Sensoryczna wiosna i Wielkanoc

Dzień czternasty

Na jakim etapie jesteście jeśli chodzi o przygotowania do świąt? Bo w naszej bajce kury zastanawiają się czy znosić jaja, czy też nie😊 Jajo – owalne, smaczne, na miękko, na twardo, w majonezie… A skąd pochodzi i co z niego się wykluje dowiecie się oglądając historyjkę w formie prezentacji.

Mamy nadzieję, że podobała się historyjka, a jako ciekawostkę powiemy Wam, że nie tylko kury znoszą jaja. Jaja znoszą wszystkie inne ptaki i wykluwają się z nich młode. Jakie znacie inne ptaki? W znalezieniu odpowiedzi na tą zagadkę pomoże Wam starsze rodzeństwo lub rodzice.

Rysowany wierszyk „Kurczątko”.
Myślimy, że polubiłyście rysowane wierszyki, więc tym razem posłuchajcie o kurczaku, a następnie próbujcie (wielokrotnie) rysować na kartce, na tacy z kaszą manną, palcem na podłodze. Uczcie się na pamięć. Narysowane kurczaki ozdabiajcie wyklejając je żółtą pociętą bibułą, wydzieranką z żółtego kartonu, kaszą jaglaną, kukurydzą albo zupełnie innymi żółtymi produktami. Możecie wykonać obrazek sensoryczny zawierający części ciała kurczaka z różnych materiałów: tułów i główka – tektura falista (lub inny materiał), dzióbek – kawałek marchewki, oczko – ziele angielskie, nóżki – patyczki. Kurczaki są głodne, więc doklejcie jedzenie w postaci różnych nasionek. Samodzielne układanie przez dziecko kurczaka z elementów kształci wyobraźnię przestrzenną.

Kurczątko z jajeczka się urodziło - rysuję jajo/owal
Główkę najpierw wychyliło - kolista główka
Na dwie nóżki wyskoczyło - kurze nóżki przy jaju
Czarne oczka otworzyło - oczko
Dzióbek mały rozchyliło - otwarty dziobek
Że jest głodne zakwiliło

Czas na zadania dla dzieci (do wyboru):
1. Policzcie ile jest jajek w wytłaczance (albo w lodówce)
2. Kto doniesie – zabawa zręcznościowa. Dziecko na wyznaczonej trasie próbuje przenieść piłeczkę na łyżce. Zabawę powtarzamy trzymając łyżkę raz w lewej, raz w prawej ręce, idąc wolno lub szybko.
3. Opowiadanie o jajku – na słowo „jajko” dzieci mają podnieść rękę do góry albo klasnąć. Taka zabawa rozwija szybką reakcję na sygnał dźwiękowy.
Pani Skowronkowa bardzo chciała znieść jajko. Ale umiała zrobić gniazdko dla jajka tylko na piasku. Jej jajko z łatwością mógł zjeść lis, bo to jajko nie było wysoko na drzewie. To jajko musiało leżeć na piasku. Żeby jajko było bezpieczne i żeby było niewidoczne, p. Skowronkowa zebrała na skorupkę jajka ziarenka piasku. Zrobiła w brzuszku dla jajka skorupkę taką samą jak piasek. Zniosła jajko w gniazdku na piasku. Przyszedł lis, ale nie wiedział czy to jajko, czy to nie jajko. Może to piasek, a nie jajko. Jajko było więc bezpieczne. A to sprytne jajko. I sprytna mama jajka. Takie samo jajko jak piasek.

Zabawy badawcze (do wyboru): Czego potrzebujemy? Jajo surowe, jajo na twardo.

1. Czy jajko włożone do wody będzie się na niej unosiło czy utonie? Dwie szklanki wypełniamy wodą do połowy. W jednym rozpuszczamy kilka łyżek soli. Wkładamy jajka do słoików. Jajko w wodzie z solą pływa, w samej wodzie opada na dno. Dlaczego?: Jajka toną, gdy włożymy je do wody, dlatego, że jajko ma większą gęstość niż woda. Kiedy wsypujemy do wody sól i robimy solankę, jajko unosi się na powierzchni wody, bo sól zwiększa gęstość wody tak, że solanka przewyższa gęstość jajka. To dlatego w słonym Martwym Morzu jest łatwiej pływać na powierzchni wody.
2. „Jajko surowe i ugotowane” – zabawa badawcza. Bierzemy jajko surowe (można na nim narysować jakiś znaczek rozpoznawczy) i jajko gotowane i kręcimy nimi na stole. Jajko surowe kręci się wolniej i krócej, jajko gotowane będzie się obracać szybciej i dłużej. Dlaczego?: Jajko surowe ma płynne wnętrze zatem obroty nie przenoszą się bezpośrednio na jego wnętrze, natomiast jajko gotowane jest jedną całością, zatem po zakręceniu będzie dłużej wirować.
3. Czy skorupka jajka potrafi sama zniknąć? Surowe jajko kurze umieszczamy w słoiku i zalewamy octem na 48 godzin. Bardzo ciekawe w tym czasie jest obserwowanie jajka, które raz jest na górze słoika, potem opada na dno, na powierzchni tworzy się brązowa pianka, a jajko jest przez cały czas „oblepione” bąbelkami. Po 48 godzinach skorupka jest rozpuszczona!! - zmywamy ją wodą z kranu. Okazuje się, że jajko zostaje tylko w błonce! Widać nawet żółtko! Jajko jest miękkie i odbija się jak piłeczka (nie należy jednak rzucać silnie i z dużej wysokości, bo pęknie!) Dlaczego? Ocet (kwas) działa na skorupkę jajka (zrobioną z wapnia) i powoduje jej mięknięcie. Na tej samej zasadzie jak ocet rozpuszcza skorupkę jajka, kwasy w naszej buzi produkowane przez bakterie atakują i osłabiają szkliwo, czyli skorupkę zęba.