Nawigacja

 • Dopóki wspominamy Ich, Oni żyją… - z wizytą na Majdanku

  W dniu 17 października 2017r. wszystkie trzecie klasy gimnazjalne pod opieką swoich wychowawców i nauczycieli wybrali się do Państwowego Muzeum na Majdanku. Na terenie byłego obozu koncentracyjnego, istniejącego w latach 1941-44, przewodnicy pokazali młodzieży Pomnik - Bramę, Drogę Hołdu i Pamięci, łaźnię, komory gazowe, baraki, Kolumnę Trzech Orłów oraz krematorium. Mauzoleum to charakterystyczny pomnik w kształcie kopuły, pod którą złożono prochy zamordowanych tu więźniów. W tym miejscu uczniowie uczcili chwilą zadumy, zapaleniem znicza i złożeniem kwiatów pamięć tych, których los jest dla nas przestrogą…

  msk

 • 12 października 2017 r. uczniowie klas 2a, 2b i 2f gimnazjum wzięli udział w zajęciach terenowych z geografii w Kazimierzu Dolnym. Trasa wycieczki pieszej o długości ok. 7 km. rozpoczęła się nad Wisłą, a następnie prowadziła przez Rynek, Górę Trzech Krzyży i dwa wąwozy: Korzeniowy Dół i Norowy Dół. Uczniowie otrzymali karty pracy, mapy turystyczne okolic Kazimierza i kompasy. Ich zadaniem było zorientowanie map za pomocą kompasu i zaznaczenie na nich trasy wycieczki. Wybrani uczniowie  przygotowali informacje na temat Płaskowyżu Nałęczowskiego, portu rzecznego i walorów turystycznych Kazimierza i okolic. W trakcie zajęć młodzież mogła obserwować formy terenu i procesy o których uczyła się w szkole.

 • Konkurs ,,Rady na Odpady” rozstrzygnięty

  11 października 2017 r. w holu głównym  naszej szkoły nastąpiło uroczyste wręczenie nagród i wyróżnień w konkursie plastycznym ,,Rady na odpady”.

  W tym roku konkurs przebiegł pod hasłem ,,Maska”. Adresowany był do uczniów świdnickich szkół podstawowych i ostatnich klas gimnazjalnych.

  Dyplomy i upominki wręczyli dyrektorzy Pan Tomasz Szydło i Leszek Kalicki.

  Nagrody w kategorii  klasy 1-3 SP otrzymali uczniowie klasy 2e pod opieką pani Małgorzaty Orzechowskiej: Mikołaj Frączyk, Paula Skoczylas, Julia Winiarczyk

  W kategorii klasy 4-6 SP  nagrody otrzymali :

  Igor Bakaj oraz Gabriela Kruk (SP7) pod opieką pani Małgorzaty Łągiewki,

  Maja Erber (SP5) pod opieką pani Eweliny Żółw.

  Wyróżniono maskę Dominiki Stefaniszyn (SP5)  pod opieką pani Eweliny Żółw.

  W kategorii klsy7 i gimnazjalne równorzędne nagrody zdobyli:

  Julia Wrońska z kl. 7c i Kacper Szeląg z kl.3a  pod opieką pani Bożeny Zabiegły

  oraz Anna Pytka  z kl. 2a i Aleksandra Miemczycka z kl.3f  pod opieką pani Elżbiety Kulczyńskiej.

  Wyróżnione zostały  maski Pauliny Kiecany z kl 3e.

  Nagrodzonym  serdecznie gratulujemy  a wszystkich  zapraszany do oglądania wystawy.

 • Zbiórka nakrętek

  Serdecznie zapraszamy do udziału w akcji charytatywnej Caritas „Zbiórka nakrętek".

  Czytaj więcej

 • PoczytajMY znów w Szkole Podstawowej nr 5!

   W roku szkolnym 2017/2018 uczniowie z klasy 3F Gimnazjum nr 3 w Świdniku po raz kolejny biorą udział w ogólnopolskim programie PoczytajMY! pod patronatem Centrum Edukacji Obywatelskiej w Warszawie. W ramach tego programu młodzież przy wsparciu wychowawczyni, p. Magdaleny Stelmach – Kopeć, przygotowuje kolejne spotkania czytelnicze dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 5 (w ubiegłych edycjach akcji gościliśmy m.in. w Przedszkolu nr 6, w Przedszkolu nr 7 oraz w kl. 1 i 4 Szkoły Podstawowej nr 5). W tym roku szkolnym trzecioklasiści będą czytali głównie dzieciom w szkolnej świetlicy dzięki wsparciu p. Moniki Łakoty. Wspólne czytanie książek z pewnością propaguje czytelnictwo oraz jest doskonałą okazją do zaangażowania się młodzieży w działania na rzecz innych.

  msk

 • Co słychać w klasie III e ?

        Uczniowie klasy III e wraz z wychowawczynią Małgorzatą Orzechowską podsumowali  pierwszy miesiąc nauki w szkole. W naszej klasie wielu uczniów odniosło już znaczące sukcesy. W konkursie „Rady na odpady - MASKI ( XXI edycja)” organizowanym przez naszą szkołę zajęliśmy trzy równorzędne  pierwsze miejsca. Sukces odnieśli: Mikołaj Frączyk, Paula Skoczylas, Julia Winiarczyk.  Pamiątkowe dyplomy i cenne nagrody dostarczyły dzieciom wiele radości. Julia Krawczyk odebrała nagrodę podczas uroczystości podsumowania Międzyszkolnego Konkursu Literacko-Plasycznego „ Świdnik w Twojej legendzie”. Praca Julki znalazła się w wydanej z tej okazji książce.  Oliwia Nowacka, Julia Gałat, Paula Skoczylas, Patrycja Suska,  Judyta Stec, Julia Winiarczyk, Martyna Kozyra i Sebastian Adamiak  już  piszą do dawnej gazetki klas I-III Cegiełka, która od tego roku zmienia formułę i  jest częścią gazetki ogólnoszkolnej. Oczywiście wzięliśmy także udział w akcji charytatywnej „ Radość mierzona zeszytami”. Była też chwila relaksu w Muzeum Wsi Lubelskiej. Poznaliśmy tam historię od ziarenka do bochenka i dowiedzieliśmy się jak to ze lnem było. 

  Małgorzata Orzechowska

 • Wycieczka 0b i 3c

    Dnia 13 października dzieci z grupy 0 b z panią Marzeną Sekutowską i z klasy 3 c z panią Małgorzatą Kozień zwiedzały w Lublinie wystawę klocków LEGO. Oprócz prezentacji dzieci miały okazję wykazać się własnymi umiejętnościami konstrukcyjnymi podczas zabaw klockami. Zainspirowane tworzyły wiele ciekawych obrazków i budowli. Integrowały się w zabawach z uczestnikami innych klas i szkół…

  Zdjęcia: Wycieczka 0b i 3c.

 • Uroczysta gala wręczenia nagród ...


  Dn. 12.10.2017 r. w Centrum Kultury w Świdniku odbyła się uroczystość wręczenia nagród Laureatom Międzyszkolnego Konkursu Literacko – Plastycznego „Świdnik w Twojej legendzie”, zorganizowanego przez Szkołę Podstawową nr 5 we współpracy z Miejsko – Powiatową Biblioteką Publiczną i Miejskim Ośrodkiem Kultury w Świdniku. Patronat honorowy objął Waldemar Jakson – Burmistrz Miasta Świdnik.

  Konkurs był skierowany do uczniów świdnickich szkół podstawowych. Przedmiotem konkursu było stworzenie przez uczestników własnej legendy związanej z miastem Świdnik lub wykonanie pracy plastycznej.

  Komisja konkursowa zapoznała się ze wszystkimi pracami i przyznała nagrody:

  Kategoria literacka (kl. IV-VI):

  Zuzanna Bolesławska, Aleksandra Bomba, Gabriel Brodzki, Weronika Kostrzewska, Antoni Lipowski, Jakub Machnikowski, Alicja Nizioł (Szkoła Podstawowa nr 4), Jakub Jańczuk, Weronika Kołtun, Marika Kutyła, Adrian Lis, Bartłomiej Mankiewicz, Rafał Mankiewicz, Szymon Pożarowszczyk (SP nr 5), Natalia Ostrzyżek (SP nr 7)

  Kategoria plastyczna (kl. I-III):

  Martyna Bielak, Grzegorz Gałązka, Jagoda Gawryl, Weronika Huk, Igor Jarosz, Amelia Jaworska, Remigiusz Kołkowicz, Julia Krawczyk, Szymon Kuchta, Julia Kwiatosz, Mikołaj Łakota, Klaudia Maczyńska, Zuzanna Motyl, Jeremi Mroczko, Julia Sapko, Szymon Szymaniak (SP nr 5), Hanna Bryguła, Jan Korbus, Monika Szentak (SP nr 7).

  Najlepsze prace zostały opublikowane w książce pt. „Świdnik w Twojej legendzie”, wydanej przez Wydawnictwo KUL.

  Dla laureatów i zaproszonych gości wystąpiły zespoły: „Gaduły” oraz „Piąteczki” ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Świdniku. Imprezę poprowadziły uczennice klasy VI c: Liwia Majcher i Oliwia Stefaniak.

             Organizatorki konkursu: Małgorzata Jańczuk, Marzena Herda
   

  Kliknij - zobacz galerię zdjęć!!!

 • Święto świdnickich pedagogów !

  Optymizmu, pomyślności, sukcesów w pracy, wdzięczności i życzliwości od wychowanków i rodziców - takie, między innymi, życzenia popłynęły dzisiaj do świdnickich nauczycieli oraz pracowników szkół, zgromadzonych w sali kameralnej Centrum Kultury, na uroczystych obchodach Dnia Edukacji Narodowej. Były też kwiaty, dyplomy i odznaczenia.

  - Świdnik to miasto najszybciej rozwijające się w województwie lubelskim,.....

  zobacz więcej na portalu - "Świdnik - wysokich lotów"

   

   

 • Brawo dla Wiktorii !!!

  Znamy już laureatów I etapu ogólnopolskiego konkursu literackiego dla młodzieży o Nagrodę Giętkiego Pióra! Spośród zgłoszonych 67 młodych autorów Jury wybrało 20 prac, a wśród nich esej uczennicy kl. 3f, Wiktorii Hejno (opiekun – p. Magdalena Stelmach – Kopeć), rozwijający słowa Conrada: „Mistrz pięknych słów i wzniosłej idei”. W II etapie laureaci zmierzą się z formą opowiadania i zagłębią się w losy conradowskich bohaterów.

  Gratulujemy i życzymy powodzenia w dalszej rywalizacji!

  msk

 • Projekt edukacyjny "Co w Internecie piszczy!

  Prezentacja jest na temat różnych aspektów internetu. Możemy się z niej dowiedzieć o niebezpieczeństwach czyhających na nas w internecie. Można również poznać zasadę działania kryptowalut, oraz internetowych hakerów.Prezentacja miała na celu pokazanie, że internet jest bardzo przydatnym narzędziem, w pracy, nauce i biznesie.Internet jest przydatnym narzędziem, ale trzeba korzystać z niego rozważnie.

 • Aby pamięć nie umarła… - z wizytą w I LO

  W dn. 4 października po raz kolejny w tym miesiącu gościliśmy w „Bronku” na zaproszenie p. Doroty Jaśkowskiej oraz prowadzonego przez nią Koła Dziennikarskiego. Podczas tej wyjątkowej wizyty uczniowie klasy 3f wraz ze swoją wychowawczynią – p. Magdaleną Stelmach - Kopeć – obejrzeli wystawę CENTROPY "Przetrwać w Sarajewie". Najpierw młodzież została wprowadzona w problematykę wojny domowej w Jugosławii i usłyszała opowieść o oblężeniu Sarajewa. Następnie gimnazjaliści obejrzeli film dokumentalny, który powstał jako pomoc dydaktyczna w zrozumieniu problematyki prezentowanej na dziewięciu panelach wystawy. Na zakończenie wizyty uczeń klasy trzeciej - Michał Ciozda - oprowadził gości po wystawie, szczegółowo i ciekawie opowiadając o poszczególnych jej częściach. Dziękujemy za tę lekcję historii!

  msk

   http://www.centropa.org/exhibition/survival-sarajevo-0

 • Radość dzieci mierzona zeszytami

  Tradycyjnie, jak co roku, organizujemy akcję charytatywną na rzecz naszych przyjaciół z Pogodnego Domu w Lublinie. Akcja Szkolnego Koła Wolontariatu przy wsparciu Samorządu Uczniowskiego pod opieką p. K. Królik trwa jeszcze do 20 października, więc jeszcze przez dwa tygodnie zbieramy pomoce szkolne - nowe zeszyty, piórniki, kredki, bloki rysunkowe, farby itp. Dary - prezenty prosimy przynosić do sal 317, 211 albo do swoich wychowawców. Dziękujemy za już przyniesione dary (są przeliczane) i prosimy o kolejne w imieniu dzieciaków oraz ich wychowawcy, p. Roberta Jareckiego.                                                 

  msk

 • Gra Miejska w I lo

  W dn. 29 września grupa uczniów z kl. 3f (pod opieką p. M. Stelmach – Kopeć oraz p. M. Witczak) po raz kolejny wzięła udział w literackiej Grze Miejskiej, organizowanej przez młodzież z koła dziennikarskiego z I LO w Świdniku pod opieką p. Doroty Jaśkowskiej. Motywem przewodnim zabawy była literatura oraz nauka o języku. Młodzież musiała poradzić sobie z zadaniami odtwórczymi, sprawdzającymi ich wiedzę z języka polskiego oraz zadaniami twórczymi, kreatywnymi, wymagającymi zastosowania wiedzy w praktyce. Każda grupa biorąca udział w zabawie prezentowała naprawdę wysoki poziom wiedzy i umiejętności artystycznych. Wyniki były wyrównane, jednak najlepiej z wykonaniem zadań poradziła sobie drużyna z Gimnazjum nr 1. Gratulujemy! Do zobaczenia za rok!

 • Pokazy fizyczne UMCS 2017

  Jak co roku, nasi uczniowie z klas trzecich oraz kl. 2f, w atmosferze dobrej zabawy, wzięli udział w ciekawych Pokazach z Fizyki na UMCS w Lublinie. Ideą tych pokazów jest popularyzacja fizyki i pomoc w jej nauczaniu poprzez prezentację tematycznie dobranych, interesujących, a nieraz wręcz fascynujących eksperymentów. Wyjazd zorganizowała p. Agata Ziętek, nauczyciel fizyki.

   

  msk

 • Democracy Camp 2017

  W dniach 11-15 września uczestnicy Democracy Camp, który odbył się na Litwie w lipcu 2017, opowiadali uczniom naszej szkoły o swoim udziale w tym projekcie. Wyjaśnili, jaka idea przyświecała organizacji tego wyjazdu, jak wyglądały zajęcia oraz czego się nauczyli. Opowiedzieli także o spotkaniach i wykładach prowadzonych przez gości z Ambasady USA w Wilnie oraz współpracy z litewskimi i amerykańskimi uczniami. Prezentacji towarzyszył pokaz zdjęć ze zwiedzania Wilna, wycieczki nad Niemen oraz pobytu w Dvarčėnų Dvaras. Uczestnicy zachęcili swoje koleżanki i kolegów do udziału w tym niesamowitym projekcie w następne wakacje.

  From 11th to 15th September, the participants of Democracy Camp, which took place in July 2017 in Lithuania, organised a series of presentations about this project for their schoolmates. They talked about the goal of the project, camp activities and things they learnt. They also described the meetings and lectures with guests from the JAV Ambasada Vilniuje / U.S. Embassy Vilnius and talked about the cooperation with Lithuanian and American students. During the presentation, they showed lots of photos taken during their sightseeing in Vilnius, a trip to the Niemen River and their stay in Dvarčėnų Dvaras. They encouraged the other students to participate in this amazing project next year.

Wiadomości

Kontakt

 • Szkoła Podstawowa nr 5 im. Janusza Kusocińskiego w Świdniku
  21-040 Świdnik ul. Jarzębinowa 6
 • 817513371

Galeria zdjęć