Sensoryczna wiosna i Wielkanoc

Dzień piętnasty

Wiecie już jakiego kształtu jest jajko, skąd pochodzi i co z niego się wykluje. A czy widzieliście, jak wygląda w środku i co się w nim dzieje? Budowę wnętrza jaja kurzego poznacie oglądając załączony plik. A teraz poproście rodziców o przygotowanie jednego surowego jajka i jednego ugotowanego na twardo. Pamiętajcie, aby surowe jaja sparzyć we wrzątku, by wykluczyć ryzyko przetrwania na skorupce bakterii salmonelli!! Spróbujcie sami lub z pomocą dorosłego, rozbić surowe jajo i oddzielić białko od żółtka, do dwóch spodeczków lub talerzyków. Zwróćcie uwagę na kolor żółtka i przejrzystość białka. Ugotowane jajko obierzcie ze skorupki, przy okazji sprawdzicie jej twardość i grubość. Przekrójcie jajko na pół, i tym razem również przyjrzyjcie się kolorom żółtka i białka. Na koniec porównajcie wygląd surowego i ugotowanego jaja. Czy znaleliście jakieś podobieństwa i różnice?
Jeśli już wykonaliście eksperyment, zapraszamy Was teraz do świata kolorowych jaj. Jak już wiecie, jedną z tradycji świąt wielkanocnych jest malowanie pisanek. Jaja mogą być ozdabiane na różne sposoby, jakie, dowiecie się z krótkiej prezentacji "Rodzaje pisanek".

A teraz czas na działanie!
Jadalne psianki - jak je przygotować? Na każde święta przygotowujemy kilka, nawet kilkanaście kolorowych jajek, które często po świętach lądują w koszu na śmieci. Aby pisanki były jadalne powinniśmy je pomalować za pomocą naturalnych barwników. Ale nie ograniczajcie się wyłącznie do łupin cebuli. Jeśli chcemy uzyskać kolor zielony pisanek, gotujmy jajka w szpinaku. Jeśli pomarańczowy, wybierzcie dynię i marchewkę. Zaś po ugotowaniu jajek w czerwonej fasoli, uzyskamy czerwony. Niebieskie pisanki otrzymacie, gdy zagotujecie jajka z czerwoną kapustą. Białe pisanki uzyskacie, jeśli zanurzycie je na chwilę w mieszance octu i cytryny. Piękne różowe pisanki to efekt gotowania jajek w rozcieńczonym soku z buraka. Pamiętajcie, by nie zjadać jajek ozdobionych sztucznymi barwnikami!!!

Kiedy już Wasze pisanki będą pomalowane na różne kolory, czas na ich ozdabianie. Zostawiamy kilka propozycji do wyboru:
1. Pisanki z kolorowego makaronu i pestek dyni. Potrzebne będą: makaron – różne rodzaje, barwniki spożywcze, klej na gorąco, ugotowane jajka. Jak barwić makaron? Wypełniamy szklankę wodą do połowy, następnie rozpuszczamy w niej barwnik spożywczy tak, aby powstał bardzo ciemny kolor – właściwie taka esencja. Następnie zanurzamy w niej makaron i po ok. 10 minutach wyjmujemy. Z makaronem należy uważać, aby nie trzymać go za długo w wodzie, żeby nie rozmiękł za bardzo. Po tym czasie wykładamy go na plastikową tackę wyłożoną ściereczką, w którą wsiąka woda. Tak zabarwione elementy zostawiam do wyschnięcia na całą noc lub stawiamy na kaloryferze. Tak przygotowany makaron i pestki przyklejamy do jajek. Jako podstawkę możecie wykorzystać pudełko po jajkach, z którego wytnijcie pojedyncze pojemniczki.
2. Pastelowe pisanki. Potrzebne będą: jajka (gotowane lub wydmuszki), kieliszek do jajka, bibuła, nożyczki, pojemnik z wodą. Kolorową bibułę tniemy na niewielkie kwadraciki i umieszczamy w płaskim pojemniku. Jajko umieszczamy w kieliszku, delikatnie moczymy kwadracik z bibułki i „naklejamy” na jajko. Bibułka pod wpływem wody puszcza kolor barwiąc jajko. Całe jajko oklejamy w ten sposób a następnie pozostawiamy do wyschnięcia. Wysuszoną bibułkę odklejamy od jajka i gotowe!
3. Słodkie pisanki. Potrzebne będą: styropianowe jajko, kolorowe farby, cukier, brokat, patyczek do szaszłyków. Cukier wysypujemy na płaski talerzyk. Jajko nadziewamy na patyczek. Malujemy farbami, następnie obtaczamy w cukrze i na koniec posypujemy brokatem. Gotowe!
4. Pisanki techniką frotażu. Potrzebne będą: białe i kolorowe kartki, nożyczki, pastele suche lub olejne, ale może też być węgiel lub kredki świecowe. Do odrysowywania przydadzą się różne serwetki, papierowe wycinanki, szablony malarskie, koronki i struktury, które nadadzą naszej pisance wyjątkowy wygląd i charakter. Białą kartę kładziemy na serwetkę lub wycinankę. Przejeżdżamy po kartce kilkukrotnie poziomo położonym węglem lub kredka świecową. Pod naciskiem kredki odbija się struktura serwetki tworząc piękne wzory na naszej białej kartce. Teraz wystarczy wyciąć z kartki kształt jaja i nakleić na kolorowe tło. W ten sposób każdy może stworzyć wyjątkowe pisanki, nawet najmłodsze dzieci. Możliwość poszukiwania nowych wzorów w otoczeniu świetnie pobudza dziecięcą kreatywność.
5. Możecie także wyciąć własny szablon jaja i ozdobić np.: malując farbami, wyklejając kolorowym makaronem, plasteliną itp.

Pomysłów na ozdabianie pisanek jest bardzo dużo. Możecie skorzystać z naszych propozycji, jednak zachęcamy Was do własnej kreatywności.

Powodzenia!!!