Sensoryczna wiosna i Wielkanoc

Dzień jedenasty

Zaczynamy nowy blok tematyczny: Kolorowa Wielkanoc
1. Dzisiejszy dzień rozpoczniecie od opowiadania o żółtym kurczaku, który nie rozumiał po co są święta wielkanocne. Krótką opowiastkę przeczytają wam rodzice po czym będziecie rozwiązywać zagadki słowno – obrazkowe, które wprowadzą nas wszystkich w tematykę świąt wielkanocnych.
2. Zabawa sensoryczna: jeśli posiadacie pojemniki po jajkach niespodziankach, kolorowe jajeczka plastikowe lub korki proponuję zanurzyć je w naczyniu z wodą. Wyławiajcie je sitkiem lub szczypcami, a odłowione elementy odkładajcie do oddzielnego pojemnika i przeliczajcie.
3. Na zdjęciu zobaczycie jak można zrobić wielkanocne pudełko sensoryczne zawierające świąteczne atrybuty: kurczątka, małe pisanki, baranka, bazie, bukszpan i inne. Takie przedmioty znajdują się w domu w różnych miejscach, a z pożytkiem dla dziecka można zgromadzić je w jednym miejscu. Elementy o różnych strukturach, fakturach czy kolorach oddziałują na dziecko poznawczo.
4. Zabawa w Kopciuszka: do tej zabawy należy pomieszać 2 rodzaje nasion, w tym nasiona owsa lub pszenicy z np. cieciorką. Tak jak Kopciuszek wybierał mak z popiołu, tak i Wy drogie dzieci oddzielcie nasiona do dwóch miseczek. Dzięki temu ćwiczeniu przygotowujecie paluszki do prawidłowego chwytania narzędzi piśmienniczych. Teraz czas na zasianie owsa lub rzeżuchy w doniczce z ziemią lub w pojemniku po jogurcie. Rzeżuchę można posiać w połówkach skorupek po jajkach uzupełnionych watą. Jeśli zrobimy to odpowiednio wcześniej owies urośnie i będzie naturalną i ekologiczną ozdobą wielkanocnego stołu. Dodatkowo pojemnik przeznaczony do zasiania można ozdobić w dowolny sposób.