczterokrotny rekordzista Polski, dwukrotny rekordzista świata, to tylko część imponujących osiągnięć "Kusego”. Do tej pory jest symbolem sukcesów sportowych Polski międzywojennej, symbolem obywatela, sportowca, a w potrzebie, dzielnego żołnierza.
    W drugiej części spotkania uczniowie klasy III B i III D zaprezentowali wiersze związane z różnymi dyscyplinami sportowymi oraz zachęcali koleżanki i kolegów do uprawiania sportu.
    Wręczone zostały także nagrody za udział w konkursie plastycznym PORTRET PATRONA MOJEJ SZKOŁY.

    111 rocznica urodzin Janusza Kusocińskiego.

  • Z cyklu spotkań z ciekawymi gośćmi…

    Dzisiaj, tj. 17 stycznia klasa 3F pod opieką p. M. Stelmach – Kopeć ponownie wzięła udział
    w niecodziennej lekcji, przeprowadzonej tym razem przez pana Adrian Lesiakowskiego, pracownika Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Lublinie. Wykład nosił tytuł "Polacy ratujący Żydów" i był dla uczniów wyjątkową lekcją nie tylko historii własnego narodu, ale też empatii i wrażliwości na ludzką krzywdę. Literatura dotycząca Holokaustu jest analizowana przez uczniów w klasie trzeciej.

    msk

  • Gala Wolontariusza

    Dnia 13.01.2018 r. w siedzibie Caritas Archidiecezji Lubelskiej odbyła się uroczysta Gala Wolontariusza, podsumowująca pracę Szkolnych Kół Caritas w I semestrze 2017/2018 r.

    Podczas uroczystości naszą szkołę reprezentowały uczennice klasy 3g – Kornelia Kędzierska oraz Julia Kais.

    W konkursie „Wolontariusz Roku” wyróżnienie otrzymała Kornelia Kędzierska, udowadniając jak bardzo przyjemne może być służenie innym, empatia, dobrowolna bezinteresowna pomoc.

    ak

  • Lekcja pokazowa

    W środę 10 stycznia 2018 r. grupa uczniów klas 2 gimnazjum, uczących się języka francuskiego jako drugiego języka obcego zaprosiła na lekcje pokazową swoich młodszych kolegów i koleżanki z klasy 6c. 
    Już niedługo, w siódmej klasie, staną oni przed wyborem drugiego języka obcego i nasi frankofoni chcieli przybliżyć im kulturę, zwyczaje francuskie, oraz opowiedzieć o nuace tego języka w naszej szkole. Na koniec prezentacji szóstoklasiści mogli zmierzyć się w quizie podsumowującym zajęcia grając w Kahoot na swoich telefonach. Słodkie wspomnienia z lekcji zapewniły francuskie croissanty. Bon Appétit et à bientôt.

     

    kk

  • PROGRAM ZDROWA JA!

         Z ogromną przyjemnością i dreszczykiem emocji rozpoczynamy w Szkole Podstawowej nr 5 w Świdniku realizację projektu: ZDROWA JA – „Ocena skuteczności interwencyjno-profilaktycznego programu poprawy zachowań zdrowotnych 15-letnich dziewcząt klas II z wykorzystaniem techniki telemonitoringu” pod patronatem Ministerstwa Zdrowia oraz Instytutu Matki i Dziecka, w ramach Narodowego Programu Zdrowia. 

          Jest to program, który ma na celu wsparcie dziewcząt w prowadzeniu zdrowego stylu życia oraz zmianie niekorzystnych zachowań związanych ze zdrowiem. W założeniu projekt ma się przyczynić do:...

    wzrostu zainteresowania dziewcząt zdrowiem swoim oraz otoczeniem: bieżącej poprawy aktywności fizycznej; ograniczenia zachowań sedentarnych (związanych z siedzącym trybem życia); poprawy zachowań żywieniowych; rezygnacji z zachowań ryzykownych. Projekt ma charakter innowacyjny: opaski monitorujące, które otrzymają uczestniczki projektu, to nie tylko narzędzia promujące zdrowie, ale również modny, technologicznie gadżet, który sprawi, że udział w projekcie będzie dla dziewcząt dobrą zabawą.

            Wszyscy wiemy, co to znaczy właściwa dieta oraz, że aktywność fizyczna zapewnia zdrowie i dobre samopoczucie. Tylko jak to zrobić? Jak konsekwentnie pozbyć się z diety podjadania, czy tych zniesławionych "pustych kalorii"? Jak regularnie ćwiczyć skoro kolejny odcinek serialu już czeka na nas w sieci? Mamy nadzieję, że odpowiedzią jest przygotowany specjalnie dla 15-latek - program ZDROWA JA. Elektroniczne opaski, które będą nosić na ręku dziewczęta przypomną, podpowiedzą kiedy iść na spacer i kiedy jest czas na kolejny zbilansowany posiłek. Może to jest rozwiązanie? 

            W badaniu bierze udział 1200 dziewcząt 15-letnich z 48 szkół z terenu 16 województw.

    Koordynatorzy projektu w naszej szkole: Tomasz Szydło - dyrektor szkoły,  Joanna Sekuła - nauczycielka wychowania fizycznego, Renata Waryszak - pielęgniarka szkolna.

           Czas trwania projektu XI 2017 r. - X 2018 r.

  • Z cyklu spotkań z ciekawymi gośćmi…

    Dzisiaj, tj. 10 stycznia klasa 3F pod opieką p. M. Stelmach – Kopeć wzięła udział w niecodziennej lekcji, przeprowadzonej przez pana Michała Durakiewicza, pracownika Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej w Lublinie. Prelekcja i warsztaty pt. „Wojenne dzieciństwo, czyli co się działo z polskimi dziećmi w czasie II wojny światowej” związane były z tematyką lekcji języka polskiego, a konkretnie literaturą II wojny światowej, omawianej przez młodzież w klasie III. Uczniowie dowiedzieli się, z jakimi problemami musiały borykać się dzieci podczas kataklizmu wojny oraz o tym, jak piękne karty zapisała ówczesna młodzież w polskiej historii.

    msk

strona: