Jestem przyjacielem przyrody

Przez miniony tydzień dzieci z grupy niebieskiej uczyły się jak dbać o naszą planetę. Przedszkolaki zastanawiały się, kim jest przyjaciel przyrody, czy one same dbają o rośliny i zwierzęta, robiły znaczki „Jestem przyjacielem przyrody” czy „Strażnik wody”. Poznawaliśmy nazwy owadów takie jak biedronka, chrząszcz – jelonek rogacz, pająk, pszczoła, osa, nartnik, mrówka. Niektórzy pokazali nam własną hodowlę biedronek, inni przy pomocy rodziców skonstruowali poidła dla pszczół. Takie działania kształtują świadomość ekologiczną u dziecka i na pewno będzie to miało długotrwały i pozytywny wpływ na jego postawę. Zastanawialiśmy się, jak można dbać o środowisko (oszczędzając wodę i prąd, sadząc i pielęgnując rośliny, troszcząc się o zwierzęta, segregując odpady). Temat wody został poruszony głębiej, bowiem przedszkolaki miały okazję do zabaw badawczych ukazujących jej właściwości (rozpuszczalność i 3 stany skupienia) i sposoby filtrowania. Dzieci dowiedziały się również, czym jest prąd i do czego służy, jakie urządzenia potrzebują go do działania i poznały możliwości oszczędzania. W tym temacie również nie zabrakło zaangażowania rodziców, którzy pokazali prosty eksperyment ukazujący przewodzenie prądu. Dzieci zainspirowane filmem o butelce Petulce stworzyły wiele ciekawych i oryginalnych prac recyklingowych. Zapraszamy do podziwiania pracy dzieci w galerii zdjęć.