• Święta tuż, tuż ...

     

    W oczekiwaniu na te szczególne dni - Święta Bożego Narodzenia - przesyłamy WSZYSTKIM CZYTELNIKOM biblioteczne życzenia świąteczne zawarte w prezentacji:

    https://view.genial.ly/5fcdf418b311230dad315d9b/interactive-content-ida-swieta

     Klikajcie w link powyżej, czytajcie, oglądajcie i słuchajcie!

  • Szczegółowe zasady zdalnego nauczania

    Szczegółowe zasady zdalnego nauczania

    Zgodnie z Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 marca 2020r. (z późniejszymi zmianami) w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19,

    od 26 października 2020 roku do 6 listopada 2020 r. w klasach IV-VIII rozpoczyna się realizacja zadań szkoły, w tym realizacja podstawy programowej, z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.

    Czytaj więcej

  • DOBRE PRAKTYKI POMAGAJĄCE ZACHOWAĆ BEZPIECZEŃSTWO DANYCH PODCZAS LEKCJI ONLINE

    20 zasad bezpieczeństwa, o których powinni pamiętać zarówno szkolni administratorzy, jak i nauczyciele oraz uczniowie, przygotowując się do lekcji online, aby chronić swoje dane.

    Kliknij w link poniżej

  • Poczta Outlook na platformie Office 365

    Szkolna platforma Office 365 umożliwia wszystkim, którzy posiadają na niej konto, korzystanie z poczty email. Outlook - aplikacja obsługująca pocztę jest dostępna po zalogowaniu się na platformę Office 365 szkoły.

    Szkolna poczta email ma za zadanie ułatwić komunikację między uczniami a także między uczniami i nauczycielami. W skrzynce odbiorczej pojawiają się np. wiadomości o zaplanowanych spotkaniach,  aktywności w zespołach, itp. Dodatkowo każda grupa (zespół) istniejąca na platformie ma własny adres mailowy co  ułatwia komunikację wewnątrz grupy i z całą grupą.

    Ze szkolnej poczty można korzystać po zalogowaniu się na stronie office.com - wtedy z lewej strony okna są widoczne wszystkie dostępne aplikacje, a wśród nich Outlook. Odbieranie i wysyłanie wiadomości odbywa się w podobny sposób jak w każdej innej aplikacji (skrzynce) pocztowej.

  • Konkursy "Zaprojektuj logo projektów Erasmus+"

    Nasza szkoła rozpoczęła właśnie realizację kolejnych projektów Erasmus+.

    Zapraszamy wszystkich uczniów do zaprojektowania logo projektów.

    1) "Let's Light On the Solution" - czyli w wolnym tłumaczeniu "niech nas oświeci rozwiązanie". Projekt na temat światła i jego znaczenia w życiu człowieka, więc w logo mogą się znaleźć następujące symbole: słońce, żarówka, fotowoltaika, panele słoneczne, promienie, itp. W logo musi się znaleźć skrócona nazwa: LIGHT ON Można zamieścić flagi krajów partnerskich: Polska, Portugalia, Włochy i Gwadelupa.

    2) "We do STEAM together" - czyli w wolnym tłumaczeniu "razem uczymy się przedmiotów STEAM." Projekt dotyczny nauczania STEAM, czyli przedmiotów przyrodniczych (Science), technologii (Technology), inżynierii (Engineering), sztuki (Art) i matematyki (Math). W logo powinny się znaleźć elementy związane ze STEAM oraz nazwa projektu. Można zamieścić flagi krajów partnerskich: Polska, Portugalia, Turcja, Estonia i Rumunia.

    Logo projektu lub projektów należy wykonać w programie www.canva.com lub podobnym i przesłać je w formie pliku .png/.jpg go na adres: marcin.pasnikowski@sp5.swidnik.pl do 20 stycznia 2021.

  • Konkurs Minecraft

    Samorząd Uczniowski organizuje Szkolny Konkurs Budowania w Minecraft. Każdy uczeń naszej szkoły może wziąć udział. Tematyką prac będą Święta Bożego Narodzenia i mikołajki. Prace należy odsyłać w postaci map (save’ów) na e-mail samorządu uczniowskiego samorzduczniowski20202021@sp5online.pl, przez e-mail szkolny (z końcówką sp5online.pl). Ostateczny termin odesłania prac to 17 grudnia do godziny 19.00.

    PozdrawiamyRada Samorządu Uczniowskiego

  • Szkolny Turniej League of Legends

    18 grudnia w piątek odbędzie się szkolny turniej w League of Legends. Zapisy trwają do 15 grudnia. Zgłaszają się tylko pełne drużyny 5 osobowe, złożone w pełni z uczniów naszej szkoły, mających 13 lat lub więcej, na e-mail samorządu uczniowskiego samorzduczniowski20202021@sp5online.pl. Zgłaszać należy się za pomocą e-maila szkolnego (z końcówką @sp5online.pl).

    Pozdrawiamy Rada Samorządu Uczniowskiego

  • RAZEM BEZPIECZNIEJ

     Zobacz spot o hejcie wśród dzieci i młodzieży. Jest skierowany do rodziców. Mówi o tym jak ważna jest nasza uwaga na to, co dzieje się z dzieckiem. Niezmiernie istotna jest również rozmowa oraz zdrowa kontrola.

    https://bit.ly/2UIC5b3

    W nagraniu odnajdziemy również numery telefonów pod, którymi znajdziemy pomoc, jeśli nie wiemy jak postępować lub nie radzimy sobie z sytuacją.

    www.liniadzieciom.pl

    Telefony zaufania:

    800 080 222 – całodobowa bezpłatna infolinia dla dzieci, młodzieży, rodziców i pedagogów

    800 121 212 – dziecięcy telefon zaufania

    OBEJRZYJ, BO WARTO!!!

    https://www.facebook.com/Policja-Lubelska-559631754424559/videos/697110317873593

  • Całodobowy Dziecięcy Telefon Zaufania i czat internetowy

    Całodobowy Dziecięcy Telefon Zaufania i czat internetowy

    Od 7 grudnia działa Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka oraz specjalny czat internetowy. Dzieci i młodzież z problemami mogą skorzystać z tzw. darmowej poradni psychologicznej, która działa 7 dni w tygodniu przez całą dobę. Pod numerem telefonu 800 12 12 12 dzieci i młodzież, które doświadczają problemów związanych z odizolowaniem w czasie pandemii, są dyskryminowane lub źle traktowane przez rówieśników czy dorosłych, mogą uzyskać darmową pomoc.

  • 24 grudnia budynek szkoły i obiekty sportowe będą zamknięte.

    Informujemy wszystkich zainteresowanych, a w szczególności korzystających z obiektów szkolnych, że w dniu 24 grudnia 2020 r. budynek szkoły i obiekty sportowe będą zamknięte.

  • Niespodzianka z Wielkiej Brytanii

    Kilka dni temu na adres naszego przedszkola została dostarczona przesyłka, którą otrzymaliśmy od przyjaciół z Przedszkola Montessori w West Ealing w Wielkiej Brytanii. W paczce znaleźliśmy świąteczne prace dzieci i życzenia oraz gadżety charakterystyczne dla tego kraju takie jak: brytyjską flagę, londyński autobus i budkę telefoniczną. Pani Magda Wnuczek - nauczyciel języka angielskiego, podczas zajęć przetłumaczyła nam treść życzeń i przybliżyła drogę, jaką musiała odbyć paczka od nadawcy do adresata. W ramach wzajemnego współdziałania dzieci z grupy niebieskiej przygotowały dla rówieśników zza morza girlandę i świąteczny album z pracami plastycznymi. Mamy nadzieję, że nasza współpraca zaowocuje nowymi doświadczeniami w kwestii działań edukacyjnych i nie tylko.

  • MIKOŁAJKI w klasie 2D

    „Kochany Panie Mikołaju,

    my tak czekamy każdej zimy,

    dlaczego zawsze Pan przychodzi, gdy śpimy….”

    Uczniowie klasy 2d są już gotowi na wizytę świętego Mikołaja. W czasie piątkowych zajęć zdalnych  otrzymały list z pozdrowieniami od świętego Mikołaja. Każdy „wyturlał” swojego Mikołaja. Były też mikołajkowe zabawy online. Teraz z niecierpliwością oczekują prezentów.

  • Projekt Erasmus+ Walking Together

    W piątek 4 grudnia odbyło się spotkanie koordynatorów projektu "Walking Together" realizowanego w ramach programu Erasmus+. Koordynatorzy szkół partnerskich z Portugalii, Włoch, Turcji, Grecji i Polski nigdy wcześniej nie współpracowali ze sobą, dlatego spotkanie rozpoczęło się od prezentacji szkół i miast. Niestety pandemia jak na razie uniemożliwia organizację wyjazdów uczniów. Koordynatorzy zdecydowali o realizacji pierwszych zadań projektowych w Internecie oraz przesunięciu wszystkich wyjazdów na rok drugą połowę 2021 roku.

    Uczniowie zaangażowani w realizację projektu wykonali już projekty logo podczas zajęć informatyki, a także wykonali interaktywne prezentacje o swoich szkołach, miastach oraz krajach. Rozpoczęto już projekt eTwinning, na którego platformie będą prezentowane wszystkie rezultaty. W kolejnych miesiącach odbędzie się głosowanie na logo oraz zorganizowane zostaną warsztaty na temat praw człowieka, Nelsona Mandeli czy praw kobiet w formie "escape room".

  • Projekt Erasmus+ LIGHT ON

    W piątek 27 listopada odbyło się spotkanie koordynatorów projektu "Let's Light On the Solution" realizowanego w ramach programu Erasmus+. Koordynatorzy szkół partnerskich z Portugalii, Włoch, Gwadelupy i Polski zaprezentowali swoje szkoły oraz omówili sytuację związaną z pandemią Covid-19. Na tej podstawie podjęli decyzję o realizacji pierwszych zadań projektowych w Internecie oraz przesunięciu wszystkich wyjazdów na rok 2021/2022.

    Uczniowie zaangażowani w realizację projektu wezmą udział w zaprojektowaniu logo projektu, a także wykonają interaktywne prezentacje o swoich szkołach, miastach oraz krajach. W kolejnych miesiącach zaplanowano organizację tygodnia z Gwadelupą oraz wirtualną wycieczkę na farmę słoneczną wykorzystującą panele fotowoltaiczne.

  • DZIEŃ MISIA

    25 listopada w naszym przedszkolu obchodziliśmy Dzień Misia. Niestety w tym roku nie mogliśmy gościć ulubionych pluszaków, ale znaleźliśmy na to sposób - dzieci pokazały na zdjęciach swoje przytulanki. W przyszłym roku na pewno zaprosimy do przedszkola wszystkie najukochańsze misie, misiaczki, miśki, małe i duże, białe i brązowe, i wspólne się będziemy uczyć i bawić bo „czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny Miś!” Zapraszamy do obejrzenia relacji w formie filmu.

    https://youtu.be/5GWpqflG6fk

  • CZYTAM Z KLASĄ LEKTURKI SPOD CHMURKI

    CZYTAM Z KLASĄ LEKTURKI SPOD CHMURKI

    I MODUŁ za nami!

    Uczniowie kl. 2d w ramach II edycji międzynarodowego projektu edukacyjnego „Czytam z klasą! Lekturki spod chmurki”, związanego tym razem z ekologią, zrealizowali zadania z modułu jesiennego, który nosi tytuł „Mała chmurka w krainie drzew”. W ramach tego modułu dzieci poznały historię drzewa i bohaterów lektury „Drzewo do samego nieba”, której autorką jest Maria Terlikowska. Tekstu czytanego przez wicedyrektor Marzenę Herdę i wychowawcę słuchali w czasie zajęć lekcyjnych oraz w Dniu Głośnego Czytania. Drugoklasiści wykonali wyznaczone w Lekturnikach zadania, a także stworzyli piękne prace z liści np. makiety drzew, zielniki.

  • Ptaki w karmnikach - prace uczniów kl. 1A

    Zapraszamy do małej galerii ucznió klasy 1 A.

    https://padlet.com/ezolw/u1name4ivokrkhef

  • Finał projektu „Tu zaczęła się wolność” – 40. rocznica Świdnickiego Lipca

    Od września Fundacja „Architekci kultury” realizowała projekt „Tu zaczęła się wolność!” – 40. rocznica Świdnickiego Lipca, w którym wzięli udział także uczniowie naszej szkoły - klasa pani Magdaleny Siwińskiej

    źródło foto: Portal Świdnik Wysokich Lotów, foto ze spektaklu fot. Marcin Butryn. 

    Od września Fundacja „Architekci kultury” realizowała projekt „Tu zaczęła się wolność!” – 40. rocznica Świdnickiego Lipca, w którym wzięli udział uczniowie: Szkoły Podstawowej nr 3 – Teatr „Iskierki” prowadzony przez Elżbietę Banaszewską i Lidię Zyskowską oraz klasa p. Aleksandry Ślęp.

    Szkołę Podstawową nr 4 reprezentował Teatr „Pionierzy” (instruktor Anna Kuczyńska), Szkołę Podstawową nr 5 klasa pani Magdaleny Siwińskiej.

    W przedsięwzięciu uczestniczyły również dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 7 – Teatr „Kraina fantazji” (instruktor: Justyna Lewczyk oraz Małgorzata Kozłowska), podopieczni Miejskiego Centrum Profilaktyki, w tym Teatr „Aplauz” , którym od lat opiekują się Magdalena Skibińska i Katarzyna Amrozy, młodzi aktorzy z Miejskiego Ośrodka Kultury w Świdniku (Teatr Puk – Puk, instr. Katarzyna Marjasiewicz).

    W ramach zadania realizowano zajęcia edukacyjne, które prowadziła historyk Paulina Niezbecka. Podczas tych niezwykłych lekcji uczniowie mieli okazję nie tylko „dotknąć” kawałka historii związanej z tematyką Świdnickiego Lipca, ale także poznać sprzęty i przedmioty kojarzone z tamtą epoką oraz pobawić się w zabawy z czasów PRL – u.

    Kolejnym zadaniem jakie stanęło przed uczestnikami, było współtworzenie i udział w filmie „Świdnicki Lipiec – Pamiętamy”. Promuje on Świdnik jako miasto, w którym dba się o upamiętanie lokalnej historii, oddawanie hołdu jej bohaterom, miejsce, w którym seniorzy przekazują wiedzę o tamtych wydarzeniach kolejnym pokoleniom, zachęcając do tego, by nie zapominać o własnych korzeniach. Scenariusz i reżyseria: Paulina Niezbecka, zdjęcia i montaż – Jakub Boczkowski.

    W Miejskim Ośrodku Kultury zorganizowano również spotkanie ze świadkami historii, o której opowiadali: Anastazja Jarosz, Barbara Besztak oraz Henryk Adamczyk. Zgromadzeni na sali widzowie mieli też okazję obejrzeć film „Świdnicki Lipiec – Pragnienie wolności” oraz zdjęcia do filmu „Świdnicki Lipiec – Pamiętamy”. Spotkanie prowadziła Paulina Niezbecka.

    Na okoliczność projektu został również wydany folder zawierający informacje o tym ważnym dla Świdnika wydarzeniu.

    Uczestnicy projektu mieli szansę wziąć również udział w próbach do spektaklu ulicznego „Kroniki świdnickie 2020”. Niestety z uwagi na pandemię nie udało się go zagrać z udziałem publiczności w wersji plenerowej. Dokonano natomiast jego rejestracji filmowej, podczas której nie wszyscy aktorzy mogli być obecni.

    Spektakl nawiązuje do najważniejszych wydarzeń z historii miasta, w tym do słynnego Świdnickiego Lipca ’80. Bohater widowiska od lat pisze pamiętniki, będące swoistego rodzaju kronikami miasta, przenosi nas w czasy swojego dzieciństwa i młodości. Ukazuje nie tylko historyczne chwile, ale także pozwala nam poznać swoje codzienne życie. Z sentymentem wspomina przeprowadzkę do Świdnika, swoją pierwszą miłość, pracę, przyjaciół. Świdnik w widowisku, to miasto nie bojące się wyrazić protestu wobec PRLowskiego systemu i propagandy, miasto wciąż walczące o wolność. Scenariusz i reżyseria: Katarzyna Marjasiewicz, muzyka: Jacek i Bartek Abramowicz, scenografia: Jakub Marjasiewicz, zdjęcia ze spektaklu: Marcin Butryn, zdjęcia i montaż scen spektaklu: Paweł Iwaniuk, Jakub Kotynia, światło: Karol Dziubak, projekcje: Krzysztof Banderonek.

    Obsada aktorska:

    Aktorzy Teatru Kto tam?, działającego pod skrzydłami Fundacji „Architekci kultury”: Karol Bartosiewicz, Sylwia Kośka, Monika Kowalczyk, Iga Najda, Beata Szymańska

    Lena Różańska.

    Aktorzy Teatru „Iskierki” (SP 3 Świdnik):

    Aleksandra Karbowniczek, Kamil Madeja, Marlena Madeja.

    Aktorzy Teatru „Aplauz” (MCP Świdnik) oraz Teatru Puk – Puk (MOK Świdnik): Karol Mazurek, Antola Sadło.

    Aktorzy Teatru Puk – Puk (MOK Świdnik):

    Bartosz Apanasienko, Julia Bartosiewicz, Joanna Cioczek, Adam Fałdyga, Marta Jurkiewicz, Martyna Jurkiewicz, Patryk Kwiatuszewski, Matylda Marcinek, Michał Marjasiewicz, Julia Michalak, Katarzyna Misiak, Karolina Momot. Katarzyna Nowak, Kaja Rowińska, Zuzanna Tusińska, Julian Tarasiewicz.

    oraz:

    Marta Jurkiewicz, Rafał Król, Janusz Królik, Jakub Marjasiewicz, Maciej Marjasiewicz, Małgorzata Mazurek, Maria Mazurek, Łukasz Reszka, Tomasz Szydło, Wiesław Zawadzki, Mariusz Żuk.

    Szczególne podziękowania za pomoc w realizacji projektu należą się: Miejskiemu Ośrodkowi Kultury, Miejskiemu Centrum Profilaktyki oraz Mariuszowi Żukowi.

    Zachęcamy do zapoznania się z efektami naszego projektu. Filmy znajdują się pod linkami:

    https://youtu.be/OxdLMIqfAjw

    https://youtu.be/VjOMGfSgKlY

    Zamieszczone materiały dostępne są na licencji CC - creative commons, BY - attribution, NC - non commercial, ND - non derivatives.

    Patronat honorowy: Instytut Pamięci Narodowej – Oddział w Lublinie, Starosta Powiatu Świdnickiego Łukasz Reszka, Burmistrz Miasta Świdnik – Waldemar Jakson,  Związek Zawodowy Solidarność – Region Środkowowschodni.

    Patronat medialny: Portal „Świdnik - wysokich lotów”, Głos Świdnika, Nowy Tydzień, TKŚ, Kurier Lubelski.

    Projekt został dofinansowany ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu "Patriotyzm Jutra" oraz Gminy Miejskiej Świdnik.

  • Zabawy językowe

    Ostatnie lekcje języka angielskiego w grupach przedszkolnych i zerowych upłynęły na poznawaniu części ciała poprzez zabawy, piosenki, czytanie bajek i zabawne eksperymenty. Zabawa była przednia!

  • Informacje o pracy biblioteki szkolnej poniżej.

    Informacje o pracy biblioteki szkolnej poniżej.

    Kliknij w link, a poznasz  aktualne godziny pracy .

    https://view.genial.ly/5fb3ec4fac09ff0d9578befa/game-action-biblioteka

strona: