• "CZY NAUKA JEST CIĘŻAREM?"

    Na stronie RR w zakładce ankiety znajdziecie linka do interaktywnej ankiety:
    "CZY NAUKA JEST CIĘŻAREM?"
    http://sp5.swidnik.pl/portal_sp5/rr/ankiety.htm

    Anonimowa ankieta adresowana do wszystkich (rodziców, uczniów i nauczycieli).
     Temat ciężaru tornistrów pojawił się już jakiś czas temu. Był sygnalizowany w prasie i telewizji. Także w naszej Szkole dostajemy wiele sygnałów w tej sprawie od rodziców.
    Ankieta ma posłużyć bliższemu przyjrzeniu się tematowi. Na wyniki ankiety czekamy do końca marca. Po jej otrzymaniu przeprowadzimy analizę wyników.

             Temat będzie podstawą do dyskusji z Dyrekcją i Radą Pedagogiczną.
           ANKIETA interaktywna powstała przy dużym nakładzie pracy ucznia klasy 3e gim. Adriana Dacki pod opieką nauczyciela informatyki Stanisława Pietryki.

    Dziękujemy! 

  • Wyniki konkursów przedmiotowych KO w Lublinie

  • Aktywni w kulturze

        W dn. 27-28.02 i 01.03.2019 r. grupa uczniów z klas siódmych i trzecich gimnazjum uczestniczyła w projekcie „Aktywni w kulturze”, który odbył się w  Krakowie. W ramach projektu młodzież realizowała lekcje historii, sztuki, geografii, wychowania fizycznego i języka polskiego. 
         Uczestnicy projektu obejrzeli dwa spektakle teatralne: „Dziady” w Teatrze Współczesnym i „Zemstę” w Teatrze im. Juliusza  Słowackiego.

       Niezapomnianym przeżyciem dla młodzieży było spotkanie  z p. Marcinem Sianko – aktorem teatralnym, telewizyjnym i filmowym - w Teatrze im. Juliusza Słowackiego. Pan Marcin opowiedział uczniom o swojej karierze aktorskiej oraz o tym, jak wiele satysfakcji  daje mu praca w teatrze i na planie filmowym. Ponadto chętnie, z humorem i cierpliwością udzielił odpowiedzi na wszystkie zadane przez uczniów pytania (wywiad z p. Marcinem Sianko będzie można przeczytać w szkolnej gazetce „Przybij piątkę!”).
       Poza tym miłośnicy teatru naszej szkoły mieli przyjemność wziąć udział w  warsztatach edukacyjnych „Kuchnia aktorska” w Teatrze Współczesnym, które poprowadził p. Paweł Brandys (aktor teatralny i filmowy). Zajęcia były poświęcone samodzielnej, zakulisowej pracy aktora i jego warsztatowi, oparte na improwizowanej zabawie, tworzeniu i spontanicznym reagowaniu.
        Uczniowie uczestniczyli też w Warsztacie Musicalowym i Aktorskim w Studio Teatru Muzyki i Tańca Elżbiety i Piotra Armatys, dzięki któremu mogli zapoznać się z ćwiczeniami oddechowymi, dykcyjnymi, wokalnymi, a także z elementami rytmiki i świadomości ciała.
       Atrakcyjne były również zajęcia warsztatowe „Ubrani w Kulturę, Ubrani w Słowa”, przygotowane i poprowadzone przez p. Joannę Wiernicką – Zawiszę (dziennikarkę prasową i prezenterkę telewizyjną, eksperta w budowaniu wizerunku instytucji i osób). Celem zajęć było budowanie świadomości kulturowej i społecznej poprzez upowszechnianie dostępu do profesjonalnej edukacji medialnej w obszarach komunikacji, emisji głosu oraz wyrazu scenicznego.
         Ponadto młodzież miała okazję zetknąć się z  bogatą historią Krakowa oraz zobaczyć liczne i cenne zabytki miasta. Uczestników wycieczki po królewskim mieście oprowadzał

    p. Karol Orzechowski (ekonomista; krakowianin i jak sam mówi – również wiedeńczyk; wielbiciel historii i architektury Krakowa oraz Wiednia; propagator edukacji kulturalnej – wybitnych dzieł sztuki i muzyki klasycznej – wśród dzieci i młodzieży). Uczniowie zwiedzili m. in. Wawel, dzielnicę Krakowa - Kazimierz, Rynek Główny i Sukiennice, Kościół Mariacki, Bazylikę św. Michała Archanioła i św. Stanisława Biskupa i Męczennika (nazywanego kościołem „Na Skałce”), Bazylikę św. Franciszka z Asyżu (tu m. in. witraż „Bóg Ojciec” Stanisława Wyspiańskiego), Dziedziniec Collegium Maius, obejrzeli portret Leonarda da Vinci „Dama z gronostajem”. Niewątpliwą atrakcją było wejście na Kopiec Kościuszki i wizyta w Muzeum Figur Woskowych oraz spacer brzegiem Wisły.

       Serdecznie dziękuję Panu Marcinowi Sianko za  pouczające spotkanie i wspaniałą zabawę oraz Pani Joannie Wiernickiej – Zawiszy i Panu Karolowi Orzechowskiemu za bezinteresowną pomoc przy organizacji projektu.

    Małgorzata Jańczuk

    Fot. A. Rakuzy – Wójcik i Ubrani w Polskę 

    Aktywni w kulturze.

  • „Gorączka złota”

    „Gorączka złota”

     

    Wspierajmy akcję charytatywną „Gorączka złota”!!!

    W naszym mieście po raz kolejny odbywa się wyjątkowa akcja, mająca szczytny cel. Przyłączmy się do darczyńców i zbierajmy „złote monety”. Podpisane woreczki można przynosić do sekretariatu szkoły lub do wychowawców klas.
    Więcej informacji o akcji tutaj:

    http://glosswidnika.pl/zloto-dla-potrzebujacych/

    Szkolne Koło Wolontariatu

  • Portal internetowy „Głosu Świdnika”

     Z przyjemnością informujemy o uruchomieniu portalu internetowego „Głosu Świdnika”. Nowa strona umożliwi nam dotarcie również do Czytelników, którzy rzadko sięgają po papierowe wydanie Tygodnika.

     Portal to także nowa przestrzeń, dzięki której jeszcze szerzej możemy informować o wszystkim, co dzieje się również w Państwa instytucjach. Mając na uwadze dotychczasową dobrą współpracę, zwracamy się z prośbą o zamieszczenie na Państwa stronie internetowej hiperłącza do portalu www.glosswidnika.pl w postaci załączonego banneru.

     Zachęcamy również do śledzenia na bieżąco informacji zamieszczanych na portalu.

     Z góry dziękujemy za pomoc i pozdrawiamy

     Redakcja Głosu Świdnika

  • Dla Dzieci z Domu Dziecka NASZ DOM

    Zachęcamy do udziału w akcji!

    Na prośbę  Domu Dziecka NASZ DOM w Tuligłowach, a w porozumieniu z Dyrekcją i we współpracy z Samorządem Uczniowskim naszej szkoły, ruszamy z kolejną przedświąteczną akcją charytatywną na rzecz potrzebujących wsparcia 48 dzieci w wieku od 0 do 18 r. ż. Zgodnie z ustaleniami w ramach akcji proponujemy, by każda klasa pod opieką wychowawcy przygotowała paczkę o następującym składzie:

    • artykuły spożywcze z długim terminem przydatności do spożycia np.: olej, konserwy mięsne, herbata, kakao, cukier, mąka, kasza, ryż, makaron, płatki, dżem, syrop do rozcieńczania z wodą, przyprawy
    • środki higieny osobistej np.: mydło w płynie i kostce, szampon do włosów, żel pod prysznic, pasta i szczoteczka do zębów, dezodorant, ręcznik.

    W każdej paczce mogą znaleźć się także:
    - kartka świąteczna ręcznie wykonana przez dzieci z życzeniami i podpisem np. życzą dzieci i wychowawca  klasy 4b Szkoły Podstawowej nr 5 w Świdniku

    - słodycze i artykuły szkolne (w miarę możliwości).

    Wymienione artykuły zbieramy do końca marca i PODPISANE (NAZWISKO, KLASA) przynosimy do:
    - wychowawców klas,
    - pokoju nauczycielskiego
    - lub sali 207.
    Paczki zostaną dostarczone dzieciom w dn. 9 kwietnia dzięki życzliwości jednego z rodziców naszych uczennic.

     Z góry dziękujemy za okazane serce w imieniu podopiecznych placówki
    Szkolne Koło Wolontariatu i Samorząd Uczniowski

  • POZYTYWNIE NAKRĘCENI

    POZYTYWNIE NAKRĘCENI

                  POZYTYWNIE NAKRĘCENI 11-22.03.2019
    Samorząd Uczniowski, Rada Rodziców, Dyrekcja Szkoły zaprasza uczniów wszystkich klas do udziału w SZKOLNEJ AKCJI „POZYTYWNIE NAKRĘCENI”. W dniach 11-22.03.2019 w ramach zajęć z wychowawcą prosimy, by uczniowie (indywidualnie bądź w grupach) wykonali plakaty (format min. A3) z hasłami promującymi:
    - życzliwość
    - pozytywne myślenie
    - mowę  miłości i szacunku
    - otwartą i przyjazną postawę.
    Ocenie podlegać będą:
    - oryginalność i trafność haseł

    - estetyka wykonanych prac.

    Najciekawsze hasła zostaną na trwałe umieszczone na murach naszej szkoły, a ich autorzy zostaną nagrodzeni słodkimi upominkami.
    Podpisane prace (w prawym dolnym rogu: imię, nazwisko, klasa) składamy w pokoju nauczycielskim do 22.03.2019.

  • WIELKI FESTYN SZKOLNY 31.05.2019 r.

    Witam wszystkich w imieniu PREZYDIUM RADY RODZICÓW

     RADA RODZICÓW razem z SAMORZĄDEM UCZNIOWSKIM i DYREKCJĄ SZKOŁY organizuje wielką imprezę, która w ramach
    DNIA DZIECKA będzie wydarzeniem nie tylko sportowo-kulturalnym, ale i integracyjnym.

      ****SZUKAMY OSÓB CHĘTNYCH DO WSPÓŁPRACY*** 

          Poszukujemy Rodziców, którzy znajdą czas i chęci by wesprzeć młodzież w tak dużym przedsięwzięciu. Ma to być impreza rodzinna zorganizowana przez uczniów przy wsparciu i pomocy rodziców, i opiekunów.
          Szukamy ludzi pozytywnie zakręconych, o ciekawych pasjach, zainteresowaniach, hobby, którzy podzielą się z uczniami swoimi osiągnięciami.

          Chcemy zorganizować ... turniej sportowy rodziców i dzieci w dyscyplinach takich jak. m.in. rzut jajkiem na odległość, czy wyścig w workach.
    Na terenie szkoły przygotujemy miejsca dla prezentacji modelarzy i hobbystów.
           Wszystkie boiska zostaną zagospodarowane, postawimy scenę, na której przez cały dzień przewidujemy występy i pokazy. Jeśli znajdziemy zespół muzyczny to zaprosimy go by uprzyjemnił czas wieczorny dla starszej młodzieży.

    Oczekujemy na WASZE pomysły i zgłoszenia.
     

    Piszcie do nas: rr.sp5.swidnik@gmail.com
    Kontakt przez stronę:
     http://sp5.swidnik.pl/portal_sp5/rr/rr.htm

     

    Sławomir Nurzyński

  • Szkolny Konkurs Recytatorski „Oblicza Ziemi”

    We wtorek, 05 marca  w czytelni odbyła się  kolejna edycja Szkolnego Konkursu Recytatorskiego „Oblicza Ziemi”.  Brali w niej udział uczniowie klas 4-8 oraz 3 gimnazjum. Impreza miała również charakter eliminacji do powiatowego etapu XXXVIII Małego Konkursu Recytatorskiego oraz Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego „Przebudzeni do Życia”. Jury oceniało dobór repertuaru, dykcję, interpretację oraz ogólne wrażenia artystyczne. A oto wyniki:

    W kategorii klas 4-6
    I
    miejsce ex aequo  zajęły: Ula Łopucka z 5f oraz Angelika Czubak z 6b, które będą reprezentowały nasza szkołę 17 marca w MOK.

    II miejsce przypadło-Marcie Korneszczuk z 6 e
    III miejsce zajęły-Paulina Nadworska z 4 f i Natalia Witkowicz z 5c

    W kategorii klas 7,8 i 3 gimnazjum
    I
    miejsce ex aequo zajęły: Patrycja Szyba z 3 f i Milena Binięda z 3 a, które będą reprezentowały naszą placówkę podczas eliminacji powiatowych.

    II miejsce przypadło Mateuszowi Piekarczykowi z 3 a

     Dziękujemy uczniom za udział w konkursie, a  nauczycielom za zaangażowanie w  przygotowanie recytatorów do konkursu. Trzymamy kciuki za uczestników eliminacji powiatowych.

    Szkolny Konkurs Recytatorski „Oblicza Ziemi”.

  • XVI Przegląd Spektakli Profilaktycznych „Żyć pełnią”

    W imieniu Miejskiego Centrum Profilaktyki serdecznie zapraszam Dyrekcję, Grono Pedagogiczne oraz  uczniów Waszej Szkoły  na  XVI Przegląd Spektakli Profilaktycznych „Żyć pełnią” do Miejskiego Ośrodka Kultury w dniu 12 marca 2019 r.

    Pobierz program przeglądu

    Grupy wczesnoszkolne  prezentują spektakle w godzinach 10.45- 12.30, a grupy młodzieżowe od 12.30 do 14.30.

     Z powodów organizacyjnych zapraszamy

    na godz. 10.45 –do sali widowiskowej MOK w Świdniku    pięć – sześć klas wczesnoszkolnych ( wiek uczniów: I-VI klasa )

    - na godzinę 12.30  - do sali kameralnej dwie klasy  ( wiek uczniów: klasy VII- VIII). 

    Bardzo prosimy o punktualność i pozostanie na wszystkich spektaklach w danej  grupie wiekowej.  Prosimy  o umożliwienie aktorom uczestnictwa w uroczystości zamknięcia Przeglądu 13.03.2019 r o godz. 9.00 w sali kameralnej MOK. Przygotowaliśmy dla wszystkich występujących nagrody i dyplomy. Nauczycieli zapraszamy dodatkowo w dniu 13.03.2019 r na omówienia spektakli do Miejskiego Centrum Profilaktyki –omówienia od godz. 11.00. Serdecznie zapraszamy. Program przeglądu poniżej i w załączniku. Pozdrawiam. Ewa Kossowska. MCP. 

     

     

  • KOSMICZNA ODYSEJA

     1B ODYSEJĘ WYGRAĆ CHCE!     KOSMICZNA ODYSEJA!

    Tak powitały drużyny sędziów.

    Odyseja Umysłu to przyjazny program edukacyjny realizowany w formie międzynarodowego konkursu. Odyseusze uczą się marzyć, samodzielnie myśleć i tworzyć oryginalne rozwiązania problemów. W  Odysei Umysłu mogą również uczestniczyć grupy przedszkolaków i dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Co roku specjalnie dla nich jest publikowany Problem dla Juniorów.  Najmłodsi Odyseusze, do których również należą uczniowie  z klasy 1 b, pod kierunkiem wychowawcy - trenera Marzeny Sekutowskiej, przygotowali rozwiązania problemu długoterminowego pt.: „Mali muzealnicy”.  Konkurs odbył się 24.02. 2019r. w Warszawie. Spektakle przygotowały dwie drużyny. Juniorzy samodzielnie  opracowali kilkuminutowe scenariusze, eksponaty i kostiumy. Sędziowie bardzo wysoko ocenili drużyny chwaląc grę aktorską, kreatywne myślenie, pomysłowe rozwiązania problemu oraz umiejętność współpracy w grupie. Za wykonanie zadania drużyny otrzymały pamiątkowe medale i dyplomy.

    ms

    KOSMICZNA ODYSEJA.

  • Gratulacje dla gimnazjalistów

    Wielkie gratulacje dla całej społeczności naszej szkoły
    za zajęcie pierwszego miejsca w województwie
    w egzaminach próbnych klas gimnazjalnych.

     

    Dyrektor 
    Tomasz Szydło

  • UWAGA! Zgłoszenie dziecka do klasy pierwszej!

    Rozpoczynamy przyjmowanie zgłoszeń uczniów do klasy pierwszej na rok szkolny 2019/2020 zamieszkałych w obwodzie SP 5 Świdnik. 

    Zgłoszenia przyjmujemy w terminie 04.02 – 22.02. 2019 r. w kancelarii szkoły w poniedziałki  
    w godz. 8.00 – 16.00, w pozostałe dni tygodnia w godz. 7.30 – 15.30

  • 13 w finale Olimpiady

    13 w finale Olimpiady

    JEST FINAŁ!!!!! 13 uczniów naszej szkoły doszło do ogólnopolskiego finału Olimpiady Języka Angielskiego dla Gimnazjalistów. W III części etapu rejonowego odpowiadali przez komunikator Skype na pytania egzaminatorów z Wyższej Szkoły Języków Obcych im. Bogusława Lindego w Poznaniu. Musieli wykazać się bardzo dokładną wiedzą dotyczącą Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych oraz odpowiedzieć na dwa pytania ogólne. Podczas rozmowy oceniana była nie tylko ich wiedza, ale także fonetyka, gramatyka, słownictwo oraz płynność wypowiedzi w języku angielskim.
    Trzymamy kciuki, bo zmagania finałowe zaczynają się już 4. marca.

  • O HISTORII ŚWIDNIKA WIEDZĄ PRAWIE WSZYSTKO !!!

    Drużyna szóstoklasistów z naszej szkoły odniosła ogromny sukces w Małym Konkursie Wiedzy o Świdniku zorganizowanym przez Głos Świdnika. Współorganizatorami konkursu był portal www.swidnik.pl i Miejski Ośrodek Kultury. Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem przez burmistrza Waldemara Jaksona i Artura Sobonia, wiceministra inwestycji i rozwoju.
    14 stycznia w gościnnych murach Szkoły Podstawowej nr 5 do testu wiedzy o Świdniku przystąpiło pięć drużyn złożonych z ośmiu uczniów reprezentujący szkoły podstawowe naszego miasta.

    Konkurs polegał na rozwiązaniu testu składającego się z 24 pytań dotyczących dziejów miasta, historii sportu świdnickiego, wydarzeń kulturalnych, działaczy społecznych, honorowych i zasłużonych obywateli Świdnika. W opinii uczniów zadania były trudne i szczegółowe.

    Zwycięzcami w Małym Konkursie Wiedzy o Świdniku została drużyna złożona z uczniów klas szóstych Szkoły Podstawowej nr 5 w Świdniku, w składzie:

    1. Alicja Żuk – klasa VI A
    2. Weronika Kołtun – klasa VI B
    3. Remigiusz Dziak – klasa VI B
    4. Szymon Bronowicz – klasa VI C
    5. Filip Wawszczak – klasa VI D
    6. Wiktoria Drzazga – klasa VI E
    7. Alicja Kania – klasa VI G
    8. Michał Kulbaka – klasa VI G

    Ponadto w rywalizacji indywidualnej Alicja Żuk zajęła - II miejsce, Szymon Bronowicz – III miejsce, a Remigiusz Dziak – V miejsce. Laureaci otrzymali nagrody rzeczowe w postaci tabletu, aparatu fotograficznego i słuchawek bezprzewodowych. Nasza zwycięska drużyna, na zaproszenie posła Artura Sobonia, będzie zwiedzać Sejm i inne ciekawe miejsca w stolicy.

    Wręczenie nagród odbyło się podczas Gali w Miejskim Ośrodku Kultury a uczniowie wraz z rodzicami wysłuchali koncertu Helikopters Brass Orchestra.

    Gratulacje!

    Opiekun: Violetta Koc

  • Uskrzydlamy marzenia

    Uskrzydlamy marzenia

     

    Klasy 4 w ramach projektu plastycznego wykonały pracę "Uskrzydlamy marzenia" . Uczniowie samodzielnie malowali i wycinali kolorowe pióra, z których następnie stworzyliśmy wielkie skrzydła. Każdy z nas ma prawo spełniać swoje marzenia - uskrzydlajmy je!  Zapraszamy do zrobienia sobie zdjęcia ze skrzydłami. Wystawa czynna będzie jeszcze kilka dni. 

  • Zajęcia w ferie: I love Maths

    W dniu 18 lutego 2019 r. odbyły się zajęcia dla klas 4,7,8 i 3 gimnazjum poprowadzone przez uczniów klas dwujęzycznych 8a i 3f pod okiem pani Anety Seremak. Uczniowie przygotowali dla swoich młodszych kolegów i koleżanek ciekawe zadania i pomagali im w ich rozwiązywaniu. Wszyscy miło i owocnie spędzili razem czas, integrując i ucząc się wzajemnie.

    Aneta Seremak

  • Angielski inaczej

    Angielski inaczej
     
    W dniu 14 lutego, pomimo ferii, odbyły się nietypowe zajęcia językowe, prowadzone przez p. Magdalenę Wnuczek. Uczniowie klas 3-5 najpierw grali w grę planszową o tematyce geograficzno-podróżniczej, a następnie tworzyli  swoje własne "planszówki " z poleceniami w języku angielskim. Dwie godziny minęły jak z bata strzelił.
    Piątkowe zabawy z językiem angielskim głównie opierały się o gry karciane i zagadki słowne, ale nie zabrakło też projektów nietypowych domów. Na koniec ćwiczyliśmy dodawanie i tabliczkę mnożenia w po angielsku.
  • Olimpiada Języka Angielskiego

    Kolejna przeszkoda w drodze do ogólnopolskiego finału pokonana. Tym razem uczniowie musieli wyobrazić sobie, że zostali przeniesieni do 1918 roku i spotkali młodego Polaka walczącego o niepodległość. Zadanie polegało na nagraniu filmu, w którym opowiadają mu, co ważnego wydarzyło się w naszym kraju przez te sto lat, co zrobiono, aby pielęgnować i zachować wolność, jaka Polska dziś jest i czym różni się od znanej mu Polski z 1918r., czy jest to dom dla wszystkich, czy jest wolna i jak dziś rozumiemy wolność.
    Temu trudnemu zadaniu wymagającemu kreatywności, wiedzy historycznej, ale przede wszystkim doskonałych umiejętności komunikowania się w języku angielskim podołało aż 13 naszych uczniów, dwunastu z klasy 3F gimnazjum i jedna uczennica z klasy 8A szkoły podstawowej. GRATULUJEMY!!!
strona: