W minionym tygodniu dzieci z grupy niebieskiej poznawały czynności związane z rolnictwem, a także jakie maszyny rolnicze towarzyszą rolnikowi w codziennych pracach. Przedszkolaki miały okazję do wykonania urządzeń gospodarczych z figur geometrycznych lub klocków dostępnych w domu. Wszyscy już wiedzą, że rolnik zajmuje się m.in. uprawą ziemniaków i takich działań nie zabrakło w domach: niektórzy zasadzili bulwy w doniczkach, inni oddawali się smakom własnoręcznie przygotowanych frytek, ale największą frajdą okazały się jeżyki i kukiełki z ziemniaków oraz obrazki z pieczątek. Ciekawostką dla najmłodszych były opowieści „Od ziarenka do bochenka” czyli etapy powstawania chleba, jak również „Od buraka do lizaka” – czyli z czego robi się cukier. Zaproponowane działania wywołały wiele emocji podczas formowania różnego rodzaju pieczywa z masy solnej, a także wypieku prawdziwego chleba co widać na załączonych zdjęciach. Cukier natomiast, choć niezdrowy warto poznać jego smak aby umieć go rozróżnić spośród innych takich jak: słony, kwaśny czy neutralny. Mamy nadzieję, że próby nazywania smaków podczas degustacji zakończyły się sukcesem. Tydzień zakończyliśmy wykonaniem wyglądających bardzo apetycznie „niesłodkich” plastelinowych i papierowych lizaków.
Święta, święta i po świętach… Przez ostatnie trzy dni projektu „Sensoryczna wiosna i Wielkanoc” przedszkolaki z grupy niebieskiej poznawały produkty jakie powinny znaleźć się w koszyczku wielkanocnym, a wraz z nimi smaki kojarzące się z wiosennymi świętami, pokazały dekoracje i stroiki jakie zrobiły wspólnie z rodzicami oraz podejmowały pierwsze próby umiejętności kulinarnych. Wszystkie działania miały na celu dostarczanie różnorodnych bodźców do rozwoju zmysłów malucha i poszerzanie świata jego doznań, a do realizacji pomysłów nie potrzeba skomplikowanych zabawek, kiedy można wykorzystać przedmioty codziennego użytku i produkty spożywcze dostępne w każdym domu.
Jak one to znoszą, co wykluje się z jajka i fascynujące doświadczenia z jajkami to temat kolejnego dnia zdalnej nauki w grupie niebieskiej. Co było pierwsze jajko czy kura tego nie wiedzą przedszkolaki, ale znają już cykl rozwojowy kurczaka. Było też sporo zabaw badawczych sprawdzających które jajo jest ugotowane, a które surowe, co się stanie, gdy umieścimy jajo w wodzie z octem i wiele innych. Ponadto dzieci pokazały swoje sprawności manualne podczas rysowania pisklątka wg słów wiersza „Kurczatko” i jak zamieniają proste rysowanki w sensoryczne obrazki. Sensoryczne dlatego, że do ich tworzenia używały materiałów dostępnych w każdym domu: makarony, patyczki, ziarenka pieprzu czy ziela angielskiego. Wiele emocji było również podczas zabaw zręcznościowych z jajem lub piłeczką na łyżce.
Wielkanoc nie byłaby Wielkanocą bez pięknych jak marzenie dekoracyjnych palm. Przygotowane z bibułkowych kwiatów, przyozdobione bukszpanem, gałązkami wierzbowymi, zielonymi tujami zachwycają zarówno prostotą jak i bogactwem kolorów. Dzięki piątkowym propozycjom dzieci poznały symbolikę palmy i związane z nią ludowe zwyczaje oraz pokazały własne wytwory rękodzielnicze. Zgodnie z hasłem „Mama i tata to nie są roboty…” przedszkolaki pokazały jak potrafią pomagać rodzicom w sprzątaniu mieszkań. Dzięki takim działaniom uczą się porządku, wykonywania czynności w ustalonej kolejności i odpowiedzialności za wspólną przestrzeń.
Z każdym dniem obserwujemy coraz większe zaangażowanie naszych przedszkolaków. Praktyczne życie, czyli to co dzieciom służy najbardziej w nabywaniu samodzielności i rozwijaniu motoryki małej. „Nakarmić zwierzęta” – to zadanie na kolejny dzień naszego wyzwania wzbudziło wiele emocji podczas pracy. Wiemy, że niektórzy oszczędzają zapasy na czas kwarantanny, inni karmią czym mogą. Mamy nadzieję, że codziennie dbacie o swoje zwierzęta dostarczając im odpowiednią rację żywieniową.
Dzień pierwszy