Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Sukcesy Florenty.
Brawo Florentyna!
Najbardziej utytułowany recytator świdnickich szkół podstawowych roku 2018/19 i jeden z najbardziej utytułowanych w województwie jest uczniem a właściwie uczennicą Szkoły Podstawowej nr 5 w Świdniku. Florentyna Szyszło chodzi zaledwie do klasy I, ma tylko 7 lat, a na swoim koncie wielkie osiągnięcia. Jest laureatką powiatowego Konkursu Poezji Anny Kamieńskiej. Następnie jako reprezentantka szkoły w Małym Konkursie Recytatorskim otrzymała nominację do XXXVIII Wojewódzkiego Koncertu Laureatów, podczas którego otrzymała tytuł Laureata z wyróżnieniem. Jako jedyna świdniczanka należy również do nielicznego grona Laureatów LII Wojewódzkiego Turnieju Poezji Dziecięcej, który to tytuł odebrała podczas uroczystego Koncertu Laureatów w dniu 8 czerwca, kończąc tym samym recytatorski szkolny rok. Florentyna jest uczennicą klasy 1d i ćwiczy wytrwale razem ze swoją wychowawczynią Danutą Pastuszak. Mamy nadzieję, że jeszcze nie raz przywiezie do Świdnika, do naszej szkoły tak znaczące trofea, z których wszyscy będziemy dumni. Brawo Florentyna!
Wych.kl.1d D. Pastuszak
Dnia 04.06.2019 trzy uczennice naszej szkoły (Dominika Serafińczuk 3c GIM, Sylwia Rubaj 3c GIM oraz Emilia Majewska 8b) wzięły udział w wojewódzkim etapie konkursu "Kraje Hiszpańskojęzyczne na Świecie" organizowanym przez III L.O. im. Unii Lubelskiej w Lublinie. Dziewczynki musiały zmierzyć się z testem zawierającym zadania zarówno otwarte jak i zamknięte dotyczące Hiszpanii oraz krajów Ameryki Łacińskiej. Tradycyjnie nie mogło zabraknąć naszych na podium 🙂 . Dominika Serafińczuk zajęła III miejsce w kategorii gimnazjum. Gratulujemy całej trójce naszych przedstawicieli!
zdjęcia pochodzą ze strony III L.O. http://www.3lo.lublin.pl/strona,pl,gallery,12,1,334.html
kk
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii InteGRAcja - gra terenowa.
7 czerwca uczniowie kl. 2C i 3C wzięli udział w grze terenowej InteGRAcja zorganizowanej przez drużynę 5 ŚDHNS "Polana". Uczestnicy mogli zasmakować harcerskiego życia. Pakowali, na czas, plecak na obóz, ścielili kanadyjki, uczyli się harcerskiej musztry, wykonywali kartkę do kroniki, ćwiczyli swoją precyzyjność przenosząc wodę chochelką. Była to świetna lekcja współpracy oraz okazja do wspólnego, aktywnego spędzenia czasu. Serdecznie dziękujemy harcerzom, na czele z druhną Martą.
6 marca uczniowie klas 5f i 4a z innowacją pedagogiczną oraz pozostali chętni z klas 4, wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie z języka angielskiego GALILEO, organizowanym przez Centrum Edukacji Szkolnej w Warszawie. Do konkursu przygotowały je p.Urszula Burda i p.Maria Wójtowicz-Piotrowska. Wreszcie nadeszły wyniki. Gratulacje dla Was wszystkich, szczególnie dla laureatów i osób wyróżnionych!!!Oto lista nagrodzonych:
Nasza szkoła już po raz kolejny zorganizowała międzyszkolny konkurs matematyczny dla uczniów klas czwartych – „SUPEŁEK”. Po eliminacjach szkolnych przeprowadzonych w świdnickich podstawówkach do drugiego etapu zakwalifikowało się 22 uczniów, w tym czternastu z naszej szkoły. Podczas finału konkursu, który odbył się 28 maja w SP5, najlepsi matematycy doskonale poradzili sobie z zestawem 12 zadań. Na podium znalazły się dwie uczennice i dwóch uczniów z SP7. Tuż za nimi z najlepszymi wynikami znaleźli się uczniowie naszej szkoły: Maja Misztal, Julia Ponieważ, Dominika Rzemieniak, Ola Sturlis, Daniel Nowak i Wiktor Waryszak.
Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
JBo
W dniu 7 czerwca odbyła się nietypowa lekcja kulturowa z udziałem klasy 6d, 5d i nauczycielki p.Magdaleny Wnuczek. Starsi uczniowie opowiadali swoim kolegom i koleżankom o swojej niedawnej wycieczce do Londynu. Poza obejrzeniem zdjęć i dzienników z podróży przygotowanych przez uczniów, była też okazja do wysłuchania ciekawostek kulturowych dotyczących np. tradycyjnych strojów gwardzistów królewskich. Zajęcia odbyły się w języku polskim i angielskim. Mamy nadzieję, że zajęcia były inspirujące.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii „Moda na naukę i sztukę”.
W dn. 23-24.05.2019 r. w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Dziecka realizowany był projekt edukacyjny „Moda na naukę i sztukę”, z udziałem zaproszonych gości: p. Anety Larysy Knap (twórczyni kierpców na obcasie, bielizny góralskiej oraz jeansów ręcznie haftowanych w góralską parzenicę; prekursorki połączenia tradycji z nowoczesnością w branży odzieżowej; producentki i organizatorki największego pokazu mody folk w kraju "Polki Folki"; laureatki wielu nagród w Polsce i za granicą), p. Adriany Jabłońskiej (trenera Wizerunku, pasjonatki tańca; mentora, trenera coach, menedżera wyższego szczebla – praktyk z wieloletnim doświadczeniem; pedagoga i choreografa; pomysłodawczyni projektu „Wyraź siebie wizerunkiem” oraz „Trening Modowy”), p. Joanny Wiernickiej – Zawiszy - dziennikarki prasowej i prezenterki telewizyjnej; eksperta w budowaniu wizerunku firm, instytucji, i osób; jurora w konkursach mody i designu; pomysłodawczyni i realizatorki projektu „Ubrani w Polskę”), p. Karola Orzechowskiego - ekonomisty; wielbiciela sztuki i literatury pięknej; miłośnika muzyki, opery i baletu; propagatora edukacji kulturalnej - wybitnych dzieł sztuki i muzyki klasycznej - wśród dzieci i młodzieży; pasjonata piłki nożnej, a także motywów baśniowych w filmach oraz literaturze dla dzieci i młodzieży), Anny Danaj - 12 - letniej artystki z Lublina, która od 6 roku życia szlifuje talent w szkole muzycznej; cyklicznie występuje na galach i wydarzeniach budujących kulturę narodową. Ania muzyczną pasję realizuje w grze na skrzypcach autorstwa swojego taty - Jana Danaj).
W ramach zaplanowanych działań odbyły się warsztaty edukacyjne z udziałem wymienionych gości:
Pani Aneta Larysa Knap poprowadziła zajęcia o wpływie kultury i tradycji na modę; opowiedziała o tym, jak osiągnąć sukces w modzie i jak wygląda praca projektanta mody. Ponadto na warsztatach powstały stroje inspirowane folkiem.
Pani Adriana Jabłońska podczas swoich warsztatów, w oparciu o trendy w modzie oraz otaczający nas perfekcyjny instangramowy świat, starała się, aby każdy z uczestników znalazł odpowiedzi na pytania: Kim jestem? Kim mógłbym/mogłabym być? Jaka jest moja siła? Poza tym Pani Ada przygotowała i poprowadziła mini pokaz mody kurtek wykonanych podczas zajęć z panią Anetą oraz pokaz mody strojów polskich projektantów mody.
Pani Joanna Wiernicka – Zawisza przygotowała prezentację inspiracji kulturowych oraz przeprowadziła warsztaty dziennikarskie i kultury żywego słowa.
Pan Karol Orzechowski podczas swoich warsztatów zapoznał uczniów z architekturą i sztuką Wiednia. Ponadto nasz gość zagrał w piłkę nożną z klasą sportową.
Ania Danaj zaprezentowała swój talent muzyczny, a jej tata – Pan Jan Danaj opowiedział o swojej pasji – własnoręcznym tworzeniu skrzypiec.
Podsumowaniem warsztatów była impreza w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury w Świdniku pod patronatem medialnym Telewizji Polskiej Oddział Lublin oraz honorowym patronatem Burmistrza Miasta Świdnik – Waldemara Jaksona, Głosu Świdnika i Portalu Świdnik Wysokich Lotów.
Projekt inspirowany był ciekawością młodego człowieka oraz istotą aktywnego zdobywania wiedzy. Wzbogacił wiedzę kulturową, uczył wyrażania emocji i komunikacji interpersonalnej, a także wzmocnił relacje społeczne. Ponadto miał na celu przekonanie wszystkich obecnych o tym, jak ważne jest rozwijanie swoich pasji, zainteresowań, talentów.
Dziękuję wszystkim zaproszonym Gościom
Małgorzata Jańczuk
Fot. Tomasz Giełzak i Ubrani w Polskę
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Wycieczka kl.2 E.
Dzisiejszy dzień spędziliśmy w Kozicach Dolnych, w gospodarstwie Wróblówka. Była wspaniała lekcja przyrody, zabawy ze zwierzętami, przejażdżka na koniu i piknik. Zmęczeni, ale szczęśliwi i radośni wróciliśmy do domu. Klasa 2e i wych. Ewa Rejowska.
Zapraszamy do lektury ostatniego w tym roku szkolnym numeru Przybij Piątkę!, w którym widać gołym okiem, że WAKACJE zbliżają się już wielkimi krokami!
Nowy numer w zakładce gazetka szkolna
koordynator gazetki szkolnej, Magdalena Witczak
3 maja 2019 nasi trzej uczniowie z kl 3 e GIM ; Maksymilian Wójtowicz, Karol Solecki i Kuba Pawłowski złożyli zaprzysiężenie na strzelców Związku Strzeleckiego STRZELEC. Jednostka Strzelecka 2010 Lublin jest organizacją proobronną, wychowawczą działającą społecznie. Stowarzyszenie stawia sobie za cel kontynuację istniejącego w okresie międzywojennym Związku Strzeleckiego utworzonego przez Marszałka Józefa Piłsudskiego. Współpracuje z Ministerstwem Obrony Narodowej, Strażą Graniczną, Obroną Cywilną i Związkiem Harcerstwa Polskiego.
Ponadto celem Związku jest:
-działanie na rzecz niepodległości Rzeczpospolitej Polskiej i jej umacniania,
-wychowanie obywatelskie członków oparte na ideologii państwowotwórczej i dyscyplinie społecznej, wg wskazań ujętych w Prawie i Przyrzeczeniu Strzeleckim,
-przygotowaniu młodzieży do służby wojskowej,
-wychowanie członków Związku w duchu patriotycznym wokół takich wartości jak Bóg, Honor, Ojczyzna,
-podnoszenie poziomu sprawności fizycznej,
-uczenie zdyscyplinowanego życia w zespole.
GRATULUJEMY CHŁOPCY!!!
17 maja zwycięzcy Małego Konkursu Wiedzy o Świdniku – Alicja Żuk-VI a, Remigiusz Dziak-VI b, Szymon Bronowicz-VI c, Filip Wawszczak VI d, Wiktoria Drzazga-VI e, Alicja Kania i Michał Kulbaka – VI g, wzięli udział w wycieczce do Warszawy, która stanowiła nagrodę grupową dla najlepszej drużyny.
Głównym punktem programu wycieczki było poznanie historii Parlamentu RP, zwiedzenie sali posiedzeń, kaplicy poselskiej, sejmowych kuluarów, a także budynku senatu i sali kolumnowej.
Opiekunami i przewodnikami wycieczki byli absolwenci naszej szkoły pan Bartłomiej Pawłowicz, opiekun młodych samorządowców i radny – pan Marcin Magier.
Z uczestnikami wycieczki spotkał się również pan Artur Soboń - świdniczanin, poseł na Sejm oraz wiceminister inwestycji i rozwoju. Opowiedział o pracy posła i obowiązkach parlamentarzysty, a także odpowiedział na zadane pytania.
Kolejnym punktem programu wycieczki było zwiedzanie Muzeum Wojska Polskiego. Uczniowie obejrzeli zbiory broni palnej i siecznej, zmieniającego się na przestrzeni wieków umundurowania i sprzętu wojskowego.
Pełni wrażeń i w doskonałych nastrojach wróciliśmy do Świdnika.
Opiekun, Violetta Koc
MIEJSKO-POWIATOWY KONKURS LITERACKO-PLASTYCZNY
związany z problematyką osób niepełnosprawnych
„NIEPEŁNOSPRAWNI, TACY SAMI CZY INNI?”
organizowany POD HONOROWYM PATRONATEM
PRZEWODNICZĄCEGO RADY POWIATU ŚWIDNICKIEGO- PANA Andrzeja Mańki
PRZEWODNICZĄCEGO RADY MIASTA ŚWIDNIKA- PANA Włodzimierza Radek
PRZEWODNICZĄCEGO POWIATOWEJ SPOŁECZNEJ RADY DS.OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH - PANA Andrzeja Kaciuczyka
oraz pod PATRONATEM MEDIALNYM „GŁOSU ŚWIDNIKA"
Zespół ds. Integracji zachęca wszystkich uczniów szkół podstawowych naszego powiatu do udziału w konkursie, którego celem jest uwrażliwienie dzieci i młodzieży na problemy osób niepełnosprawnych oraz zwiększenie świadomości uczniów na temat różnego rodzaju deficytów,
Zainteresowani mogą wystartować w dwóch kategoriach: literackiej (wiersz, opowiadanie, esej, itd.) i plastycznej (rysunek, grafika, malarstwo, itd.). Prace należy składać w sekretariacie Szkoły Podstawowej nr 5 w Świdniku, do dnia 31 maja. Każda powinna być podpisana imieniem i nazwiskiem oraz dostarczona z kartą informacyjną.
Regulamin, karta zgłoszenia i zgoda RODO w załączeniu.
Uroczyste rozstrzygnięcie i wręczenie nagród laureatom odbędzie się na początku czerwca (szczegóły wkrótce).
W związku z przypadającym na 23 maja 2019r. Dniem Wymiaru Sprawiedliwości, na zaproszenie Sądu Rejonowego Lublin-Wschód w Lublinie z siedzibą w Świdniku, klasa 7E pod opieką wychowawczyni, p. Magdaleny Stelmach-Kopeć, miała możliwość uczestniczenia w zwiedzaniu budynku sądu i spotkania z kuratorami, p. Renatą Wińską i p. Magdaleną Bochniak. Uczniowie uzyskali informacje na temat organizacji sądu, czy charakteru pracy sędziego i sekretariatu wydziału. Pani kurator Wińska bardzo ciekawie opowiedziała także o specyfice swojej pracy, udzielając młodzieży wielu cennych wskazówek na temat ich praw i obowiązków.
msk
W dniu 17 maja 2019 uczniowie klasy 7b oraz 8b pod opieką Pani Beaty Adasik, Klaudii Chachuły-Smyk oraz Katarzyny Królik wzięli udział w wydarzeniu organizowanym przez Katolicki Uniwersytet Lubelski. Był to Dzień Hiszpański i Latynoamerykński. Dla wielu były to pierwsze w życiu, prawdziwe uniwersyteckie wykłady. Prelegenci mówili o czasownikach hiszpańskich (dr hab. Janusz Bień profesor nadzwyczajny KUL), o zamierzchłych potyczkach piłkarskich między reprezentacją Polski i Peru (dr Pablo de la Fuente) o osobliwościach Meksyku (Joanna Antoń, Alvaro Silva, Guillermo Gomez) a na deser koncert Flamenco połączony z tańcem. Kto wie może niektórzy z naszych uczniów podejmą studia na tak ciekawym kierunku jakim jest hispanistyka na KUL. Viva el espanol!
kk
W dniu dzisiejszym (tj. 23.05.2019) przedstawiciele naszej szkoły w składzie Zuzia Najda, Wojtek Bukowski, Oliwier Świąder, Kuba Woliński oraz p. Katarzyna Królik wzięli udział w grze miejskiej zorganizowanej przez Młodzieżową Radę Miasta. Zadanie polegało na odnalezieniu zaznaczonych na mapie miasta murali oraz odpowiedź na szereg pytań dotyczących przedstawionych na nich wydarzeń, historii miasta, literatury polskiej czy chociażby upodobań naszego Burmistrza . Pomimo tego, iż nie zajęliśmy 1 miejsca to możemy się pochwalić zrealizowaniem wszystkich zadań w ekspresowym tempie. Na metę przybyliśmy jako pierwsza drużyna. Było to dla nas ciekawe doświadczenie i zyskaliśmy sporo wiedzy o naszej "małej ojczyźnie "- Świdniku.
kk
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Wojewódzkie obchody Dnia Strażaka.
W dniu dzisiejszym uczniowie klas 1a, 1f, 2c i 3c wzięli udział w Wojewódzkich Obchodach Dnia Strażaka, które odbyły się w naszym mieście. Uroczystość połączona była z nadaniem sztandaru świdnickiej komendzie. Uczestnicy mieli okazję zobaczyć m.in. wystawę sprzętu i pojazdów pożarniczych, złożenie meldunku i przysiąg pododdziałów, defiladę oraz wręczenie odznaczeń i awansów. Każdy mógł także spróbować strażackiej grochówki, popcornu lub waty cukrowej.
W dniu dzisiejszym uczniowie klas 1b, 1e, 3c, 4c, 4d i 4g wzięli udział w warsztatach FINANSIAKI zorganizowanych przez Santander Bank Polska S.A. Była do bardzo ciekawa lekcja z finansowości. Uczniowie aktywnie uczestnicząc w grze uczyli się jak racjonalnie wydawać pieniądze, uwzględniając zachcianki, zdarzenia losowe i niezbędne opłaty. Bardzo dziękujemy organizatorom za ciekawe spotkanie!
Spotkanie z Dorotą Gellner
17 maja uczniowie klas 0-2 mieli okazję spotkać się z pisarką, której utwory od lat bawią najmłodszych czytelników. Dorota Gellner to jedna z najwybitniejszych poetek piszących dla najmłodszych. Jest również prozaikiem, autorką piosenek, bajek muzycznych i słuchowisk radiowych. Jej piosenki np. „Zuzia-lalka nieduża”, „Ogórek wąsaty” śpiewa już kolejne pokolenie dzieci. Spotkanie rozpoczął spektakl „Gryzmoł” przygotowany przez grupę teatralną „Wysokie loty” prowadzoną przez panią Dominikę Szczęsną. Pani Dorota recytowała fragmenty swoich utworów włączając do zabawy całą publiczność, ku radości dzieci. Dzieci rymowały i śpiewały razem z autorką, a spotkanie minęło w pogodnej atmosferze. Naszym gościem była również Alicja Twardowska, muzyk teoretyk, wydawca śpiewników Doroty Gellner. Przybliżyła ona dzieciom postać wybitnego polskiego kompozytora Stanisława Moniuszki. Na zakończenie spotkania laureaci konkursów poprzedzających wizytę Doroty Gellner - recytatorskiego „Tuwimiada” i plastycznego „Poezja Doroty Gellner w obrazach”, zostali nagrodzeni dyplomami i śpiewnikami. Każdy chciał mieć w swoim śpiewniku dedykację od autorki, dlatego przy stoliku ustawiła się dłuuuga kolejka po jej autografy. Spotkanie zorganizowały nauczycielki-bibliotekarki: Izabela Koczkodaj, Beata Pinkos i Justyna Kuśmierczyk, a także wychowawczynie ze świetlicy: Dominika Szczęsna i Helena Cisowska. Patronat nad organizacją spotkania objęła pani dyrektor Marzena Herda. Impreza została dofinansowana z środków Rady Rodziców.
Laureaci konkursu recytatorskiego „Tuwimiada”:
Klasy 0:
I miejsce - Hanna Moń i Emilia Kość
II miejsce - Zofia Wójtowicz
III miejsce - Róża Adamczyk
Wyróżnienie - Jakub Leszek
Klasy 1
I miejsce - Hanna Romaniszyn i Florentyna Szyszło
II miejsce - Aleksander Sobieszek i Izabela Dadej
III miejsce - Amelia Solarska i Magdalena Dragan
Wyróżnienie - Antoni Kalicki
Klasy 2 i 3
I miejsce - Alicja Zarajczyk
II miejsce - Adrianna Korona i Natalia Flis
III miejsce - Martyna Malec
Wyróżnienie - Wiktoria Myśliwiec i Amelia Miszczuk
Laureaci konkursu plastycznego „Poezja Doroty Gellner w obrazach”:
Klasy 0
1. Ola Nowak 0A
2. Nadia Sokołowska 0A
3. Michasia Śmiszek 0A
4. Gabrysia Chaburska 0B
5. Kuba Chmiel 0B
6. Emilka Kość 0B
Klasy 1
1. Hanna Rzędzicka 1F
2. Izabela Skainowska 1D
3. Martyna Chowicka 1C
4. Lena Misiurek 1A
5. Bartek Rosiński 1D
6. Lena Domańska 1D
Klasy 2
1. Maja Maiło 2F
2. Klara Liszka 2F
3. Paulina Cybul 2F
W środę, tj. 22 maja trzyosobowe zespoły klas czwartych wzięły udział w kolejnej edycji konkursu „W świecie baśni”. Uczniowie musieli wykazać się dobrą znajomością „Akademii pana Kleksa”, „Opowieści z Narnii” oraz baśni H. Ch. Andersena i braci Grimm. Każdy z uczestników prezentował wybraną przez siebie postać baśniową. W tym roku odwiedziły nas: Calineczka, trzy świnki, Różyczka, złota rybka, kot w butach oraz wiele innych znanych i mniej znanych postaci baśniowych.
Po zaciętej rywalizacji pierwsze miejsce wywalczyła drużyna klasy 4 c w składzie:
Aleksandra Sturlis, Szymon Bożek, Miłosz Dyrka.
Drugie miejsce zajęła klasa 4 a, którą reprezentowały:
Julia Krawczyk, Lena Błaszczak oraz Oliwia Nowacka.
Na trzecim miejscu uplasowała się drużyna 4 d w składzie:
Hania Smerdel, Ania Król i Milena Piróg.
Nagrodę uczestników za najciekawszą prezentację zdobyła Judyta Stec z klasy 4 b.
Gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy nauczycielom j. polskiego za przygotowanie uczniów do konkursu.
Organizatorzy.
PILNA POMOC DLA KACPRA DRZAZGI !
W najbliższą środę, 22.05.2019 r, wolontariusze Szkolnego Koła Caritas będą prowadzić na terenie naszej szkoły zbiórkę datków na rzecz Kacpra Drzazgi, 13 - latka, zmagającego się z ostrą białaczką limfoblastyczną.
W Polsce nie ma już dla Kacpra szans, wszelkie sposoby leczenia zostały już wykorzystane. Jest jednak metoda, która daje nam nadzieję na całkowite wyleczenie – terapia CAR-T. w klinice w Münster, Niemczech. Kacper jest pierwszą osobą z Polski, która otrzymała szansę na leczenie w tym ośrodku. Czasu mamy jednak niewiele. Czeka na niego miejsce już na początku czerwca, ale aby syn został przyjęty do Kliniki, niezbędna jest wpłata 100% kwoty.
Znów mam tylko 3 tygodnie, na ratowanie życia mojego syna! - Tata
Z góry dziękujemy za okazane serce i pomoc.