• XII Wojewódzki Konkurs Plastyczny pt.: "Święta Wielkiej Nocy-tradycja i współczesność"

    XII Wojewódzki Konkurs Plastyczny pt.: "Święta Wielkiej Nocy-tradycja i współczesność"
     
       Dnia 16.04.2019 roku w Miejskim Ośrodku Kultury w Świdniku odbyło się     rozdanie  nagród XII Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego pt.: "Święta Wielkiej Nocy-tradycja i współczesność".
      Z naszej szkoły nagrody otrzymali:
    Marcel Kołtun- III nagroda w kategorii pocztówki 8-9 lat, op. Pani Bożena Zabiegły
    Julia Kwiatosz- II nagroda w kategorii pocztówki 10-12 lat, op. Pani Ewelina Żółw
    Kacper Cieślak- wyróżnienie w kategorii pocztówki 10-12 lat, op. Pani Ewelina Żółw
    Gabriela Dejko- wyróżnienie w kategorii pocztówki 10-12 lat, op. Pani Ewelina Żółw
     Emilia Kość- I nagroda w kategorii stroiki i ozdoby na stół 5-7 lat, op. Pani Małgorzata Staniak
    Lena Królak- wyróżnienie w kategorii stroiki i ozdoby na stół 5-7 lat, op. Pani Bogumiła Kret i Pani Małgorzata Orzechowska
    Gabriel Pizoń- I nagroda w kategorii stroiki i ozdoby na stół 8-9 lat, op. Pani Jolanta Mazur
    Zofia Piwko- wyróżnienie w kategorii stroiki i ozdoby na stół 8-9 lat, op. Pani Bożena Zabiegły
    Oliwia Lebiocka- III nagroda w kategorii stroiki i ozdoby na stół 8-9 lat, op. Pani Ewelina Żółw
    Julia Sikora- II nagroda w kategorii stroiki i ozdoby na stół 13-16 lat, op. Bożena Zabiegły
    Hanna Moń- I nagroda w kategorii palmy wielkanocne 5-7 lat, op. Pani Bogumiła Kret
    Weronika Huk- wyróżnienie w kategorii plamy wielkanocne 10-12 lat, op. Pani Bożena Zabiegły
    Julia Gorgol- I nagroda w kategorii palmy wielkanocne 13-16 lat, op. Pani Bożena Zabiegły
     
    Zwycięzcom gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów artystycznych!!!
     
  • Pierwsze spotkanie z lalkami

    Pierwsze spotkanie z lalkami

    W słoneczny poniedziałek 15 kwietnia klasa 4G pod opieką wychowawczyni p. Małgorzaty Skalińskiej-Królik oraz polonistki, p. Magdaleny Stelmach-Kopeć wybrała się do lubelskiego Teatru im. H. Ch. Andersena, aby wziąć udział w pierwszej części wyjątkowych warsztatów teatralnych pod nazwą  Akademii Andersena - Tajemnice lalek.  Nasza przewodniczka, p. Małgorzata Adamczyk, oprowadziła grupę po budynku teatru, pokazując m.in. niezwykłej urody kukiełki, jawajki oraz pacynki. Uczniowie zobaczyli foyer oraz salę widowiskową wraz z kurtynami, reflektorami, rampą oraz sztankietami. Ostatnim etapem zwiedzania teatru było podziwianie widoku miasta z tarasu widokowego, znajdującego się na najwyższym poziomie Centrum Spotkania Kultur. Kolejna część warsztatów (Występki sceniczne – warsztat poświęcony zabawom aktorskim, które pozwalają oswoić się ze sceną i stworzyć etiudy teatralne oraz Animacja przedmiotu – warsztaty kreatywności, podczas których dzieci będą miały okazję nadać przedmiotom cechy żywe) odbędzie się w naszej szkole już w maju, o czym z pewnością napiszemy. Cykl trzech spotkań sfinalizuje wręczenie imiennego certyfikatu ukończenia Akademii Andersena.

    https://teatrandersena.pl/edukacja/akademia-andersena/

    msk

    Pierwsze spotkanie z lalkami.

  • "Moja Ojczyzna"

    "Moja Ojczyzna"

    SZKOŁA PODSTAWOWA NR 5 im. Janusza Kusocińskiego  wraz z URZĘDEM   MIASTA Świdnik  jak co roku serdecznie  zaprasza dzieci i młodzież świdnickich placówek oświatowych do udziału w: 

    XIX edycji  Miejskiego  Konkursu Plastycznego „Moja Ojczyzna”.

    Tegoroczne motto brzmi:
    „Wielcy Polacy, ważne wydarzenia na drodze do Niepodległej”

    Honorowy patronat nad konkursem objęli : Burmistrz Miasta Świdnik Waldemar Jakson oraz Poseł na Sejm RP  Artur Soboń…
    <<<komplet informacji .. karta zgłoszenia…>>> 

  • NOC W SZKOLE

    Zgodnie z inicjatywą starszych klas naszej szkoły, w nocy z 22 na 23.03.2019 Samorząd Uczniowski zorganizował nocne „czuwanie” w „Piątce”. W ramach nocnego spotkania odbyły się zajęcia sportowe na hali sportowej, wieczorek filmowy, gimnastyka poranna. Największym zainteresowaniem natomiast cieszyło się wspólne malowanie muralu na jednej ze ścian szkolnego korytarzu. Serdecznie dziękujemy nauczycielom: p. Dyrektor Ewie Darwicz, p. Łukaszowi Wnuczkowi, p. Ewelinie Żółw, p. Rafałowi Czelejowi, p. Małgosi Jańczuk, p. Marcie i p. Agnieszce za sprawowanie opieki i pomoc w przygotowaniu zajęć.

    SU 

    NOC W SZKOLE.

  • „Kiermasz dla festynu”

     27.03.2019 r.  Samorząd Uczniowski zorganizował kiermasz ciast i kartek świątecznych wykonanych własnoręcznie przez naszych uczniów. Celem akcji było zebranie funduszy na organizację festynu szkolnego z okazji Dnia Dziecka. Na apel samorządu odpowiedziało wielu uczniów, zarówno gimnazjalistów jak i przedszkolaków. Szczególne ukłony w stronę rodziców, którzy przygotowali słodkie, pyszne wypieki.  Dzięki waszemu zaangażowaniu i pomocy udało nam się znacznie zasilić konto Rady Rodziców, która jest głównym organizatorem festynu. Wszystkim serdecznie DZIĘKUJEMY.

    SU

     „Kiermasz dla festynu”.

  • Święto Chrztu Polski

    W bieżącym roku sejm przyjął ustawę, która ustanawia dzień 14 kwietnia  Świętem Chrztu Polski. Święto ma na celu upamiętnienie tego wydarzenia, „zważywszy na doniosłość decyzji Mieszka I, uznawanej za początek Państwa Polskiego”

    Okolicznościowa wystawa w holu szkoły już kilka dni wcześniej przypominała wszystkim uczniom o obchodach tego ważnego święta. Plakaty wykonały klasy 4 i 5 podczas  godzin wychowawczych. Wtedy też uczniowie mogli usłyszeć o wielkim znaczeniu Chrztu dla naszej państwowości. Dzieci z zerówek uczciły ten dzień, kolorując scenę chrztu Mieszka I. Na lekcjach informatyki klasy 6 tworzyły prezentacje multimedialne, upamiętniające to wydarzenie. Podczas samodzielnego wyszukiwania materiałów do prezentacji uczniowie  dowiedzieli wielu interesujących rzeczy o państwie Mieszka I. Klasy młodsze obejrzały film „Historia Polski wg dzieci” odcinek o Mieszku I, wysłuchały informacje o życiu i dokonaniach Mieszka I oraz kolorowały sceny z chrztu. Koordynatorami przedsięwzięcia byli nauczyciele bibliotekarze.

     

    Święto Chrztu Polski.

  • Dary pojechały do dzieci w Tuligłowach

     

    W dn. 8 kwietnia o godz. 15.00 uczniowie SP 5 oraz wolontariusze Szkolnego Koła Wolontariatu spakowali zebrane podczas przedświątecznej akcji charytatywnej dary (w tym m.in. makarony, kasze, ryż, słodycze, płatki śniadaniowe, konserwy, dżemy, syropy, cukier, mąkę, kakao, kawę, herbatę, przyprawy, ketchupy, oleje, a także pasty do zębów, szczoteczki, mydła, dezodoranty, kremy, żele, szampony, płyny do kąpieli, ręczniki, ręczniki papierowe, przybory szkolne, ubrania, zabawki, jabłka i wiele innych), które pojechały do Naszego Domu w Tuligłowach. Dodatkowo podczas przygotowywania transportu pojawili się rodzice, którzy przekazali łóżeczka, wózki i ubranka najmłodszym podopiecznym placówki. Do góry darów dołączyliśmy kartki świąteczne z życzeniami od klas i wychowawców.

    Mamy nadzieję, że wszystko się podobało i będzie miłym prezentem świątecznym dla dzieci. W ich imieniu serdecznie dziękujemy panu dyrektorowi Tomaszowi Szydło – za umożliwienie przeprowadzenia akcji, rodzicom - za okazane serce, pyszne ciasta na kiermasz i wielką hojność (w tym też p. Ireneuszowi Szutko - za wsparcie organizacyjne i transport darów), uczniom (w tym klasom 7a i 8c, Maksowi z 3e oraz wolontariuszom z klas 7e i 6e  – jesteście wspaniali i niezawodni!), a także wychowawcom i nauczycielom (w tym p. Agnieszce Rakuzy-Wójcik i p. Magdalenie Witczak) – za pomoc w organizacji akcji. Cieszymy się, że nasza inicjatywa spotkała się z tak dużą życzliwością środowiska szkolnego. Z wyrazami szacunku i najlepszymi życzeniami na nadchodzące święta  

    Magdalena Stelmach-Kopeć

    Koordynator Szkolnego Koła Wolontariatu

    Dary serca.

  • Zbiórka makulatury!

    Dzień dobry 

    Podsumowując zbiórkę makulatury z uwzględnieniem paczek dostarczonych we czwartek oraz pokaźnego, niebagatelnego udziału naszej SZKOLNEJ BIBLIOTEKI.

    Zebraliśmy: 6.240 kg!!!

    Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w akcji.
    Przede wszystkim dziękujemy p. Piotrowi Błądkowi, który zorganizował logistycznie zbiórkę i koordynował prace wolontariatu.
    Dziękujemy rodzicom i uczniom.
    Dziękujemy naszym bibliotekarkom oraz młodzieży, która w ramach wolontariatu pomagała przez 3 dni w zbiórce.

    Pieniądze uzyskane ze sprzedaży zasilą budżet naszego FESTYNU RODZICE DZIECIOM oraz inicjatywy prospołeczne Szkoły prowadzone przez nauczyciela p. Piotra Błądka.

    RADA RODZICÓW

  • Wycieczka do Warszawy

      W dniu 5 kwietnia uczniowie klasy 2C i 3C byli na wycieczce w Warszawie. W Muzeum Powstania Warszawskiego uczestniczyli w zajęciach muzealnych „Kim byli Powstańcy?” oraz zwiedzili znajdującą się tam ekspozycję. Była to niezwykle ważna i ciekawa lekcja historii, która na długo pozostanie w pamięci uczniów.
    Kolejną atrakcją był wjazd na taras widokowy na 30-stym piętrze Pałacu Kultury i Nauki i podziwianie panoramy stolicy.

    Na zakończenie zwiedzili Stadion Narodowy trasą „Piłkarskie emocje”.  Wszyscy wrócili do domu pełni emocji i wrażeń.

                                                                                                                  mp

    Wycieczka do Warszawy.

  • Zmiana w kalendarzu szkolnym

    Uprzejmie informuję, że po pozytywnym zaopiniowaniu przez radę rodziców oraz radę pedagogiczną wprowadzono zmiany w kalendarzu szkolnym polegające na dodaniu dnia wolego od zajęć dydaktycznych 15 kwietnia 2019 r. ( w dniu tym będzie odbywał się egzamin ósmoklasisty). W razie potrzeby, będą odbywały się w tym dniu zajęcia opiekuńcze.

    Pozdrawiam
    Tomasz Szydło
    Dyrektor SP5

     

  • Gotowanie po hiszpańsku!!!!!!

    Klasa 8b poznała kuchnię hiszpańską od kuchni ;-) Na podsumowanie działu na temat jedzenia przygotowaliśmy pan con tomate, el guacamole y gazpacho ! Pyyycha! Zapachy skusiły nawet do odwiedzin naszego znajomego kota. Buen Provecho!

     

    K.K.

  • PODZIĘKOWANIA DLA RODZICÓW I UCZNIÓW

    PODZIĘKOWANIA DLA RODZICÓW I UCZNIÓW

    PODZIĘKOWANIA DLA RODZICÓW I UCZNIÓW

    Ogłaszamy, iż po dzisiejszym charytatywnym kiermaszu ciast wolontariusze SKW podliczyli zebrane pieniądze. Z ogromną satysfakcją informujemy, iż udało nam się zebrać 1095,46 zł!!! Za pieniądze uzyskane z kiermaszu zostaną zakupione potrzebne produkty dla podopiecznych Naszego Domu w Tuligłowach. Transport zaplanowaliśmy na najbliższy poniedziałek.

    Serdecznie dziękujemy wszystkim rodzinom zaangażowanym w naszą akcję. Jesteście wspaniali i niezawodni!!!

    SKW

  • DZIAŁO SIĘ!!!

    DZIAŁO SIĘ!!!

    W dniu 26 marca 2019r. odbył się w naszej szkole Przegląd Piosenki pt. „PRZEBOJE NIEPODLEGŁEJ”. Wystąpiło 47 uczniów z klas 4 – 7, którzy zaprezentowali 31 piosenek. Koncert był zróżnicowany pod względem stylistycznym i wykonawczym.  Soliści, duety i zespoły wokalne zaprezentowały piosenki w stylu pop, rock i disco polo. Publiczność reagowała żywo
    i spontanicznie – śpiewała wspólnie z wykonawcami i oklaskiwała ich występy.
    Taką imprezę warto powtórzyć w przyszłym roku.

                                                                                                                                                               Organizatorzy

    >>galeria zdjęć<<  

  • Szkolnym Konkursie „WYBITNI POLSCY MATEMATYCY OKRESU MIĘDZYWOJENNEGO”

    Szkolnym Konkursie „WYBITNI POLSCY MATEMATYCY OKRESU MIĘDZYWOJENNEGO”

    Rok 2019 został ogłoszony Rokiem Matematyki, Senat RP przyjął stosowną uchwałę 20 grudnia 2018 r. W naszej szkole pojawiły się informacje i ciekawostki z życia naszych wielkich matematyków, którzy w latach międzywojennych dokonali wielu przełomowych odkryć głośnych na cały świat.  Zachęcamy do zapoznania się ze znaczącymi osiągnięciami wybitnych polskich matematyków, a także z publikacją  "Piękne umysły. Lwowska szkoła matematyczna", powstałą na zlecenie Ministerstwa Cyfryzacji w 2016r. Opowiada ona o środowisku  lwowskich matematyków w dwudziestoleciu międzywojennym, skupionych wokół Hugona Steinhausa i Stefana Banacha, a także  o grupie polskich matematyków, współpracujących ze Sztabem Głównym Wojska Polskiego, którzy w latach 30.złamali jeden z najpilniej strzeżonych sekretów niemieckiego wywiadu, jakim była maszyna szyfrująca Enigma

    Zapraszamy również naszych uczniów do udziału w Szkolnym Konkursie „WYBITNI POLSCY MATEMATYCY OKRESU MIĘDZYWOJENNEGO” - test wiedzy o polskich matematykach ( pytania będą dotyczyły informacji zawartych na wystawie). Konkurs odbędzie się maju, dokładny termin będzie podany w najbliższym czasie.

  • KIERMASZ CIAST

    Z przyjemnością informujemy, że w dniu wczorajszym został przeprowadzony przez SAMORZĄD UCZNIOWSKI na terenie Szkoły KIERMASZ CIAST. Ze sprzedaży ciast uczniowie zebrali pokaźną kwotę 1513 PLN. Kwota ta została już przekazana dla RADY RODZICÓW i będzie źródłem sfinansowania atrakcji podczas FESTYNU.

    Słowa uznania dla Rodziców którzy włączyli się do akcji i naszych UCZNIÓW działających pod opieką nauczycieli Pani  Marty Kubiak i Pani  Agnieszki Rakuzy-Wójcik

    WIELKIE BRAWA ZA POMYSŁ I REALIZACJĘ

    KOMITET ORGANIZACYJNY FESTYNU

  • Wycieczka do British Council

    Wycieczka do British Council

    W ramach propagowania czytelnictwa w języku angielskim dnia 20 marca  klasa 5f  wraz z paniami D.Kozłowską, U.Burdą i M.Wójtowicz-Piotrowską wybrała się na wycieczkę do biblioteki British Council w Lublinie. Podczas lekcji bibliotecznej, która odbyła się częściowo w języku angielskim, uczniowie mieli możliwość zadawania pytań i dawali odpowiedzi na wcale niełatwe pytania osoby prowadzącej zajęcia.
    Celem lekcji było zapoznanie uczniów z działalnością biblioteki i jej regulaminem, zachęcenie do korzystania z jej bogatej oferty oraz przybliżenie tematyki dotyczącej Wielkiej Brytanii.  Obejrzeliśmy obszerny księgozbiór obcojęzyczny, czytelnię biblioteczną, wypożyczalnię oferującą literaturę, wydawnictwa popularnonaukowe, audiobooki, filmy i muzykę w oryginalnej wersji językowej, wydawnictwa dydaktyczne dla nauczycieli i uczniów. Każdy znajdzie tu coś dla siebie niezależnie od wieku  i poziomu umiejętności.
    Ponadto na stronie British Council można skorzystać z bezpłatnych linków z ciekawymi ćwiczeniami rozwijającymi umiejętności posługiwania się językiem angielskim. Po zakończonej lekcji niektórzy uczniowie  (kto wie...może przyszli angliści) zadeklarowali chęć zapisania się do biblioteki!
                                                                                                                                    mwp

  • ZBIÓRKA OPAKOWAŃ ALUMINIOWYCH

    W ramach zbierania funduszy na FESTYN SZKOLNY ogłaszamy zbiórkę aluminium w dniach 4-5.04.2019 r.

    Celem zbiórki jest sfinansowanie niespodzianki, która ma być główną atrakcją festynu RODZICE DZIECIOM 31 maja 2019 r .

    Zgniecione opakowania aluminiowe będą zbierane przed wejściem do Szkoły.
    Zamiast punktów będzie...niespodzianka.
      

    KOMITET ORGANIZACYJNY FESTYNU

  • MATEMATYCZNY DZIEŃ WIOSNY cd.

      MATEMATYCZNY  DZIEŃ  WIOSNY rozpoczęliśmy  udziałem uczniów naszej szkoły w  Międzynarodowym Konkursie Kangur Matematyczny. Miłośnicy Królowej Nauk musieli zmierzyć się z zadaniami o rożnym stopniu trudności, wykazać się bardzo dobrą wiedzą matematyczną oraz umiejętnościami rozwiązywania zadań nietypowych.
        W tegorocznym konkursie swoja wiedzę sprawdzało 170 uczniów  w kategoriach: Żaczek (klasy 2), Maluch (klasy 3 i 4), Benjamin (klasy 5 i 6),  Kadet (klasy 7 i 8) i Junior (klasy 3 gimnazjum). Po zakończonym konkursie każdy z uczestników otrzymał pamiątkową zabawkę logiczną. Z niecierpliwością czekamy na wyniki konkursu.
        Po raz kolejny tego dnia obchodziliśmy Dzień Matematyki 2019 przypadający na 12 marca 2019r. Z tej okazji został przeprowadzony Drużynowy  Turniej Matematyczny pod hasłem „Matematyka Dzika” dla uczniów  klas szóstych, I miejsce zajęła klasa 6e.
         Dla uczniów klas 4-6 przeprowadzony został  MATEMATYCZNY KAHOOT. Uczniowie pracowali samodzielnie lub w parach. Należało jak najszybciej wybrać poprawną odpowiedź. Za dobrą i szybką odpowiedź uczniowie dostawali najwięcej punktów. Na koniec quizu pokazano najlepsze wyniki.
        Uczniowie 6g z okazji obchodzonego 14 marca Międzynarodowego Dnia Liczby Pi  przygotowali plakaty z informacjami o liczbie Pi.  Na tej podstawie odbył  się Quiz z nagrodami dla  klas starszych.
        Po raz pierwszy  uczniowie klas dwujęzycznych poprowadzili po angielsku lekcje matematyki dla młodszych koleżanek i kolegów z klasy 4a, 5f i 6d.

         Dziękujemy za wspaniałą zabawę i liczymy, że za rok równie aktywnie będziemy obchodzić to matematyczne święto.

    MATEMATYCZNY DZIEŃ WIOSNY .

  • MATEMATYKA DZIKA

     W dniu 21marca  obchodziliśmy w naszej szkole  MATEMATYCZNY DZIEŃ WIOSNY, pod hasłem „Matematyka Dzika”.  Udział w zabawach matematycznych wzięli również uczniowie klas młodszych. I tak:
    Uczniowie klasy 1A zamienili się w architektów i konstruktorów. Praca w grupach sprzyjała uczeniu się i dobrej komunikacji w zespole.
    Klasa 1F matematykę spędziła na dworze, rozwiązując łamigłówki, krzyżówki i kwadraty magiczne.
    Uczniowie klasy 1G obejrzeli krótkie filmy o zwierzętach żyjących w Afryce i Australii, a następnie układali i zapisywali zadania tekstowe do przygotowanych ilustracji. Dzielili też na zbiory przyniesione z domu maskotki i figurki zwierząt.
    Klasa 2D, w oparciu o prezentacje multimedialną,  rozwiązywała różnorodne zadania z interaktywnego programu do nauki matematyki.
    W klasach 2C i 3C uczniowie odkodowywali ilustracje związane z dziką przyrodą.
    Wszyscy doskonale się bawili i przekonali się, że matematyka może być przyjemna i zabawna. Było dużo zabawy, śmiechu i radości - to były niezapomniane lekcje!

    MATEMATYKA DZIKA.

  • UWAGA! Zbieramy fundusze na FESTYN SZKOLNY!

    W ramach zbierania funduszy na FESTYN SZKOLNY ogłaszamy 3 dniową zbiórkę makulatury w dniach 1,2 i 3 kwietna 2019r.

    Cele zbiórki są następujące: 

    1. Sfinansowanie zaplanowanych atrakcji podczas festynu RODZICE DZIECIOM, 

    Do paczki makulatury należy dołączyć karteczkę na której będzie podana jej waga i dane ucznia.

    Punkty do oceny ze sprawowania LICZYMY PODWÓJNIE.

     

    KOMITET ORGANIZACYJNY FESTYNU

strona: