W dniach 8 – 16 czerwca 2020 r. odbył się w naszej szkole zorganizowany przez Urząd Miasta Świdnik konkurs plastyczny pt. „EKO ŚWIDNIK – odnawialne źródła energii w naszym mieście”.
Do udziału w nim zaproszone zostały wszystkie dzieci w wieku 3-6 lat z oddziałów przedszkolnych. Regulamin konkursu został zamieszczony na stronie internetowej szkoły oraz udostępniony rodzicom za pomocą aplikacji Google Classroom.
Przedmiotem konkursu było stworzenie pracy, której głównym tematem były odnawialne źródła energii (instalacje solarne, fotowoltaiczne i pompy ciepła), wykonanej w dowolnym formacie i wybraną przez uczestników techniką plastyczną, z możliwością wykorzystania różnorodnych materiałów.
Głównymi celami konkursu było:
W konkursie wzięło udział 11 dzieci reprezentujących grupę niebieską, grupę zieloną oraz oddział zerowy 0A. Wszystkie prace zostały wykonane rozmaitymi technikami plastycznymi z wykorzystaniem różnych materiałów.
Jury w składzie: Leszek Kalicki – wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 5, Małgorzata Głuch, Agata Zacharska i Katarzyna Kowalska nagrodziło następujące prace:
I miejsce – Claudia Wiącek, 6 lat, grupa zielona
II miejsce – Michalina Korbus, 4 lata, grupa niebieska
III miejsce – Tymoteusz Lipiński, 4 lata, grupa zielona
Wyróżnienia otrzymali:
Karol Kaproń, 5 lat, grupa zielona
Michał Kaproń, 4 lata, grupa zielona
Aleksander Michalak, 5 lat, grupa zielona
Szczepan Niezbecki, 4 lata, grupa zielona
Ignacy Urban, 6 lat, zerówka 0A
Michał Wlizło, 6 lat, zerówka 0A
Jan Zacharski, 4 lata, grupa niebieska
Karol Zan, 4 lata, grupa niebieska
Serdecznie gratulujemy
Zapraszamy do galerii prac nagrodzonych w konkursie
Uczniowie klas VIII, którzy idą do szkół ponadpodstawowych poza miastem Świdnik będą mogli odebrać KARTY ZDROWIA UCZNIA w Gabinecie Pielegniarki zlokalizowanym w II liceum Ogólnokształcącym w Świdniku przy ul. Wojska Polskiego 27. Karty można odbierać od 15 lipca 2020 r. w godz. 8:30 - 13:30.
W dniu 29.04 2020 r o godz.15.30 odbyło się po raz pierwszy w formie on-line spotkanie szkoleniowe nauczycieli, specjalistów Szkoły Podstawowej nr 5 w Świdniku oraz Szkoły Podstawowej w Piaskach w ramach sieci współpracy i samokształcenia. Organizatorem spotkania byli: dyrektorzy Szkoły Podstawowej nr 5 w osobach Marzena Herda i Leszek Kalicki oraz z ramienia Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Świdniku Katarzyna Latecka - psycholog, Maria Karp-logopeda, Danuta Walczak - pedagog. Koordynatorem spotkania była Elżbieta Czerniak -psycholog Szkoły Podstawowej nr 5 w Świdniku. Tematem spotkania było:,, Uczeń z mutyzmem w szkole". W spotkaniu wziął udział psycholog Szkoły Podstawowej z oddziałami integracyjnymi w Piaskach Piotr Król. Spotkanie poświęcone było omówieniu problematyki ucznia z mutyzmem wybiórczym. Mutyzm wybiórczy jest zaburzeniem umiejętności językowych wyróżniającym się stałą niemożnością mówienia w wybranych sytuacjach społecznych na przykład w szkole. Milczenie dziecka nie jest spowodowane zaburzeniem mowy, nieznajomością języka, nieumiejętnością komunikowania się, buntem, nieśmiałością niepełnosprawnością. Brak mowy w sytuacjach szkolnych spowodowany jest lękiem. Uczniowie z mutyzmem wybiórczym to grupa uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Oznacza to ,że potrzebują oni wsparcia nauczycieli, specjalistów szkolnych oraz specjalistów poradni psychologiczno-pedagogicznej, psychologów, pedagogów i logopedów. W ramach sieci współpracy i samokształcenia nauczycieli zostały omówione zagadnienia teoretyczne mutyzmu wybiórczego u uczniów oraz zostały przedstawione rozwiązania praktyczne - ,,dobre praktyki" specjalisty Piotra Króla psychologa Szkoły Podstawowej w Piaskach. Uczestnicy spotkania otrzymali pakiet materiałów dotyczących zagadnienia mutyzmu wybiórczego, w tym praktyczne rozwiązania zawarte w publikacjach zarówno polskich jak i anglojęzycznych dotyczące wsparcia ucznia z mutyzmem wybiórczym i jego rodziców/opiekunów.
Opracowanie: Katarzyna Latecka -psycholog i Danuta Walczak -pedagog
Poradnia Psychologiczno-pedagogiczna w Świdniku
Zapraszamy do udziału w konkursie plastycznym
„EKO ŚWIDNIK – odnawialne źródła energii w naszym mieście”
Organizator konkursu:
Cele konkursu:
Warunki uczestnictwa:
Termin i miejsce składania prac:
Prace plastyczne wykonywane w ramach ww. konkursu składane są do nauczyciela (w formie zdjęcia) za pomocą poczty elektronicznej na adres kasiula_26@o2.pl
Termin nadsyłania prac: do 16.06.2020r.
Jury i kryteria oceny pracy:
Wyboru najlepszych prac plastycznych dokonuje jury powołane przez Dyrektora szkoły. Dla najlepszych prac plastycznych (za pierwsze, drugie i trzecie miejsce) oraz wyróżnionych zostały przewidziane nagrody.
Nagrody zostaną przekazane do placówki szkolnej w terminie do 18.06.2020r. przez Urząd Miasta, a następnie przekazane uczestnikom konkursu przez Dyrektora i pracowników szkoły.
Zdjęcia nagrodzonych prac zostaną wykorzystane przez Urząd Miasta do celów promocyjnych związanych z realizacją projektów.
Udział w konkursie jest jednoznaczny z wyrażeniem zgody na wykorzystanie przez szkołę i Urząd Miasta, wizerunku dziecka, jego pracy artystycznej, rozpowszechnianie, publikowanie wizerunku w mediach elektronicznych, w szczególności na stronie internetowej szkoły i Urzędu Miasta.
Informujemy, że próby sprawności fizycznej z pływania do klasy IV składają się z dwóch części i zostaną przeprowadzone:
1. pierwsza część - na terenie obiektów sportowych szkoły w dniu
08.06.2020r. o godz.11:00,
2. druga część - na terenie Centrum Sportowo-Rekreacyjnego Łabędzia, ul.
Łabędzia 4, 20-335 Lublin w dniu 09.06.2020 r. o godz.11:00.
Prosimy o przybycie na próby 15 minut przed wskazaną powyżej godziną oraz o wypełnienie załączonej deklaracji-oświadczenia udziału dziecka w sprawdzianie.
deklaracja-oswiadczenie_udzialu_dziecka_w__sprawdzianie.docx
Zapraszamy do obejrzenia filmu edukacyjnego dotyczącego krajobrazów świata. Zrealizowany został dzięki ogromnej pracy uczniów klasy 5c naszej szkoły. W filmie wystąpili Mateusz, Marcel, Miłosz, Szymon, Leon, Ola, Wiktoria K, Wiktoria S, Emilia, Basia, Julka, Patrycja, Marysia, Natalia. Dziękujemy.
ZASADY FUNKCJONOWANIA BIBLIOTEKI SZKOLNEJ
W OKRESIE OD 1 CZERWCA DO 26 CZERWCA 2020 R.
W dniach 1 - 26 czerwca 2020 r. biblioteka szkolna będzie otwarta dla uczniów, rodziców i nauczycieli w zakresie dostosowanym do zasad funkcjonowania szkoły i obowiązujących obecnie procedur, a także do zadań biblioteki szkolnej związanych ze zbliżającym się zakończeniem roku szkolnego.
1.Zawieszona zostaje możliwość wypożyczania materiałów bibliotecznych.
2.Terminy zwracania wypożyczonych książek ( oprócz podręczników) – od 1 czerwca do 15 czerwca w godzinach :
1- 3 czerwiec – godz. 14:00 – 16:00
4 – 5 czerwiec – godz. 12:00 – 14:00
8 – 9 czerwiec – godz. 14:00 – 16:00
10 czerwiec – godz.12:00 – 14:00
15 czerwiec – godz.12:00 – 14:00
Prosimy o samodyscyplinę, aby wszystkie książki, w tych dniach, trafiły do biblioteki, ponieważ musimy jeszcze później przeprowadzić zbiórkę podręczników, co w obecnej sytuacji, będzie utrudnione.
3.Uczniowie/rodzice/opiekunowie zwracają wypożyczone książki z zachowaniem wymaganej ostrożności:
Można także przynieść pozycje wypożyczone przez pozostające w domu młodsze rodzeństwo.
4. Cały komplet podręczników należy przygotować do zwrotu w następujący sposób:
5. Zwrotu podręczników należy dokonać w dniach:
6. Harmonogram zwrotu podręczników poda wychowawca klasy na Librusie.
Jeśli książka lub podręcznik zostały zagubione, trzeba je odkupić i dopełnić formalności. Warto się tym zainteresować wcześniej, gdyż w ostatnich dniach roku szkolnego bibliotekarz zajmuje się odbiorem tysięcy wypożyczonych podręczników.
7. W celu wyjaśnień spraw dotyczących zwrotów wypożyczonych książek i podręczników prosimy o kontakt mailowy ( swidnik.sp5biblioteka@gmail.com).
Poniższe wskazówki zostały opracowane na podstawie wytycznych opublikowanych przez Ministerstwo Rozwoju i Bibliotekę Narodową.
Już za kilka dni, pierwszego czerwca dzieci na całym świecie będą obchodzić swoje święto. Z okazji Dnia Dziecka uczniowie klasy 4a/b/c przygotowali życzenia dla swoich kolegów i koleżanek z naszej szkoły, dla przyjaciół z Clubu Pascani w Rumunii oraz wszystkich, którzy czują się w duszy dziećmi. Podkreślali w nich jak ważne jest szanowanie praw młodego człowieka i jak cenne jest beztroskie dzieciństwo. Happy Children's Day!
Przez ostatni miesiąc uczniowie z grup 0A, 0B oraz klas 2D i 3F zgłębiali tematykę jedzenia na lekcjach języka angielskiego. Do tematu dzieci podchodziły na każdy możliwy sposób. Odgadywały zagadki kulinarne, zapoznawały się z klasyka literatury dziecięcej Erica Carla "The very hungry caterpillar", tworzyły menu do swoich restauracji, układały testy językowe oraz przygotowywały pyszne dania i przekąski. Ogromne brawa za zaangażowanie!
Od 25 maja w naszej szkole zostają wznowione zajęcia opiekuńcze w klasach
I-III. Zajęcia w świetlicy będą odbywały się zgodnie z zaleceniami sanitarnymi oraz wskazaniami Ministerstwa Edukacji Narodowej. Czas pracy świetlicy pozostaje
bez zmian.
Zajęcia dydaktyczne będą prowadzone w formie kształcenia na odległość, zgodnie z planem lekcji. Dzieci przebywające w świetlicy będą je realizowały zdalnie z wykorzystaniem sprzętu komputerowego w szkole. Uczniowie
są zobowiązani do używania własnych podręczników i przyborów szkolnych.
W czasie pobytu uczniów w świetlicy istnieje możliwość korzystania z obiadów.
Zgłoszenie udziału dziecka w zajęciach opiekuńczo - wychowawczych
do pobrania TUTAJ
1. Zgloszenie_do_udzialu_w_zajeciach.pdf
2. Zgloszenie_do_udzialu_w_zajeciach.docx
Dyrektor Szkoły informuje, że od poniedziałku
25 maja 2020 r., zgodnie z wytycznymi MEN na terenie Szkoły Podstawowej nr 5 w Świdniku możliwe jest prowadzenie konsultacji dla uczniów klas ósmych. Konsultacje dotyczyć będą przede wszystkim przedmiotów egzaminacyjnych: j. polski,
j. angielski, matematyka.
Od 1 czerwca 2020 r. w konsultacjach mogą brać udział uczniowie pozostałych klas.
W celu ustalenia terminu, uczniowie proszeni są o kontakt z nauczycielem prowadzącym zajęcia. Konsultacje odbywać się będą zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Głównego Inspektora Sanitarnego.
Deklaracja udziału do pobrania poniżej
Działania nauczyciela związane z organizacją konsultacji dla uczniów:
Działania ucznia związane z organizacją konsultacji:
Ministerstwo Edukacji Narodowej ogłosiło harmonogram rekrutacji do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2020/2021, w tym terminy postępowania rekrutacyjnego, składania dokumentów do klas I szkół ponadpodstawowych i klas wstępnych szkół ponadpodstawowych.
Od 25 maja 2020 r. przywracamy zajęcia opiekuńczo-wychowawcze. Utrzymujemy obowiązek realizowania podstawy programowej w formie edukacji zdalnej.
Nauczycieli, pracowników szkoły, rodziców, opiekunów i uczniów obowiązują: Wytyczne GIS, MZ i MEN dla szkół podstawowych - edukacja wczesnoszkolna.i tu link do strony wersja jest pdf. Wytyczne GIS, MZ i MEN dla szkół podstawowych - edukacja wczesnoszkolna.
Od 25 maja 2020 r. uczniowie klas VIII szkół podstawowych, będą mieli możliwość korzystania z konsultacji na terenie szkoły ze wszystkich przedmiotów, w szczególności z tych przedmiotów, z których od 16 do 18 czerwca będą zdawać egzamin ósmoklasisty.
Od 1 czerwca 2020 r. uczniowie pozostałych klas będą mieli możliwość korzystania z konsultacji ze wszystkich przedmiotów na terenie szkoły.
Szczegółowe informacje będą podawane w kolejnych dniach przez wychowawców klas za pośrednictwem e-dziennika.
Przypomnijmy, że zgodnie z ogłoszonym harmonogramem egzamin ósmoklasisty będzie przeprowadzony od 16 do 18 czerwca br.
Szczegółowe wytyczne dotyczące przeprowadzenia egzaminów w ścisłym rygorze sanitarnym znajdują się pod linkami: